021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

راهنمای تنظیمات گوشی شیائومی

گوشی های شیائومی در سال های اخیر جزو پرفروش ترین و محبوب ترین گوشی های بازار بوده و کاربران زیادی از این گوشی ها استفاده می کنند. این گوشی ها از نظر کاربری و مقرون به صرفه بودن بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. در حال حاضر کاربران می توانند از آخرین نسخه رابط کاربری شیائومی یعنی MIUI 14 استفاده کنند. با این حال برای استفاده از تمام ویژگی های آن باید با تنظیمات گوشی شیائومی آشنا بود تا بتوان از تمام این ویژگی ها استفاده کرد. با توجه به بررسی های کارشناسان تعمیر موبایل شیائومی در آپدیت جدید شیائومی باگ های قبلی از بین رفته و دسترسی های تازه ای در اختیار کاربران قرار گرفته است. تنظیماتی که در گوشی شیائومی می توان از آنها بهره برد بسته به نسخه دستگاه متفاوت است. 

این تنظیمات در بخش های مختلف گوشی از امنیت آن گرفته تا باتری، صفحه نمایش و نوتیفیکیشن ها در دسترس است. با این حال قطعا بررسی تمامی این ویژگی ها و دسترسی ها بسیار زمان بر است و تنها می توان به برخی از مهمترین آنها پرداخت. در این مقاله می خواهیم با بررسی تمامی تنظیمات گوشی شیائومی، شما را با مهمترین و کاربردی ترین تنظیمات این گوشی ها و نحوه استفاده از آنها آشنا کنیم.

تنظیمات گوشی شیائومی

آیا تمام کاربران می توانند از همه تنظیمات گوشی شیائومی استفاده کنند؟

قبل از بررسی تک تک تنظیمات در گوشی های شیائومی باید به این سوال بپردازیم که آیا تمام کاربران با هر مدل گوشی شیائومی که دارند می توانند از این تنظیمات استفاده کنند یا خیر. در پاسخ باید گفت که خیر این امکان وجود ندارد و بسته به مدل دستگاه، هر کاربری می تواند از یک سری از این تنظیمات استفاده کند. برخی از تنظیمات گوشی شیائومی تنها به گوشی های پرچم دار شیائومی اختصاص دارد و نمی توان در مدل های رده پایین تر از آنها استفاده کرد. 

مشخصات سخت افزاری برخی از مدل ها به گونه ای است که نمی تواند از ویژگی های نرم افزاری و یک سری تنظیمات پشتیبانی کند. بنابراین قبل از آشنایی با انواع تنظیمات در این گوشی ها به این موضوع توجه کنید که الزاما تمامی این تنظیمات برای همه کاربران در دسترس نیست و بسته به مدل گوشی خود می توانند از تنظیمات مختلف گوشی های شیائومی استفاده کنند. با در نظر داشتن این موضوع در ادامه به صورت کلی تنظیمات هر قسمت را به صورت مجزا بررسی می کنیم.

تنظیمات لاک اسکرین گوشی شیائومی

اولین قسمتی که می خواهیم در بخش راهنمای تنظیمات گوشی شیائومی به بررسی آن بپردازیم، تنظیمات مربوط به لاک اسکرین است. در بخش لاک اسکرین شما می توانید به چندین گزینه دسترسی داشته باشید. برای مثال اگر در بخش sleep تایم مورد نظر خود را مشخص کنید، صفحه نمایش گوشی بعد از گذشت این تایم در صورت لمس نشدن خاموش می شود. با استفاده از گزینه Raise to wake نیز شما می توانید دستگاه را طوری تنظیم کنید که با هر بار برداشتن آن از روی سطح، صفحه نمایش به صورت خودکار روشن شود یا نوتیفیکیشن ها برای شما نمایش داده شود.

 در این قسمت همچنین می توانید تنظیمات تشخیص چهره را هم فعال کنید تا در صورتی که گوشی شما از این قابلیت پشتیبانی می کند، با شناسایی چهره شما قفل صفحه باز شود. اگر در این قسمت گزینه Double tap to wake or turn off screen را انتخاب کنید، با دو بار زدن روی نمایشگر صفحه روشن یا خاموش می شود.

یکی دیگر از تنظیماتی که در این قسمت می توانید آن را فعال کنید، گزینه  Wake lock screen for notification است. با فعال شدن این گزینه هر زمان که نوتیفیکیشن تازه ای روی گوشی بیاید، صفحه روشن می شود. گزینه انتخابی بعدی، Glance for Mi است که می توانید با انتخاب آن با هر بار باز کردن دستگاه تصاویر پس زمینه و تنظیمات آن را تغییر دهید. 

تنظیمات lock screen گوشی شیائومی

این آموزش را بخوانید: ردیابی گوشی های شیائومی

تنظیمات بخش هوم اسکرین 

قسمت کاربردی بعدی در تنظیمات گوشی شیائومی، بخش هوم اسکرین است. در این قسمت نیز شما به چندین گزینه مختلف بسته به مدل گوشی شیائومی خود دسترسی دارید که مهمترین آنها شامل موارد زیر می شود:

 • گزینه کلاسیک؛ با انتخاب این گزینه گوشی شما بدون منو خواهد بود
 • گزینه With App drawer که با انتخاب آن گوشی منو دارد
 • با انتخاب گزینه Google Discover و روشن کردن آن، با کشیدن صفحه به چپ به گوگل دسترسی خواهید داشت
 • در بخش Animation Speed می توانید سرعت انیمیشن های گوشی را کم و زیاد کنید. شما می توانید تنظیمات این بخش را بین سه حالت Relaxed، Balanced و Fast تغییر دهید. 
 • با قابلیت System Navigation در تنظیمات هوم اسکرین می توانید شما نحوه پیمایش در گوشی را انتخاب می کنید
 • Icon size برای تغییر سایز آیکون های صفحه نمایش کاربرد دارد
 • با استفاده از قابلیت home screen layout می توانید تعداد هر برنامه در هر سطر یا ستون را تعیین کنید
 • با استفاده از گزینه Arrange items in recents در منوی Recent می توانید نحوه چیدمان آیتم ها در صفحه نمایش را مشخص کنید
 • با فعال کردن گزینه Show memory status می توانید میزان حافظه رم در دسترس را مشاهده کنید
تنظیمات home screen گوشی شیائومی

تنظیمات صفحه نمایش گوشی های شیائومی

یکی دیگر از بخش های مهم در راهنمای تنظیمات گوشی شیائومی، تنظیمات مربوط به صفحه نمایش است. باز هم بسته به مدل گوشی خود می توانید به یک سری از آیتم های زیر در قسمت Display دسترسی یابید:

 • با انتخاب بین دو آیتم Light mode  و  Dark mode می توانید حالت کلی گوشی را بین نور سفید یا حالت تیره انتخاب کنید. شما می توانید از این حالت ها برای روز و شب استفاده کنید.
 • با استفاده از گزینه Schedule Dark mode شما می توانید فرایند تغییر حالت از روشن به تیره را به صورت خودکار درآورید.
 • در قسمت More dark mode options شما می توانید به تنظیمات بیشتری برای حالت دارک مود دسترسی داشته باشید
 • از طریق گزینه Brightness level می توانید میزان روشنایی و نور صفحه را تنظیم کنید یا این که آن را روی حالت خودکار قرار دهید تا با کمک سنسور سنجش نور گوشی، نور صفحه متناسب با نور محیط تنظیم شود.
 • در صورت مطالعه با گوشی می توانید با فعال کردن بخش Reading mode، نور صفحه را برای مدت طولانی تری روشن نگه دارید.
تنظیمات صفحه در موبایل شیائومی
 • از طریق گزینه Color scheme طیف رنگی دلخواه را برای صفحه نمایش تعیین کنید. گزینه Saturated در این بخش غلظت رنگ های بیشتری را ارائه می دهد و منو را جذاب تر می کند.
 • گزینه کاربردی بعدی Refresh Rate است که شما می توانید با توجه به کاری که با دستگاه انجام می دهید از بین گزینه های در دسترس یکی را انتخاب کنید.
 • با کمک فونت یا تکست سایز می توانید اندازه فونت برنامه ها در صفحه نمایش گوشی را مشخص کنید.

تنظیمات بخش امنیتی گوشی های شیائومی

قسمت مهم بعدی در راهنمای تنظیمات گوشی شیائومی، تنظیمات امنیتی این دستگاه هاست. برای دسترسی به گزینه های این بخش باید قسمت Password & security را در منوی تنظیمات گوشی انتخاب کنید. حالا با ورود به این بخش به گزینه های زیر دسترسی دارید:

 • قسمت اول، بخش Screen lock است که شما می توانید در این جا گزینه های امنیتی ورود به گوشی را تعیین کنید. بین رمز عبور، الگو یا اثر انگشت می توانید یکی از گزینه ها را انتخاب کنید.
 • اگر از سنسور اثر انگشت استفاده می کنید، می توانید در بخش Fingerprint unlock تا 5 اثر انگشت را ثبت کنید. شما همچنین می توانید تعیین کنید که هر اثر انگشت به چه قسمت هایی از گوشی دسترسی داشته باشد
 • اگر گوشی سنسور تشخیص چهره دارد، می توانید در بخش Face unlock، قفل صفحه با تشخیص چهره را نیز فعال کنید
 • با گزینه Unlock with Bluetooth شما می توانید با استفاده از سایر گزینه ها مانند دستبندهای هوشمند قفل گوشی را باز و بسته کنید.
تنظیمات امنیتی xiaomi گوشی

تنظیمات باتری گوشی شیائومی

حالا بیایید برای بررسی دیگر گزینه های تنظیمات گوشی شیائومی، به قسمت باتری برویم و گزینه هایی که در این قسمت وجود دارد را بررسی کنیم. مهمترین کارهایی که می توانید در این قسمت انجام دهید شامل موارد زیر است:

 • در ابتدا می توانید از بین سه گزینه Save Battery، Balanced و Performance، حالت مصرف باتری را تعیین کنید. معمولا پیش فرض اکثر گوشی ها گزینه Balanced است. اگر عملکرد بهتر گوشی را می خواهید باید گزینه Performance را انتخاب کنید. و اگر می خواهید مصرف باتری مدیریت شود گزینه save battery را انتخاب کنید
 • با کلیک کردن روی گزینه Battery در بالای صفحه می توانید تعداد دفعاتی که گوشی شارژ شده را مشاهده کنید. 
 • با کلیک کردن روی گزینه App battery saver می توانید به لیست تمامی برنامه های روی گوشی و میزان دسترسی و مصرف باتری آنها را مشاهده کنید. شما همچنین می توانید در این قسمت مدت زمان بسته شدن برنامه ها یا فعالیت دائمی آنها در پس زمینه گوشی را مشخص کنید
تنظیمات باتری گوشی شیائومی
 • با انتخاب گزینه restrict background apps اجازه فعالیت دائمی برنامه ها در پس زمینه داده نمی شود تا در مصرف باتری صرفه جویی شود.
تنظیمات battery موبایل شیائومی

یکی از دلایل زود خالی شدن باتری موبایل، نحوه تنظیماتی است که در قسمت تنظیمات باتری گوشی انجام می دهید. بنابراین اگر باتری گوشی زود خالی می شود، حتما باید قسمت تنظیمات باتری را بررسی کرد.

تنظیمات قسمت برنامه ها در گوشی شیائومی

یکی دیگر از قسمت های تنظیمات گوشی شیائومی مربوط به تنظیمات برنامه هاست که گزینه های زیادی را ارائه می دهد. با رفتن به بخش app شما می توانید به تنظیمات زیر در گوشی شیائومی خود دسترسی داشته باشید:

 • با انتخاب گزینه System app settings شما به برنامه های سیستمی دستگاه مانند دوربین یا گالری دسترسی خواهید داشت
 • از طریق قسمت Manage apps می توانید برنامه های نصب شده روی گوشی را مدیریت کنید و تنظیمات آنها را به دلخواه تغییر دهید
 • از طریق گزینه Permissions شما مشخص می کنید که هر یک از برنامه های روی گوشی به چه بخش هایی دسترسی داشته باشد.
 • از طریق قسمت app lock شما می توانید برای برنامه های مختلف روی گوشی رمز تعیین کنید

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: نحوه ریست فکتوری موبایل شیائومی

تنظیمات اضافی در گوشی شیائومی

در قسمت های پایینی منوی تنظیمات گوشی شیائومی می توانید به تنظیمات اضافی دسترسی داشته باشید. در این بخش هم گزینه های زیادی از جمله موارد زیر در دسترس شماست که می توانید آنها را تغییر دهید:

 • در قسمت Data & Time می توانید تاریخ و ساعت گوشی را تنظیم کنید
 • در قسمت Language & input می توانید تنظیمات زبان و کیبورد گوشی را انجام دهید
 • در بخش Region شما می توانید منطقه جغرافیایی که در آن هستید را تعیین کنید. 

تنظیمات دوربین گوشی های شیائومی

آخرین بخش مهمی که می خواهیم در راهنمای تنظیمات گوشی شیائومی به آن بپردازیم، تنظیمات مربوط به دوربین این گوشی هاست. باز هم تنظیمات دوربین بسته به مدل دستگاه شما می تواند متفاوت باشد. اما به صورت کلی شما چندین گزینه برای استفاده از دوربین گوشی دارید. 

برای مثال می توانید در بخش تنظیمات دوربین را به نحوی تنظیم کنید که بتوانید با دو بار زدن روی دکمه صدای پایین، برنامه دوربین را باز کنید. سایر تنظیمات مربوط به دوربین گوشی را می توانید در خود برنامه و از طریق گزینه های مختلفی که دارد انجام دهید. برای مثال تنظیم دوربین روی حالت پرتره یا عکس در شب و … همگی در خود برنامه دوربین گوشی شیائومی در دسترس شما خواهد بود.

خدمات تخصصی مرکز سخت افزار ایران: تعمیر دوربین گوشی شیائومی

سایر تنظیمات گوشی شیائومی 

این موارد که در بالا به آنها اشاره شد تنها برخی از اصلی ترین و کاربردی ترین گزینه های تنظیمات در گوشی های شیائومی است. شما در این گوشی ها بر اساس مدل دستگاهی که دارید می توانید به برخی تنظیمات دیگر هم دسترسی داشته باشید. برای مثال در این گوشی ها شما می توانید برای برخی از برنامه ها، تنظیمات زیرنویس را فعال کنید.

یکی دیگر از قابلیت ها، تنظیم گوشی روی کار با یک دست است که به این ترتیب صفحه نمایش کوچک تر می شود تا شما بتوانید تنها با یک دست کارها را انجام دهید.

Floating window ویژگی دیگری است که معمولا به صورت پیش فرض فعال است و شما می توانید آن را در بخش تنظیمات بیشتر ببندید. در بخش تنظیمات نمایشگر بسته به مدل گوشی می توانید به قابلیت Split Screen Mode دسترسی داشته باشید که به شما این امکان را می دهد تا صفحه اصلی گوشی را به دو قسمت مجزا تقسیم کرده و دو برنامه را به صورت همزمان با هم اجرا کنید.

تنظیمات صدا، تنظیمات تصویر، تنظیمات تماس ها و … از دیگر تنظیمات مهمی است که در گوشی های شیائومی به آنها دسترسی دارید و می توانید کارهای مختلفی را انجام دهید. دسترسی ها و تنظیمات گوشی شیائومی تنوع بالایی دارد و برای استفاده از تمام آنها بهتر است بر اساس مدل دستگاه از یک سرچ ساده در اینترنت یا وب سایت سازنده محصول کمک گرفت. 

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *