021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

چرا ماشین لباسشویی روشن نمی شود؟

روشن نشدن ماشین لباسشویی، زمانی اتفاق می افتد که ایرادی در برق رسانی وجود داشته باشد و یا قطعات خاصی آسیب دیده باشند. در این حالت چراغ های پنل کنترل روشن نمی شوند و یا دستگاه شروع به کار نمی کند. گاهی هم مسئله بسیار ساده تر بوده و ممکن است دوشاخه به برق وصل نباشد و یا کلا برق قطع باشد! در هر صورت این مشکل باید جدی گرفته شده و در اولین فرصت برطرف شود.

در ادامه این مطلب، دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی را بررسی می کنیم تا در صورت مواجه شدن با این مسئله، بدانید که ایراد از کجاست. همچنین راهکارهایی را برای حل مشکل روشن نشدن لباسشویی به شما آموزش می دهیم. شما می توانید برای دریافت مشاوره رایگان در این زمینه و نیز خدمات تخصصی با نمایندگی تعمیر ماشین لباسشویی در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

روشن نشدن ماشین لباسشویی

دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی

وقتی ماشین لباسشویی روشن نمی شود، پیش از هرکاری مطمئن شوید که برق وصل است و دوشاخه ماشین هم در پریز است. در بسیاری از موارد دوشاخه به درستی به پریز وصل نشده و برق به دستگاه نمی رسد؛ در نتیجه ماشین روشن نمی شود. اما در کنار این مسئله، عوامل دیگری هم وجود دارند که مانع از روشن شدن ماشین لباسشویی می شوند.

مشکلات زیر مهم ترین دلایل روشن نشدن ماشین لباسشویی به شمار می روند:

تداوم هریک از این موارد، می تواند موجب آسیب دیدگی بیشتر دستگاه و از کار افتادن قطعات آن شود؛ بنابراین هرچه زودتر به فکر عیب یابی و تعمیر ماشین لباسشویی خود باشید.

راهکارهای حل مشکل روشن نشدن لباسشویی

راهکارهای حل مشکل روشن نشدن لباسشویی

1. بررسی و رفع مشکلات پریز برق

یک راهکار ساده برای حل مشکل روشن نشدن ماشین لباسشویی، بررسی برق و رفع مشکلات مربوط به آن است. گاهی اوقات دوشاخه به دلایل مختلف از پریز جدا می شود و یا اتصال آن با پریز دچار مشکل می شود. همچنین بهتر است کابل ماشین لباسشویی را بررسی کرده و در صورت وجود تاخوردگی و یا علایم سوختگی، آن را تعویض نمایید. حتی ممکن است مشکل در پریزی باشد که ماشین لباسسشویی به آن متصل است.

برای تست این مورد، سعی کنید دستگاه دیگری را با همین پریز روشن کنید. همچنین در برخی از منازل، از فیوز کنترل برق جداگانه در مسیر سیم کشی پریز ماشین لباسشویی استفاده شده است. در این صورت مطمئن شوید که فیوز سالم است. در نهایت یک بار فیوز را قطع و وصل کنید و اگر مشکل حل نشد، راه حل های بعدی را امتحان کنید.

2. تعمیر و تعویض فیوزها

دومین راه حل مشکل روشن نشدن ماشین لباسشویی، تعمیر و تعویض فیوزهای این دستگاه است. خرابی فیوزها بر اثر اتصال برق، نوسان برق و یا اتصال مدارات داخلی ماشین لباسشویی ایجاد شده و گاهی مانع از روشن شدن این دستگاه می شود. برای بررسی فیوز نیاز است که به برد کنترل اصلی ماشین لباسشویی دسترسی پیدا کنید. اگر مهارت لازم را برای انجام این کار ندارید و یا اگر مهلت گارانتی لباسشویی شما به اتمام نرسیده، از انجام این کار خودداری کنید و با نمایندگی تعمیرات ماشین لباسشویی تماس بگیرید.

ماشین لباسشویی را از برق بکشید و شیرهای آب متصل به آن را ببندید. سپس دستگاه را در وضعیتی قرار دهید که به پشت آن دسترسی داشته باشید. قاب محافظ پشت را با باز کردن پیچ ها جدا کرده و به دنبال برد کوچکتر با یک فیوز باشید. با استفاده از یک مولتی متر از اتصال درست آن اطمینان حاصل کنید. در صورت قطعی، این قطعه باید تعویض شود. اگر فیوز برد کوچکتر سالم بود، به سراغ فیوز برد اصلی بروید.

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: علت برق داشتن بدنه ماشین لباسشویی

3. تعمیر یا تعویض برد ماشین لباسشویی

گاهی باید برای حل مشکل روشن نشدن ماشین لباسشویی، برد این دستگاه را تعمیر یا تعویض کنید. ماشین های لباسشویی معمولا دارای دو برد هستند؛ یکی برای کنترل برق و دیگری برد کنترل اصلی. ابتدا به لحاظ ظاهری وضعیت سلامت هر دو برد را بررسی کنید تا مطمئن شوید ایراد فیزیکی مانند سوختگی دیده نمی شود. اگر در ظاهر ایرادی پیدا نشد، دستگاه را به برق متصل کنید و مدار کنترل برق و میزان ولتاژ ورودی و خروجی برد را بررسی کنید.

برای این کار، نیاز به مولتی متر و مهارت کافی دارید؛ با توجه به این که خطر برق گرفتگی وجود دارد، بهتر است از یک تعمیرکار برای این کار کمک بگیرید. گاهی اوقات ایراد در برد نمایشگر (پنل کنترل) است. در این صورت، برق در دستگاه جریان دارد؛ اما به علت خرابی برد نمایشگر (پنل کنترل) دکمه پاور به درستی کار نمی کند و دستگاه روشن نمی شود. بهتر است برای تعمیر لباسشویی در این شرایط، از تکنسین های مجرب کمک بگیرید. 

4. تعویض فیلتر برق لباسشویی

قطعه ای به نام فیلتر برق یا نویزگیر در ماشین های لباسشویی وجود دارد که از انتقال نوساوات برقی تولید شده توسط موتور به سیم کشی ساختمان جلوگیری می کند. خرابی این قطعه به سادگی می تواند باعث روشن نشدن ماشین لباسشویی شود. البته تعمیر و یا تعویض فیلتر برق ماشین لباسشویی در این شرایط، مشکل را برطرف می کند. نویزگیر معمولا در قسمت کناری بدنه ماشین لباسشویی جایی در پشت بدنه قرار دارد و به سادگی می توان آن را تعویض کرد.

5. تعمیر یا تعویض موتور لباسشویی

آخرین راهکار برای رفع مشکل روشن نشدن ماشین لباسشویی، تعمیر موتور لباسشویی یا تعویض آن است. اگر بعد از زدن دکمه شروع به کار دستگاه، صدایی ممتد را از موتور شنیدید و موتور شروع به چرخش نکرد، احتمالا این قطعه آسیب دیده است.

 در این مواقع، بهترین کار خاموش کردن دستگاه و تماس با یک تعمیرکار حرفه ای است. اگر موتور قابل تعمیر باشد، همکاران ما آن را تعمیر می کنند. در غیر این صورت، نیاز به تعویض این قطعه است و باید از یک موتور جدید در دستگاه استفاده کرد.

5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.