021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

دلایل کند شدن گوشی موبایل و راه حل های رفع آن

زمانی که یک گوشی را تازه خریده ایم سرعت آن بی نظیر است. دستگاه به راحتی و با سرعتی قابل قبول کار می کند، برنامه ها باز می شوند، اجرای نرم افزار ها به راحتی انجام می شود و کاربری دستگاه رضایت بخش است. اما برای بسیاری از گوشی ها این حالت همیشگی نیست. بعد از گذشت مدت زمانی از کارکرد دستگاه، بسیاری از کاربران با کند شدن گوشی خود مواجه می شوند. کاهش سرعت موبایل در اجرای برنامه ها یا سایر عملکرد های آن امری است دردسر ساز که کاربران زیادی را درگیر می کند. برای بسیاری دلایل کندی موبایل جای سوال دارد و نمی دانند دقیقا چرا گوشی بعد از مدتی کند می شود و چطور می شود این مشکل را برطرف کرد.

دلایل مختلفی می تواند عامل کند شدن گوشی موبایل باشد. در این جا می خواهیم دلایل مختلف کاهش سرعت گوشی های هوشمند را بررسی کنیم و با توجه به این دلایل، بهترین راه حل های موجود برای رفع این کندی گوشی را ارائه دهیم. البته ممکن است در مواردی نیاز باشد که برای رفع مشکل کندی دستگاه به یک مرکز تعمیرات موبایل مراجعه کرد تا به صورت تخصصی مشکل گوشی برطرف شود. مرکز سخت افزار ایران یک مرکز تخصصی است که انواع خدمات تعمیر نرم افزاری و سخت افزاری گوشی های هوشمند را با بهترین کیفیت انجام می دهد.

کند شدن گوشی موبایل

بررسی دلایل کلی کند شدن گوشی موبایل

به صورت کلی می توان کندی موبایل را هم به مشکلات نرم افزاری دستگاه نسبت داد و هم برخی اختلالات و خرابی های سخت افزاری را دلیل این کند شدن گوشی در نظر گرفت. اما مهم ترین دلایل کندی گوشی ها را می توان در دلایل مهم زیر جست و جو کرد:

  • برنامه ها و اپلیکیشن هایی که در پس زمینه گوشی نصب و فعال اند
  • پر شدن بیش از حد حافظه گوشی
  • مشکلات مربوط به باتری موبایل
  • استهلاک و مشکلات مموری گوشی
  • به روز نبودن سیستم عامل و برنامه های نصب شده روی گوشی

راه حل های رفع مشکل کند شدن گوشی

حال در ادامه با توجه به هر یک از این دلیل ها، راه حل کاربردی جهت رفع مشکل کند شدن گوشی را نیز بررسی می کنیم.

برای جلوگیری از کند شدن گوشی از اپلیکیشن های اضافی خلاص شوید!

اولین مورد مهم در کند شدن گوشی موبایل نصب بیش از حد برنامه های اضافی و افزایش اپلیکیشن های پس زمینه گوشی است. معمولا بعد از گذشت مدت زمانی از کار با گوشی، کاربران حافظه دستگاه را با انبوهی از نرم افزار ها و برنامه ها پر می کنند، در حالی که از بسیاری از این برنامه ها هیچ استفاده ای نمی کنند.

بسیاری از این برنامه ها دائما برای به روز رسانی یا ذخیره سازی داده های خود، پس زمینه گوشی را بیش از حد اشغال می کنند و همین می تواند به کندی موبایل منجر شود. برای همین منظور بهتر است نگاهی دوباره به اپلیکیشن های ذخیره شده در گوشی تان بیاندازید و برنامه هایی که برای تان دیگر کاربردی ندارند را حذف کرده و از آن ها خلاص شوید.

با این کار شما مانع استفاده غیر ضروری و بیش از حد منابع محدود گوشی خود نظیر رم و پردازنده دستگاه می شوید و می توانید سرعت گوشی خود را به مراتب افزایش دهید. در نسخه های به روز شده اندرویدی، سیستم عامل به صورت خودکار لیست نرم افزار های بلا استفاده و پر مصرف را برای شما نمایش می دهد تا بر این اساس شما راحت تر برای حذف این اپلیکیشن های اضافی تصمیم بگیرید.

به حافظه گوشی توجه کنید!

گاهی اوقات کاهش سرعت گوشی و کندی موبایل به دلیل پر شدن حافظه گوشی یا از هم گسستگی حافظه دستگاه ایجاد می شود. زمانی که حافظه گوشی بیش از حد پر می شود، سرعت انتقال داده ها و فایل ها به حافظه داخلی کاهش می یابد و همین امر می تواند موجب کند شدن گوشی مورد نظر شود. مواردی مانند برنامه های اضافی، حجم بالای عکس و ویدئو یا داده های کش می تواند موجب پر شدن حافظه دستگاه شود.

بنابراین اگر گوشی شما کند شده و عملکرد آن مطلوب نیست، بهتر است تمام برنامه ها و فایل های ذخیره شده را مرور کنید و پیش از اعلان هشدار دستگاه، کمی حافظه آن را خالی کنید و فضای آزاد تری را در گوشی ایجاد کنید. در صورت پر شدن بیش از حد حافظه گوشی، سیستم عامل اندروید یک پیغام هشدار به شما می دهد و توصیه می کند که سریع تر حافظه گوشی را خالی کنید و فایل های اضافی و غیر ضروری را از روی دستگاه خود پاک کنید.

از طرفی همین پر شدن بیش از حد حافظه می تواند منجر به گسستگی حافظه دستگاه شود که این گسستگی به نوبه خود باعث می شود دستگاه برای دسترسی به داده ها و فایل های مختلف زمان بیشتری را صرف کند و سرعت آن کم تر شود. بنابراین پاک کردن داده های اضافی در صورت پر شدن حافظه می تواند به طرز موثری سرعت گوشی را افزایش دهد.

کندی موبایل

شرایط باتری گوشی را بررسی کنید!

نکته مهم دیگری که می تواند در کند شدن گوشی موثر باشد، عملکرد باتری است. اگر باتری معیوب باشد یا از عمر و ظرفیت آن مدت زیادی گذشته باشد، همین امر می تواند روی سرعت عملکرد گوشی موبایل مورد نظر تاثیر بگذارد و آن را کاهش دهد. دلیل آن هم تاثیری است که گرمای ناشی از استهلاک باتری روی سی پی یو گوشی می گذارد. از طرفی هم با خرابی و معیوب بودن باتری جریان برق مناسبی به حافظه و پردازنده گوشی نمی رسد و در نتیجه تمام این موارد، عملکرد گوشی کند می شود.

حتی گاهی در کنار کندی موبایل، باتری معیوب می تواند دائما موجب ریستارت شدن دستگاه نیز شود. بنابراین برای رفع مشکل کند شدن موبایل و افزایش سرعت دستگاه بهتر است هر چه سریع تر باتری معیوب و ضعیف شده را با یک باتری اورجینال و نو تعویض کنید و به این ترتیب سرعت گوشی را مجددا بهبود ببخشید. با این کار می توانید مانع آسیب رسیدن به سایر قطعات مهم و حساس گوشی نظیر پردازنده هم شوید.

جلوگیری از فرسوده شدن حافظه گوشی یک راه برای مقابله با  کند شدن گوشی

کند شدن گوشی در برخی موارد ناشی از فرسودگی حافظه دستگاه است. درست مانند پیر شدن باتری، حافظه هم یک طول عمر مفید مشخص دارد و به تدریج بعد از گذشت چند سال و ذخیره داده های جدید، حافظه گوشی نیز فرسوده شده و ضعیف می شود. در نتیجه آن هم شاهد کندی موبایل خواهیم بود. بنابراین بهتر است تا جای ممکن از پر شدن بیش از حد حافظه گوشی مورد نظر جلوگیری کنید.

سیستم عامل و برنامه ها را به روز رسانی کنید!

آپدیت نبودن سیستم عامل یا برنامه های کاربردی روی گوشی خود یک عامل مهم در کاهش سرعت گوشی و کندی موبایل مورد نظر است. با به روز رسانی سیستم عامل گوشی می توان در کنار استفاده از قابلیت های مختلف نسخه به روز شده سیستم عامل، مشکل کند شدن گوشی موبایل را هم برطرف کرد. البته در این خصوص باید گوشی، سال تولید و مدت زمان استفاده از آن را هم در نظر گرفت. چرا که استفاده از نسخه های کاملا به روز شده سیستم عامل نمی تواند برای گوشی هایی که بسیار قدیمی هستند و حافظه کمی دارند کارایی داشته باشد.

تعمیرات تخصصی برای رفع مشکل کند شدن موبایل

در کنار تمام موارد بسیار مهم در عملکرد نرمال یک گوشی، یک موضوع دیگر مطرح می شود و آن هم طول عمر مفیدی است که قطعات داخلی هر گوشی دارد. در نتیجه ممکن است در بسیاری از مواقع کند شدن گوشی ناشی از استهلاک و خرابی قطعات سخت افزاری داخلی باشد. برای مثال روشن نشدن گوشی یا بالا نیامدن آن می تواند به بروز مشکلات برد گوشی مربوط باشد. به این ترتیب با تعمیرات موبایل و انجام تعمیر و تعویض قطعات مختلف دستگاه ممکن است بتوان مشکل کندی موبایل مورد نظر را برطرف کرد.

5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.