021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

روشنایی ویدئو پروژکتور

پیش از پرداختن به عوامل موثر در تعیین مقدار شدت روشنایی ویدئو پروژکتور، بد نیست نگاهی به تکنولوژی به کاررفته در انواع ویدئو پروژکتور جهت تهیه نور مورد نیاز بیاندازیم. به طور کلی ویدئو پروژکتورها برای تولید نور از تکنولوژی لامپ ویدئو پروژکتور – لامپ LED و یا متال هالید- استفاده می‌کنند. (لامپ ال ای دی کمتر استفاده می‌شود و پروژکتورهای امروزی عمدتا از متال هید استفاده می‌کنند).

ویدئو پروژکتورهای LED امروزی تا حدود ۱۰۰۰ لومن افزایش یافته‎اند. آنچه که میزان قدرت پروژکتور در تهیه نور را مهم ساخته است، تأثیر نور پروژکتور بر کیفیت تصاویر ارائه شده است. نکته‌ای که در این باره می‌بایست مدنظر قرار گیرد آن است که اگر ویدئو پروژکتور خیلی پرنور باشد می‌توان میزان نور آن را کم کرد. اما برای بیشتر کردن شدت روشنایی ویدئو پروژکتوری که توانایی کمی در تولید نور دارد، راهی نیست.

لومن و شدت روشنایی ویدئو پروژکتور

اندازه‌گیری شدت روشنایی ویدئو پروژکتور با انسی لومنز (به اختصار لومنس) انجام می‌شود. برای محاسبه‌ی مقدار لومن مورد نیاز نیاز می‌بایست از پارامترهایی چون فاصله‌ی پرتاب (فاصله ویدئو پروژکتور تا صفحه)، عرض تصویر، مقدار نور محیط و محتوایی که نشان داده خواهد شد، اطلاع داشته باشید. برای مثال در صورتی که پروژکتور شما قرار است در یک اتاق نشیمن با چراغ خاموش استفاده شود، می‌بایست چیز حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ لومن داشته باشد.

برای استفاده از پروژکتور در یک کلاس درس مدرسه یا اتاق هیئت مدیره که در آن چراغ را می‎توان پوشاند، -اگر امکان خاموش کردن چراغ وجود نداتشته باشد- مقدار لومن مورد نیاز ۳۰۰۰ لومن است. مقدار لومن مورد نیاز برای یک سالن سینما بسیار بیشتر از موارد پیشین است. این میزان برای سینما چیزی حدود ۲۰۰۰۰ لومن یا بیشتر است. به طور کلی برای تعیین میران لومن نیاز است تا به برخی موارد مرتبط با پروژکتور توجه کرد. در بخش‌های آتی برخی از این موارد شرح داده خواهد شد.

تعیین میزان لومن پروژکتور

برای تعیین اینکه چه میزان لومن برای ویدئو پروژکتور لازم است، توصیه می‌شود موارد درج شده در بخش زیر را مدنظر قرار دهید.

اندازه تصویر نمایش داده‌ شده:

به هر میزان که اندازه تصویر افزایش یافت میزان روشنایی ویدئو پروژکتور کاهش می‌باید. چرا که نور در سطح گسترده‌تری پخش می‌شود. از همین رو هرچه اندازه تصویر بزرگتر می‎شود میزان لومن مورد نیاز برای داشتن یک تصویر روشن افزایش می‎یابد.

میزان نور موجود در فضا:

به هر میزان که روشنایی اتاق بیشتر باشد، میزان لومن مورد نیاز برای پروژکتور نیز بالاتر خواهد بود. از همین رو اتاقی که مقدار زیادی نور طبیعی یا مصنوعی دارد به میزان لومن بیشتری نیاز خواهد داشت. برعکس، در اتاق‌های تاریک نیاز به میزان کمتری از شدت روشنایی ویدئو پروژکتور است.

کنتراست و روشنایی ویدئو پروژکتور:

بالا رفتن نور، کنتراست تصویر را کاهش می‌دهد. بنابراین به کاربران پروژکتور توصیه می‌شود که اگر قصد افزایش کیفیت نمایش مطلب‎ خود را دارند، بهتر است این کار را با کاهش دادن نور محیط انجام دهند. کم کردن نور موجود در فضا – از طریق خاموش کردن چراغ‌ها، کشیدن پرده‌ها و مواردی از این دست- کار عاقلانه‌تری در قیاس با افزایش میزان روشنایی ویدئو پروژکتور به نظر می‌رسد.

در نظر داشتن محتوای به نمایش درآمده:

اینکه قرار است چه محتوایی توسط پروژکتور به نمایش درآید، می‌تواند تا حد زیادی تکلیف شما را با میزان روشنایی ویدئو پروژکتور معلوم کند. برای مثال اگر قرار است متن یک آهنگ بر روی یک پس‎زمینه تک‎رنگ پخش شود، کنتراست تصویر مورد نیاز شما با یک ویدئو پروژکتور بسیار ضعیف‎ نیز تولید خواهد شد. اما اگر قرار است عکس‎هایی در یک گالری هنری نشان داده شود، بهتر است تمرکز ویژه‌ای بر میزان لومن داشته باشید. در شرایطی که نمی‌دانید پروژکتور قرار است برای چه کاری و یا در چه فضایی استفاده شود، توصیه می‌شود پروژکتوری با بالاترین توانایی در تولید نور را تهیه کنید.

رفع مشکل روشنایی ویدئو پروژکتور با انباشته‌سازی تصویر

یکی از پیشنهادات حال حاضر برای رفع مشکل روشنایی ویدئو پروژکتور، انباشته‌سازی تصویر است. در صورتی که امکان تهیه ویدئو پروژکتوری با توان تولید نور مناسب را ندارید، می‎توانید به قابلیت انباشته سازی یا ترکیب تصویر چند ویدئو پروژکتور (edge blending) توجه کنید. در این روش، چند تصویر پروزکتور به صورت دقیق بر روی هم انداخته می‌شود تا کیفیت تصویر افزایش یابد.

برای مثال اگر ۲ ویدئو پروژکتور وجود داشته باشد و هر کدام از آنها ۷۲۰۰ انسی لومنز داشته باشند، تصویر دریافتی بر روی پرده یا دیوار چیزی برابر با ۱۴۴۰۰ و حدود ۱۰۰۰۰ لومنس خواهد بود (در این حالت دقیقا اندازه ۲ ویدئوپروژکتور روشنایی ندارید). برای انباشته سازی تصاویر نیاز به ویدئو پروژکتورهای سازگار و یا استفاده از سخت افزار خارجی برای تراز دقیق تصاویر است. در صورت نیاز به راهنمایی‌های بیشتر در ارتباط با روش‌های موجود جهت تولید شدت روشنایی ویدئو پروژکتور می‌توانید با کارشناسان ما در مرکز تعمیرات ویدئو پروژکتور تماس بگیرید.

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.