سرویس پکیج

تعمیر پکیج

استفاده از پکیج دیواری برای گرم کردن منازل به ویژه در سالهای اخیر رواج یافته و کاربران زیادی از این دستگاه استفاده می کنند. نگهداری از پکیج مساله ای است که کاربران این دستگاه باید توجه ویژه به آن داشته باشند. سرویس و رسوب زدایی پکیج به صورت سالیانه می تواند تاثیر چشمگیری در بهبود عملکرد آن داشته باشد. رسوب املاح آب در قطعات و لوله‌های پکیج که ناشی از سختی آب شهری است، به مرور زمان مشکلات بسیاری را در روند کار این دستگاه ایجاد می کند.

اما اگر دستگاه را به صورت منظم سرویس و رسوب زدایی کنید، هم طول عمر آن را افزایش می دهید و هم هزینه های تعمیر تخصصی پکیج خود را به حداقل خواهید رساند.  لذا لازم است همواره یک سرویس کار پکیج دستگاه شما را سرویس نماید. در ادامه مقاله پیش رو  به چگونگی سرویس پکیج و جزئیات آن می پردازیم.

سرویس پکیج

قبل از شروع سرویس پکیج چه کنیم؟

قبل از این که فرایند سرویس پکیج را شروع کنید، باید یک سری اقدامات خاص را انجام دهید. مثلا حتما برق دستگاه را قطع کرده و دوشاخه آن را از پریز بیرون بیاورید. در حین سرویس ممکن است خطر برق گرفتگی وجود داشته باشد که این کار از آن پیشگیری می کند. همچنین ضروری است که گاز را ببندید تا خطر آتش سوزی و ایجاد جرقه وجود نداشته باشد. پیش از سرویس کردن پکیج، حتما مدار آب گرم شوفاژ را تخلیه کنید تا فشار آب داخل پکیج به صفر برسد. برای این کار، یک شیر آب داغ داخل ظرفشویی باز کنید و شیر پرکن پکیج را نیز باز کنید تا فشار آب مدار اولیه به صفر برسد.

زمان سرویس پکیج

آیا می دانید چه موقع باید پکیج تان را سرویس کنید؟ پاسخ این سوال بستگی به نوع کاربرد پکیجی دارد که از آن استفاده می کنید. معمولا بهترین زمان سرویس پکیج ، هر یک سال یک بار است. یعنی بعد از یک سال استفاده از این دستگاه، بهتر است آن را سرویس و رسوب گیری کنید. اگر میزان استفاده شما از پکیج زیاد است یا در منطقه ای زندگی می کنید که املاح آب آن بالاست، بهتر است فاصله بین هر سرویس را کمتر کنید. مثلا هر 6 ماه یک بار این کار را انجام دهید. اما در حالت عادی سرویس پکیج به صورت سالیانه ضروری بوده و برای بهبود عملکرد این دستگاه لازم است.

انواع سرویس پکیج

سرویس پکیج، شامل چند عملیات مختلف است که یا باهم یا برحسب نیاز، به شکل مجزا انجام می شوند. انواع سرویس پکیج دیواری عبارتند از:

 • رسوب زدایی

پکیج ها باید هر چند وقت یک بار رسوب زدایی شوند. بهتر است این کار با استفاده از رسوب ‌گیرهای پلی فسفات و با وجود تهویه مناسب انجام شود.


 • کنترل فشار آب

یکی دیگر از انواع سرویس پکیج، کنترل فشار آب است. اگر فشار آب وارد شده به دستگاه زیاد و یا کم باشد به مرور زمان ممکن است پکیج آسیب ببیند.


 • کنترل عملکرد دو مدار گرمایشی و بهداشتی

گاهی سرویس کار پکیج، تنها عملکرد مدارهای گرمایش و بهداشتی را کنترل و اصلاح می کند.


 • آزادسازی محور پمپ سیرکولاسیون

اگر این محور دچار گرفتگی باشد، پمپاژ کردن و گردش آب با مشکل روبه‌رو خواهد شد. لذا آزادسازی محور پمپ سیرکولاسیون هم یکی از انواع سرویس پکیج است که باید با دقت بالا انجام شود.


 • تنظیم شیر گاز

بررسی شیر گاز و تنظیم مجدد پیچ و مهره‌ها کاری نسبتا تخصصی است که اگر خوب انجام نشود، فشار گاز دچار اشکال می شود. اما تنظیم این شیر، کمک زیادی به عملکرد بهتر پکیج می کند.

آموزش سرویس پکیج

آموزش سرویس پکیج

عملیات سرویس پکیج دیواری در مراحل زیر انجام می شود:

1- بررسی فشار منبع انبساط

اگر منبع انبساط پکیج باد کافی نداشته باشد، روند استهلاک دستگاه بسیار شدیدتر و سریع تر خواهد شد. به همین دلیل هم بررسی و تنظیم فشار منبع انبساط، اولین و یکی از مهم ترین مراحل سرویس پکیج است. برای این که فشار باد داخل منبع انبساط پکیج را چک کنید، باید یک گیج باد را روی والف بگذارید و درجه باد را نگاه کنید. به طور کلی این درجه باید بین 0.7 بار تا یک بار باشد.

نکته: وقتی فشار باد را اندازه گیری می کنید، باید آب داخل مدار کاملا تخلیه شده باشد. اگر آب داخل مدار باشد، فشار به درستی محاسبه نمی شود.

2- تمیز کردن مبدل اصلی (مبدل اولیه)

در دومین مرحله سرویس پکیج، باید مبدل اصلی یا اولیه را تمیز کنید. برای این منظور، پیچ های محفظه احتراق را باز کنید تا بتوانید فین های مبدل اصلی را ببینید. روی برنر را با یک روزنامه بپوشانید و مبدل اصلی را با فرچه تمیز کنید.

نکته: اسیدشویی مبدل ها هیچ ضرورتی نداشته و حتی ممکن است باعث کاهش عمر عملکردی دستگاه شود.

3- تمیز کردن مشعل

برای تمیز کردن مشعل در طول مراحل سرویس پکیج، نیاز به یک دمنده باد (بلوئر) دارید. با این دستگاه می توانید داخل مشعل را تمیز کنید تا خاک از محفظه احتراق خارج شود. همچنین می توانید یک اسپری خشک بخرید و با شدت داخل محفظه (زمانی که دستگاه کاملا خاموش است) اسپری کنید.

نکته: تمیز کردن مشعل و محفظه احتراق با همان دستگاه دمنده هم کفایت می کند و اسپری و دیگر تجهیزات معرفی شده، چندان ضرورتی ندارند.

4- تمیز کردن الکترود یون و جرقه زن پکیج

در چهارمین مرحله سرویس پکیج، باید الکترود یون و جرقه زن را تمیز کنید. برای این منظور، سمباده را چند مرتبه روی الکترود بمالید تا یک لایه از الکترود را بردارد. سپس با یک دستمال مرطوب، یون و جرقه زن را تمیز کنید. همچنین در این مرحله باید بررسی کنید که چینی دور الکترود یون و جرقه تمیز سالم باشد و ترک نخورده باشد. فاصله سر جرقه زن و برنر را به اندازه کافی تنظیم کرده و مطمئن شوید که الکترود یون و جرقه زن به درستی به کابل خود متصل شده اند و به جایی از بدنه اتصال ندارند.

5- سرویس مجموعه فن و پرشر پکیج

پس از طی مراحل قبلی سرویس پکیج، باید از تمیز بودن فن دستگاه مطمئن شوید. شما می توانید یکی از فن ها را باز کرده و با آب شستشو دهید.

با یک اسپری WD-40 هم می توانید فن را تمیز کنید. در صورتی که فن نیاز به روغن کاری داشته باشد، روغن را داخل بلبرینگ ها ریخته و همزمان پره فن را بچرخانید تا به خوبی روغن کاری شود.

6- بازدید دودکش

حالا می رسیم به یکی از مهم ترین مراحل سرویس پکیج یعنی بازدید و بررسی دودکش. بهتر است دودکش را کاملا باز کرده و مطمئن شوید که هیچ شکستگی یا آسیب دیدگی خاصی ندارد.

همچنین مطمئن شوید که مسیر دودکش کاملا باز بوده و مسدود نیست. گاهی لازم است که دودکش را با نمونه جدید تعویض کنید.

7- تمیز کردن پمپ پکیج

پاکسازی پمپ هم یکی از مراحل مهم در سرویس پکیج است که باید با دقت بالا انجام شود. در این مرحله باید پمپ و موتور باز شده و به خوبی تمیز شوند. اگر مهارت کافی در این زمینه ندارید، بهتر است از تکنسین های تعمیرات پکیج کمک بگیرید.

8- راه اندازی مجدد پکیج

در آخرین مرحله سرویس پکیج، باید دستگاه را مجددا راه اندازی کنید. برای این منظور، شیر پر کن را باز کنید تا فشار داخل مدار به یک تا یک و نیم بار برسد. همه اتصالات را چک کنید تا جایی نشتی نداشته باشد. سپس شیر گاز را باز کنید و با یک مخلوط آب و مایع ظرفشویی و یک ابر، تمام اتصالات گاز را از نظر نشتی بررسی نمایید.

اگر مطمئن شدید که نشتی گاز وجود ندارد، پکیج را به برق زده و روشن کنید. لازم است که برای راه اندازی اولیه، دستگاه را روی حداکثر گرمای شوفاژ قرار دهید. پس از انجام عملیات هواگیری شوفاژها، می توانید از پکیج خود استفاده کرده و شاهد بهبود کیفیت کاری آن باشید.

هزینه سرویس پکیج

آنچه هزینه سرویس پکیج را مشخص می کند، لوازمی است که در جریان سرویس و بررسی قطعات مورد استفاده قرار گرفته اند. همچنین اگر نیاز به تعمیر یا تعویض قطعات باشد، هزینه سرویس بیشتر خواهد شد. تیم سرویس در محل پکیج پس از اعزام به آدرس شما و بررسی کلی پکیج، هزینه سرویس آن را به صورت تقریبی تخمین زده و به شما اعلام می کنند.

به طور کلی باید گفت هزینه ای که بابت سرویس سیستم پکیج پرداخت می کنید، به مراتب کمتر از هزینه تعمیرات این دستگاه است. سرویس پکیج در واقع نوعی اقدام پیشگیرانه است که خرابی های این دستگاه را پیش از جدی شدن ترمیم می کند. به این ترتیب احتمال این که قطعه ای به صورت ناگهانی از کار بیفتد و هزینه زیادی روی دستتان بگذارد بسیار کاهش خواهد یافت.

سرویس مشعل پکیج

آیا تاکنون با مشکل روشن و خاموش شدن مکرر پکیج مواجه شده‌اید؟ بروز این مشکل دلایل متعددی دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها گرفتگی مسیر تاسیسات به دلیل جمع شدن رسوبات در آن‌ها می‌باشد. خوشبختانه یکی از خدماتی که مرکز سخت‌افزار ایران به کاربران پکیج ارائه می‌دهد، سرویس پکیج است.

تکنسین‌های این مرکز درصورتی که با عیب‌یابی پکیج متوجه شوند مشکل خاموش و روشن شدن مکرر آن به دلیل گرفتگی مسیر تاسیسات و جمع شدن رسوبات در آن‌ها است مشعل پکیج و مسیر تاسیسات آن را سرویس می‌کنند تا این مشکل را با سرعت و کیفیت بالایی برطرف کنند.

سرویس فلومتر پکیج

فلومتر پکیج یا همان دبی سنج، جهت اندازه‌گیری آب گرم مصرفی در پکیج به کار برده شده است. البته لازم است اشاره کنیم که فلومتر همان فلوسوئیچی که شما فکر می‌کنید نیست. چراکه در گذشته از فلوسوئیچ در مسیر آب سرد پکیج که باز شدن آب گرم پکیج را تشخیص می‌داد استفاده می‌شد اما در حال حاضر فلومتر جایگزین فلوسوئیچ در پکیج شده است.

ساختار مکانیکی فلومتر به این شکل است که از یک چرخ یا یک توربین مغناطیسی تشکیل شده است که با عبور جریان آب به چرخش درمی‌آید. این قطعه نیز مانند سایر قطعات پکیج به دلیل جمع شدن گرد و غبار و رسوبات در این دستگاه به سرویس نیاز دارد تا طول عمر آن افزایش پیدا کرده و مانع خرابی آن شود.

سرویس مبدل اصلی پکیج

یکی دیگر از دلایلی که موجب شنیده شدن سر و صدای زیاد از پکیج می‌شود، جمع شدن رسوبات در لوله‌های مبدل اصلی پکیج است که نشان می‌دهد، زمان سرویس پکیج شما فرا رسیده است. درواقع مبدل اصلی پکیج دارای لوله‌های مارپیچی است که توسط شعله گرم شده و آب گرم را تامین می‌کند. در اثر رسوب‌گرفتگی در این قسمت، سر و صدای زیادی از پکیج شنیده می‌شود. در این صورت بهتر است با نمایندگی تعمیرات پکیج تماس بگیرید تا تکنسین‌های این مرکز به آدرس مورد نظر شما اعزام شده و به سرویس مبدل اصلی پکیج شما بپردازند.

سرویس فن پکیج

یکی دیگر از خدمات تخصصی که توسط نمایندگی پکیج به کاربران این دستگاه درخصوص سرویس پکیج ارائه داده می‎‌شود، سرویس فن پکیج است. همانطور که می‌دانید فن پکیج، وظیفه خارج کردن باد گرم از داخل پکیج به سمت لوله خروجی را برعهده دارد. جمع شدن گرد و غبار بر روی فن پکیج موجب کاهش عملکرد و کارایی فن پکیج شده و درنهایت موجب سنگین شدن هوای داخل پکیج و شنیده شدن سر و صدای زیاد از این دستگاه می‌شود. با سرویس فن پکیج نه تنها می‌توان کارایی آن را افزایش داد بلکه می‌توان از خراب شدن این قطعه جلوگیری کرد.

سرویس شیر پرکن پکیج

شیر پرکن پکیج در مسیر ورود آب سرد به قسمت مکش قرار گرفته است که وظیفه دارد مدار گرمایش را پر از آب کند. درصورتی که این شیر رسوب بگیرد، خشک کار می‌کند. خشک کار کردن شیر پرکن پکیج موجب می‌شود که پکیج صداهای ناهنجاری از خود تولید کند. در این صورت نیز با سرویس شیر پرکن پکیج می‌توان مشکل سر و صدای زیاد پکیج را برطرف کرد. در هر صورت بهتر است با نمایندگی تعمیرات پکیج تماس بگیرید تا تکنسین‌های این مرکز با سرویس تمامی قطعاتی که در اثر رسوب گرفتن منجر به تولید صداهای ناهنجار در پکیج می‌شوند، مشکل این دستگاه را برطرف کنند.

آموزش سرویس پکیج

سرویس یا رسوب زدایی پکیج کار سختی نیست اما نکاتی دارد که باید به دقت رعایت شوند. در طول فرایند سرویس پکیج بخش ها  و عملکردهای مختلف این دستگاه بررسی می شوند. این کار برای این است که سرویس کار مطمئن شود همه بخش ها درست کار می کنند. چنانچه خطای هنگام بررسی این بخش ها رخ دهد، احتمال بروز مشکل در پکیج وجود خواهد داشت. به همین دلیل بهتر است برای سرویس پکیج دیواری تان از سرویس کاران مجرب کمک بگیرید. تیم تعمیرات پکیج مرکز سخت افزار ایران این فرایند را به ترتیب زیر انجام می دهند:

 • بررسی دما و فشار شوفاژ و هواگیری آن
 • بررسی شعله پکیج دیواری
 • بررسی روشن و خاموش شدن پکیج توسط شوفاژ
 • بررسی پمپ پکیج دیواری
 • بررسی شیر سه راهی
 • بررسی ترموستات دود
 • بررسی فیلتر آب گرم پکیج
 • بررسی درجه حرارت آب گرم
 • بررسی شیرهای آب پکیج
 • بررسی مسیر خروجی دودکش ها
 • تمیز کردن محفظه احتراق
 • تمیز کردن مشعل پکیج
 • تمیز کردن منیفولد
 • بررسی اتصال گاز
 • کنترل سنسورها در پکیج دیواری

نمایندگی تعمیرات پکیج

نمایندگی تعمیرات پکیج، یک مرکز همه جانبه است که به صورت ویژه و تخصصی در زمینه ی بررسی و ترمیم انواع مدل های پکیج دیواری فعالیت می کند. برای این که خدمات رسانی با نظم و تمرکز بیشتری همراه شود، در این مرکز چندین واحد مجزا راه اندازی شده است. بررسی و تعمیر هریک از انواع پکیج بوتان، ایران رادیاتور ، سامسونگ، ال جی و … در یکی از این واحدها انجام می شود.

تکنسین هایی که به مراحل ترمیم نظارت دارند، از بین مجرب ترین کارشناسان تعمیر پکیج انتخاب شده اند و با دانش فنی و تجربه ی بالای خود، سطح کیفی خدمات این مرکز را ارتقا بخشیده اند. نکته ی ویژه مورد نمایندگی تعمیرات پکیج این است که کلیه ی سرویس های تعمیراتی، در محل مورد نظر کاربران به این عزیزان ارائه می گردد.

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+
تغییر تایم کاری