021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

چرا لباسشویی بوی بد می دهد ؟

حدس زدن اینکه چرا لباسشویی بو می گیرد کار چندان سختی نیست. ماشین لباسشویی همیشه با آب سر و کار دارد و رطوبت هم یکی از مهمترین عناصر ایجاد تغییرات شیمیایی است که به ایجاد بوی بد منجر می شود. خشک نشدن لباسشویی بعد از فرایند شستشو، باقی ماندن طولانی مدت لباس ها در لباسشویی بعد از شستشو، گرفتگی لوله های تخلیه آب یا جرم بستن قسمت های مختلف دستگاه، همه باعث ایجاد بوی بد ماشین لباسشویی می شوند.

بالاخره کار لباسشویی تمام می شود و ما با یک سبد به استقبال لباس های تمیز می رویم. لباس های در هم پیچیده را که داخل سبد می ریزیم، لباسشویی یک نفس راحت می کشد. اما یک چیزی درست نیست! بعد از باز کردن لباسشویی باید بوی ماده شوینده یا عطر نرم کننده و رطوبت به مشام برسد، اما حالا یک بوی عجیب ناخوشایند یا بدتر از آن، بوی فاضلاب می آید. 

معلوم نیست از کجاست، ولی می دانیم چیست: بوی بد لباسشویی. در این مطلب به صورت مفصل تر به این دلایل و روش های رفع بوی بد لباسشویی خواهیم پرداخت.

بوی بد لباسشویی

دلایل بوی بد ماشین لباسشویی

شاید با کمی دقت تعجب کنید که چندین عامل می توانند باعث شوند یک دستگاه که خودش وظیفه شستشو را بر عهده دارد، بوی بد بگیرد! با این حال لباسشویی هم مانند همه دستگاه های دیگری که با آب سر و کار دارند نیاز به رسیدگی و رعایت یک سری از نکات دارد.

اگر لوله های این دستگاه مسدود شوند، دستگاه پس از طی فرایند شستشو خشک نشود یا رسوب ها و آلودگی ها از داخل و روی آن پاک نشوند، لباسشویی پس از مدتی دیگر قادر نخواهد بود لباس هایتان را همانطوری که انتظار دارید به شما تحویل دهد. در ادامه دلایل بوی بد لباسشویی و روش های رفع آن که مورد تایید کارشناسان تعمیر ماشین لباسشویی است مرور می کنیم.

1. مرطوب بودن لاستیک دور درب لباسشویی

مرطوب ماندن لاستیک لباسشویی و جمع شدن آب در آن می تواند در بلند مدت باعث به وجود آمدن یا تجمع باکتری ها در این قسمت شود. علاوه بر این ممکن است کف، مواد شوینده یا آلودگی ها نیز در فرورفتگی ها یا شیارهای آن باقی بمانند.

بنابراین هرگز فراموش نکنید پس از تخلیه لباس ها از لباسشویی، با یک دستمال تمیز رطوبت این قسمت را بگیرید. همچنین می توانید چند دستمال خشک را بین شیارهای آن قرار دهید تا تمام آب را جذب کند.

میخوای بدونی علت آبکشی نکردن لباسشویی چیست؟ پس مقالشو بخون !

2. عدم ایجاد فرصت مناسب برای تهویه هوای لباسشویی

اشتباه رایجی که باعث باعث به وجود آمدن بوی بد لباسشویی می شود، بستن در آن بلافاصله بعد از تخلیه لباس هاست. اگر به ماشین لباسشویی فرصت مناسب برای تهویه را ندهیم، گرما و رطوبت آن بستر مناسبی برای رشد باکتری ها، کپک ها و ایجاد بوی بد خواهد شد. بد نیست بدانید تخلیه نکردن لباس ها به مدت طولانی بعد از اتمام فرایند شستشو نیز می تواند باعث همین مسئله شود.

حتی اگر تکرار این عمل بلافاصله باعث ایجاد بوی بد نشود، در دفعه بعدی که برای شستشوی لباس ها از آن استفاده کنید، ممکن است پوشاک شما آلوده شوند.

رفع بوی بد لباسشویی

3. باقی ماندن ماده شوینده در جاپودری

امروزه اغلب افراد ترجیح می دهند مایع یا پودر لباسشویی را همراه با لباس ها در دیگ لباسشویی قرار دهند. اما اگر شما از افرادی هستید که طبق روند معمولی ماده شوینده را در جاپودری دستگاه می ریزید،  باید دقت کنید که بعد از هر بار اتمام فرایند شستشو، این  قسمت هم به خوبی تمیز شوند و ماده شوینده در آن باقی نماند تاباعث بوی بد لباسشویی نشود.

در این مقاله بخوانید: روشن نشدن لباسشویی 

4. مسدود شدن لوله های تخلیه آب آلوده

اگر به ساختارها و فرایندها علاقه داشته باشید احتمالا از خود پرسیده اید که این مقدار آبی که در لباسشویی جریان دارد در نهایت چه می شود؟ البته با آن همه لوله ای که به لباسشویی متصل است پاسخ دادن به این سوال چندان دشوار نیست. اما اگر این آب تخلیه نشود چه اتفاقی می افتد؟

عدم تخلیه آب آلوده لباسشویی به هر دلیلی اعم از مسدود شدن لوله ها به وسیله اشیا جا مانده در جیب لباس ها یا… می تواند باعث بوی بد لباسشویی یا بازگشت بوی فاضلاب به درون لباسشویی شود. برای رفع این مشکل بهتر است به افراد متخصص یا نمایندگی مراجعه کنید تا لوله ها آسیب نبینند و فرایند پاکسازی نیز به طور کامل انجام شود.

5. گرفتگی فیلتر پمپ تخلیه ماشین لباسشویی

در ادامه شرح ساز و کار تخلیه آب های آلوده که از دلایل بوی بد لباسشویی است، باید به گرفتگی فیلتر پمپ اشاره کنیم. اسم این قطعه به وضوح عملکرد آن را شرح می دهد. برای تخلیه آب های آلوده به یک پمپ نیاز است و برای اینکه ورود اشیا مختلف لوله ها را مسدود نکند به یک فیلتر نیاز دارد.

این فیلتر در صورتی که به صورت دوره ای تمیز نشود، توسط رسوبات و آلودگی ها به مرور مسدود می شود. برای شستشو و باز کردن منافذ این قطعه، ابتدا از تخلیه کامل لوله های لباسشویی اطمینان حاصل کنید. سپس می توانید فیلتر پمپ را از دستگاه جدا کنید و پس از شستشو دوباره در جای خود قرار دهید.

خدمات تخصصی مرکز سخت افزار: تعویض لاستیک دور درب لباسشویی

نتیجه گیری

ماشین های لباسشویی برای تسهیل فعالیت های روزانه ما و سرعت بخشیدن به آن ها ساخته شده اند. با این حال نمی توان با تصور اینکه آن ها تا همیشه به خوبی همیشه کار می کنند، از رسیدگی به آن ها سر باز کرد. بی توجهی به تعدادی نکته می تواند نتیجه ای را که از شستشوی لباس هایتان دارید به کلی تغییر دهد.

به اشتراک گذاری نظرات و تجربیات شما در رابطه رفع بوی بد لباسشویی می تواند به دیگر دوستانی که به این صفحه سر می زنند کمک کننده باشد.

مقالات خواندنی ماشین لباسشویی را از دست ندهید.

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.