1. خانه
  2. مقالات
  3. بررسی دلایل و راهکارهای خاموش شدن گوشی شیائومی

بررسی دلایل و راهکارهای خاموش شدن گوشی شیائومی

گوشی های شیائومی ظاهر و امکانات جذابی دارند و مخاطبان زیادی را به خود جلب کرده اند. اما برخی کاربران گوشی Xiaomi با مشکلی حاد مواجه شده اند. مشکل خاموش شدن گوشی شیائومی، مسئله ای است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

همچنین برخی کاربران گزارش داده اند که آنها با مشکل خاموش و روشن شدن پشت سر هم گوشی شیائومی مواجه شده اند. جهت رفع مشکل خاموشی شیائومی، می بایست دلایل نرم افزاری و سخت افزاری این ایراد را مورد بررسی قرار داد. در این گزارش دلایل و راهکارهای رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی گوشی شیائومی مورد بررسی قرار می گیرند.

خاموش شدن گوشی شیائومی

علت خاموش شدن گوشی شیائومی چیست؟

خاموش شدن ناگهانی گوشی شیائومی دلایل مختلفی دارد. در بخش سخت افزاری، بخش پاور مدار برد چاپی(PCB) در موبایل شیائومی بیشترین نقش را در این مشکل دارد. هر چند مشکلات سخت افزاری در بخش های دیگر هم می تواند باعث بروز چنین ایرادی بشود.

در بخش نرم افزاری، دلایل خاموشی ناگهانی موبایل Xiaomi متنوع تر هستند. تنظیمات نادرست، کمبود حافظه، باگ های سیستم عامل و موارد جزئی بسیاری می توانند منجر به خاموش شدن گوشی شما شوند. در ادامه ابتدا به دلایل نرم افزاری و سپس سخت افزاری  مشکل خاموش شدن گوشی شیائومی می پردازیم.


تنظیمات نادرست و خاموشی موبایل Xiaomi

یکی از دلایلی که باعث بروز مشکل خاموش شدن گوشی شیائومی می شود، تنظیم اشتباه یک قابلیت مشخص در بخش تنظیمات است. شما می توانید با استفاده از قابلیت “تنظیم زمان خاموش و روشن شدن دستگاه”، زمان مشخصی را برای خاموشی دستگاه تعیین کنید. در صورتی که این آپشن به صورت ناخواسته روشن شده باشد، دستگاه شما خاموش خواهد شد. برای غیر فعال کردن این گزینه به تنظیمات(Settings) و سپس باتری و عملکرد (Battery & Performance) بروید و (Schedule Power on/off) را غیر فعال کنید.


نصب بازی های حجیم و گرافیک بالا و داغ شدن گوشی Xiaomi

بازی های نامتناسب با سخت افزار گوشی شیائومی شما، می توانند فشار زیادی را به گوشی وارد کنند. در این مواقع، فشار بر پردازنده و دیگر اجزای گوشی مانند باتری، باعث افزایش دمای گوشی و باتری شده و مصرف باتری را به سرعت افزایش می دهد و در ادامه گوشی، به علت ناتوانی باتری و یا داغ شدن بیش از حد موبایل، به صورت اتوماتیک خاموش می شود و شما را با مشکل خاموش شدن گوشی شیائومی مواجه می کند.


بروز نبودن سیستم عامل و خاموشی موبایل شیائومی

سیستم عامل های ارائه شده برای گوشی های مختلف هیچ گاه ایده آل نبوده اند و همیشه همراه با ایراداتی جزیی یا اساسی به بازار ارائه شده اند. در بسیاری از مواقع آپدیت سیستم عامل و یا بازنشانی آن به حالت تنظیمات کارخانه می تواند مشکل خاموش شدن گوشی شیائومی را برطرف سازد.

دلیل خاموش شدن موبایل Xiaomi

کمبود حافظه در گوشی و خاموش شدن ناگهانی گوشی Xiaomi

در اثر انباشت فایلها و اطلاعات شخصی مانند عکس ها و فیلم های شخصی، یا افزایش حافظه پنهان و کش نرم افزارها، گوشی شیائومی حافظه کافی برای پردازش را نخواهد داشت و در نتیجه گوشی هنگ و یا فریز می شود. در این مواقع سیستم برای آزاد کردن رم و یا حافظه، خاموش می شود و شما را با مشکل خاموش شدن گوشی شیائومی روبرو می کند.


استفاده از نرم افزار های نامعتبر (Unknown Apps)

برنامه ها و اپلیکیشن هایی که از منابعی نا مشخص یا به عنوانی دیگر منابع غیر از فروشگاه های رسمی برنامه های اندروید نصب می شوند، می توانند باعث ایجاد اختلال و یا استفاده نا متعارف باتری شده و گوشی شما را با مشکل خاموش شدن گوشی شیائومی مواجه کنند.


اتصال باتری (کانکتور باتری) به مین برد

ممکن است در اثر ضربه و یا فشار اتصال باتری گوشی و برد مین گوشی دچار نقص شده باشد و هر ضربه و یا فشار کوچک در حمل و نقل موجب خاموش شدن گوشی شیائومی شما شود. در این مواقع بهتر است هر چه سریعتر برای تعمیر گوشی شیائومی خود اقدام کنید تا از آسیب های احتمالی آینده پیشگیری کنید. در اینگونه موارد برای رفع مشکل خاموش شدن گوشی شیائومی، چاره ای جز باز کردن موبایل و تعمیر آن دارید.

مدار باتری گوشی شیائومی

گاهی ممکن است گوشی شیائومی وقتی خاموش شود که میزان شارژ باتری گوشی به 30 درصد و یا کمتر از آن رسیده باشد. در این صورت مدار پاور گوشی شیائومی دچار مشکل شده است. در این حالت گوشی در شرایط زیر بیش از حد داغ می شود.

  • داغ شدن گوشی در حین بازی
  • داغ شدن گوشی در حین شارژ کردن آن
  • داغ شدن و روشن نشدن گوشی

 در رابطه با داغ شدن گوشی شیائومی در حین بازی و یا شارژ شدن گوشی، شاید بتوان گفت که مشکل از یک اتصالی جزئی است. منظور از اتصالی جزئی به این است که برخی از قطعات برد پاور دچار مشکل شده اند. معمولاً ایراد در خازن های اس ام دی است، اما گاهی دیود و یا مقاومت های اس ام دی نیز دچار مشکل می شوند. در بیشتر موارد با تعویض قطعه، مشکل خاموش شدن گوشی شیائومی برطرف خواهد شد. البته به یاد داشته باشید که برای تعویض قطعات اس ام دی نیاز به تجهیزات خواهید داشت و در صورت اقدام بدون لوازم و تجربه کافی، می توانید به راحتی به قطعات دیگر در برد فشرده گوشی آسیب وارد کنید.

اما اگر گوشی به علت داغ شدن خاموش شد و دیگر روشن نشد، به احتمال زیاد اتصالی کاملی در برد وجود دارد. در حقیقت در این گونه موارد، بیشتر ایراد در آی سی تغذیه یا همان آی سی شارژ است و شما نیاز به تعویض آن خواهید داشت. تعمیر و تعویض آی سی شارژ گوشی شیائومی و یا همان آی سی تغذیه موبایل Xiaomi، نیاز به دانش تخصصی و مهارت بالا دارد، پس عاقلانه تر خواهد بود برای رفع مشکل خاموش شدن ناگهانی گوشی شیائومی خود، از اقدام خودسرانه بپرهیزید.


تعویض باتری گوشی شیائومی چاره مشکل خاموش شدن ناگهانی

ممکن است باتری گوشی شیائومی شما دچار مشکل شده باشد. در این صورت باتری به سرعت خالی شده و عملاً باعث مشکل خاموش شدن گوشی شیائومی می شود. در صورتی که باتری گوشی Xiaomi شما خراب شده است، چاره ای جز تعویض آن نخواهید داشت.

از آنجایی که باتری گوشی های جدید اغلب جدا نشدنی هستند برای تعمیر و یا تعویض باتری گوشی شیائومی به کارشناس تعمیر و یا نمایندگی مجرب گوشی شیائومی رجوع کنید. به یاد داشته باشید که سهل انگاری در تعویض باتری شیائومی می تواند ریسک آسیب به مدار اصلی گوشی شما را افزایش دهد. پس بهتر است هر چه سریعتر نسبت به تعمیر و یا تعویض باتری گوشی خود اقدام کنید.

تعویض باتری گوشی شیائومی چاره مشکل خاموش شدن ناگهانی

روش رفع مشکل خاموش شدن گوشی شیائومی

یک راه حل ساده برای حل مشکل خاموش شدن گوشی شیائومی، آزاد کردن حافظه است. بخشی از برنامه های بلا استفاده خود را حذف کنید. پاک کردن حافظه پنهان و کش کمک بزرگی به آزاد کردن فضای حافظه گوشی شما می کند. راه حل دیگر، بروزرسانی سیستم عامل و انجام ریست فکتوری است. البته قبل از انجام ریست فکتوری گوشی شیائومی، از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. زیرا با این کار اطلاعات شخصی شما پاک شده و گوشی به حالت تنظیمات کارخانه باز می گردد.

همچنین سعی کنید تا از برنامه ها و بخصوص بازی هایی متناسب با مشخصات گوشی خود استفاده کنید. اجرای بازی های سنگین برای باتری گوشی شیائومی شما آسیب رسان خواهد بود. در نهایت، اگر مشکل شما سخت افزاری است و نیاز به تعویض باتری و یا تعمیر باتری دارید و یا اگر مجبور به تعمیر آی سی تغذیه گوشی شیائومی دارید، به کارشناس تعمیر و یا نمایندگی معتبر محصولات شیائومی رجوع کنید.

منبع

تعمیر موبایل
فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+