021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

تعمیر تلویزیون سونی

اگر از کاربران تلویزیون‌های سونی هستید و در طول روزهای اخیر متوجه بروز خرابی و اشکال در عملکرد این دستگاه شده‌اید، می‌توانید جهت دریافت تخصصی‌ترین سرویس‌های مرتبط با تعمیر تلویزیون سونی به مرکز سخت افزار ایران مراجعه نمایید. سرویس‌های ارائه شده در مرکز تعمیر تلویزیون سونی منحصر به مدل خاصی از تلویزیون سونی نیست و کلیه تلویزیون‌های LCD، OLED، پلاسما و … را پشتیبانی می‌کند.

در صورتی که امکان جابجایی تلویزیون و انتقال آن به تعمیرگاه را ندارید می‌توانید از خدمات «سرویس در محل تلویزیون» مرکز سخت افزار ایران استفاده نمایید. جهت استفاده از این سرویس کافی است تا سفارش تعمیر خود را از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در وبسایت ثبت نمایید.

تعمیر تلویزیون سونی

تعمیرات تلویزیون سونی در محل

متاسفانه گاهی خرابی های تلویزیون ناشی از جابجایی غیر استاندارد و ضربه هایی هستند که دستگاه در حین انتقال به تعمیرگاه می خورد. از این گذشته برخی از مشکلات تلویزیون، به گونه ای هستند که برای برطرف کردن آنها نباید دستگاه را تکان داد.

در چنین مواردی است که اهمیت و ارزش تعمیر تلویزیون سونی در محل مشخص می شود. اگر تلویزیون شما دچار آبخوردگی شده، ضربه خورده و یا هر مشکل دیگری دارد، لازم نیست آن را به تعمیرگاه بیاورید. کارشناسان سرویس  در محل تلویزیون سونی، تعمیرگاه را به خانه شما می آورند.

کافی است با نمایندگی سونی در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید تا همکاران ما به آدرس شما بیایند و هرگونه اقدام موثر را برای عیب یابی و تعمیر تخصصی تلویزیون انجام دهند.

هزینه تعمیر تلویزیون سونی

نمی توان به راحتی در خصوص هزینه تعمیرات تلویزیون سونی، نظر قطعی داد. باید دید تلویزیون چقدر آسیب دیده و کدام قطعات دچار خرابی شده اند. آیا می توان اجزای آسیب دیده را ترمیم کرد یا تنها راه حل موجود، تعویض آنهاست؟ حتی نوع قطعه معیوب هم در تعیین هزینه تعمیرات تاثیرگذار است.

مثلا اگر پنل تلویزیون نیاز به تعویض داشته باشد، باید خودتان را برای پرداخت مبلغی بسیار بالا آماده کنید. چون پنل قطعه گران قیمتی است و گاهی قیمت یک پنل جدید، با قیمت یک تلویزیون برابری می کند! با این حال در مواردی که آسیب دیدگی جزئی است و نیاز به تعویض قطعات نیست، قیمت  تعمیر تخصصی تلویزیون سونی چندان بالا نیست.

تعمیرات تلویزیون سونی

نمایندگی تلویزیون سونی

مهمترین سرویس ارائه شده در نمایندگی تلویزیون سونی ، سرویس تعمیر تلویزیون سونی می باشد. در نمایندگی تلویزیون سونی مجموعه‌ای از برترین تعمیرکاران جمع شده اند تا مراجعان محترم با یک بار حضور در این مرکز، بتوانند دستگاه مورد نظر خویش را تعمیر نمایند. 

شرح کامل ایرادات دستگاه به مراجعان شرح مزایا و معایب دستگاه، ارائه پیشنهاداتی بر اساس بودجه و مواردی از این دست برخی از خدمات ارائه شده در پارت تعمیرات ، نمایندگی تلویزیون سونی می باشد. نمایندگی تلویزیون سونی با تکیه بر مهندسان متعهد خود، از معدود شرکت‌های حال حاضر ایران است که در زمینه ارائه‌ی خدمات مرتبط با فروش و تعمیرات تلویزیون  و تجهیزات مرتبط با آن مشغول به کار است و سرویس های متنوعی را به متقاضیان عرضه می‌دارد.

یکی از تخصصی ترین سرویس های ارائه شده در نمایندگی تلویزیون سونی، سرویس بهسازی و تعمیر این دستگاه یعنی تعمیر تخصصی تلویزیون سونی است که در پارتی مجزا، توسط تیمی خبره و با استفاده از پیشرفته ترین تجهیزات انجام می پذیرد. سرویس ها و تعمیرات تلویزیون سونی در این مرکز، توسط کارشناسانی انجام می پذیرد که بر ریز و درشت تمامی مدل های تلویزیون سونی مسلط بوده و قادر به رفع کلیه اشکالات نرم افزاری و سخت افزاری پیش آمده در آنها هستند.

تعمیر تلویزیون سونی در منزل

تعمیر تلویزیون سونی در تهران

نمایندگی سونی مرکز سخت افزار ایران، کلیه خدمات مربوط به تعمیر تلویزیون سونی در تهران را با بالاترین سرعت و کیفیت به کاربران و متقاضیان ارائه می دهد. در هر نقطه از تهران، برای دریافت خدمات تعمیر تلویزیون sony در محل با یکی از شعب ستارخان، امیرآباد، ولیعصر، فرجام یا پیروزی تماس بگیرید تا تیم متخصص این مرکز، بدون دریافت هزینه به آدرس شما اعزام شوند. همکاران ما با استفاده از تجهیزات پیشرفته و ابزار مدرن، تلویزیون را عیب یابی کرده و اقدامات لازم برای تعمیر این دستگاه را انجام می دهند.

تعمیر تلویزیون سونی در کرج

نمایندگی تعمیر تلویزیون سونی  در کرج و حومه آماده ی خدمات رسانی می باشد. اگر تلویزیون سونی  مشکلی  دارد میتوانید با نمایندگی سونی تماس بگیرید. تا در کمترین زمان یکی از بهترین و مجرب تربن تکنسین های تعمیر تلویزیون سونی را به محل شما اعزام کنیم خدمات ما به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته می باشد.

برای ارتباط با کارشناسان ما در مرکز تعمیرات تلویزیون سونی کرج از طریق راه های ارتباطی موجود در صفحه تماس باما،  تماس بگیرید. برای تعمیرات تلویزیون سونی در شاهین ویلا ، باغستان ،  گوهردشت، عظیمیه ، هشتگرد، مهرشهر، فردیس، ملارد، شهریار، اندیشه، مشکین دشت، اسلامشهر، پرندو… آماده ی خدمات رسانی هستیم.

نمایندگی تعمیرات تلویزیون سونی در منزل

خدمات مرکز تعمیرات تلویزیون سونی

نمایندگی تعمیر تلویزیون سونی ارائه دهنده تخصصی ترین سرویس های مرتبط با تعمیر، بهسازی، ترمیم و تعویض قطعات انواع تلویزیون سونی به متقاضیان است. شما کاربران گرامی می‌توانید با انتخاب آگاهانه‌ی نمایندگی تعمیرات تلویزیون سونی در کمترین زمان و با هزینه مصوب، دستگاه معیوب خود را تعمیر کنید. 

خدمات ارائه شده در این مرکز منحصر به مدل واشکالی خاص نیست و کلیه دستگاه های تلویزیون را پشتیبانی می کند. برخی از تخصصی ترین سرویس های ارائه شده توسط کارشناسان مرکز تعمیر تلویزیون سونی عبارت است از:

تعمیر تلویزیون پلاسما سونی 

خرابی های پیش آمده در پنل های پلاسما عمدتاً به صورت عدم وجود صدا یا تصویر و گاه نیز هر دو اینها می‌باشد. اشکال رایج دیگری که تعمیر تلویزیون پلاسما را ضروری می سازد مشاهده خطوط عمودی در تصویر بوده است. در هر حال سرویس های تخصصی این محصول نیاز با حضور در نمایندگی تعمیر تلویزیون سونی قابل دریافت است.

تعمیر تلویزیون ال ای دی سونی

در مرکز تخصصی تعمیر تلویزیون LED، پیش از هر اقدامی، با استفاده از پیشرفته ترین روش های عیب یابی، نوع اشکال پیش آمده در دستگاه، بررسی و شناسایی می گردد. در مرحله بعد، نوع تعمیر با توجه به مدل و تکنولوژی بکاررفته در تلویزیون، انتخاب شده و با کسب اجازه از صاحب دستگاه، بر روی ال ای دی پیاده می گردد.

تعمیر تلویزیون اولد sony

کاربران تلویزیون های اولد به خاطر داشته باشند که در صورت بروز هرگونه نقص و ایراد در دستگاه، از اقدام خودسرانه جهت تعمیر و ترمیم آن خودداری نمایند. اقدامات خودسرانه کاربر بر روی دستگاه نه تنها خطاهای موجود در دستگاه را مرتفع نخواهد ساخت، بلکه امکان آسیب‌ به دیگر بخش‌های دستگاه و شدیدتر شدن اختلال آن را فراهم می‌آورد. سرویس های مرتبط با این دستگاه نیز با حضور در نمایندگی تعمیر تلویزیون سونی قابل دریافت است.

تعمیر تلویزیون ال سی دی   سونی 

به طور کلی در میان اشکالات ایجاد شده در پنل‌های LCD، ایرادهایی که در اثر ضربه و عوامل مشابه (خراش یا ساییدگی) ایجاد می شود قابل تعمیر نبوده و تنها راه حل تعمیر تلویزیون ال سی دی در این حالت تعویض کامل پنل تلویزیون است. در هر حال اگر به هر دلیل ال سی دی تلویزیون شما دچار شکستگی گشته و نیاز به تعویض آن دارید می توانید به نمایندگی تعمیر تلویزیون سونی مراجعه کرده و اشکالات ایجاد شده در این دستگاه را مرتفع سازید.

تعمیر بک لایت تلویزیون سونی

بک لایت بخش مهمی از تلویزیون های سونی یا هر برند دیگری است که متناسب با تکنولوژی ساخت دستگاه در انواع مختلفی به کار گرفته می شود. این بخش از دستگاه با ایجاد نور لازم، تصاویر درون نمایشگر تلویزیون را شکل می دهد. اصلی ترین علامت خرابی بک لایت تلویزیون، قطعی تصویر با وجود پخش صدای آن است.

در چنین شرایطی به هیچ عنوان به بدنه ی تلویزیون ضربه نزنید. این کار می تواند هزینه ی تعمیر تلویزیون سونی را به شدت افزایش دهد. دقت کنید که خرابی های بک لایت می تواند به پنل نیز سرایت کند و هزینه ی بالایی برای شما داشته باشد. البته نمایندگی رسمی سونی کلیه ی مراحل تعمیرات تلویزیون سونی را در مناسب ترین تعرفه ی قیمتی انجام می دهد.

خدمات تخصصی مرکز سخت افزار ایران: تعویض بک لایت تلویزیون

تعمیر مین برد تلویزیون سونی

برد قلب هر سیستم دیجیتال از جمله تلویزیون است که وظیفه ی کنترل پردازش های قطعات مختلف دستگاه را برعهده دارد. بر روی مین برد، پردازشگر، حافظه ی رم و ورودی و خروجی های مختلفی چون ورودی صدا، تصویر، یو اس بی و HDMI و … تعبیه می شود. 

خرابی این بخش از دستگاه در برخی مواقع می تواند به دلیل استفاده از کابل های تقلبی پدیدار شود. به کارگیری کابل های نامرغوب، باعث سوختن cpu و سپس از کار افتادگی مین برد می شود.

خاموش شدن ناگهانی دستگاه تلویزیون، نداشتن صدای تصویر در حال پخش، قطع و وصل شدن تصویر، روشن نشدن دستگاه و مواردی از این دست از نشانه های رایج خرابی مین برد هستند. در این راستا نمایندگی تعمیر تلویزیون سونی در کنار شما بوده و تمامی خدمات مرتبط با ترمیم و بازیابی کارایی مین برد را براساس پارامترهای اصولی و استاندارد انجام می دهد.

تعمیر برد پاور تلویزیون سونی

برد پاور قطعه ای است که ولتاژ برق شهری را به ولتاژهای مورد نیاز هر یک از اجزای تلویزیون تبدیل می نماید. بنابراین وقتی برد پاور از کار می افتد، انتقال انرژی الکتریکی به قطعات  تشکیل نشده و دیگر تلویزیون قادر به روشن شدن نخواهد بود. علائمی چون استندبای شدن تلویزیون و یا دیر روشن شدن آن می توانند نشان دهنده ی پیدایش نیاز به تعمیر تلویزیون سونی جهت ترمیم عملکرد برد پاور آن باشند.

نمایندگی رسمی تعمیر تلویزیون سونی با استفاده از ابزارآلات پیشرفته و به کارگیری دانش به روز کارشناسان مجرب خود چنین اختلالاتی را در مدت زمان کوتاهی و با سطح کیفی بی نظیری برطرف می سازد.

تعمیر آبخوردگی تلویزیون سونی 

در شرایطی که کاربر آگاهانه عمل کند و بلافاصله پس از آبخوردگی دستگاه، تلویزیون را خاموش کرده و به یکی از مراکز مجاز در حوزه تعمیر تلویزیون مراجعه کند، احتمال آنکه بتوان تعمیر آبخوردگی تلویزیون را با موفقیت به انجام رساند بالاست.

با این حال، در غالب موارد به دلیل بی‌توجهی کاربران، و عدم مراجعه زودهنگام به تعمیرگاه، تعمیر پنل آبخورده تلویزیون، تنها با تعویض آن امکان امکان‌پذیر می‌گردد. توصیه می‌شود برای تعمیر تلویزیون آب خورده به مراکزی مراجعه شود که از تجهیزات پیشرفته جهت این کار نظیر بندیگ ماشین برخوردار باشند.

تعمیر فلت سونی 

یکی از علل بوجود آورنده اشکال در فلت تلویزیون آبخوردگی این بخش از دستگاه است. با ورود مایعات به این بخش از دستگاه پین های فلت های انتقال دهندۀ اطلاعات تصویر، که در زیر قاب و سطح جلوئی تلویزیون قرار دارند، دچار اتصالی می‌شوند و عملکرد این بخش را دچار اختلال می‌سازند. در صورتی که خرابی پیش آمده در فلت های تلویزیون به همین میزان باقی بماند، تعمیر آن با ترمیم برد آدرس و فلت های آبخورده امکان‌پذیر خواهد بود.

در غیراینصورت، یعنی در صورتی که خرابی پیش آمده به بخش‌های دیگر سرایت کرده باشد و منجر به خرابی خود فلت های، خطوط ارتباطی فلت های و آی سی پردازنده شود، تعمیرات تلویزیون دیگر امکان‌پذیر نیست و تنها راه باقی مانده تعویض فلت های پنل تلویزیون LED و LCD است.

تعمیر پنل تلویزیون سونی

بروز خرابی در پنل تلویزیون سونی ممکن است به دلایل متعددی روی دهد؛ که البته در این میان، برخی علل رایج‌تر و شایع‌تر هستند. شکستگی پنل تلویزیون، آبخوردگی پنل تلویزیون، سولفاته شدن و سوختگی فیزیکی فلت پنل تلویزیون، سیاه شدن و دوتا شدن تصویر تلویزیون، کند شدن تصویر تلویزیون و مواردی از این دست برخی از شایع‌ترین خرابی های پیش آمده در صفحه نمایش تلویزیون های سونی است که تعمیر تلویزیون سونی را ضروری می سازد.

خرابی پنل تلویزیون به هر دلیل که اتفاق بیفتد، بهترین اقدام جهت رفع آن، مراجعه به تعمیرگاه های مجاز و استاندارد تعمیر تلویزیون سونی است. در غیر اینصورت این احتمال وجود دارد که نه تنها اشکال پیش آمده در دستگاه رفع نشود، بلکه با وجود صرف هزینه بسیار، در نهایت، شاهد بروز اشکالاتی دوچندان در تلویزیون باشیم. 

نکته دیگر آنکه، غالب اشکالات پیش آمده در پنل های تلویزیون های سونی – جز در مواردی خاص نظیر شکستگی و …- قابل تعمیر هستند و اصلاح آنها هزینه‌ای چندانی به صاحب دستگاه تحمیل نمی کند. البته تجربه تعمیرکار، طی صحیح فرآیند عیب یابی و استفاده از تجهیزات تخصصی این کار، در نتیجه نهایی تعمیر تلویزیون سونی بسیار موثر خواهد بود.

سوالات متداول کاربران تلویزیون سونی

علت روشن نشدن تلویزیون سونی چیست؟

روشن نشدن تلویزیون سونی می ‌تواند به خاطر نوسانات جریان برق، فرسودگی کابل HDMI یا اتصال فلش ویروسی به پنل اتفاق بیفتد. گاهی نیز ایراد در سیستم عامل یا منوی عیب یابی دستگاه منجر به بروز این مشکل می گردد. خرابی قطعات مختلف همچون برد پاور هم روشن نشدن تلویزیون سونی را به دنبال دارد.

تلویزیونم صدا نداره ولی تصویر داره، علتش چیه؟

اگر علی رغم نشان دادن تصویر، تلویزیون شما صدا ندارد؛ به احتمال زیاد برد تیکان، بک لایت یا پنل آن آسیب دیده اند. در صورت خرابی یکی از این قطعات باید برای تعمیر تلویزیون سونی خود از طریق نمایندگی مجاز اقدام کنید. نفوذ آب به درون دستگاه، اتصال نادرست کابل‌ ها و به هم خوردن تنظیمات نیز در این امر دخیل هستند.

چرا روی تصویر تلویزیون سونی خطوط عمودی افتاده است؟

وجود خطوط عمودی می تواند به دلیل خرابی برد تیکان (T-CON) یا ایردی در پنل رخ دهد. رفع مورد اول راحت تر و مقرون به صرفه است. در مورد ایرادات پنل باید یادآور شویم که امکان تعمیر در موارد کمی وجود دارد و اغلب تعویض تنها راه چاره است. اگر با ایراد خطوط عمودی مواجه شدید، در اسرع وقت نسبت به تعمیر تلویزیون سونی خود اقدام کنید.

رفع مشکلات رایج تلویزیون سونی

رنگ تلویزیون سونی

در هر تلویزیون سه رنگ قرمز RED ، آبیBLUE و سبز GREEN وجود دارد. ترکیب دقیق این رنگ ها در جایگاه صحیح خود سبب نمایش تصاویر با رنگ های اصلی و زنده می شود. اما اگر ضربه ای به تلویزیون وارد شود یا توسط آهنربای دستگاه های اطراف تلویزیون یک کشش الکترومغناطیسی پدید آید، بروز خرابی رنگ تصاویر امری طبیعی است.

در این بین از کارافتادگی پیکسل های سازنده ی نمایشگر نیز حائز اهمیت است. همواره می توانید برای مبارزه با اختلالات رنگ آمیزی تصاویر و تعمیر تلویزیون سونی با کارشناسان واحد پشتیبانی نمایندگی سونی تماس بگیرید و این مشکلات را در مدت زمان کوتاهی برطرف سازید.

مشکل پرش تصاویر در تلویزیون سونی

پرش تصاویر در تلویزیون مشکل کلافه کننده ای می باشد که به سرعت چشم بیننده را خسته می کند. در نتیجه پرش تصاویر تلویزیون به راحتی کارایی این دستگاه را نابود می سازد. خرابی مین برد، ناکارآمدی پنل، ایرادات برد پاور و ضعیفی لامپ های بک لایت تلویزیون باعث بروز چنین مشکلی می شوند. اگر تصویر تلویزیون شما پرش دارد، ابتدا از تنظیمات سیستم قابلیت motion interpolation  را بیابید و آن را غیرفعال کنید. این کار می تواند در رفع تاری تصویر نقش داشته باشد. اما اگر مجددا شاهد پرش تصاویر تلویزیون هستید با نمایندگی تعمیر تلویزیون سونی تماس بگیرید تا مشکل به سرعت برطرف شود.

در هر صورت این مشکل نیازمند تعمیرات تخصصی می باشد. تکنسین های اعزامی نمایندگی تعمیر تلویزیون سونی در چنین شرایطی به بررسی بخش های مختلفی از تلویزیون می پردازند. قطعاتی چون مین برد، پاور، پنل و بک لایت برخی از مواردی هستند که می توانند به هنگام خرابی موجب قطع و وصل شدن تصویر تلویزیون شوند.

چرا تلویزیون سونی دیر روشن می شود

دیر روشن شدن تلویزیون معمولا ناشی از خرابی پاور و برد پاور است. این قطعه باعث می شود که برق با ولتاژ مشخص به قطعات مختلف تلویزیون برسد و دستگاه روشن شود. پاور خازن هایی دارد که با عنوان خازن های خروجی شناخته می شوند و اگر بسوزند، تلویزیون بسیار دیرتر از حد معمول روشن می شود.

خرابی چوک های ورودی هم می تواند باعث دیر روشن شدن تلویزیون سونی یا هر برند دیگری شود. قطعات الکترونیکی بعضی از تلویزیون ها به صورت سری در مدار قرار گرفته اند. چنانچه یکی از قطعات مدار خراب شده و از کار بیفتند، جریان مدار قطع شده و برق به قطعات بعدی نمی رسد. بنابراین برای تعمیر تلویزیون سونی در شرایطی که با تاخیر روشن می شود، باید پاور یا برد پاور را بررسی کرده و در صورت نیاز، ترمیم یا تعویض نمود.

عدم نمایش تصویر تلویزیون سونی

اگر دیدید تلویزیون شما تصویری را نمایش نمی دهد، پیش از اقدام به تعمیر تلویزیون sony، آن را به مدت یک شب خاموش کرده و از برق بکشید. احتمالا روز بعد، دستگاه روشن شده و تصاویر نمایش داده می شوند. در غیر این صورت، تجهیزات جانبی را جدا کرده و مجددا تصور را امتحان نمایید.

در گام بعدی، دکمه منو را فشار دهید؛ اگه هیچ منویی ظاهر نشد، ممکن است برد تی کان ایراد داشته باشد. همچنین بد نیست که برای تعمیر تصویر نداشتن تلویزیون، اتصالات کابل پشت تلویزیون را نیز بررسی کرده و مطمئن شوید که به درستی نصب شده اند. تنظیمات نور را نیز اصلاح کنید و به عنوان آخرین راه حل، به فکر تعمیر یا تعویض بک لایت تلویزیون خود باشید.

نمایندگی تعمیرات تلویزیون

تجهیز نمایندگی تعمیرات تلویزیون به مجهزترین ابزار تعمیر سبب شده تا روند تعمیرات در این مرکز با سرعت و کیفیت بیشتری انجام شود. این مرکز با کمک متخصصان و کارشناسان مجرب و خبره، سختترین ایرادات تلویزیون را پیدا و برطرف می کنند.

عیب‌یابی صحیح  نکته‌ای است که شاید بسیاری از تعمیرکاران قادر به انجام آن نباشند؛ امری که مرکز تعمیرات تلویزیون آن را به بهترین شکل انجام می دهد و تأکید ویژه‌ای بر انجام آن دارد. واحدهای ارائه دهنده خدمات در نمایندگی تعمیرات تلویزیون در بخش زیر معرفی شده است.

مرکز سخت افزار ایران

مرکز سخت افزار ایران با تجهیز کادر فنی خویش به پیشرفته ترین تجهیزات و امکانات روز دنیا، فضایی فراهم آورده که در آن امکان ارائه تمامی خدمات مورد نیاز کاربران، بر اساس ضوابط و استانداردهای جهانی فراهم گشته است. مرکز سخت افزار ایران با تخصیص واحدهای مجزا به خدمات متنوع ارائه شده در این مرکز، در تلاش است تا تخصصی ترین تعمیرات و سرویس های ضروری را به کاربران دستگاه ها ارائه نمایند.

تخصیص واحدهای مجزای تعمیراتی به هر یک از دستگاه ها و محصولات سبب گشته تا در هر پارت، خدمات تخصصی مرتبط با یک محصول به کاربران ارائه گردد و تمرکز بر یک محصول و ساختار آن، کیفیت سرویس دهی در هر پارت را ارتقاء بخشد. شما کاربران گرامی می توانید با حضور در مرکز سخت افزار ایران و مراجعه به پارت مرتبط با دستگاه خویش، تمامی سرویس ها و تعمیرات مرتبط با آن دستگاه را به همراه ضمانت و گارانتی خدمات دریافت نمایید.

4.8/5(27 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *