اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

تعمیر سی پی یو موبایل

دلیل خاموش شدن گوشی چیست؟ چرا گوشی دائماً هنگ می‌کند؟ چرا گوشی هنگام بالا آمدن هنگ می‌کند و سپس خاموش می‌شود؟ بروز هر یک از این مشکلات در موبایل‌های هوشمند می‌تواند از دلایل متعددی مانند: خرابی برد اصلی، خرابی آی سی تغذیه و خرابی هارد نشأت بگیرد. بنابراین پیدا کردن دلیل بروز هر کدام این مشکلات به عیب‌یابی دقیق گوشی نیازمند است. منتهی عامل دیگری هم هست که موجب می‌شود چنین مسائلی یقه کاربران موبایل را بگیرند که آن هم خرابی سی پی یو موبایل است. اگر دوست دارید با نقش سی پی یو در موبایل، عواملی که موجب خراب شدن آن می‌شوند و همچنین مرکز معتبر جهت عیب‌یابی و تعمیر سی پی یو موبایل آشنا شوید، ادامه این مطلب را دنبال کنید.

تعمیر سی پی یو موبایل

نقش سی پی یو در موبایل چیست؟

یکی از مهم‌ترین اجزاء موبایل، سی پی یو آن است. سی پی یو از المان‌هایی که به آن‌ها هسته گفته می‌شود تشکیل شده است که به صورت مستقل یا با یکدیگر به اجرای وظایف  محاسباتی سنگین و سبک می‌پردازند. هنگامی که کاربر بر روی گوشی خود چندین اپلیکشن را باز می‌کند، چندوظیفگی یا به اصطلاح مالتی تسکینگ به وجود می‌آید که هر کدام از هسته‌های سی پی یو موبایل انجام یکی از وظایف یا کارها را برعهده می‌گیرند. به همین دلیل است که ما می‌توانیم چندین و چند اپلیکیشن را بر روی گوشی خود باز کنیم و به راحتی بین آن‌ها جابجا شویم و به صورت هم‌زمان با آن‌ها کار کنیم. در کل وظیفه و نقش سی پی یو در موبایل انجام عملیات‌های پردازشی و محاسبات است.

هر کاری که شما در موبایل خود انجام می‌دهید اعم از باز کردن اپلیکیشن‌های مختلف، اجرای بازی، آپدیت سیستم‌عامل و … توسط سی پی یو مورد پردازش قرار می‌گیرد و آن را درگیر می‌کند. به همین دلیل است که وقتی بازی‌های سنگینی را بر روی موبایل خود اجرا می‌کنید، گوشی شما داغ می‌کند. چراکه پردازنده مجبور است بار پردازشی بیشتری را به اجرای بازی‌ها اختصاص دهد که این مسئله نیز موجب افزایش عملکرد پردازنده و گرمای ناشی از فعالیت بالای آن می‌شود و درنهایت گوشی داغ می‌کند.

با این حساب اگر مشکلی برای سی پی یو موبایل به وجود آید، امکان پردازش هیچ یک از کارهایی که با موبایل خود انجام می‌دهید حتی بالا آمدن آن وجود ندارد. به همین دلیل است که موبایل خاموش می‌شود یا دائماً هنگ می‌کند. اگر شما هم با هر یک از این مشکلات در موبایل خود مواجه شده‌اید، بهتر است عیب‌یابی و تعمیر سی پی یو موبایل خود را به مرکز سخت‌افزار ایران بسپارید.

چه چیزی باعث خراب شدن سی پی یو موبایل می‌شود؟

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که چه چیزی یا انجام چه کارهایی موجب می‌شود که سی پی یو گوشی خراب شده و به تعمیر یا حتی تعویض نیاز داشته باشد؟ سی پی یو به گرما حساسیت بالایی دارد بنابراین می‌توان گفت مهم‌ترین عاملی که موجب تعمیر CPU موبایل می‌شود، گرمای بیش از حد است. چراکه تمامی قطعات گوشی به ویژه سی پی یو این دستگاه حین کار کردن، گرما از خود تولید می‌کنند. از این‌رو اگر گوشی در محیطی قرار بگیرد که از خارج نیز به آن گرما وارد شود، سی پی یو آن دچار مشکل می‌شود و در کار آن اختلال به وجود می‌آید.

بنابراین اگر دوست ندارید برای تعمیر سی پی یو موبایل توی خرج بیافید، بهتر است گوشی خود را در معرض مستقیم نور خورشید قرار ندهید و مهم‌تر از همه زمانی که گوشی در حال شارژ شدن است با آن کار نکنید. چراکه این مسئله نیز موجب داغ شدن بیش از اندازه گوشی و فشار آمدن به CPU و البته باتری آن می‌شود. عوامل دیگری که در خرابی سی پی یو موبایل نقش دارند شامل: وارد شدن ضربه به گوشی، اجرای مکرر بازی‌های سنگین روی گوشی، نوسان برق و آبخوردگی می‌باشند.

علائم خرابی سی پی یو گوشی چیست؟

همانطور که اشاره کردیم خرابی سی پی یو موبایل موجب می‌شود که این دستگاه خاموش شود، هنگ کند و هنگام بالا آمدن بر روی لوگوی شرکت سازنده موبایل گیر کند و پس از مدتی دوباره خاموش شود. حتی امکان دارد هنگامی که فشار زیادی روی دوش پردازنده است، مانند زمانی که در حال اجرای یک بازی سنگین بر روی گوشی خود هستید یا زمانی که گوشی شما ویروسی شده است و ویروس‌ها در کار سی پی یو اختلال ایجاد کرده‌اند، گوشی شما خاموش شود.

علائم خرابی و تعویض سی پی یو موبایل

تعمیر سی پی یو موبایل در مرکز سخت‌افزار ایران

همانطور که در ابتدای این مطلب نیز اشاره کردیم، نمی‌توان با قطعیت گفت که بروز مشکلاتی مانند: خاموش شدن گوشی، هنگ کردن و بالا نیامدن آن تنها به دلیل خرابی سی پی یو موبایل است. چراکه امکان دارد هر یک از این مشکلات از اختلالات نرم‌افزاری یا مشکلاتی مانند: خرابی مادربرد، آی سی تغذیه، هارد یا باتری نشأت بگیرند. بنابراین تشخیص اینکه سی پی یو گوشی با مشکلی مواجه شده است یا خیر به عیب‌یابی دقیق نیاز دارد. به همین دلیل به شما پیشنهاد می‌کنیم که درصورت بروز هرگونه مشکلی برای گوشی خود از خدمات عیب‌یابی و تعمیرات تخصصی موبایل مرکز سخت‌افزار ایران استفاده کنید. برای استفاده از خدمات این مرکز هم می‌توانید به صورت حضوری به یکی از شعبه‌های آن در کلان‌شهرهای تهران و کرج مراجعه کنید و هم اینکه از سرویس پذیرش و تحویل دستگاه در محل آن استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید