021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

علت کمرنگ شدن تصویر تلویزیون چیست؟

دلایل بسیار زیادی در رابطه با مشکل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون وجود دارد. از جمله این دلایل می توان به تنظیمات تصویر، مشکل و خرابی کابل ها یا پورت ها، مشکل در سیگنال ورودی، خرابی دستگاه، مشکل در تنظیمات نورپردازی و بررسی تست رنگ اشاره کرد. در این مقاله، به بررسی علل و راه حل های ممکن برای کم نور شدن تصویر تلویزیون می پردازیم و به صورت تخصصی این موارد را بررسی می کنیم.

کمرنگ شدن تصویر تلویزیون

بررسی دلایل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون

1. تنظیمات تصویر

چک کنید که تنظیمات تصویر تلویزیون به درستی اعمال شده باشند. ممکن است که کنتراست، روشنایی یا رنگ ها به طور نادرست تنظیم شده باشند و باعث کمرنگ شدن تصویر شود.

2. کابل ها و اتصالات

یکی از دلایل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون  مربوط به مشکل و خرابی در کابل ها و اتصالات است. بررسی کنید که کابل ها و اتصالات میان تلویزیون و دستگاه ورودی مانند کنسول های زبان یا دستگاه های پخش کننده به درستی و سالم متصل شده باشند. اتصالات ناصحیح ممکن است باعث کاهش کیفیت رنگ تصویر شود.

3. کیفیت سیگنال ورودی

تصاویر با کیفیت پایین یا سیگنال ضعیف می توانند به کمرنگ شدن تصویر منجر شوند. اطمینان حاصل کنید که دستگاه ها و منابع ورودی سیگنال با کیفیت مناسبی را ارائه می دهند.

4. خرابی در دستگاه تلویزیون

بررسی کنید که آیا دستگاه تلویزیون خود دارای خرابی یا مشکلات فنی است. اگر ایراد پیش آمده ناشی از خرابی تلویزیون باشد، نیاز به تجهیزات تخصصی جهت بررسی دقیق خواهید داشت. در این رابطه می توانید به مراجعه به نمایندگی تعمیرات مجاز یا مرکز گارانتی کننده خدمات مورد نیاز را دریافت نمایید.

خدمات تخصصی مرکز سخت افزار ایران : تعمیر بک لایت تلویزیون

5. تنظیمات نورپردازی

نورپردازی ناصحیح می تواند تأثیر مستقیم بر رنگ تصویر داشته باشد. اگر تلویزیون شما دارای نورپردازی قابل تنظیم است، آن را بررسی کنید و به تنظیمات بهینه بازنشانی کنید. تا مشکل کم نور شدن تصویر تلویزیون برطرف شود.

محو شدن تصویر تلویزیون

6. سطوح روشنایی شما به درستی تنظیم نشده است

اولین چیزی که باید در صفحه نمایش تاریک بررسی کنید، تنظیم روشنایی است. صرف نظر از اینکه دستگاه قدیمی است یا جدیدترین تلویزیون هوشمند. شما به راحتی می توانید روشنایی را به دلخواه تنظیم کنید. این اقدام می تواند باعث حل این مشکل در اکثر مواقع شود.برای انجام این اقدام طبق مراحل زیر پیش بروید:

ابتدا با استفاده از ریموت خود، روی تنظیمات کلیک کنید و گزینه Picture را پیدا کنید. روی آن کلیک کنید و تنظیمات روشنایی را پیدا خواهید کرد. معمولاً از 0 تا 100 درجه بندی می شود. می توانید آن را تنظیم کنید تا زمانی که آن نقطه شیرین را که برای چشم شما راحت تر است را پیدا کنید.

نکته قابل توجه در رابطه با این موضوع این است که افزایش روشنایی به 100 ممکن است برای بینایی شما مضر باشد، بنابراین سعی کنید از آن اجتناب کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: دلیل قرمز شدن صفحه تلویزیون چیست؟

7. حالت تصویر روی تئاتر یا سینما تنظیم شده است

تلویزیون های مدرن طیف گسترده ای از حالت های تصویر از پیش تعیین شده را ارائه می دهند. رایج ترین آن ها عبارتند از تئاتر یا سینما، ورزش، زنده، پویا و استاندارد که حالت های مختلف تصویر کمک می کنند. حالت تئاتر معمولاً از سایرین کم نورتر است. این به این دلیل است که شما جزئیات بیشتری را در تصاویر مشاهده می کنید. شما در واقع یک فیلم را همان طور که کارگردان یا فیلمبردار قصد داشته است می بینید. علاوه بر این، حالت سینما برای محیط های کم نور کالیبره شده است. به شما تجربه ای شبیه به سینما می دهد. با این حال، برخی از تاریک بودن این حالت به تعویق افتاده اند. برای انجام این اقدام نیاز به بررسی و طی کردن مراحلی دارید. این مراحل عبارت اند از:

  • ابتدا برای تغییر حالت به حالت دیگر، به سادگی روی تنظیمات در کنترل تلویزیون خود کلیک کنید. هنگامی که منو ظاهر شد، به تصویر بروید.
  • سپس باید بتوانید گزینه های مختلف را جا به جا کنید. اگر واقعاً می خواهید یک تصویر روشن و پر جنب و جوش داشته باشید، به حالت Vivid یا Dynamic بروید.
  • توجه داشته باشید که ممکن است باعث خستگی چشم در اثر تماشای طولانی مدت شود. انتخاب حالت استاندارد یا حالت پیش فرض باید برای اکثر کاربران گزینه ای مطلوب باشد.

8. حالت صرفه جویی در انرژی روشن است و روی بالا تنظیم شده است

تلویزیون های هوشمند اکنون دارای گزینه حالت Power یا Energy Saving هستند. اگر می خواهید مصرف برق را کاهش دهید این گزینه کمک کننده است. این گزینه همچنین به کاهش گرمای بیش از حد کمک می کند. و در حالی که استفاده از این گزینه مزایایی دارد، اما به قیمت خرابی قطعه بک لایت یا روشنایی تلویزیون  شما تمام می شود. هنگامی که حالت صرفه جویی در مصرف انرژی روشن است و به بالا تبدیل شده است، انتظار داشته باشید صفحه نمایش شما به طور طبیعی تیره تر شود. برای بررسی این گزینه جهت رفع مشکل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون نیاز به طی کردن مراحلی هستید. این مراحل عبارت اند از :

  • ابتدا می توانید آن را در منوی تصویر یا منوی سیستم برای سامسونگ پیدا کنید.
  • سپس به گزینه Energy or Power Saving بروید. شما چهار انتخاب خواهید داشت. بالا، متوسط، پایین و خاموش که می توانید از آن ها استفاده کنید. اگر می خواهید صفحه نمایش روشن تری داشته باشید، به سادگی Low یا Off را انتخاب کنید.
دلایل محو شدن تصویر تلویزیون

خدمات تخصصی را به ما بسپارید: تعمیر پنل تلویزیون

9. ویژگی تشخیص نور روشن است

از دیگر دلایل مشکل کمرنگ شدن تصویر تلویزیون قابلیت تشخیص نور است. یکی از مواردی که می تواند بر روشنایی تلویزیون شما تأثیر بگذارد ویژگی تشخیص نور است. کاری که این کار انجام می دهد این است که به طور خودکار روشنایی صفحه را تنظیم می کند. این به محیط شما بستگی دارد. اگر در یک اتاق تاریک هستید، نور به طور خودکار کم می شود. و در محیطی با نور خوب روشن می شود. این در واقع یک ویژگی کاملاً چشمگیر است. با این حال، برخی ممکن است به طور قابل درک از تغییرات پویا در روشنایی لذت نبرند. جهت غیرفعال کردن این گزینه نیاز به طی کردن مراحلی دارید. این مراحل عبارت اند از:

  • ابتدا باید گزینه ای برای خاموش کردن آن وجود داشته باشد اما مراحل بسته به تلویزیون شما متفاوت خواهد بود. برای تلویزیون های که 2017 یا بالاتر هستند، می توانید موارد زیر را دنبال کنید:
  • با استفاده از کنترل از راه دور، منو را بالا بکشید و به تنظیمات بروید.
  • سپس گزینه General را انتخاب کنید و به دنبال Ambient Light Detection بگردید.
  • در صورتی که گزینه های عنوان شده در تلویزیون شما وجود ندارد، می توانید با بررسی دقیق اطلاعات عنوان شده در دفترچه راهنمای دستگاه خود این گزینه را غیرفعال کنید.
چرا تصویر تلویزیون کمرنگ است

10. بررسی تست رنگ

استفاده از تست رنگ تصاویر می تواند به شناسایی مشکلات رنگی در تلویزیون کمک کند. این تصاویر معمولاً در منوی تنظیمات تصویر قابل دسترسی هستند. کمرنگ شدن تصویر تلویزیون ممکن است به دلیل چندین عامل مختلف باشد. با بررسی موارد ذکر شده و اعمال تنظیمات و راه حل های مناسب، می توانید به بهترین کیفیت تصویر دست پیدا کنید. در صورت عدم حل مشکل، مراجعه به مرکز تعمیر تخصصی تلویزیون پیشنهاد می شود. همچنین در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است، می توانید با مراجعه به مرکز گارانتی کننده خدمات مورد نظر را به صورت رایگان دریافت نمایید.

4/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *