021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

دلیل نخواندن کارت حافظه گوشی چیست؟

به کارت حافظه، رم گوشی یا اصطلاحا SD کارت نیز گفته می شود. به صورت کلی دلایل مختلفی می تواند موجب آن شود که دستگاه قادر به شناسایی و خواندن کارت حافظه نباشد. مشکلات نرم افزاری می تواند یکی از مهم ترین دلایل نخواندن کارت حافظه گوشی باشد. مواردی از جمله ویروسی شدن گوشی یا نصب بد افزار ها از مهم ترین اختلالات نرم افزاری است که می تواند موجب شناسایی نشدن کارت حافظه گوشی شوند.

بعد از ایراد های نرم افزاری، مشکلات سخت افزاری نیز می تواند دلیل این امر محسوب شود. برای مثال خرابی و بروز مشکل در محل قرار گیری کارت حافظه از این موارد است. در نهایت استفاده از کارت حافظه های غیر اورجینال و بی کیفیت، درست قرار ندادن رم در محل قرار گیری آن، پرز گرفتگی و وجود گرد و خاک در جای رم و مواردی از این دست از دیگر دلایل مهمی است که می تواند موجب نخواندن کارت حافظه گوشی شود.

راه کار های رفع مشکل نخواندن کارت حافظه گوشی

همان طور که گفته شد، شناسایی نشدن رم گوشی می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. به همین دلیل در درجه اول برای رفع این مشکل باید تشخیص داد که دلیل بروز این مشکل چیست. باید بررسی کرد و دید که آیا مشکل از خود کارت حافظه است یا خیر، چرا که گاهی اوقات کلا خود گوشی مشکل دارد و مشکل از کارت حافظه نیست. برای این منظور هم می توان از یک کارت حافظه دیگر برای تست استفاده کرد یا این که رم مورد نظر را در یک دستگاه دیگر تست کرد. به این ترتیب می توان در اولین قدم مشکل دار بودن دستگاه یا رم را تشخیص داد.

در ادامه اگر مشکل بدون تعمیرات تخصصی قابل رفع شدن باشد، می توان روش هایی را برای رفع مشکل نخواندن کارت حافظه گوشی دنبال کرد. در غیر این صورت و اگر مشکل جدی تر باشد، باید با مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی، مشکل ایجاد شده را برطرف کرد. خصوصا اگر مشکل از خود گوشی باشد نه کارت حافظه آن. مرکز سخت افزار ایران می تواند به عنوان نمایندگی تعمیرات موبایل  در حل این مشکل و سایر ایراد های گوشی  به شما کمک کند. در ادامه برخی راه کار های نرم افزاری را دنبال می کنیم.

تمیز کردن جایگاه رم گوشی

در قدم اول بهتر است جایگاهی که رم یا کارت حافظه در آن قرار می گیرد را تمیز کنید. همان طور که گفته شد ممکن است همان پرز داشتن یا وجود گرد و خاک در جایگاه قرار گیری کارت حافظه، عامل نخواندن کارت حافظه گوشی باشد. به این ترتیب با تمیز کردن این بخش به سادگی می توان این مشکل را برطرف کرد.


از رم های با کیفیت دیگر استفاده کنید

این راه کار خصوصا زمانی که رم در دیگر دستگاه ها نیز خوانده نمی شود و سایر کارت های حافظه، خصوصا انواع اصلی آن در گوشی خوانده می شوند، توصیه می شود. استفاده از رم های بی کیفیت و غیر اورجینال خود می تواند عامل اصلی نخواندن کارت حافظه گوشی باشند. به همین دلیل با خریدن یک رم با کیفیت و اصلی که با دستگاه سازگاری دارد، می توان در بسیاری از موارد مشکل شناسایی نشدن کارت حافظه گوشی را برطرف کرد.


موبایل را ریستارت کنید

برخی مواقع کاربران می گویند که نخواندن کارت حافظه گوشی به صورت ناگهانی اتفاق افتاده است. در این موارد اولین توصیه این است که دستگاه را یک بار ریستارت کرده و مجددا با روشن کردن آن، خواندن یا شناسایی نشدن کارت حافظه گوشی را بررسی کنید. اگر قبل از ریستارت کردن، یک بار رم را هم در آورده و جا به جا کنید، احتمال رفع مشکل به همین سادگی بیشتر خواهد شد.


گوشی را ویروس یابی کنید

همان طور که گفته شد، یکی از مهم ترین دلایل نرم افزاری که می تواند موجب نخواندن کارت حافظه گوشی شود، ویروسی شدن گوشی است که با نصب بد افزار ها و استفاده از برنامه های نا ایمن رخ می دهد. با ویروس یابی گوشی و حذف تمامی بدافزار ها و برنامه هایی با منبع نامشخص در بسیاری از موارد می توان مشکل شناسایی نشدن کارت حافظه گوشی را برطرف کرد.


گوشی را فلش کنید

فلش کردن یکی از راه کار های موثر در زمان هایی است که بسیاری از راه کار های ساده نتیجه ای در بر ندارد. البته در کنار این امر می توان با فرمت کردن خود رم نیز کار را شروع کرد. ممکن است با همین فرایند، مشکل نخواندن کارت حافظه گوشی برطرف شود. با وجودی که این کار داده های روی رم را پاک می کند، اما حداقل رم مجددا قابل استفاده خواهد شد.


کارت حافظه را عیب یابی کنید

پیش از این راه کاری را توصیه کردیم که به واسطه آن می توانستید متوجه شوید که آیا مشکل از خود رم است یا از گوشی. حال راه حل دیگری نیز وجود دارد که می توان مشکل ایجاد شده در کارت حافظه را بررسی کرد. برای این منظور، باید کارت حافظه مورد نظر را به یک سیستم، چه کامپیوتر چه لپ تاپ، متصل کرد.

بعد از این مرحله باید با کلیک راست کردن روی رم مورد نظر، آن را عیب یابی کرد. در ادامه، برای رفع مشکل نخواندن کارت حافظه گوشی باید اجازه داد تا سیستم فرایند عیب یابی را انجام دهد. این راه حل در بسیاری از موارد خصوصا زمان هایی که داده های ذخیره شده در کارت حافظه نمایش داده نمی شوند، می تواند نتیجه بخش باشد.


آخرین راه حل، ریست فکتوری موبایل

همیشه آخرین راه کار پیشنهادی برای مشکلات مختلف دستگاه، ریست فکتوری کردن آن است. برای رفع مشکل نخواندن کارت حافظه گوشی نیز اگر تمام راه حل ها نتیجه بخش نبود، می توان ریست فکتوری کردن موبایل را امتحان کرد.

البته با این کار گوشی کاملا به تنظیمات اولیه برمی گردد و تمام داده های روی آن پاک خواهد شد. این راه حل البته باید در زمانی اجرا شود که اطمینان حاصل کنید خود کارت حافظه مشکلی ندارد و در دیگر دستگاه ها کار می کند. از طرفی مطمئن شوید که ایراد های نرم افزاری دلیل شناسایی نشدن کارت حافظه گوشی است و یک خرابی سخت افزاری عامل این مشکل نیست.

انجام تعمیرات سخت افزاری موبایل

اگر هیچ یک از راه حل های بالا نتیجه بخش نباشد، خصوصا زمانی که می دانید خود کارت حافظه مشکلی ندارد و نخواندن کارت حافظه گوشی ریشه در خرابی و بروز مشکل در خود دستگاه دارد، باید با مراجعه به یک مرکز تعمیرات تخصصی، برای رفع مشکل اقدام کرد.

در این مراکز دستگاه توسط تکنسین مربوطه باز شده و با بررسی و عیب یابی، کار تعمیرات آن انجام می شود. برای مثال، همان طور که گفته شد ممکن است مشکل در خرابی جایگاه قرار گیری و خواندن رم باشد. علاوه بر این، اهمیت مراجعه به یک مرکز معتبر مطرح می شود که مطابق مدل و نوع دستگاه، کار تعمیرات را انجام دهد.

2/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.