اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

لامپ ویدئو پروژکتور

پیش از پرداختن به خدمات مرتبط با تعمیر و تعویض لامپ پروژکتور، بد نیست نگاهی به این قطعه از پروژکتور و کارکرد آن داشته باشیم. لامپ ویدئو پروژکتور، همانگونه که می‌دانید یکی از اصلی‌ترین قطعات بکاررفته در این دستگاه است. در انتخاب لامپ پروژکتور، مهم‌ترین عامل، توجه به اورجینال بودن لامپ است. چرا که لامپ اورجینال دارای تور و طول عمر به مراتب بالاتری است.

عمر مفید لامپ پروژکتور –در صورت اورجینال بودن، معمولاً بین 1500 تا 3000 ساعت است. البته در این میان عواملی چون سرویس‌های دوره‌ای منظم و گردگیری قطعات دستگاه تأثیر بسزایی در افزایش عمر مفید این قطعه دارند. در حال حاضر شرکت‌های متعددی به تولید لامپ های ویدئو پروژکتور می‌پردازند که در این میان می‌توان به شرکت‌هایی چون سونی، سانیو، پاناسونیک، اپسون، شارپ، هیتاچی، اپتما، اینفوکوس، لیزگانگ، فیلیپس، کیندرمن، میتسوبیشی، ایسر و … اشاره کرد.

آموزش تعویض لامپ ویدئو پروژکتور

در صورت اطمینان از خرابی لامپ ویدئو پروژکتور می‌توانید با طی کردن مراحل زیر، جهت تعویض لامپ اقدام نمایید. توصیه می‌شود پیش از اقدام به این کار، لامپ دستگاه را به خوبی بررسی کرده و از خرابی کامل آن مطمئن گردید.

دوشاخه پروژکتور را از پریز برق جدا کنید:

پروژکتور را خاموش کنید و پس از چند دقیقه -که لامپ دستگاه به خوبی خنک شد- آنرا از برق بکشید. (اگر برق دستگاه را قطع کنیم لامپ همچنان داغ خواهد ماند.)

محافظ لامپ را جدا نمایید:

در این مرحله از تعویض لامپ پروژکتور، باید پیچ‌های مرتبط را با پیچ گوشتی باز کرد. معمولاً ۲ یا ۴ پیچ در را به بدنه متصل کرده‌اند. مدل هایی نیز وجود دارد که در آنها درب لامپ روی سطح بالایی پروژکتور قرار گرفته است.

لامپ را از محل خود خارج کنید:

در این مرحله از تعویض لامپ ویدئو پروژکتور، با دستگیره‌ای که به همین منظور در پروژکتور تعبیه شده است لامپ را به آرامی از محل خود خارج کنید. سیم های وصل شده به لامپ را نیز با دقت جدا کنید. لامپ سوخته را در گوشه‌ای بگذارید و دقت نمایید تا با لامپ سالم اشتباه نشود.

محل لامپ پروژکتور را تمیز و گردگیری نمایید:

برای گردگیری مکان لامپ پروژکتور بهتر است از یک پارچه نرم و بدون پرز استفاده کنید.

لامپ سالم را در محل لامپ پروژکتور قرار دهید:

سیم های جدا شده از لامپ معیوب و سخوته را به لامپ جدید و سالم وصل نمایید و لامپ را در محل مناسب تعیبه شده در دستگاه، قرار دهید. تلاش نمایید تا دستان و انگشتانتان تنها با قاب پشت لامپ تماس داشته باشد و باقی نقاط لامپ و دستگاه را لمس نکنند (برای عدم لمس مستقیم می توانید یک پارچه را واسطه کنید).

درب لامپ را سر جای خود قرار دهید:

درب محافظ لامپ را دوباره سر جای خود قرار داده و با پیچ گوشتی، پیچ های در را سفت کنید.

در این مرحله از تعویض لامپ ویدئو پروژکتور می بایست تایمر لامپ، ریست شود.

جهت شناسایی لامپ جدید توسط پروژکتور می بایست از طریق تنظیمات منو تایمر لامپ را صفر کنید. در صورتی که این کار را انجام ندهید هیچ تصویری توسط دستگاه به نمایش در نخواهد آمد. صفر کردن تایمر لامپ در پروژکتورهای مختلف متفاوت است. در صورتی که اطلاعاتی در این باره ندارید شاید در دفترچه راهنمای پروژکتور بتوانید روش آن را پیدا کنید. در غیر اینصورت از کارشناسان حوزه تعمیرات پروژکتور راهنمایی بگیرید.

آموزش ریست کردن تایمر لامپ ویدئو پروژکتور

همانگونه که می‌دانید پس از تعویض لامپ پروژکتور، نیاز است تا تایمر لامپ ریست گردد. روش ریست کردن تایمر لامپ در ویدئو پروژکتور، بسته به مدل و نوع دستگاه متفاوت است. از این رو برای این کار می‌بایست مدل و برند دستگاه خود را درنظر داشته باشید. بهترین راه برای اطلاع از روش ریست کردن تایمر لامپ ویدئو پروژکتور مراجعه به سایت سازنده دستگاه و یا دفترچه راهنمای آن است.

در بخش زیر برای نمونه، روش ریست کردن تایمر لامپ پروژکتور ایسر شرح داده شده است. در صورت وجود هر گونه ابهام و اشکال با وجود مطالعه موارد زیر و مراجعه به دفترچه راهنمای پروژکتور، می‌توانید از طریق راه‌های ارتباطی درج شده در وبسایت با کارشناسان نمایندگی تعمیرات پروژکتور تماس گرفته و راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایید.

پس از تعویض لامپ، پروژکتور را روشن کنید. پس از اطمینان از روشن شدن  پروژکتور، دکمه Menu پروژکتور را فشار دهید. پس از باز شدن منو به بخش Management یا همان مدیریت تنظیمات پروژکتور ایسر بروید. در این بخش گزینه Lamp Hour Reset را انتخاب کنید. با انتخاب این دکمه و زدن گزینه Yes، کار ریست کردن تایمر لامپ پروژکتور ایسر به انجام می‌رسد و شمارشگر پروژکتور بر روی صفر قرار می‌گیرد.

افزایش عمر لامپ پروژکتور

لامپ ویدئو پروژکتور، همچون سایر قطعات این دستگاه، در صورتی که به نحوی درست، نگهداری و استفاده شود، عمر مفید طولانی تری خواهد داشت. در این بخش، به اختصار، با پنج نمونه از کارامدترین راهکارها جهت افزایش عمر لامپ پروژکتور آشنا می شویم:

نصب پروژکتور در مکان مناسب:

برای افزایش عمر لامپ پروژکتور باید این دستگاه را در مکانی درست و مناسب نصب کرد. برای مثال اگر ویدیو پروژکتور را در گوشه سقف یا فضایی محدود وصل کنید اطراف آن به سرعت داغ شده و عمر لامپ کاهش می یابد.

روشن و خاموش کردن پروژکتور:

خاموش و روشن کردن بیش از حد پروژکتور باعث میشود لامپ دائما در حال تغییر ولتاژ  باشد که در طولانی مدت عمر آن را کوتاه میکند. بنابراین جهت افزایش عمر لامپ پروژکتور توصیه می شود که پروژکتور را با سرعت روشن و خاموش نکنید.

گردگیری فضای داخلی پروژکتور:

توجه به گردگیری و سرویس های دوره ای مورد نیاز، معمولاً در مورد تمامی دستگاه ها، منجر به افزایش عمر مفید می شود. در مورد نگهداری پروژکتور و افزایش عمر مفید لامپ پروژکتور هم بهتر است این نکته را مدنظر قرار دهید. زیرا در صورتی که میزان گرد و غبار موجود در این دستگاه افزایش یابد و گردگیری های دوره ای انجام نشود، به تدریج دمای محیط داخل پروژکتور بالا رفته و لامپ منفجر خواهد شد.

تمیز کردن فیلتر پروژکتور:

در جلوی فن پروژکتورها، معمولاً فیلتری قرار دارد که از ورود گردوخاک و آلودگی به درون این دستگاه جلوگیری می کند. زمانی که فن هوای خنک بیرون را به داخل میکشد فیلتر ها جلوی وارد شدن گرد و خاک را میگیرد. لازم است هر از چندگاهی ( هر ۱۰۰۰ ساعت استفاده ) فیلتر ها را باز کرده و با فشار هوا یا زدن ضربه به آن، تمیزش کنید.

استفاده از پروژکتور در حالت ECO:

بهتر است پروژکتور خود را با فعال سازی حالت اقتصادی آن (ECO) استفاده نمایید. این آپشن تقریبا در تمامی پروژکتورها لحاظ شده است و فعال سازی آن سبب استفاده بهینه از دستگاه می شود. وقتی پروژکتور را در این حالت میگذارید مصرف برق کاهش پیدا کرده و نور خروجی لامپ ویدئو پروژکتور کمتر میشود. اینکار افزایش عمر لامپ پروژکتور را در پی خواهد داشت.

نمایندگی تعمیرات ویدئو پروژکتور

تعمیرات انواع پروژکتور در این مرکز به دلیل تمرکز بر عیوب شایع این دستگاه نظیر خرابی پاور، خرابی پاور لامبلاست، منشور رنگ LCD، چرخ رنگ CARELWEEL، تراشه DMD، اختلال در لنز و اپتیک و مواردی از این دست در بالاترین سطح کیفی انجام می پذیرد. کارشناسان حاضر در نمایندگی تعمیرات ویدئو پروژکتور دانش خویش در این حوزه را با حضور در دوره ‌های تخصصی تعمیرات پروژکتور و اخذ گواهینامه‌های بین‌المللی کسب نموده‌اند و مهارت فنی آنان با برگزاری آزمونهای متعدد از سویِ این مرکز مورد سنجش قرار گرفته است؛ از همین رو، به جرأت می‌توان گفت که کارشناسان حاضر در نمایندگی تعمیرات ویدئو پروژکتور قادر به ارائه برترین سطح کیفی خدمات در حوزه ترمیم و تعمیر پروژکتور می‌باشند.

امتیاز شما به این نوشته