021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

علت بسته نشدن درب لباسشویی چیست؟

زمانی که درب ماشین لباسشویی بسته نمی شود، دیگر نمی توان ماشین لباسشویی را روشن کرد و آن را راه انداخت. بنابراین به نوعی می توان گفت این مشکل مانع از کارکردن دستگاه می شود. اما دلیل بسته نشدن درب لباسشویی چیست و چرا این اتفاق می افتد؟ از طرفی اگر با این مشکل مواجه شدیم چطور می توان آن را برطرف کرد؟ در ادامه به بررسی این موارد می پردازیم. البته قبل از هر چیزی در نظر داشته باشید برای تعمیرات تخصصی ماشین لباسشویی حتما از مراکز تعمیرات تخصصی معتبر مانند مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید تا ایرادات دستگاه به صورت تخصصی برطرف شود.

مشکلات مختلف بسته نشدن درب لباسشویی

در مواردی که می گوییم درب ماشین لباسشویی بسته نمی شود، این مشکل می تواند در حالت های مختلفی رخ دهد. برای مثال ممکن است درب دستگاه در حالت خاموش به راحتی باز شود، ولی زمانی که لباس ها را درون ماشین لباسشویی قرار می دهید، درب بسته نشده و در نتیجه دستگاه روشن نشود. دلیل روشن نشدن آن هم این است که در صورت بسته نشدن درب لباسشویی، آب در دستگاه وارد نشده و جریان نمی یابد و به این ترتیب کل پروسه شست و شو مختل می شود.

در حالت دیگر ممکن است در زمان بستن درب ماشین لباسشویی احساس کنید که قفل آن شکسته شده یا چیزی درون قفل گیر کرده است. در هر صورت اگر درب دستگاه به هر دلیلی بسته نشود، عملا ماشین لباسشویی قابلیت خود را از دست می دهد و باید برای رفع آن چاره ای اندیشید. قطعا بهترین راه کار کمک گرفتن از یک مرکز تعمیرات لوازم خانگی معتبر است. اما با این حال بهتر است ببینیم چرا این مشکل در ماشین های لباسشویی مختلف ایجاد می شود.

دلایل بسته نشدن درب لباسشویی چیست؟

مشکلات مختلفی می تواند باعث شود درب ماشین لباسشویی مورد نظر بسته نشود. مهم ترین دلیل آن هم خرابی قفل ماشین لباسشویی مورد نظر است. اگر قفل خراب شود هم در باز شدن و هم در بسته شدن درب مشکل ایجاد می شود. از طرفی اگر لاستیک های دور درب دستگاه در اثر پوسیدگی، پاره شده یا خراب شده باشد، این عامل هم می تواند موجب بسته نشدن درب ماشین لباسشویی مورد نظر شود.

دلایل بسته نشدن درب لباسشویی شامل موارد زیر است:

  1. خراب شدن زبانه قفل
  2. از کار افتادن میکروسوئیچ درب دستگاه
  3. آسیب های فیزیکی احتمالی که به درب وارد شده است
  4. شکستن دستگیره درب ماشین لباسشویی
  5. بروز مشکل در صفحه نمایش دستگاه
  6. چشمک زدن دکمه های روی نمایشگر به دلیل بروز یک ارور سیستمی
  7. خرابی دکمه باز و بسته شدن درب ماشین لباسشویی
  8. قرار دادن لباس بیش از ظرفیت لباسشویی

1. خراب شدن قفل درب ماشین لباسشویی

یکی از مهم ترین دلایل بسته نشدن درب لباسشویی به دلیل خرابی قفل آن است. در این صورت ظاهرا هیچ مشکلی در دستگیره، لاستیک ها و … دیده نمی شود و هیچ آسیب فیزیکی مشهودی هم به درب وارد نشده است. در مواردی ممکن است قفل شکسته باشد یا این که دچار مشکل شده و به درستی عمل نمی کند. در نتیجه بهترین راه حل برای رفع مشکل بسته نشدن درب ماشین لباسشویی، تعویض کردن قفل درب است.

توجه کنید که حتی ممکن است خرابی قفل موجب شود نتوانید درب را باز کنید و لباس ها در ماشین گیر بیفتند. به همین دلیل اگر در هر زمانی احساس کردید قفل درست عمل نمی کند و مجبورید با فشار و به سختی درب را باز و بسته کنید، حتما قبل از بروز مشکلات جدی تر به فکر تعویض آن باشید.

2. پوسیدگی و خرابی لاستیک های دور درب ماشین لباسشویی

در مواقعی زمانی که درب ماشین لباسشویی بسته نمی شود اگر به درون دستگاه و لاستیک های اطراف درب نگاه کنید متوجه خرابی آن می شوید. در این شرایط لاستیک دور درب ماشین لباسشویی به درستی در جای خود قرار نگرفته و به دلیل پوسیدگی و دفرمه شدن، بخشی از آن کج شده و بخشی نیز پاره شده است.

تمام این موارد موجب می شود درب به درستی بسته نشود و در عملکرد ماشین لباسشویی مورد نظر مشکل ایجاد شود. معمولا هم در اثر فرسودگی ماشین لباسشویی این لاستیک ها خراب می شوند. در مواقعی قبل از این که کلا درب دستگاه بسته نشود، از اطراف درب به دلیل خرابی لاستیک آب چکه می کند. بنابراین بهتر است پیش از بروز مشکل بسته نشدن درب لباسشویی در صورت بروز این مشکلات، لاستیک دور درب تعویض شود.

3. خراب شدن زبانه قفل درب ماشین لباسشویی

یکی از دلایل رایج بسته نشدن درب ماشین لباسشویی، خراب شدن زبانه قفل درب این دستگاه ها است. در این حالت مونتاژ قفل به دلایل مختلف مکانیکی و برقی از کار افتاده و به همین دلیل درب ماشین لباسشویی بسته نمی شود. این زبانه می تواند تنها شل شده باشد و همچنین ممکن است شکسته باشد. در نتیجه بروز این مشکل برای رفع ایراد بسته نشدن درب لباسشویی بهتر است این زبانه را تعویض کرد.

این مقاله را از دست ندهید: دلیل روشن نشدن لباسشویی

4. بروز مشکل در باز و بسته شدن درب به دلیل خرابی میکروسوئیچ

یکی از قطعات مهم در باز و بسته شدن درب ماشین های لباسشویی جدید، خصوصا انواع اتومات آن ها میکروسوئیچ است. اگر این قطعه خراب شود دستگاه برای باز و بسته کردن درب دچار مشکل می شود. حتی در مواردی ممکن است درب دستگاه در حین پروسه شست و شو هم به ناگهان باز شود.

در نتیجه اگر اختلالاتی در باز و بسته شدن درب ماشین لباسشویی مشاهده شد، خصوصا در صورت بسته نشدن درب لباسشویی، باید میکروسوئیچ بررسی و عیب یابی شود. این قطعه را با استفاده از یک اهم متر می سنجند و در صورت امکان آن را تعمیر می کنند. اگر هم امکان تعمیر سوئیچ ها وجود نداشته باشد، با تعویض آن ها مشکل دستگاه را برطرف می کنند.

5. آسیب های فیزیکی وارد شده به ماشین لباسشویی

هر گونه آسیب فیزیکی به درب ماشین لباسشویی می تواند باعث شود درب این دستگاه ها به درستی باز و بسته نشود. برای مثال ممکن است درب کج شده باشد یا این که اصلا قسمتی از آن بشکند. از طرفی هم ممکن است در انواع ماشین های لباسشویی که دارای دستگیره هستند، دستگیره درب شکسته باشد و در نتیجه آن درب ماشین لباسشویی بسته نشود. در هر یک از این موارد اگر مشکل بسته نشدن درب لباسشویی بروز کند، تعمیرکار باید درب را بررسی کرده و با تعویض دستگیره شکسته شده یا تعویض کامل درب در صورت شکستگی و آسیب، مشکل را برطرف کند.

6. مشکلات و ارور های نمایشگر لباسشویی

برخی مواقع همزمان با بسته نشدن درب لباسشویی، ارور هایی هم در صفحه نمایش دستگاه مشاهده می شود. خصوصا اگر به تازگی قفل یا درب دستگاه تعویض شده باشد، در صورت نصب نادرست درب یا وجود ایراد در پروسه تعویض، ممکن است این ارور ها نمایان شود و بعد از آن دیگر درب ماشین لباسشویی بسته نشود. دلیل بروز این مشکل هم معمولا به دنبال وجود یک قطعی یا خرابی در سیم ها و صفحه کنترل الکتریکی ماشین لباسشویی است. در نتیجه حتما باید دستگاه توسط تعمیرکار بررسی شده تا با یافتن دلیل این ارور، مشکل بسته نشدن درب ماشین لباسشویی را برطرف کند.

7. از کار افتادن دکمه باز و بسته شدن درب ماشین لباسشویی

یکی دیگر از دلایل بسته نشدن درب لباسشویی مربوط به خرابی دکمه باز و بسته شدن درب ماشین لباسشویی است. در صورت خرابی این دکمه روی پنل دستگاه، دیگر درب باز یا بسته نمی شود. البته همیشه خرابی این دکمه دلیل بسته نشدن درب ماشین لباسشویی نیست و خرابی و بروز مشکل در برد الکتریکی دستگاه هم می تواند موجب شود که درب ماشین لباسشویی بسته نشود. در تمام این موارد باید تکنسین دستگاه با بررسی دقیق و تخصصی ماشین لباسشویی مورد نظر مشکل را تشخیص داده و آن را برطرف کند.

این مقاله را از دست ندهید: معنی دکمه های روی لباسشویی

نکات مهم برای رفع مشکل بسته نشدن درب لباسشویی

تا این جا دلایل مختلفی که به دنبال آن درب ماشین لباسشویی بسته نمی شود را بررسی کردیم. در نظر داشته باشید ممکن است هیچ مشکل فنی در دستگاه وجود نداشته باشد و تنها دلیل بسته نشدن درب لباسشویی به خاطر پر کردن دستگاه با حجم بالای لباس باشد. در نتیجه با کم کردن مقدار لباس هایی که در ماشین گذاشته اید، می توان مشکل را برطرف کرد. از طرفی هم شاید یک شی خارجی بین درب و قفل گیر کرده باشد.

 بنابراین قبل از هر چیز این موارد را در نظر داشته باشید. در نهایت این که به هیچ عنوان برای بسته شدن درب به زور متوصل نشوید و سعی نکنید با فشار دادن یا کشیدن زبانه قفل به صورت دستی به سمت پایین، درب ماشین لباسشویی را ببندید. این کارها می تواند به درب آسیب های جدی تری وارد کند. تنها راه حل مراجعه به مرکز تعمیرات تخصصی لوازم خانگی و تعمیر ماشین لباسشویی مورد نظر است.  

4/5(2 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *