اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

هد هارد

متأسفانه هاردهای امروزی با اندک بی‌مبالاتی کاربر به سرعت دچار خرابی شده و با اشکال مواجه می‌شوند. در صورتی که خرابی هارد با صداهایی شبیه به کلیک کردن، خش خش و خراشیده شدن همراه باشد احتمال اینکه هد هارد یا پیش‌تقویت کننده هارد دچار خرابی شده باشد، بسیار بالاست.

در صورت اطمینان از این موضوع، جراحی هارد، تعویض هد و یا لحیم کاری مجدد پیش‌تقویت کننده هارد یا همان Preamplifier ضروری می‌گردد. پیش تقویت کننده یک چیپ کوچک است که بر روی اجزاء هد قرار دارد. در هارد درایوهای قدیمی معمولا این چیپ بصورت پایه دار قرار دارد؛ در مدلهای جدید هارد دیسک این پیش تقویت کننده از نوع Open-Frame و بدون پایه قرار گرفته که توسط تکنیک BGA جایگذاری می شود.

تعویض هد هارد

تشخیص خرابی هد هارد

متأسفانه تشخیص خرابی هد هارد کار چندان آسانی نیست. چنانکه در برخی شرایط حتی پس از مشاهده و بررسی داخل درایو نیز تشخیص خرابی هد امکان‌پذیر نیست. البته در صورتی که اپراتور این کار، برخوردار از تجهیزات خاص این حوزه و تجربه کافی باشد، تشخیص این خرابی برای او آسان‌تر خواهد بود. برای مثال در صورت وجود دستگاه PC3K امکان تشخیص خرابی هد هارد در مدلهای IBM, Western Digital و بعضی مدلهای Seagate راحت‌تر خواهد بود.

باید توجه داشت که خرابی هد به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد که در این بین برخی از این دلایل رایج‌ و برخی نادرند. برای مثال یکی از مشکلاتی که سبب خرابی هد می‌گردد، بلند شدن هد و بالا آمدن آن است. بالا آمدن هد یکی از جدی‌ترین اشکالات پیش آمده در هارد است چرا که سبب خراشیدگی سطح پلتر و در نهایت آسیب جدی سطح دیسک می‌شود. این اشکال اگر چه به ندرت اتفاق می‌افتد اما در صورت اتفاق، دیسک را خراب کرده و اطلاعات آن را کاملاً غیر قابل بازیابی می‌سازد. مورد دیگری که آسیب هد را سبب می‌گردد، خرابی اجزاء خواندن و نوشتن هد است.

در هر حال تشخیص نوع خرابی پیش آمده در هد هارد، تا حد زیادی وابسته به تخصص کارشناس  تعمیرات هارد  و تجهیزاتی دارد که در اختیار وی است. از این رو توصیه می‌شود در صورت مشاهده هر گونه ناکارامدی در عملکرد هارد و یا شنیدن صداهای نابهنجار، صرفاً به مراکز تخصصی و مجاز این حوزه مراجعه نمایید. در صورت اطمینان از خرابی هد، جراحی هارد، تعویض هد و یا لحیم کاری مجدد پیش‌تقویت کننده هارد یا همان Preamplifier ضروری می‌گردد.

تعویض هد هارد

مرحله اول: نخستین مرحله در تعویض هد هارد، تهیه و فراهم ساختن کلین روم است چرا که تعویض هد طی فرآیند جراحی هارد انجام می‌پذیرد و جراحی هارد نیاز به کلین روم دارد.

جراحی هارد به معنای تعویض قطعات سخت و مکانیکی هارد است. استفاده از لفظ جراحی در این باره به آن دلیل است که که عملیات مرتبط با این کار می‌بایست در یک محیط کاملاً پاک و خالی از هرگونه گردوغبار انجام پذیرد؛ محیطی شبیه به اتاق های جراحی. (متخصصان این حوزه از آن با لفظ کلین روم (به معنای اتاق تمیز) یاد می کنند).

امروزه در هاردهای مدرن‌تر تراکم ذخیره سازی اطلاعات بسیار افزایش یافته و هر ذره کوچک از غبار محیط می‌تواند مانع خوانده شدن چندین سکتور حاوی اطلاعات بر روی سطح دیسک بشود.

مرحله دوم: مرحله دوم در تعویض هد هارد، تهیه ابزار مورد نیاز است. این ابزار شامل یک ست پیچ گوشتی با انواع مختلف و تنظیمات متنوع است. علاوه بر این ابزار، تهیه پنس های صاف و منحنی، کلین روم جهت جراحی هارد، یک ذره بین و کاتر ظریف، یک چراغ کار مناسب با قابلیت تنظیم درجه روشنایی و زاویه بندی، یک منبع تغذیه مناسب کامپیوتر، مقداری الکل، دستکش، ماسک صورت و در نهایت کلاه سر نیز ضروری است.

(چرا که شخص تعمیرکار نیز به خودی‌خود می‌تواند منبع بزرگی از آلودگی شامل مو، غبار، رطوبت و چربی اثر انگشت باشد).اما در اختیار داشتن ابزار تنها شرط لازم برای تعویض هد نیست. تجربه و مهارت در کار با انواع هارد، شرط اساسی دیگری است که برای تعویض هد ضروری است. علاوه بر این، برای تعویض هد، می‌بایست هارد مشابهی را در اختیار داشت.

به طور کلی تعویض هد هارد یک کار تخصصی است و انجام آن به کاربران عادی پیشنهاد نمی‌شود. از این رو اکیدا توصیه می‌شود در صورت خرابی هارد، جهت تعمیر آن صرفاً به مراکز بازیابی اطلاعات مراجعه شود.

3/5(2 امتیاز)