چرا آب پکیج سرد و گرم می شود؟

سوالات متداول

علت سرد و گرم شدن آب پکیج چیست؟ این مشکل بسیار آزار دهنده است. تصور کنید پس از خستگی یک روز کاری در حال دوش گرفتن هستید که آب مدام سرد و گرم می شود و نمی توانید حرارت آن را به درستی تنظیم کنید. یا زمانی که انبوهی ظرف چرب و آلوده دارید اما سرد شدن مداوم آب، مانع از تمیز شدن آنها می شود. در این شرایط باید چه کرد؟ چرا آب دائما گرم و سرد می شود و گرم باقی نمی ماند؟ آیا ایراد از پکیج و قطعات آن است؟ ممکن است. در ادامه دلایل سرد و گرم شدن آب پکیج را بررسی کرده و روشهای رفع این مشکل را نیز به شما معرفی می کنیم.

سرد و گرم شدن آب پکیج

دلایل سرد و گرم شدن آب پکیج

عوامل متعددی تعادل دمای آب مصرفی را در پکیج ها به هم می ریزند. گاهی فشار آب نوسان دارد و گاهی هم ایراد از خود پکیج و سیستم و قطعات مختلف آن است. مثلا اگر سنسور آب گرم به درستی کار نکند، ممکن است آب سرد و گرم شده و مشکلاتی را برای کاربران ایجاد نماید. همچنین در صورتی که مبدل جرم یا رسوب گرفته باشد، آب گرم مصرفی با مشکلات و اختلالاتی مواجه خواهد شد. شعله، پرشر، فلوسوئیچ و حتی سنسور شوفاژ هم در سرد و گرم شدن آب پکیج تاثیر گذار هستند. در ادامه هریک از این دلایل را مفصلا بررسی کرده و راهکارهای عملی را نیز برای آنها ارائه می دهیم.

جرم گرفتن مبدل

گاهی سرد و گرم شدن آب در پکیج دیواری، ناشی از جرم و رسوب گرفتن مبدل است. در پکیج‌های دو مبدل، معمولا با توجه به میزان رسوب آب هر چند وقت یک بار مبدل ثانویه رسوب می‌گیرد و باید آن را رسوب زدایی کرد. اگر تعمیرکار در بررسی های اولیه متوجه شود که مبدل رسوب گرفته است، آن را با اسید و یا به روشهای دیگر، رسوب زدایی می کند.

نوسان فشار آب

یکی از مهم ترین عوامی که موجب گرم و سرد شدن آب پکیج می شود، بالا و پایین شدن فشار آب است. این مشکل خود دلایل مختلفی دارد. ممکن است فشار آب ساختمان نوسان داشته باشد و یا پمپ آب آسیب دیده باشد. بهترین راه این است که پیش از اقدام برای تعمیر پکیج به صورت تخصصی، پمپ آب ساختمان را چک کرده و مطمئن شوید که فشار آب، کاملا نرمال و طبیعی است.

خرابی سنسور آب گرم

اگر سنسور آب گرم درست کار نکند، ممکن است شاهد سرد و گرم شدن آب پکیج باشید. این سنسور موظف است که درجه حرارت آب را تامین کند و اگر به هر دلیلی درست  کار نکند، گرم شدن آب مختل می گردد. تعمیر سنسور پکیج و یا تعویض آن در صورت نیاز، بهترین روش برای رفع این مشکل می باشد.

خرابی فلو سوئیچ

فلو سوئیچ هم قطعه دیگری است که خرابی آن می تواند باعث گرم و سرد شدن آب پکیج شود. در این صورت زمانی که آب گرم را به تنهایی باز می‌ کنید، متوجه خواهید شد که آب گرم است و در صورتی که آب سرد را برای ترکیب کردن با آن باز کنید، متوجه می‌شوید که آب به صورت کلی سرد می‌شود. بهترین کار برای تعمیر پکیج دیواری در این شرایط، تعویض فلوسوئیچ است.

خرابی سنسور آب گرم مصرفی

اگر سنسور آب گرم مصرفی پکیج درست کار نکند، آب مدام سرد و گرم می شود. علت آن است که با خرابی این سنسور، دمای اندازه گیری شده به صورت اشتباه اعلام می‌شود و در نتیجه، دمای آب مدام تغییر می کند. معمولا این قطعه قابل تعمیر نبوده و در بیشتر موارد، نیاز به تعویض سنسور آب گرم مصرفی می باشد.

از کار افتادن فلومتر

یکی دیگر از دلایل سرد و گرم شدن آب پکیج، از کار افتادن قطعه ای به نام فلومتر است. خرابی فلومتر، باعث می شود که دبی (مقدار آب جا به جا شده در یک مکان و مدت زمان معلوم) به صورت اشتباه اعلام شود؛ در نتیجه آب تعادل دمایی نداشته و دائما سرد و گرم می شود.

خرابی پرشر

خرابی پرشر هم می تواند موجب سرد و گرم شدن مداوم آب پکیج شود. پرشر وظیفه کنترل آب در سیستم پکیج را بر عهده دارد و خرابی یا قطع و وصل شدن آن موجب سرد و گرم شدن آب می شود. البته به ندرت ممکن است که ایراد از این قطعه باشد، با این حال تعمیرکار باید آن را در صورت نیاز، تعمیر یا تعویض کند.

شعله بلند

گاهی شعله بلند پکیج موجب سرد و گرم شدن آب می شود. توضیح این که در این شرایط، آب به سرعت گرم می‌شود و زمانی که آب به دمای مورد نظر می ‌رسد پکیج خاموش شده و به دنبال آن، دمای آب نیز کاهش پیدا می کند. این یعنی یا شعله آلوده شده است و نیاز به تمیزکاری دارد و یا فشار گاز نوسان دارد.

فشار کم آب

شاید یکی از اصلی ترین دلایل سرد و گرم شدن آب پکیج، فشار پایین آب ورودی به این دستگاه باشد. وقتی فشار آب کم است، آبی که وارد پکیج می شود گرم می گردد. اما شعله خاموش شده و مجددا آب سرد می شود. این روند مدام ادامه پیدا می کند و شما شاهد گرم و سرد شدن متوالی آب هستید. بهتر است فشار آب را با استفاده از پمپ تنظیم کنید تا آب پکیج مدام سرد و گرم نشود.

سنسور شوفاژ

در نهایت، خرابی سنسور شوفاژ هم یکی از دلایل سرد و گرم شدن آب پکیج به شمار می رود. به همین دلیل هم تکنسین سنسور شوفاژ را بررسی می کند و در صورت خرابی، آن را تعمیر یا تعویض می نماید.

بخش پرسش و پاسخ در وب سایت مرکز سخت افزار ایران، حاوی مطالبی است که به شما کمک می کنند بسیاری از مشکلات دستگاه های الکترونیکی خود را ریشه یابی و برطرف کنید.

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+