021-62948

اشتراک گذاری

چرا کاغذ ها در دستگاه کپی به هم می چسبند؟

یکی از مشکلاتی که اپراتورهای چاپخانه با آن دست و پنجه نرم می کنند این است که چرا کاغذ ها به هم می چسبند . دلیل این اختلال ایجاد بار الکتریسیته ساکن در سطح برگه ها می باشد . با بروز این اتفاق بخش تغذیه ماشین چاپ چند ورق کاغذ را به صورت همزمان از روی پالت برمی دارد .این امر موجب توقف آپارات می گردد 

 الکتریسیته ساکن نتیجه اضافه شدن الکترون ( بار منفی ) یا کم شدن الکترون ( بار مثبت ) در سطح کاغذ است . چرا کاغذ ها به هم می چسبند ؟ اکثر اوقات در زمانی که کاغذ به دلیل رطوبت کم هوا بیش از اندازه خشک شده باشد روی می دهد . برای دریافت خدمات مرتبط با تعمیر دستگاه کپی می توانید با شماره های ثبت شده در  سایت با ما تماس بگیرید. 

چرا کاغذ ها به هم می چسبند

چرا کاغذ ها به هم می چسبند – راه حل

همانطور که اشاره کردیم چرا کاغذ ها به هم می چسبند اختلالی است شایع . در این بخش سعی داریم به ذکر راه های جلوگیری از این مشکل بپردازیم .

  • میزان رطوبت کاغذ باید بین ۴۵ تا ۵۵ درصد باشد .
  • میزان رطوبت نسبی محیط باید بین ۵۰ تا ۵۵ درصد باشد . ( در فصل های سرد سال در اتاق هایی که با وسایل گرمایشی گرم می گردند ، رطوبت به شکل محسوسی کاهش می یابد .
  • تجهیزات ضد الکتریسیته مانند تخلیه کننده های الکتریکی و دمنده های یونی میزان بار الکتریکی ساکن را کاهش می دهند . تجهیزات یون ساز موجب افزایش میزان رسانایی الکتریکی محیط می شوند . درنتیجه از تجمع بار الکتریکی ساکن روی سطح کاغذ جلوگیری می کنند .

علت چسبیدن کاغذها در دستگاه کپی

وقتی کاغذها به هم می چسبند، عوامل زیادی را می توان به عنوان علت بروز این مشکل معرفی کرد. مهم ترین مسئله ای که موجب چسبیدن کاغذها در دستگاه کپی می شود، بار الکتریسیته موجود در سطح برگه هاست. جالب است بدانید که الكتريسيته ساكن، نتيجه اضافه شدن الكترون (بار منفي) يا كم شدن الكترون (بار مثبت) در سطح كاغذ است.

این اتفاق بیشتر زمانی می افتد که کاغذ به دلیل رطوبت کم هوا، بیش از اندازه خشک شده باشد. آلودگی برگه ها هم می تواند باعث چسبیدن ورق های کاغذ شود؛ به عنوان مثال اگر رد چسب روی کاغذها مانده باشد، برگه ها به یکدیگر می چسبند و مشکلاتی را در چاپ ایجاد می کنند.

روش های رفع مشکل به هم چسبیدن کاغذهای کپی

استفاده از دستگاه   paper jogger

اگر کاغذها به هم می چسبند، بد نیست که از دستگاه paper jogger  برای جدا کردن آنها استفاده کنید. البته این دستگاه قیمت بالایی دارد و ضرورتی هم ندارد که کاربران عادی آن را خریداری کنند. تهیه دستگاه paper jogger به افرادی توصیه می شود که از فعالان حرفه ‌ای صنعت چاپ هستند. این دستگاه الکتریسیته را از بین می برد و مانع از چسبیدن برگه ها به یکدیگر می شود.

رعایت استانداردهای نگهداری از کاغذ

راهکار دیگر برای زمانی که برگه ها به هم می چسبند، رعایت کردن استانداردهای نگهداری از کاغذ است. توجه به استانداردهای نگهداری و استفاده از کاغذ باعث می شود تا حد زیادی مشکل به هم چسبیدن کاغذهای کپی برطرف شود و حتی از بروز مجدد این وضعیت، جلوگیری هم می کند. به عنوان مثال بهتر است برای جلوگیری از چسبیدن کاغذها در دستگاه کپی، از تجهیزات ضد الکتریسیته مثل تخلیه کننده‌های الکتریکی و دمنده‌های یونی استفاده کنید.

این تجهیزات، میزان بار الکتریکی ساکن را کاهش داده و  میزان رسانایی الکتریکی محیط را افزایش می دهند تا بار الکتریکی روی سطح کاغذ جمع نشود. همچنین بهتر است رطوبت نسبی محیط بین 50 تا 55 درصد باشد. در این صورت برگه ها رطوبت ندارند و به بهترین شکل در دستگاه کار می کنند. در نهایت برخی از کارشناسان تعمیر دستگاه کپی به کاربران پیشنهاد می دهند که از دستگاه بخور در محیط استفاده کنند تا رطوبت کنترل شود.

چرا کاغذ در پرینتر گیر می کند؟  برای آشنایی با دلایل این مشکل این مطلب را بخوانید.

فیلم آموزش رفع مشکل به هم چسبیدن کاغذ ها در دستگاه کپی

مرکز سخت افزار ایران

مرکز سخت افزار ایران ، خدمات تخصصی تعمیر و فروش انواع دستگاه های الکترونیک را به عهده دارد . این مرکز مدت هاست به عنوان مرکز منتخب کاربران مطرح می باشد. از جمله دلایل موفقییت این مرکز می توان به اعتماد کاربران و رضایت آنان از خدمات ارائه شده توسط پرسنل مرکز سخت افزار ایران اشاره نمود.

 این مرکز توانسته رضایت مشتریان را در تعمیر انواع برند ها جلب کند . مرکز سخت افزار ایران طی سالیان متمادی در تعمیر انواع لوازم الکترونیکی از جمله ؛ موبایل ، تبلت ، لپ تاپ ، پرینتر، اسکنر، دستگاه کپی ، تلویزیون و… فعالیت داشته و حسن نیت در ارائه ی خدمات و احترام به حقوق مشتریان اثبات نموده است.

مرکز سخت افزار ایران در جهت بالابردن سطح کیفی خدمات ، جهت تعمیر محصولات مختلف برندها از متخصصین تعمیر همان محصولات بهره می گیرد. همچنین متخصصین پس از آنالیزها و آزمون های متعدد جهت مرکز می شوند . به عنوان مثال ؛ تعمیر موبایل فقط توسط متخصصین تعمیرموبایل انجام می شود که علاوه بر داشتن سال ها تجربه در زمینه ی تعمیرات موبایل ، دوره های فوق تخصصی لازم را نیز گذرانده اند .

علاوه بر این ؛ در این مرکز خدمات هر یک از برندها به متخصصین مربوط به همان برند سپرده می شود که تسلط کامل به قطعات سخت افزاری و نرم افزاری دستگاه ها را دارند . لذا با آسایش خاطر از انجام تعمیراتی بدون بازگشت و استفاده از قطعات اورجینال ، می توانید تعمیرات دستگاه خود را به مرکز سخت افزار ایران بسپارید.

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.