اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

پارتیشن بندی هارد در نصب ویندوز

در این مقاله به بررسی روش های مختلف پارتیشن بندی هارد در نصب ویندوز می پردازیم. همچنین تفاوت استانداردهای پارتیشن بندی هارد در نصب Windows، شامل MBR و GPT را نیز بررسی می کنیم. پارتیشن بندی هارد در نصب ویندوز در نسخه های مختلف ویندوز از شباهت زیادی برخوردار است و از نیاز به دانش تخصصی زیادی ندارد.

البته کاربر برای پارتیشن بندی هارد در نصب ویندوز به دو انتخاب دسترسی دارد: پارتیشن بندی کامل و پارتیشن بندی محدود و ادامه پارتیشن بندی در محیط نصب شده ویندوز. در این مقاله ما به بررسی پارتیشن بندی کامل هارد در فرایند نصب ویندوز اشاره می کنیم.

پارتیشن بندی هارد در نصب ویندوز

انواع دیسک در پارتیشن بندی هارد در نصب ویندوز

در کل برای پارتیشن بندی هارد در نصب ویندوز و یا در هر شرایط دیگر دو نوع استاندارد وجود دارد: دیسک GPT یا MBR که تفاوت هایی با هم دارند. بد نیست پیش از آشنایی با مراحل پارتیشن بندی هارد با تفاوت های این دو نوع از پارتیشن بندی آشنا شویم. GPT و MBR دو استاندارد برای پارتیشن بندی هارد هستند که هر کدام دارای مزیت هایی هستند. در کل MBR نسبت به GPT قدیمی تر است و دارای محدودیت های بیشتری است.  سیستم ها و مادربرد های جدید نیز بیشتر از فرمت GPT پشتیبانی می کنند. اما سیستم  MBR نیز هنوز به صورت گسترده در حال استفاده است.

در سیستم MBR شما تنها می توانید حداکثر 4 درایو اصلی (Primary) داشته باشید و حداکثر ظرفیت برای هر درایو نهایتا 2 ترابایت خواهد بود. به همین دلیل این استاندارد پارتیشن بندی برای هارد های با ظرفیت بسیار بالا مناسب نیست. از طرف دیگر جداول پارتیشن بندی که کامپیوتر میزان حجم هر درایو را در آن تشخیص می دهد، تنها در یک محل در ابتدای هارد ذخیره می شوند و با خرابی این جداول MBR، کل هارد از کار می افتد.

اما در استاندارد GPT شرایط متفاوت است. اطلاعات پایه مربوط به پارتیشن بندی در چند محل و در سرتاسر هارد ذخیره شده اند تا احتمال ریکاوری اطلاعات پایه افزایش پیدا کند. علاوه بر این GPT از سیستم CRC برای حفظ بیشتر اطلاعات استفاده می کند. به همین دلیل در صورت خرابی اطلاعات امکان بازسازی اطلاعات در نقطه ای دیگر از هارد با احتمال بیشتری فراهم می شود.  در فرایند نصب ویندوز در مادربرد های UEFI تنها می توان از استاندارد GPT استفاده کرد. اما در کامپیوترهایی با مادربرد مجهز به BIOS (بیشتر سیستم های قدیمی) می توان از MBR استفاده کرد. 

روش های پارتیشن بندی هارد در نصب ویندوز

برای پارتیشن بندی هارد در نصب ویندوز، دو روش مشخص وجود دارد. استفاده از فرمان Diskpart.exe در محیط CMD و یا استفاده از رابط کاربری نصب ویندوز. البته شما می توانید پارتیشن بندی را به صورت کامل و یا به صورت ناقص انجام دهید. در صورتی که تنها درایو نصب ویندوز یا درایو OS را ساختید، باید ادامه پارتیشن بندی را در محیط ویندوز نصب شده و در Disk Management انجام دهید. در ادامه به بررسی پارتیشن بندی کامل در نصب ویندوز می پردازیم.

مراحل پارتیشن بندی هارد در نصب Windows

بعد از بوت کردن DVD یا فلش نصب ویندوز به مرحله ای از نصب سیستم عامل ویندوز می رسید که باید درایو نصب ویندوز را انتخاب کنید. این پنجره با عبارت Where DO you want to install Windows? قابل تشخیص است. این مرحله در تمامی نسخه های ویندوز یکسان و پارتیشن بندی هارد در نصب ویندوز در این مرحله اتفاق می افتد. در صورت تمایل می توانید از رابط کاربری نصب ویندوز (کلیک بر روی دکمه NEW) و یا فرمان Diskpart در محیط CMD برای پارتیشن بندی استفاده کنید.

نکته بسیار مهم: در صورت استفاده از دکمه New درایوها بر مبنای MBR ساخته می شوند و اگر هارد شما بر مبنای GPT و مادربرد شما از نوع UEFI باشد، در نصب ویندوز دچار مشکل می شوید. در این صورت بهتر است از دستور DISKPART استفاده کنید.

(در صورتی که سیستم شما از نوع  MBR است)، از رابط کاربری برای پارتیشن بندی هارد در نصب ویندوز استفاده کنید. بر روی دکمه New کلیک کنید و مقدار مناسب رو برای درایوها بر مبنای مگابایت وارد کنید. برای تبدیل گیگابایت به مگابایت، تعداد گیگابایت رو در 1024 ضرب کنید. مثلاً برای ساخت یک درایو 60 گیگابایتی، باید 60 را در 1024 ضرب کنید که معادل 61440 مگابایت می شود. بهتر است حداقل ظرفیت برای درایو C معادل 100 گیگابایت باشد. زیرا بسیاری از برنامه ها و آپدیت های ویندوز در این درایو ذخیره می شود.

مراحل پارتیشن بندی هارد در نصب Windows

 اما اگر به دنبال پارتیشن بندی هارد در نصب ویندوز، در قالب GPT هستید این مراحل را طی کنید:

دکمه های ترکیبی Shift و F10 را به صورت همزمان فشار دهید تا پنجره CMD (Command Prompt باز شود. سپس عبارت Diskpart را تایپ کرده و دکمه Enter را بزنید تا فرمان اجرا شود. در صورت اجرای موفق شما با عبارت Diskpart> مواجه می شوید.

آموزش پارتیشن بندی هارد

حالا دستورهای زیر را به ترتیب اجرا کنید تا پارتیشن بندی هارد در نصب ویندوز انجام شود.

  • List Disk (برای نمایش هارد یا هاردهای متصل به دستگاه)
  • Select Disk (برای انتخاب دیسک – شماره نمایش داده شده در لیست بالا را برای هارد مورد نظر در این دستور قرار دهید.)
  • Create Partition Primary (برای ساخت پارتیشن – حجم درایو را در این دستور قرار دهید.)

بیان یک مثال می تواند درک بهتری از شیوه تایپ دستور های زیر را در اختیار شما قرار دهد. فرض کنید که قصد دارید درایوی با ظرفیت 30 گیگابایت بسازید. دستورها را بدون پرانتز تایپ کنید.

ابتدا این دستور را تایپ کنید و کلید Enter را بزنید. (List Disk)

Disk 0 شماره هاردی است که می خواهید پارتیشن را بر روی آن بسازید. حالا دستور دوم را به این شکل تایپ کنید. (Select disk 0). با این کار دیسک مورد نظر را انتخاب کرده اید.

حالا دستور سوم را به این شکل وارد کنید.(Create partition primary size=30000)

آموزش و راهنمای کامل پارتیشن بندی هارد

برای ساخت درایو های بیشتر می توانید این مراحل را تکرار کنید. البته روش ساده تر این است که ابتدا پارتیشن بندی هارد در نصب ویندوز  را برای یک درایو نصب ویندوز با ظرفیت مناسب انجام دهید و سپس در محیط ویندوز با رابط کاربری ساده تر ادامه پارتیشن بندی را ادامه دهید.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.