021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

تعمیر بک لایت تلویزیون

آموزش تعمیر بک لایت تلویزیون، یکی از سرفصل های دوره تعمیرات تلویزیون است که در آن با روش باز و بسته کردن بک لایت و ترمیم و تعویض بخش های مختلف آن آشنا می شوید. فیلم آموزش تعمیر بک لایت تلویزیون هم به شما کمک می کند که با جزئیات این کار به صورت دقیق و واضح، آشنا شوید.

باز کردن تلویزیون، دسترسی به بک لایت و ترمیم یا تعویض این قطعه، نیاز به مهارت بالا داشته و باید برای انجام دادن این کار، از تجهیزات و دستگاه های مخصوص استفاده شود. لذا پیشنهاد می دهیم که برای تعمیر بک لایت تلویزیون به شکل درست و اصولی، از تیم تعمیرات تلویزیون در مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید. در صورت نیاز هم می توانید برای تعمیر تخصصی تر این قطعه، از همکاران ما در  نمایندگی تعمیرات تلویزیون  مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

تعمیر بک لایت تلویزیون

وظیفه بک لایت تلویزیون چیست؟

در تلویزیون های ال سی دی و ال ای دی صفحه نمایش سیگنال تصویر را در قالب پیکسل های رنگی قابل دیدن می کند؛ این تصویر به تنهایی قابل دیدن نیست، زیرا نور سفید یا سیگنال، روشنایی ندارد. 

در واقع این نور بک لایت تلویزیون است که از پشت به سطح پنل تلویزیون می تابد و پیکسل های روشن شده را قابل رویت می کند. لامپ های فلورسنت مخصوص تی وی های ال سی دی و لامپ های ال ای دی مخصوص تی وی های ال ای دی است.

اهمیت بک لایت تلویزیون

همان طور که اشاره کردیم، سیستم بک لایت تنوع زیادی دارد؛ اگر تلویزیون از نوع LCD باشد، از لامپ های CCFL یا EEFLاستفاده شده است و اگر از نوع LEDباشد از لامپ های LED با ولتاژ متفاوت استفاده شده است و از طریق راه اندازی LED کنترل می شود. در هر صورت این بک لایت است که سبب می شود تصاویری در مانتیور و پنل تلویزیون دیده شوند. واضح است که برای تعمیر بک لایت تلویزیون توجه به این ویژگی ها بسیار حائز اهمیت است. 

علائم خرابی بک لایت تلویزیون

یک نکته ی مهم که در مورد بک لایت وجود دارد، این است که در صورت عدم تعمیر به موقع، زمینه را برای خرابی بخش های دیگر هم فراهم می کند؛ حالا اگر در این شرایط، پنل هم درگیر شود، شما باید هزینه زیادی بابت تعمیر تلویزیون خود پرداخت کنید. هزینه تعمیر و تعویض پنل، گاهی با قیمت یک تلویزیون جدید برابری می کند. خوشبختانه یکی از سرفصل های دوره آموزش تعمیر بک لایت تلویزیون ، آشنایی با علائم خرابی این قطعه است.

قطع تصویر تلویزیون در حالی که صدا به خوبی پخش می شود، تاریک یا کم نور شدن بخش هایی از نمایشگر، سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون ، تاریک شدن صفحه پس از نمایش لوگوی تلویزیون، خاموش و روشن شدن نور صفحه نمایش به صورت مداوم و تکرار شونده، تاریک شدن صفحه چند دقیقه پس از روشن شدن تلویزیون و موارد مشابه، از جمله علائم از کار افتادن بک لایت یا خرابی لامپ های آن به شمار می روند. چنانچه هر یک از موارد ذکر شده را در تلویزیون خود مشاهده کردید، در اسرع وقت با همکاران ما در نمایندگی تعمیرات تلویزیون تماس گرفته و درخواست بررسی و تعمیر بک لایت تلویزیون خود را داشته باشید.

نحوه تعویض نوار بک‌ لایت تلویزیون LED

در ادامه آموزش تعمیر بک لایت تلویزیون، نحوه تعویض نوار بک لایت ال ای دی را بررسی می کنیم. در این حالت، تعمیرکار کل نوار بک لایت را باز کرده و آن را تعویض می کند. بدین منظور ابتدا تعداد، اندازه و ولتاژ لامپ ‌هایLED  می شوند. سپس یک نوار بک ‌لایت جدید، تهیه شده و جایگزین نوار قبلی می شود. البته این کار، هزینه بیشتری در مقایسه با ترمیم بک لایت  دارد.

نحوه تعویض یک لامپ LED در نوار بک ‌لایت

بخش دیگری از آموزش تعمیر و تعویض بک لایت تلویزیون، مربوط به تعویض یکی از لامپ های ال ای دی موجود در این قطعه است. برای این منظور، باید اول ابتدا کل لامپ ‌های LED را بررسی و لامپ‌ های مشکل‌ دار را پیدا کنید. سپس لامپ یا لامپ ‌های LED خراب را برداشته و نمونه های جدید را جایگزین آنها کنید. قبل از قرار دادن لامپ‌ های LED جدید، مطمئن شوید که ولتاژ و جریان لامپ‌ های LED یکسان باشد. بهتر است پس از جایگزین کردن لامپ ها، ولتاژ آنها را بررسی کرده و مطمئن شوید که استاندارد هستند. 

تعویض بک لایت تلویزیون

ویدئوی آموزش تعمیر بک لایت تلویزیون

آموزش تعمیر بک لایت تلویزیون، چیزی نیست که با چند نکته و مطلب ساده به پایان برسد. شما باید با این کار و جزئیات آن به صورت تصویری آشنا شوید تا بتوانید در صورت نیاز، آن را انجام دهید. در ادامه، کلیپی را به شما عزیزان ارائه خواهیم داد که توسط تکنسین های ارشد تعمیر بک لایت تلویزیون تدوین شده است. در این کلیپ، شما با ماهیت بک لایت و اجزای تشکیل دهنده آن آشنا خواهید شد.

همچنین ضمن آشنایی با لامپ های موجود در این قطعه، نحوه تعمیر و تعویض آنها را فرا خواهد گرفت. باز کردن تلویزیون، بیرون آوردن پنل و تعمیر بخش های مختلف بک لایت، دیگر مواردی هستند که در ویدئوی آموزش تعمیر بک لایت تلویزیون به صورت تصویری مشاهده خواهید کرد. البته توصیه می کنیم اگر در زمینه تعمیر تلویزیون تجربه ندارید، به هیچ عنوان بک لایت را دستکاری نکنید؛ چرا که این کار ممکن است منجر به آسیب دیدگی پنل شده و خسارات سنگینی را به شما تحمیل کند.

معرفی انواع بک لایت تلویزیون

بک لایت (Backlight) در تلویزیون ها، به عنوان منبع نور پس زمینه برای صفحه نمایش کریستال مایع (LCD) و تلویزیون های LED استفاده می شود. این نور پ سزمینه، تصاویر و رنگ ها را قابل مشاهده می کند. انواع بک لایت تلویزیون عبارت اند از:

  • بک لایت مستقیم (Direct Backlight) : در این نوع، لامپ های LED مستقیما پشت پنل نمایش قرار دارند و نور را به صورت یکپارچه تابانده، تصاویر را نمایش می دهند.
  • بک لایت اج یا لبه دار (Edge lit) : در این حالت، لامپ های LED در لبه های پنل نمایش قرار دارند و نور را به صورت مساوی به سطح تمام پنل منتقل می کنند.
  • بک لایت (Full Array with Local Dimming) : این نوع دارای آرایه ای از لامپ های LED در پشت پنل است که قابلیت کنترل نور به صورت محلی را دارند. این باعث بهبود کیفیت تصویر و کنتراست می شود. بک لایت، علاوه بر کاهش مصرف انرژی، تاثیر بزرگی بر کیفیت تصویر دارد و در تلویزیون های هوشمند از آن استفاده می شود.
انواع بک لایت تلویزیون

1. بک لایت لبه دار یا Edge Lit

بک لایت لبه دار (Edge Lit) در تلویزیون ها، یکی از انواع بک لایت است که لامپ های LED در حاشیه یا لبه های پنل نمایشگر قرار دارند و نور را به سمت صفحه هدایت می کنند. این نوع بک لایت باعث می شود تلویزیون ها باریک تر و سبک تر باشند و مصرف انرژی کمتری داشته باشند. اما عیب این نوع بک لایت این است که نوردهی در تمام صفحه یکسان نبوده و گاها منجر به پدید آمدن نور هلالی در گوشه های صفحه می شود. همچنین، این نوع بک لایت قابلیت کنترل نور در مناطق مختلف صفحه (Local Dimming) را ندارد و به همین دلیل کنتراست پایین تری دارد. با این حال، بک لایت لبه دار به دلیل ارزان تر بودن، در تلویزیون های اقتصادی و متوسط استفاده می شود.

پیشنهاد مرکز سخت افزار ایران: کمرنگ شدن تصویر تلویزیون

2. بک لایت کامل یا full array

بک لایت کامل (Full Array with Local Dimming) در تلویزیون ها یکی از انواع بک لایت است که بهبودهای قابل توجهی در کیفیت تصویر ایجاد می کند. در این نوع بک لایت، لامپ های LED به صورت ماتریسی در پشت کل سطح صفحه نمایش قرار دارند. این ماتریس از LEDها قابلیت کنترل نور در مناطق مختلف صفحه را فراهم می کند. به عبارت دیگر، می توان نور را در مناطق تیره تنظیم کرد تا کنتراست بالاتری داشته باشیم. این باعث بهبود تصویر در صحنه های تاریک و روشن می شود. بک لایت کامل معمولا در تلویزیون های با کیفیت و پیشرفته استفاده می شود.

3. بک لایت مستقیم یا direct lit

بک لایت مستقیم (Direct Backlight) در تلویزیون ها یکی از انواع بک لایت است که لامپ های LED به صورت مستقیم در پشت پنل نمایشگر قرار دارند و نور را به طور یکنواخت در تمام صفحه پخش میک نند. این نوع بک لایت باعث می شود تصاویر روشن تر و واضح تر باشند و همچنین امکان کنترل نور در مناطق مختلف صفحه (Local Dimming) را فراهم می کند. این قابلیت باعث می شود که مناطق تیره، تاریک تر و مناطق روشن، روشن تر بوده و کنتراست بالاتری داشته باشند. بک لایت مستقیم معمولا در تلویزیون های باکیفیت و گران قیمت استفاده می شود.

تعمیر بک لایت ال سی دی

تعمیر بک لایت تلویزیون ال سی دی

بک لایت (Backlight) در تلویزیون های ال سی دی یکی از اجزای مهم است که نور پس زمینه را برای صفحه نمایش کریستال مایع (LCD) فراهم می کند. این نور پس زمینه، تصاویر و رنگ ها را قابل مشاهده می کند. در ادامه، به توضیحاتی درباره تعمیر بک لایت تلویزیون های ال سی دی می پردازیم.

1. علائم خرابی بک لایت

  • صدای تلویزیون پخش می شود، اما تصویر نمایش داده نمی شود.
  • روشنایی نور در بخش هایی از تصویر کمتر است.
  • پس از روشن کردن تلویزیون، لوگوی تی وی نمایش داده می شود و بعد صفحه تاریک می شود.
  • نور در بخش هایی از تصویر خاموش و روشن می شود.
  • پس از مدتی که تلویزیون روشن است، ناگهان صفحه تلویزیون تاریک می شود و فقط صدا پخش می شود.

این مقاله را از دست ندهید: سیاه شدن تصویر تلویزیون

2. تعمیر بک لایت

برای تعمیر بک لایت، نیاز به باز کردن پنل تلویزیون داریم. این کار باید توسط تکنسین های تعمیرات تلویزیون، در محیط کارگاهی و با استفاده از تجهیزات مخصوص انجام شود.

بک لایت تلویزیون های ال سی دی می تواند از نوع فلورسنت یا ال ای دی باشد. در تلویزیون های ال سی دی، برای روشنایی بک لایت از لامپ های فلورسنت استفاده می شود.

اگر بک لایت به موقع تعمیر نشود، ممکن است قطعات دیگر دستگاه را نیز درگیر کرده و آن ها را در معرض خطر قرار دهد. بک لایت تلویزیون ها نقش مهمی در کیفیت تصویر، روشنایی، کنتراست و مصرف انرژی دارد. بنابراین، تعمیر بک لایت به موقع و با دقت انجام شود تا تلویزیون به طور بهینه عمل کند.

نمایندگی تعمیرات تلویزیون همگام با استاندارد های جهانی

نمایندگی تعمیر تلویزیون، عنوان یکی از بخش های تخصصی و حرفه ای مرکز سخت افزار ایران است که به صورت ویژه در زمینه ی بررسی و رفع مشکلات انواع مدل های این محصول فعالیت می کند. در راستای ارتقا سطح کیفی خدمات و به دنبال آن، جلب رضایت کاربران، تعمیرکاران فعال در این مجموعه، با دقت و حساسیت از بین مجرب ترین کارشناسان حوزه ی تعمیر لوازم خانگی انتخاب شده اند.

همچنین مدیریت این نمایندگی، حساسیت ویژه ای در بخش تجهیزات به خرج داده و کلیه ی واحدها را به پیشرفته ترین ابزار و دستگاه های تعمیراتی روز دنیا مجهز نموده است. لازم به ذکر است که تکریم مشتری در این مرکز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در همین راستا نیز سرویس های متنوعی به کاربران ارائه می گردد.

4.5/5(4 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *