021-62948

اشتراک گذاری

شارژ کارتریج

کاربران حرفه‌ای تجهیزات چاپ نظیر دستگاه کپی، پرینتر و .. به خوبی می‌دانند که یکی از تخصصی‌ترین سرویس‌های مرتبط با این دستگاه‌ها، سرویس شارژ کردن کارتریج است. در غالب دستگاه‌های چاپ معمولاً فرارسیدن زمان شارژ و تعویض کارتریج با نمایش پیغامی، به کاربر اعلام می‌گردد. در این میان آنچه که کاربر می‌بایست به آن توجه کند، شارژ یا تعویض کارتریج، بلافاصله پس از مشاهده پیغام است.

آنچه که سبب می‌گردد برخی از کاربران میان دو گزینه شارژ و تعویض کارتریج، گزینه شارژ را برگزینند، قیمت بالای کارتریج‌های اصلی تولید شده توسط شرکت سازنده است. کاربرانی که به دلیل قیمت بالای کارتریج اصلی تصمیم به شارژ کردن کارتریج می‌گیرند می‌توانند از کارتریج‌های فله‌ای موجود در بازار، کیت‌های  شارژ کارتریج، دستگاه‌های شارژ اتوماتیک کارتریج، کارتریج‌های Remanufactured یا Rebiult، و کارتریج‌های سازگار (مشابه اصلی) استفاده کنند.

شارژ کارتریج در محل

آیا تفاوتی در کیفیت چاپ به سبب شارژ کردن کارتریج ایجاد می‌شود؟

برخی از کارشناسان بر این باورند که کارتریج های شارژ شده در مقایسه با کارتریج‌های نو و اصلی، خطاهای بیشتری در فرآیند چاپ ایجاد می‌کنند. ضمن آنکه صفحات چاپ شده توسط کارتریج شارژ شده در قیاس با کارتریج اصلی، کمتر خواهند بود. کارتریج شارژ شده ایردات چاپی بیشتری مانند خط و خطوط نابه‌جا، نشتی جوهر و موارد مشابه را نیز در دستگاه ایجاد خواهد کرد. با همه‌ی این تفاسیر، همچنان بسیاری از کاربران به دلیل قیمت بالای کارتریج های اصلی، قصد تعویض کارتریج را زده و به شارژ کارتریج بسنده می‌کنند. مسئله شارژ تا بدان جا پیش رفته که حتی شرکت‌های سازنده پرینتر، اقدام به تولید پرینترهایی با قابلیت داشتن مخزن جوهر کرده‌اند.

همانگونه که می‌دانید منظور از شارژ کردن کارتریج در واقع، شارژ تونری یا جوهری است که در درون کارتریج قرار می‌گیرد و فرآیند چاپ با کمک آن انجام می‌شود. تونر موجود در کارتریج پرینتر لیزری نقشی همانند جوهر در پرینتر جوهری دارد و کارتریج تونر نقشی مشابه کارتریج جوهر را ایفا می‌کند. شارژ کردن کارتریج نیز همانند سایر سرویس‌های مرتبط با پرینتر، زمان مناسب خاص خود را دارد. بی‌توجهی به این کار و درنظرنگرفتن بهترین زمان شارژ علاوه بر کاهش کیفیت چاپ، در دراز مدت، استهلاک این قطعه را درپی خواهد داشت.

شارژ کاتریج جوهر افشان

روش‌های شارژ کردن کارتریج

در بخش زیر به برخی از پرفروش‌ترین کارتریج های موجود در بازار و شیوه شارژ آنها به اختصار اشاره خواهیم کرد.

کارتریج‌های Canon، HP و Lexmark

شارژ این مدل کارتریج ها کار نسبتاً آسانی است. با این وجود، به دلیل وجود چیپست‌هایی قفل شده در برخی از این کارتریج ها امکان شارژ آنها وجود ندارد. (چیپست بکاررفته در برخی از این کارتریج ها غیرقابل ریست شدن است. در میان کارتریج‌ها، کارتریج‌های EPSON و برخی از مدل‌های brother دارای چیپ‌ست هستند.

در کل کارتریج‌های بدون چیپ‌ست راحت‌تر شارژ می‌شوند. شارژ کردن کارتریج اگر چه کار نسبتا آسانی است اما استانداردها و بایدها و نبایدهای خاص خود را دارد. در بهترین حالت نشتی جوهر کمترین چیزی است که ممکن است در حین این کار اتفاق بیفتد.

شارژ کارتریج با مخزن

یکی از کم‌دردسرترین روش‌های موجود جهت شارژ کردن کارتریج استفاده از مخزن است. هر مخزن شامل چندین کارتریج به همراه شنلگ‌هایی است که به تانکر جوهر در بیرون از پرینتر متصل هستند. در این روش به جای شارژ کردن کارتریج ، کاربر جوهر لازم را در مخزن این سیستم پر می‌کند.

اولین‌ مدل‌های مخزن کارتریج از کارتریج‌های اصلی ساخته شده توسط شرکت‌ تولیدکننده استفاده می‌کردند. این کارتریج‌ها سوراخ شده و شلنگ‌هایی به آن‌ها متصل می‌شدند که از سوی دیگر به تانکر جوهر متصل بودند. این مخزن ها تماماً دارای چیپ‌ست‌های Auto Reset هستند. متاسفانه این روش از شارژ کارتریج، با تمامی دستگاه‌های سازگار نیست.

کارتریج های کپی

این مدل کارتریج ها که کارتریج‌های کپی و مشابه اصل هستند با نام Compatible نیز خوانده می‌شوند. این کارتریج‌ها قیمت بسیار کمتری نسبت به نمونه‌ی اصلی تولید شده و در برخی از موارد توان چاپ بیشتری هم دارند.

شرکت‌های متفرقه‌ی بسیاری در زمینه تولید این مدل کارتریج ها فعال هستند. به جز کارتریج‌های اصلی موارد دیگر اگرچه قیمت کمتری دارند اما ممکن است به دلایل مختلف کیفیت چاپ خوبی نداشته و روند چاپ با خطا روبرو شود.

شارژ کارتریج در کارخانه

در این روش کارتریج تهی شده مجدداً در کارخانه شارژ می‌گردد و قطعات معیوب آن نیز تعویض می‌شود. این روش بیشتر برای کارتریج‌های Remanufactured یا Rebuilt مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فناروی در برخی از کشورهای خارجی موجود است و با محیط زیست سازگاری خوبی دارد و در آن از قطعات قابل استفاده بارها استفاده می‌شود.

شارژ کاتریج لیزری

آموزش شارژ کردن کارتریج

1. ابزار مورد نیاز جهت شارژ کارتریج را تهیه نمایید: یک عدد چهار سو کوتاه و قیف کاغذی یا پلاستیکی.

2. توصیه می‌شود زیر کارتریج سفره یک بار مصرف یا روزنامه پهن کنید و از ماسک استفاده کنید؛ چرا که بوی تونر برای سلامتی انسان مضر است.

3. پیش از شارژ کارتریج، تونر کارتریج را به خوبی تکان دهید تا تونر حالت مایع خود را بازیافته و به راحتی به کارتریج منتقل می‌شود.

4. پیچ های کارتریج که در کنار آن قرار گرفته‌اند را باز کنید. با باز کردن قاب کناری درام که میله آبی رنگ یا سبز رنگ است دیده خواهد شد. (نکته: مانع از تابش نور به این فلز (درام) شوید زیرا به آن آسیب می‌زند).

5. پس از درام میله مشکی رنگی را مشاهده خواهید کرد که توسط دستگاه برای چاپ پر از تونر میشود و کار انتقال را روی درام برعهده دارد. کمی‌درام را از روی چرخ‌دنده سفید کناری بلند کنید تا مخزن را بتوانید از طریق قیف پر از تونر کنید.

6. مقداری تونر قابل انتقال به کارتریج حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم است. انتقال تونر کمتر از این میزان آسیبی به کارتریج وارد نمی‌کند اما وارد کردن تونری بیشتر از این میزان سبب سرریز شدن می‌گردد.

7. در صورت وجود پمپ باد، توصیه می‌شود ابتدا کارتریج را با پارچه بدون پرزی پاک کنید وسپس از فاصله دور، فشار باد را تنظیم تا گرد تونر از اطراف کارتریج دور شود.

8. اگر بار سوم است که شارژ کارتریج را انجام می‌دهید باید درام نیز تعویض شود. این قطعه مصرفی است و باعث میشود با تعویض درام کیفیت بهتری در چاپ داشته باشید.

چیپست کارتریج چیست؟

تعویض چیپست کارتریج زمانی ضروری می‌گردد که پودر تونر یا جوهر موجود در کارتریج پرینتر تمام شود. همانگونه که می‌دانید هدف نهایی از استفاده چیپست کارتریج، آن است که با به حد نصاب رسیدن تعداد برگه‌های چاپ شده، کاربر قادر به شارژ مجدد کارتریج نباشد و ناچار به تهیه و خرید کارتریجی نو شود.

این موضوع در طول سالهای گذشته، سبب شده تا بسیاری از کاربران با به حد نصاب رسیدن تعداد برگه‌ها، قادر به ادامه کار با دستگاه نباشند و ناچار به تعویض کارتریج گردند. اما در طول سالهای اخیر به دلیل ارائه چیپست‌های نو به بازار، کاربران دیگر اقدامی جهت تعویض کارتریج نمی‌کنند. زیرا با ارور دادن دستگاه، می‌توانند چیپست های نو را جایگزین چیپست‌های قبلی کنند و یا آنکه دستگاه را ریست کنند. هر دو اینها، مسئله تعویض کارتریج را کنار زده و شارژ کارتریج را پررونق‌تر کرده است.

تفاوت کارتریج پرینتر جوهرافشان و پرینتر لیزری

کارتریج پرینتر لیزری

کارتریج های لیزری همانگونه که از نام آنها پیداست برای پرینترهای لیزری مورد استفاده قرار می گیرد. این کارتریج ها برای تأمین رنگ پرینتر از پودر مخصوصی به نام تونر استفاده می کند. کارتریج لیزری در پرینترهای سیاه و سفید، به صورت تک رنگ (مشکی) یا مونوکروم وجود دارد.

این کارتریج همانگونه که اشاره شد برای پرینترهای مونوکروم یا سیاه و سفید استفاده می شود. برای پرینترهای لیزری رنگی معمولا ۴ عدد کارتریج لیزری وجود دارد که از تونرهای رنگی مشکی، آبی، قرمز و زرد استفاده می کند.

کارتریج جوهر افشان

کارتریج های جوهرافشان، از جوهری که به شکل مایع است برای تأمین رنگ پرینتر استفاده می کند. کارتریج های جوهر افشان همانگونه که از عنوان آنها پیداست برای پرینتر های جوهر افشان استفاده می شود. کارتریج پرینترهای جوهرافشان در رنگ های مشکی، آبی، قرمز و زرد وجود دارد.

در سري قديم چاپگرهاي جوهرافشان، كارتريج‌هاي سه رنگ اصلي به يكديگر متصل بودند و در صورت تمام شدن يكي از رنگ‌ها شما مجبور به تعويض هر سه رنگ بوديد. ولي در چاپگرهای امروزی، محل قرار گیری هر کارتریج از کارتریج دیگر جدا شده است.

5/5(1 امتیاز)