021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

نصب دوربین های مدار بسته

نصب دوربین های مدار بسته توسط افراد متخصص در این زمینه به بالا رفتن کیفیت تصاویر ضبط شده، مناسب بودن زوایای تصویربرداری و در نهایت، رضایت کاربران، منجر خواهد شد. مرکز سخت افزار ایران با ارائه خدماتی در این زمینه، کاربران را یاری می کند تا نصب این تجهیزات را به صورت حرفه ای انجام دهند. در ضمن در صورت بروز ایراد در عملکرد سیستم، کاربران می توانند از خدمات پشتیبانی این مرکز در جهت سرویس و عیب یابی این دستگاه استفاده کنند.

کارشناسان ما ضمن بازدید از محیط پروژه، مکان یابی دوربین ها را با کمترین تعداد دوربین و هزینه و حداکثر دید در محیط انجام داده و کابل کشی و داکت کشی را به حداقل می رسانند. با مشاوره و همفکری با کارفرما انجام عملیات بستر سازی، داکت کشی، کابل کشی را به انجام رسانده و بنا به نیاز مشتریان دوربین های آنالوگ یا دوربین های تحت شبکه (IP) را نصب نموده و امنیت را برای شما به ارمغان می آورند.

نصب دوربین های مدار بسته

نمایندگی نصب دوربین مدار بسته در تهران

نمایندگی تخصصی نصب و راه اندازی انواع دوربین مدار بسته در تهران به منظور تسریع و تسهیل روند مراجعه متقاضیان و خدمات رسانی، شعب مختلفی در سطح شهر راه اندازی کرده است. کافی است به نزدیک ترین شعبه به محل زندگی خود مراجعه کنید. حتی در صورت عدم تمایل به مراجعه حضوری می توانید با یک تماس تلفنی و یا مراجعه آنلاین، سفارش خود مبنی بر نصب دوربین های مدار بسته را ثبت کنید.

کارشناسان این مرکز به تقاضای شما رسیدگی کرده و تکنسین های خود را در اسرع وقت و با هماهنگی قبلی به آدرس یاد شده اعزام می کنند. این افراد، تجهیزات مورد نیاز را به همراه دارند و با روال کار به خوبی آشنا هستند. از این رو در مدت زمان بسیار کمی، دوربین های مدار بسته را راه اندازی خواهند کرد.

نصب دوربین مدار بسته در کرج

به جز تهران، نمایندگی نصب دوربین مدار بسته در کرج نیز شعب فعالی دارد. شعبه کرج دارای کادری حرفه ای بوده و خدمات مختلفی در زمینه سرویس، عیب یابی، نصب و راه اندازی انواع دوربین مدار بسته را ارائه می کند. برای مراجعه به مرکز نصب دوربین های مدار بسته در کرج می توانید به صورت حضوری و یا غیرحضوری اقدام کرده و از خدمات مختلف آن بهره مند شوید. 

اعزام تکنسین ها برای نصب و راه اندازی، سرویس و عیب یابی، نصب و تعمیر دوربین مدار بسته با هزینه های مناسب و گارانتی خدمات تعمیرات و نصب، از مهمترین خدمات ارائه شده در این مرکز می باشد.

هزینه نصب دوربین مدار بسته در منزل

نصب دوربین مدار بسته در منزل

نصب دوربین مدار بسته در منزل نیز از موارد پرمخاطب در این نمایندگی به شمار می رود. به دلیل افزایش شمار سرقت ها، اکثر صاحب خانه ها درصدد هستند تا با راه اندازی این سیستم در منزل، از بروز چنین وقایعی جلوگیری کرده و یا در صورت بروز این اتفاق، مسببان آن را سریعاً دستگیر کنند.

از این رو توصیه می شود تا نصب، راه اندازی و سرویس و عیب یابی این تجهیزات را به دست متخصصین نمایندگی های مجاز انجام دهید. در این حالت می توانید از کیفیت عملکرد سیستم مدار بسته آسوده خاطر باشید.

نصب دوربین مدار بسته در محوطه

برخی از محوطه ها مانند باغ، ویلاها و … برای تفریح ساخته می شوند و اغلب خالی هستند. از این رو احتمال سرقت در این محیط ها زیاد است. به همین منظور کارشناسان توصیه می کنند برای جلوگیری از سرقت در این فضاها، اقدام به نصب دوربین های مدار بسته شود.

برای این کار از متخصصین مرکز سخت افزار ایران کمک بخواهید. به این ترتیب می توانید در اسرع وقت، با هزینه کم و به صورت تخصصی، سیستم مدار بسته مورد نظر را نصب و راه اندازی کنید.

هزینه نصب دوربین مدار بسته

هزینه نصب دوربین مدار بسته در بسیاری از مراکز عمومی، بسیار بالا است. این در حالی است که اکثر مراجعه کنندگان به این مراکز، از کیفیت کار نصابان دوربین و خدمات ارائه شده در آن نیز راضی نیستند.

مرکز سخت افزار ایران با سابقه درخشانی که در حوزه نصب، راه اندازی و تعمیر دوربین مدار بسته دارد، آماده است تا خدماتی با کیفیت بالا در اختیار مشتریان قرار دهد. تمامی هزینه ها در این مرکز بر اساس نرخ های مصوب تعیین می شوند. در ضمن تمامی این هزینه ها برای مشتری شفاف سازی می شود تا در صورت رضایت وی، عملیات نصب شروع گردد.

استانداردهای نصب دوربین مدار بسته چیست؟

نقش تکنولوژی در تامین امنیت زندگی این روزهای بشر بسیار محسوس است و دوربین های مدار بسته بدون شک یکی از کاربردی ترین این تکنولوژی هاست. با نصب کردن این دوربین ها می توان تردد را کنترل کرد و امنیت ساختمان ها و مکان های مختلف را تامین کرد. با این حال برای این که کارایی این دوربین ها همانطور که انتظار می رود باشد، باید یک سری استانداردها را رعایت کرد که به آنها استانداردهای نصب دوربین مدار بسته گفته می شود. 

برای نصب کردن و استفاده اصولی از این دوربین ها کارهای مختلفی می توان انجام داد. برای مثال می توان با تهیه بهترین تلویزیون ها برای دوربین مدار بسته، کیفیت و کارایی آنها را افزایش داد. این استانداردها مربوط به نصب دوربین ها در فضاهای مختلف می شود. 

در واقع بسته به این که دوربین مدار بسته برای چه مکان و موقعیتی مورد استفاده قرار می گیرد و از چه نوع دوربین مدار بسته ای استفاده می کنیم، یک سری نکات و استانداردها را باید در نظر گرفت. در این مقاله با ما همراه باشید تا با بررسی استانداردهای نصب دوربین مدار بسته، شما را با نحوه نصب اصولی این دوربین ها بیشتر آشنا کنیم.

اهمیت رعایت استانداردهای نصب دوربین مدار بسته

نصب کردن درست و مطابق اصول دوربین های مدار بسته از این بابت مهم است که دوربین ها بتوانند اولا در یک نقطه درست نصب شوند تا زاویه دید کافی و مناسبی داشته باشند و در درجه دوم نیز کیفیت و کارایی لازم را ارائه دهند. تمام این موارد برای این که بتوان با دوربین ها نهایت امنیت یک سازه را تامین کرد ضرورت دارد. از انتخاب محل نصب گرفته تا نوع دوربین، تعداد آنها و ارتفاعی که باید دوربین ها داشته باشند، همگی جزو مهمترین استانداردهای نصب دوربین مدار بسته  است.

انتخاب دوربین مدار بسته

در اولین قدم مهم است که در انتخاب دوربین های مدار بسته دقت کافی را به خرج داد. کیفیت هایی که این محصولات دارد متفاوت است و شما می توانید آنها را در کیفیت های مختلف خریداری کنید. هر چقدر کیفیت دوربین بالاتر باشد، دقت و وضوح تصویری که ثبت می کند هم بیشتر است و قطعا این مورد در میزان کارایی دوربین در تامین امنیت تاثیر زیادی خواهد داشت.

 خصوصا این که اگر ساختمانی که از این دوربین ها برای آنجا استفاده می کنید نور کافی ندارد یا این که نمی توانید دوربین ها را در یک ارتفاع مناسب نصب کنید. در این شرایط برای این که دوربین ها تصاویری با حداکثر کیفیت و وضوح را ثبت کنند باید حتما انواع با کیفیت بالای آنها را خریداری کرد. کیفیت دوربین یکی از ابتدایی ترین استانداردهای نصب دوربین مدار بسته است که باید به آن توجه کرد.

ارتفاع مناسب یکی از استانداردهای نصب دوربین مدار بسته

یکی دیگر از مهمترین موارد در رعایت استانداردهای نصب دوربین مدار بسته انتخاب ارتفاع مناسب است. اگر دوربین شما در ارتفاع مناسبی نصب نشود کارایی لازم را ندارد و باز هم نمی توان انتظار داشت که کیفیت تصاویر چندان مطلوب باشد. اگر دوربین ها را در ارتفاع بالایی نصب کنید سوژه ها در تصویر بسیار بی کیفیت و غیر مشخص اند. 

از طرفی اگر دوربین مدار بسته مورد نظر از نوع دید در شب باشد، این دوربین ها به دلیل برد محدودی که دارند نمی توانند در ارتفاعات بالا محدوده بالایی را پوشش دهند و در نتیجه باز هم تصاویر مناسبی نخواهید داشت. در کنار تاثیری که ارتفاع نصب دوربین روی کیفیت تصاویر دارد، نصب آن در ارتفاع نامناسب می تواند موجب آسیب دیدن دستگاه نیز شود و برای مثال در اثر وزش باد یا بارش باران، دوربین دچار مشکل شود.

نصب دوربین در مکان داخلی یا خارجی

مورد مهم بعدی در رعایت استانداردهای نصب دوربین مدار بسته توجه به این مورد است که فضایی که می خواهید دوربین را در آن نصب کنید یک فضای داخلی است یا خارجی. اگر هدف نصب دوربین در فضای داخلی باشد، باید به ارتفاع سقف و دیوارها هنگام نصب توجه کرد تا به این ترتیب دوربین ها را در یک ارتفاع مناسب نصب و راه اندازی کرد. 

این ارتفاع در فضای داخلی بین دو و نیم متر تا سه متر است. در خصوص نصب کردن دوربین های مدار بسته در محیط های بیرونی مانند درب خروجی، فضاهای باز مانند باغ و … نیز باید به یک سری موارد در هنگام نصب و انتخاب ارتفاع و محل نصب توجه کرد. 

در درجه اول باید حریم شخصی دیگران را در نظر گرفت، به نحوی که دوربین ها با افراد رهگذر برخورد نکنند یا این که فضای شخصی دیگر افراد را تحت پوشش قرار ندهد. بهترین ارتفاع نصب برای دوربین در فضاهای باز، ارتفاع بین 3 تا 4 متر است. در خصوص زمانی که می خواهید دوربین مدار بسته را در جلوی درب ورودی نصب کنید بهتر است آن را تا حد ممکن در بالاترین نقطه بگذارید تا کمترین امکان دسترسی به آن وجود داشته باشد. 

نکته مهم این که دوربین های بیرونی بیشتر در خطر سرقت هستند و نصب آنها در ارتفاع کم می تواند سرقت آنها را راحت تر کند.

انتخاب زاویه مناسب نصب دوربین مدار بسته

نکته مهم بعدی برای رعایت استانداردهای نصب دوربین مدار بسته، انتخاب زاویه مناسب برای قرار دادن این دوربین هاست. دوربین های مدار بسته قرار است تصاویر و ترافیک های مهم و ضروری را ثبت کنند. بنابراین شما باید آنها را در نقطه ای نصب کنید که به خوبی تمامی رفت و آمدها را کنترل کند. 

در این خصوص به نقاط حساس خانه یا ساختمان، مکان هایی که بیشتر احتمال نفوذ سارقین به آن وجود دارد، مکان هایی که زاویه دید بهتری دارند و محدوده بیشتری را پوشش می دهند و همچنین محل قرار داشتن پنجره ها و … توجه کنید و با انتخاب بهترین زاویه هایی که می توان دوربین ها را در آن مناطق قرار داد، امنیت بالاتری را برای ساختمان مورد نظر تامین کنید.

انتخاب تعداد دوربین های مناسب برای نصب

در نهایت چیزی که باید در خصوص رعایت استانداردهای نصب دوربین مدار بسته در نظر بگیرید، انتخاب تعداد دوربین هاست. در یک ساختمان چند طبقه بسته به تعداد طبقات و تعداد واحدها، میزان رفت و آمد و میزان ریسکی که برای ورود سارقین به ساختمان وجود دارد باید از تعداد کافی از این دوربین ها استفاده کنید. 

برای مثال یک خانه ویلایی که حیاط و ورودی های بیشتری دارد و قطعا به نظارت و بررسی بیشتری نیاز است، به تعداد دوربین های بیشتری نیاز خواهد داشت. بنابراین اگر می خواهید دوربین هایی که نصب می کنید نهایت کارایی را داشته باشند، بهتر است حتما از شرکت ارائه دهنده خدمات نصب دوربین مدار بسته در خصوص این که به چه تعداد دوربینی نیاز دارید مشورت بگیرید.

مراحل نصب دوربین مدار بسته

نصب دوربین های مدار بسته باید بر اساس یک سری اصول و نکات انجام شود. در غیر این صورت پروژه نصب و استفاده از این دستگاه ها جهت کنترل حرکات محل مورد نظر و تأمین امنیت آن با مشکل برخورد خواهد کرد.

تکنسین های حاضر در نمایندگی های نصب و راه اندازی انواع دوربین مدار بسته، به منظور نصب اصولی این تجهیزات، مراحل زیر را سپری می کنند:

 • مشخص کردن محل نصب دوربین مدار بسته

در اولین اقدام، نصابان حرفه ای با توجه به نوع دوربین و قابلیت ها و ویژگی های آن، بهترین محل را برای نصب این تجهیزات انتخاب می کنند. محل قرارگیری این دوربین ها باید در منطقه ای باشد که دید کافی در طول روز و شب داشته و بتواند رفت و آمدها را با زاویه مناسب، تصویربرداری کند.

 • شروع نصب دوربین دوربین مداربسته

بعد از مشخص شدن محل نصب، روند نصب این تجهیزات شروع خواهد شد. تکنسین های متخصص در این زمینه، به منظور ارتقای سطح عملکرد دوربین های مدار بسته و کیفیت تصاویر ضبط شده، دوربین ها را رو به نور مستقیم، نصب نمی کنند. استفاده از اتصالات مناسب، نصب به صورت دقیق به منظور حفظ امنیت دستگاه و همچنین استفاده از کاور برای دوربین های موجود در محوطه از اقدامات ضروری در این مرحله می باشند.

 • کابل کشی و داکت کشی

مرحله سوم نصب دوربین های مدار بسته به کابل کشی و دات کشی این تجهیزات مربوط می باشد. در این مرحله بر اساس درخواست مشتری، صلاح دید نصاب و شرایط محیط می توان از کابل کشی روکار و یا توکار استفاده نمود.

 • اتصال فیش رابط دوربین و اتصالات

اتصال فیش های رابط دوربین و اتصالات و ایجاد ارتباط میان دوربین و دستگاه ضبط کننده در این مرحله انجام خواهد شد. با توجه به نوع دوربین ها و دستگاه های ضبط کننده، متخصصان از رابط ها و اتصالات مناسب استفاده می کنند.

 • تنظیمات و انتقال تصاویر ضبط شده روی اینترنت

انجام تنظیمات و انتقال تصاویر ضبط شده بر روی اینترنت را می توان آخرین مرحله نصب دوربین های مدار بسته دانست. با این کار، تمامی تصاویر بر روی دستگاه ضبط شده و نگهداری می شوند و کاربران در صورت نیاز می توانند به آنها دسترسی داشته باشند. انتقال تصاویر به گوشی و … نیز توسط این متخصصین انجام می شود.

خدمات طراحی و نصب دوربین های مدار بسته

 • مشاوره طراحی و مجری سیستم های حفاظتی ، مداربسته و هوشمند
 • نصب و راه اندازی دوربین های تحت شبکه
 • طراحی ، پیاده سازی و نصب دوربین های مدار بسته
 • راه اندازی شبکه کامپیوتری و وایرلس Wireless و انتقال تصاویر از طریق خط تلفن , شبکه و اینترنت
 • عیب یابی ، بهینه سازی و پشتیبانی
 • فروش تجهیزات دوربین های مداربسته
 • تهیه و طراحی سیستم های حفاظتی خاص و تلفیقی
 • نصب و راه اندازی سیستم نگهداری تصاویر روی SAN Storage
 • ارائه دهنده سیستم های تصویر برداری و انواع دوربین های آنالوگ و دیجیتال و IP ( ثابت – هوشمند – چرخشی – زوم دار – دید در شب و … )
 • پیاده سازی و اجرای Backup Server
 • فروش انواع دوربین های تحت شبکه NVR
 • انتقال تصویر
 • ارائه بهترین خدمات شبکه و نصب دوربین های مدار بسته به مشتری ها و همکاران محترم در سراسر ایران
 • مجری پروژه های شبکه و دوربین های مداربسته در سراسر کشور
 • طراحی حرفه ای و تخصصی انواع توپولوژی ها با استاندارد جهانی و ارائه پیشنهاد طرح های حفاظتی ، امنیتی و نظارتی برای دوربین های تحت شبکه
 • اجرای سیستم های دوربین مداربسته – دوربین های آنالوگ و دوربین های تحت شبکه

دوربین مداربسته چیست؟

دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی اطلاق می گردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت بکار می رود این واژه بیشتر به همین حیطه بر می گردد اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدیو تلفن و کنفرانس را نیز دربر می گیرد.

کاربردهای دوربین مداربسته:

کاربرد اصلی و عمده دوربین های مداربسته در سیستم های حفاظتی است اما کاربرد های آن به سیستم های حفاظتی محدود نبوده و از آن فراتر میرود کاربردهایی از قبیل کاربردهای پلیسی ، نظامی، فضایی ،صنعتی ، کنترل ترافیک ، ارتباطات ویدیویی، و تصویر برداری نامحسوس.

جلوگیری از ارتکاب جرایم:

کاربرد دوربین های مداربسته در جلوگیری از ارتکاب جرایم بسیار وسیع است. از جلوگیری از جرایم رانندگی تا جرایم جنایی. استفاده نامحسوس از دوربین های مخفی نیز بسیار رواج یافته است. بطور مثال می توان به دوربین های دستگاه های خود پرداز اشاره کرد که برای شناسایی جرایمی چون وارد کردن تصادفی رمز کارت اعتباری کاربرد دارد.

آخرین تحقیقات آماری از شهر های بزرگ آمریکا و انگلستان نشان میدهد بعد از نصب دوربین های مدار بسته در پارکینگ ها ۵۱ درصد از تعداد جرایم کاسته شده است. در فرودگاه ها میزان کاهش جرایم ۲۳% و در سایر مراکز عمومی روی هم رفته این مقدار ۷% بوده است.

کاربرد صنعتی:

در کارخانجات صنعتی نیز از دوربین های مداربسته در محل ها یا مراحلی از کار که حضور فیزیکی انسان خطرناک،دشوار یا حتی غیر ممکن است نیز بهره گرفته می شود. در کارخانجاتی مثل کارخانجات شیمیایی یا نیروگاه های هسته ای.

در مراکز صنعتی استفاده از دوربین های اسکن خط تولید و دوربین های حرارتی رواج زیادی دارد.

کنترل ترافیک:

امروزه در اکثر کشورهای جهان از دوربین های مداربسته برای کنترل ترافیک وسایل نقلیه در سطح گسترده ای استفاده می شود. از جمله کنترل میزان ترافیک در خیابان ها و ارسال اطلاعات توسط GPS به رانندگانی که قصد عبور از مسیر آن خیابان ها را دارند.

تحت نظارت قراردادن تصادفات و شناسایی جرایم رانندگی حداقل کاربرد های دوربین مداربسته در کنترل وسایل نقلیه هستند. شناسایی اتوماتیک پلاک خودروها از جمله آخرین دستاورد های دوربین های مداربسته در این بخش می باشند.

امنیت نقل و انتقالات:

در نقل و انتقلات عمومی از دوربین مداربسته برای جلوگیری از حوادثی که ممکن است در اثر خارج از دید بودن محل صورت بگیرد استفاده می شود. بطور مثال در متروها از دوربین مداربسته برای کنترل درهای ورود و خروج مسافران به منظور اطمینان از اینکه مسافر از در عبور کرده است و یا موارد مشابه آن در اتوبوس ها و قطارهای شهری.

 انواع دوربین مداربسته

از نظر نوع سیگنال:

 • دوربین های آنالوگ
 • دوربین های Ip (آی پی تحت شبکه)
 • دوربین های دو منظوره

از نظر شکل ظاهری و کاربرد متناظر:

 • دوربین های دام DOME
 • دوربین های صنعتی
 • دوربین های مینیاتوری
 • دوربین های مادون قرمز IR
 • دوربین های اسپید دام (دوربین های چرخشی PTZ)

از نظر قاب و پوشش:

 • دوربین های ضد آب قاب بزرگ (پمپ بنزینی)
 • دوربین های مخفی
 • دوربین های قاب فانتزی

دوربین های آنالوگ

این دوربین ها نسل ابتدایی دوربین های مداربسته می باشند که برای دریافت و ارسال اطلاعات صدا و تصویر از امواج آنالوگ استفاده می کنند. صدا و تصویر این دوربین ها هر یک توسط کابل دورشته ای جداگانه منتقل می شوند که یک رشته از سیم ها نقش جلوگیری از نویز بر سیم اصلی را ایفا می کند. کابل متداول برای تصویر این دوربین ها کابل کواکسیال RG59 است گرچه ارتباط تصویر این دوربین ها با کابل های مختلف بر حسب نیاز امکان پذیر است.

کیفیت این دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست تابعی از امواج آنالوگ است. امواج آنالوگ همواره در معرض نویز قرار دارد. نویز های مختلف الکترومغناتیسی و نویز های ناشی از نوسانات برق همواره یکی از تهدیدات جدی بر کیفیت دوربین های مداربسته آنالوگ می باشند. به همین دلیل استفاده از کابل ها و تجهیزات با کیفیت بالا روی کیفیت تصویر در این نوع دوربین ها تاثیر بسزایی دارد.

زمانی که نیاز به ارسال تصاویر و صدا بصورت بیسیم باشد این دوربین ها ضعف بزرگی از خود نشان میدهند. اگر قرار باشد تصاویر به همان صورت آنالوگ انتقال یابند باید از محدوده فرکانس امواج آنالوگ استفاده شود و این مسئله کیفیت تصویر را بیش از پیش تحت تاثیر امواج نویز و تداخلی قرار می دهد. ضمن اینکه امکان رصد کردن تصاویر در محدوده برای هر کس دیگر بسادگی فراهم می شود. بنابراین هیچوقت نمی تواند راه امن و مطمئن برای ارسال تصاویر آنالوگ باشد.

برای ضبط تصاویر آنالوگ نیز چاره ای از روی آوردن به سیستم دیجیتال نیست. بنابراین در نهایت باید تصاویر آنالوگ به دیجیتال تبدیل شوند. بدین منظور از دستگاه “ضبط تصاویر دیجیتال” DVR استفاده می شود. دی وی آر ها دستگاه های مختص ضبط و کنترل تصاویر دوربین های آنالوگ هستند. این دستگاه امکان کنترل و ارتباط دیجیتال با شبکه را نیز فراهم می کند.

به دلیل قیمت پایین تر دوربین های آنالوگ نسبت به دوربین های دیجیتال این دوربین ها به عنوان دوربین های مداربسته رایج در بازار ایران شناخته می شوند. گرچه اخیرا بازار به سمت دیجیتال شدن پیش می رود و بسیاری از سازمان ها به سوی دوربین های IP متمایل شده اند اما هنوز سرعت جایگزینی این نسل قبلی دوربین ها با نسل جدید دوربین های دیجیتال کند است.

مزایای دوربین های آنالوگ:

 • قیمت پایین
 • تنوع گسترده در بازار ایران
 • سادگی نصب دوربین های مدار بسته نسبت به دوربین های دیجیتال

معایب دوربین های آنالوگ:

 • کیفیت آنالوگ : کیفیت پایین تر نسبت به دیجیتال
 • امکان نویز پذیری: به دلیل استفاده از سیستم آنالوگ
 • هزینه بالای سیم کشی
 • ارتباط بیسیم با کیفیت پایین و نا امن

همانگونه که اشاره گردید هنوز دوربین های آنالوگ در بازار ایران به عنوان دوربین های مداربسته متداول بکار می روند. شاید بتوان یکی از دلایل عمده آن را عدم نیاز به دانش شبکه ای دانست. بسیاری از شرکت ها کارمندان خود را تنها به منظور راه اندازی و نصب دوربین های مدار بسته آنالوگ آموزش می دهند و از آموزش های نسبتا پیچیده شبکه ای در مورد دوربین های دیجیتال صرف نظر می کنند. لذا همچنان تقاضای دوربین های آنالوگ در بازار ایران بسیار بالاتر از دوربین های IP و تحت شبکه است.

همین امر واردکنندگان دوربین های مداربسته را نیز به واردات بیشتر دوربین های آنالوگ نسبت به دوربین های دیجیتال سوق می دهد. در هر حال یکی از مزایای اصلی دوربین های آنالوگ قیمت پایین تر آنهاست. گرچه همین قیمت پایین در پروژه های بزرگ در بالابودن هزینه های سیم کشی گم می شود. توجه به این اصل که هر دوربین با یک سیم جداگانه به دستگاه کنترل کننده وصل می شود و این خود با افزایش تعداد دوربین ها و مسافت بالای بین دوربین ها هزینه هنگفتی را سبب می شود.

دوربین های آی پی تحت شبکه

دوربین های IP نسل جدید دوربین های مداربسته هستند. امروزه بازارهای جهانی تمایل زیادی به دوربین های دیجیتال نشان داده است. این دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست از امواج کاملا دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده های تصویر و صدا استفاده می کنند. یعنی برخلاف دوربین های آنالوگ، این دوربین ها از همان ابتدای دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می کنند. ضمن بکارگیری از امواج دیجیتال ، آنها تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط می شوند. هر دوربین همانند یک وسیله در شبکه عمل می کند و به وسیله شناسه شبکه IP و در قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکز کنترل متصل می گردد.

همین ویژگی تحت شبکه بودن در دوربین های مداربسته IP برای آنها مزایای زیادی را به همراه می آورد.

مزایای دوربین های آی پی:

 • کیفیت بالای تمام دیجیتال
 • امکان استفاده بهینه از کابل های ارتباطی
 • امکان ارتباط بیسیم با امنیت و کیفیت بالا
 • امکان ارسال همزمان تصویر،صدا و برق در بستر شبکه

معایب دوربین های آی پی

 • قیمت بالای دوربین ها

محدودیت پهنای باند

دوربین های تحت شبکه ارتباط نزدیکی با شبکه جهانی اینترنت دارند. می توانند از شبکه داخلی به شبکه اینترنت متصل شوند و یا حتی مستقل از شبکه داخلی به اینترنت مرتبط شده و از آن طریق کنترل شوند.

برای ضبط تصاویر آنها دیگر نیازی به DVR نیست بلکه یک دستگاه که تنها ارتباط شبکه ای ایجاد کرده و داده های دوربین های آی پی را ذخیره کند کافی است. به همین دلیل مفهوم ضبط دیجیتال جای خود را به مفهوم کاربردی تر ضبط شبکه می دهد. دستگاه ضبط تصاویر دیحیتال NVR بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد دوربین های مداربسته IP آنجا نمود روشنی پیدا می کند که در پروژه های بزرگ بهینه سازی سیستم یک امتیاز محسوب می شود. اینکه چگونه تصاویر با حداقل کابل ارتباطی و با بالاترین کیفیت ممکن به مرکز نظارتی منتقل شود تنها از سیستم های تحت بستر شبکه بر می آید. امروزه یکی از دقدقه های مردم، عدم تمایل به وجود هرگونه سیم ارتباطیست. به همین دلیل است که شرکت های جهان تمام تلاش خود را بر ارتباطات بیسیم متمرکز می کنند. در سیستم های مداربسته آنجا که نیاز به کابل ارتباطی است دوربین های تحت شبکه می توانند با ارتباطات سری و شبکه ای از افزایش تعداد سیم جلوگیری کنند. حال آنکه در بسیاری از مواقع در دوربین های شبکه می توان از ارتباط کاملا بی سیسم استفاده کرد.

ارتباط دوربین های مداربسته بیسیم از طریق IP بسیار مطمئن تر و امن تر است. برخلاف دوربین های آنالوگ که نگرانی است ربوده شدن تصاویر توسط هر فرد مبتدی توسط دریافت امواج آنالوگ وجود داشت در سیستم های بستر شبکه امکان کد گذاری امنیت بالایی را برای آن فراهم می کند. ضمن اینکه ارتباط بیسیم دیجیتال و تحت شبکه بدون افت کیفیت تصویر و صداست و امواج نویز بر کیفیت تصویر بی تاثیر است.

بحث دوربین های تحت شبکه آی پی همسان با بحث بر سر شبکه های کامپیوتری بسیار گسترده و پیچیده است. اما ارتباط شبکه با دوربین های آی پی هر پیشرفت مرتبط با شبکه را نیر بر دوربین ها لحاظ می کند. از آن جمله می توان به یکی از آخرین پیشرفت های شبکه یعنی Power Ove Ethernet یا به اختصار POE اشاره کرد که این قابلیت دوربین های آی پی را نیز شامل شده است. POE برق را در بستر شبکه می فرستد و از کابل برق جداگانه فاکتور می گیرد. در واقع دوربین های مداربسته IP با قابلیت POE تصویر ، صدا و برق را تنها از طریق همان کابل شبکه منتقل می کنند. که این یک مزیت برای سیستم های تحت شبکه بشمار می رود.

دوربین های دام DOME

معنی لغتی کلمه دام DOME گنبد است. در واقع دوربین دام به معنی دوربین گنبدی شکل بوده و عنوان دوربین های سقفی نیز درباره آنها بکار میرود. این دوربین ها بیشتر برای نصب دوربین های مدار بسته بر روی سقف طراحی شده و در اشکال فانتزی و متفاوتی در بازار موجود است. صرف نظر از قابلیت دید در شب و یا نوع لنز یا نوع امواج به کلیه دوربین های سقفی گنبدی شکل دوربین دام گفته می شود.

دوربین های دومنظوره

این دوربین ها در واقع دوربین های آنالوگی هستند که پرت خروجی شبکه نیز در آنها تعبیه شده است. کیفیت آنها آنالوگ است و امکان استفاده از آنها بصورت دوربین آنالوگ و یا دوربین تحت شبکه وجود دارد.استفاده از این دوربین ها تنها زمانی توصیه می شود که سیستم مداربسته از نوع آنالوگ بوده اما اتصال یک یا چند دوربین بصورت مستقیم به شبکه مورد نیاز است.

دوربین های مینیاتوری

دوربین های مینیاتوری یا MINI Camera همانگونه که از نامشان پیداست دوربین های مداربسته کوچک متداول در بازار هستند. از این دوربین ها بیشتر به عنوان دوربین های مخفی استفاده می شود. معمولا آنها را در جایی که می خواهند دوربین نامحسوس باشد بکار می گیرند.

دوربین های آی آر

به کلیه دوربین ها که از نور مادون قرمز برای تشخیص تصاویر استفاده می کنند دوربین های اینفرارد یا IR گفته می شود. در دوربین های مداربسته از این تکنولوژی بیشتر برای تشخیص تصاویر در تاریکی استفاده می شود. معمولا تعدادی LED در اطراف لنز این دوربین ها نصب شده و بوسیله یک سنسور نور در تاریکی روشن می شوند.

دوربین های مخفی

دوربین های مداربسته مخفی می توانند در هر شکل و اندازه وجود داشته باشند. از آنجا که استفاده از دوربین های مخفی کاملا ابتکاری می باشد می توان آنها را در هر جای ممکن جاسازی کرد. انواع پیش ساخته آنها در قاب های مختلفی مثل قاب سیستم اطفاء یا قاب زنگ ، ساعت دیواری ، پریز برق موجود است. معمولا از دوربین های مینیاتوری به عنوان دوربین های مخقی استفاده می شود.

دوربین های ضد آب

به هر دوربین مداربسته که قاب آنها طوری طراحی شده باشد که از نفوذ آب به آن جلوگیری کند دوربین های ضد آب می گویند. ممکن است خود لنز نیز ضد آب (واتر پروف) طراحی شود اما در بیشتر موارد این قاب دوربین است که به عنوان ضد آب شناخته می شود. دوربین هایی که باید در فضای باز استفاده شوند و یا به اصطلاح دوربین های Out door می بایست از قاب های ضد آب استفاده کنند.

دوربین های اسپیددام چرخشی

دوربین های چرخشی یا Speed Dome و یا PTZ به کلیه دوربین های مداربسته گفته می شود که قابلیت چرخش دوربین در جای خود بوسیله کنترل کننده یا اتوماتیک فراهم شده باشد. از این دوربین ها بیشتر در مواقعی استفاده می شود که نیاز است که فرد تصاویر دوربین مداربسته را همزمان نظارت کند. از اینرو فرد می تواند با استفاده از قابلیت PTZ سیستم های مداربسته ، دوربین را به هر جهت که می خواهد بچرخاند و در هر جا که می خواهد زوم کند. دوربین های اسپید دام به دلیل تعبیه شدن موتور روی آنها از قیمت بالاتری نسبت به سایر دوربین های مداربسته برخوردارند.

دوربین های صنعتی

استفاده از این دوربین ها برخلاف نامشان در بازار ایران، منحصر به مصارف صنعتی نیست. این دوربین ها که نام اصلیشان دوربین های بادی Body Camera می باشد دوربین های مکعب مستطیل شکلی هستند که معمولا قابلیت نصب لنز بصورت جداگانه روی آنها تعبیه شده است.

از آنجا که سایر دوربین ها قابلیت سوار شدن لنز یا تعویض آن را ندارند از این دوربین ها بیشتر در جاهایی استفاده می شود که زوم یا فکوس مطلوب باشد.دوربین های صنعتی با قاب و یا بدون قاب در داخل و یا خارج ساختمان ها مورد استفاده قرار می گیرند.

تجهیزات دوربین مداربسته

در این بخش به معرفی و بررسی برخی از تجهیزات و لوازم جانبی دوربین های مداربسته می پردازیم.

DVR چیست ؟

دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال Digital Video Recording که به اختصار DVR نامیده می شود یک سیستم نظارت و کنترل بر دوربین های مداربسته آنالوگ است. این سیستم قابلیت های فرآوانی را برای دوربین ها فرآهم می کند. از ضبط تصاویر با فرمت های تصویری و کیفیت های مختلف تا قابلیت های هشداری متنوع. ارتباط با شبکه و بکارگیری نرم افزارهای کاربردی.

دی وی آر ها شامل تعداد محدودی ورودی و خروجی تصویر و صدا هستند و همین محدودیت تعداد ورودی ها آنها را دسته بندی کرده است. دی وی آر های با ۴ ورودی تصویر را دی وی آر ۴ کانال (DVR 4CH) می نامند . به همین ترتیب تعداد کانال ها می تواند ۸ ، ۱۶ و ۳۲ باشد. دی وی آر های رایج در بازار از ۳۲ فراتر نمی روند. اینها استاندارد های ورودی تصاویر هستند گرچه ممکن است برخی از شرکت ها خصوصا شرکت های چینی تعداد ورودی های متفاوتی برای محصولات خود در نظر بگیرند.

انواع DVR :

صرف نظر از انواع دی وی آر از نظر تعداد کانال که می توانند ۴ کانال ، ۸ کانال ، ۱۶ کانال ، ۳۲ کانال و یا… باشند ، DVR های موجود در بازار در دو دسته کلی نیز تقسیم بندی می شوند.

 • کارت دی وی آر
 • دی وی آر های استندلون Standalone

کارت دی وی آر

کارت DVR یک کارت کامپیوتری است که در دو حالت داخلی (اینترنال) یا خارجی (اکسترنال) بر روی کامپیوتر نصب می گردد. کارت دی وی آر در واقع رابط بین دوربین های مداربسته آنالوگ با سیستم کامپیوتر است. مابقی وظایف را کامپیوتر انجام می دهد. اطلاعات نیز درون کامپیوتر ذخیره می شود.

این سیستم بیشتر برای مصارف کوچک و استفاده های کوتاه مدت توصیه می شود. اشاره به این نکته که یک کامپیوتر را باید برای استفاده از این کارت در نظر گرفت ضمن اینکه برای کارایی و امنیت بیشتر می بایست از استفاده های دیگر با کامپیوتر پرهیز شود هزینه های بالای برق که همزمان بخش های مختلف پی سی مورد استفاده قرار می دهند همگی بازار را به استفاده از سیستم های مستقل دی وی آر سوق می دهد.

دی وی آر استندلون STANDALONE:

سیستم DVR مستقل از کامپیوتر را دی و آر استندالون می نامند. این دستگاه که معمولا در اندازه های متفاوتی در ابعاد دی وی دی پلیر تا کیس کامپیوتر در بازار موجود است بر حسب نیاز می تواند کوچک یا بزرگ و با قابلیت های متفاوت باشد. از آنجا که این سیستم بطور خاص برای ذخیره و کنترل دوربین های مداربسته طراحی شده است استفاده از آن در مقابل نوع کارت کامپیوتر دی وی آر ترجیح داده شده و توصیه میگردد.

همانگونه که اشاره گردید تعداد کانال DVR ها از روی تعداد ورودی تصویر تعیین می شود حال آنکه دی وی آر ها می توانند دارای تعداد کانال متفاوت ورودی برای صدا باشند. در بازار این دستگاه ها ممکن است هیچ ورودی صدا نداشته باشند و یا یک یا چند ورودی صدا در آنها تعبیه شده باشد.

معمولا دستگاه های دی وی آر ، پرتی برای لن LAN شبکه دارند که به منظور ارتباط با شبکه داخلی یا اینترنت و بخصوص در مبحث انتفال تصویر روی اینترنت استفاده می شود. دی وی آر هایی که ورودی صدا و پرت LAN داشته باشند در بازار ایران اصطلاحا فول آپشن (Full Option) می نامند.گرچه قابلیت های DVR ها متفاوت است و در بین فول آپشن ها نیز گزینه ها بسیار متنوع خواهند بود.

برخی از قابلیت های متفاوت DVR ها:

 • هشدار قطع یا خرابی دوربین
 • قابلیت حسگر حرکت Motion Detection
 • قابلیت ضبط تصاویر با فرمت های مختلف و کیفیت های متفاوت
 • ارتباط LAN یا Dial Up
 • هشدار حرکت از طریق ایمیل
 • امکان ارتباط با FTP
 • کنترل از طریق وب
 • شمارنده ورود و خروج Counter
 • تنظیم نور در نور شدید یا تاریکی مطلق
 • زبان های سیستم (فارسی و …)

NVR چیست ؟

دستگاه کنترل و ذخیره سازی تصاویر دوربین های مداربسته تحت شبکه IP را Network Video Recording یا به اختصار NVR می نامند. این دستگاه بر مبنای کنترل دوربین های شبکه طراحی شده و مدل های مختلف آن در ابعاد مختلف موجود است. این سیستم امکان کنترل دوربین های IP و ذخیره سازی تصاویر آنها را فراهم می کند. وظایف عمده ان وی آر ها همانند دی وی آر ها بوده و قابلیت های نسبتا مشابهی را دارا می باشند. تفاوت ها تنها در بکارگیری و نحوه ارتباطشان با دوربین هاست. برخلاف DVR ها که اتصال تصویر و صدا را بسادگی فراهم کرده اند نحوه اتصال در NVR ها تابع مستقیمی از مفاهیم شبکه های کامپیوتریست. NVR در واقع مرکز اتصال شبکه بشمار می رود و سیاست های اتصال در شبکه بر حسب نیاز با توجه به الگوی شبکه متفاوت خواهد بود.

BNC یا British Naval Connector نوعی فیش ارتباطیست که به منظور اتصال کابل های کواسیال بکار می رود. این اتصال دهنده ها برای کابل های کواکسیلی از قبیل RG59، RG58 تا RG179 و RG316 مناسب هستند.بی ان سی ها در زمینه های متفاوتی از جمله تجهیزات رادیویی،تلویزیونی، تجهیزات آزامایشگاهی، سیگنال های ویدیویی و همچنین برخی شبکه های کامپیوتری بکار برده می شوند. همچنین این اتصال دهنده ها فیش های متداول برای ارتباط دوربین های مداربسته آنالوگ هستند.

همانند سایر اتصال دهنده ها BNC ها نیز بصورت نری و مادگی با یکدیگر متصل می شوند شامل یک پین داخلی و یک فک دوار چرخنده می باشند. بدنه چرخشی بی ان سی نر در بی ان سی ماده با چرخشی ۱۸۰ درجه قفل می شود.طراحی داخلی BNC ها سبب اتصال قفل شونده و مطمئن شده است.BNC های موجود در بازار بسته به نوع اتصال آنها با کابل و همچنین ابزار اتصال دهنده آنها در انواع مختلفی یافت میشوند.

از آن جمله می توان به بی ان سی های پیچی ، بی ان سی های فنری، بی ان سی های پرسی و… اشاره کرد.برای اتصال بی ان سی های پرسی به کابل کواکسیال ابزار پرس بی ان سی نیاز است اما برای بی ان سی های پیچی یک پیچ گوشتی ریز کفایت می کند. که البته نیاز به توضیح نیست که اتصال بی ان سی های پرسی مطمئن تر می باشد.

 
امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *