021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

چرا کاغذ در پرینتر گیر می کند؟

از جمله مشکلات رایج کاربران پرینتر، گیر کردن کاغذ در پرینتر است. ماندن کاغذ در پرینتر در اکثر مواقع و حتی ممکن است چندین مرتبه در روز برای کاربران اتفاق بیفتد. این مورد علاوه بر اتلاف وقت باعث هدر رفتن کاغذ هم می شود  و برای کاربران بسیار دردسرساز است. زمانی که کاغذ در پرینتر گیر می کند، دستگاه از کار افتاده و فرایند چاپ متوقف می شود.

گیر کردن برگه در چاپگر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از مشکلات کاغذ گرفته تا مشکلات و نقص های فنی خود دستگاه. درنتیجه برای اینکه بتوان مشکل را به درستی برطرف کرد باید ابتدا دلیل گیر کردن کاغذ در چاپگر را شناسایی کرد. با توجه به رایج بودن این مشکل بین اکثر دستگاه ها، در ادامه با ما همراه باشید تا با دلایل گیر کردن کاغذ در پرینتر و روش های برطرف کردن این مشکل بیشتر آشنا شویم.

گیر کردن کاغذ در پرینتر

دلایل گیر کردن کاغذ در پرینتر

برای این که بتوان مشکل ماندن کاغذ در پرینتر را برطرف کرد باید ابتدا با دلایل آشنا بود. مهم ترین دلایل گیر کردن کاغذ در پرینتر عبارتند از:

 • خرابی و مشکل غلتک های پرینتر
 • بروز مشکل در فیوزینگ 
 • خرابی قطعات اصلی مانند کاغذکش، پیکاب رولر، چرخ دنده ها یا برد پرینتر

راه حل های رفع مشکل گیر کردن برگه در چاپگر

حالا با توجه به اینکه کدام مورد موجب گیر کردن کاغذ در پرینتر شده است، می توان از یک سری راه حل ها برای رفع مشکل استفاده کرد. برخی موارد را کاربران می توانند شخصا انجام دهند و در مواردی که مشکل از قطعات اصلی و سخت افزاری پرینتر باشد، باید حتما به مراکز معتبر تعمیر پرینتر  مراجعه کنند.

استفاده از کاغذ مناسب برای دستگاه

استفاده از کاغذهای بی کیفیت و نامناسب برای پرینتر می تواند دلیل اصلی گیر کردن برگه در چاپگر باشد. برخی کاغذها از نظر ساختار و اندازه متناسب با پرینتر نیستند و در دستگاه گیر می کنند. از طرفی برگه های بی کیفیت و ضعیف که زود چروک می شوند نیز قطعا در حین پرینت مشکل ساز می شوند.

اگر برگه دارای چروک و تاشدگی باشد یا اینکه روی آن منگنه یا مواردی مشابه وجود داشته باشد، قطعا در زمان قرار گرفتن در دستگاه تا شده و جمع می شود. خصوصا در ارتباط با پرینت دورو، احتمال گیر کردن کاغذ در پرینتر بیشتر می شود. در نتیجه برای رفع مشکل ماندن کاغذ در چاپگر، بهتر است در انتخاب و استفاده از کاغذهای پرینت دقت زیادی به خرج داده و حتما از کاغذهای با کیفیت و سازگار با دستگاه استفاده کنید.

رفع مشکل غلتک های پرینتر

یکی دیگر از مواردی که می تواند موجب گیر کردن کاغذ در پرینتر شود، ایرادات غلتک چاپگر است. غلتک ها به همراه کاغذکش باید برگه های پرینت را به داخل دستگاه بکشند. حال اگر این غلتک ها مشکل داشته باشند قطعا کاغذها به درستی به درون دستگاه کشیده نمی شوند و احتمال گیر کردن کاغذ در چاپگر زیاد است.

زمانی که غلتک ها درست حرکت نکنند، کاغذها به درستی به داخل کشیده نمی شوند و چروک می شوند. بنابراین برای رفع مشکل ماندن کاغذ در پرینتر، باید غلتک ها و کاغذکش را بررسی کرده و در صورت نیاز آنها را تعمیر یا تعویض کرد.

تعمیر فیوزینگ پرینتر

فیوزینگ قسمت دیگری است که با حرکت کاغذ درون پرینتر در ارتباط است. تونر در زمان عبور کاغذ از فیوزینگ، با ذوب شدن روی این قطعه، روی کاغذ چاپ می شود. درنتیجه کاغذ باید با رد شدن از فیوزینگ، از دستگاه خارج شود.

حال اگر فیوزینگ و غلتک های آن مشکل داشته باشند، کاغذ نمی تواند به درستی از این قطعه عبور کند و در حرکت آن مشکل ایجاد می شود. در نتیجه چروک شده و در دستگاه گیر می کند. بنابراین باید برای رفع مشکل گیر کردن کاغذ در پرینتر تعمیرات فیوزینگ پرینتر را انجام داد.

عدم هماهنگی تنظیمات پرینتر و کاغذ

 این مسئله اغلب به علت عدم هماهنگی تنظیمات پرینتر با نوع کاغذ استفاده شده رخ می‌دهد. وقتی شما تنظیمات پرینتر را برای چاپ روی کاغذ A3 تنظیم کرده اید، اما از کاغذ A4 استفاده می‌کنید، ورقها با سایز تنظیم شده مغایرت دارند و این می‌تواند باعث گیر کردن کاغذ در دستگاه شود. پیشنهاد می‌دهم تنظیمات پرینتر را با نوع کاغذ مورد استفاده هماهنگ کنید تا این مشکل رخ ندهد.

عیب یابی سایر قطعات پرینتر

عوامل بالا اصلی ترین دلایل گیر کردن کاغذ در پرینتر محسوب می شدند. اما علاوه بر این گزینه ها می توان خرابی سایر قطعات اصلی داخلی پرینتر را نیز در نظر گرفت. برای مثال ممکن است برد پرینتر دچار مشکل شده باشد و به همین دلیل دستورات چاپ به درستی ارسال نشود.

خرابی پیکاب رولر و چرخ دنده ها نیز می توانند موجب ماندن کاغذ در پرینتر شوند، چراکه این قطعات نیز با حرکت و عبور کاغذ از درون دستگاه برای چاپ در ارتباط اند. برای تشخیص این موارد باید پرینتر توسط کارشناسانی مجرب بررسی و عیب یابی شود تا در صورت نیاز تعمیرات تخصصی این قطعات انجام شود. در مواردی ممکن است به تعویض قطعات داخلی نیز احتیاج باشد.

در صورت گیر کردن کاغذ در چاپگر چه باید کرد؟

روش های بالا می توانند به صورت کامل مشکل گیر کردن برگه در چاپگر را برطرف کنند. اما در لحظه گیر کردن کاغذ در پرینتر چه باید کرد؟ اول از همه این که در صورت گیر کردن کاغذ در پرینتر، دستگاه از طریق چراغ چشمک زن در این خصوص هشدار می دهد. برای این که بتوان برگه های گیر کرده در دستگاه را بدون آسیب رساندن به پرینتر خارج کرد، مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا پرینتر را خاموش کرده و درب آن را باز کنید.
 • منتظر بمانید تا تونر و فیوزینگ خنک شود.
 • در صورت گیر کردن برگه در ابتدای مسیر چاپ، برگه را به آرامی و با دقت بسیار زیاد از داخل پرینتر بیرون بکشید، در انجام این کار دقت زیادی داشته باشید تا بخشی از برگه در اثر پاره شدن درون دستگاه باقی نماند.
 • در صورت گیر کردن برگه در بخش کارتریج به آرامی درب کارتریج را باز کرده و آن را خارج کنید. حال کاغذ گیر کرده در آن را درآورید.
 • بعد از خارج کردن کاغذ درب پرینتر را بسته و دستگاه را ریست کنید.

در نهایت اگر بعد از روشن کردن مجدد دستگاه چراغ چشمک زن روشن نباشد، دستگاه آماده به کار است. در صورت روشن بودن این چراغ احتمالا بخش هایی از کاغذها هنوز در پرینتر جا مانده باشد. در نتیجه باید برای خارج کردن کامل کاغذها مجددا دستگاه را بررسی کرد. حتی می توان از خدمات تعمیر پرینتر در محل نیز برای رفع مشکل دستگاه بهره برد.

ترفندهای جلوگیری از گیر کردن برگه در پرینتر

با وجود اینکه که گیر کردن کاغذ در پرینتر تقریبا اتفاقی رایج است که در تمامی دستگاه ها برای یک بار هم که شده اتفاق می افتد، اما می توان با یک سری راهکارها تا حد ممکن از بروز این اتفاق جلوگیری کرد:

 • سعی کنید حتما از کاغذهایی بسیار با کیفیت و سالم استفاده کنید.
 • برگه ها را قبل از قرار دادن در سینی کاغذ چک کنید و مطمئن شوید فاقد چروک، تا شدگی یا منگنه باشند.
 • از سایز و ضخامت کاغذهای استاندارد برای دستگاه استفاده کنید.
 • حتما برای استفاده از پرینتر، دفترچه راهنمای آن را مطالعه کنید تا مطمئن شوید که نکات مربوط به کار با دستگاه را به درستی رعایت کرده اید.
 • کاغذها را به درستی در سینی پرینتر تنظیم کرده و حتما میزان کاغذی که در این سینی قرار می دهید با ظرفیت دستگاه مطابقت داشته باشد.
 • از سرویس های دوره ای و منظم برای پرینتر غافل نشوید.
5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.