021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ

یک لپ تاپ بدون شارژ و بدون جریان برق یک لپ تاپ مرده است. درست مانند گوشی های هوشمند در لپ تاپ ها نیز قطعه ای مهم به نام سوکت شارژ وجود دارد که از طریق آن لپ تاپ را به برق وصل می کنیم تا جریان انرژی به آن وارد شود. اگر این قطعه خراب شود و به هر دلیلی نتواند جریان انرژی را انتقال دهد، بدون شک در سریع ترین زمان به تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ نیاز است، چرا که بدون برق عملا نمی توان با لپ تاپ هیچ کاری انجام داد.

عوامل مختلفی می تواند دلیل خراب شدن سوکت شارژ در لپ تاپ ها شود که عمدتا فشار آمدن زیاد به این قطعه یا بد کشیدن و کش آمدن سیم شارژ دلیل اصلی خرابی آن است. گاهی سوکت شارژ می شکند و گاهی هم به دلیل شل شدن و گشاد شدن آن، کابل شارژ به خوبی در آن جا نمی گیرد.

دفرمه شدن این قطعه نیز یکی دیگر از مشکلات رایج در این سخت افزارهاست. به هر حال در صورتی که سوکت شارژ دستگاه به تعمیر نیاز داشته باشد تنها با مراجعه به نمایندگی تعمیر لپ تاپ می توان مشکل را برطرف کرد. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که روند تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ به چه صورت است.

تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ

هزینه تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ

در صورتی که مشخص شود دلیل مشکلات لپ تاپ به سوکت شارژ آن مربوط می شود، تعمیرکار ابتدا این قطعه را بررسی می کند. هزینه تعمیرات سوکت شارژ در لپ تاپ ها بسته به میزان خرابی و برند و مدل دستگاه دارد. اگر این قطعه قابل تعمیر باشد و بتوان با جوشکاری یا لحیم کاری آن را تعمیر کرد، قطعا هزینه تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ کمتر از زمانی است که سوکت قابل تعمیر نیست و باید آن را تعویض کرد.

نکته مهم دیگر در خصوص هزینه تعمیرات مربوط به فرایندی است که برای تعمیر این قطعه طی می شود. تعمیر سوکت شارژ بسته به این که در کجای لپ تاپ قرار گرفته نیاز به باز کردن لپ تاپ و دسترسی به مادربرد دارد. در نتیجه تعمیرکار باید قطعاتی مانند قاب جلویی و پشتی و دیسک ذخیره و درایو نوری و … را باز کند. در نتیجه انجام آن قطعا زمان بر است و به دقت زیادی احتیاج دارد. میزان خرابی سوکت هم متغیر است و بر اساس آن میزان لحیم کاری یا جوشکاری تعیین می شود. تمام این موارد در برآورد هزینه های تعمیر این قطعه تاثیر دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: شارژ لپ تاپ با usb تایپ سی

دلایل خرابی سوکت شارژ در لپ تاپ

پیش از این هم به صورت مختصر دلایل عمده خرابی سوکت شارژ را شناختیم. اولین دلیل استهلاک این قطعه در اثر استفاده زیاد از لپ تاپ است. زمانی که عمر مفید قطعات یک دستگاه تمام می شود و زمان تعویض آنها فرا می رسد. اما گاهی نیز زودتر از موعد به تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ نیاز است، چرا که به دلیل استفاده نادرست از آن و بد جا زدن یا بد درآوردن کابل شارژ از پورت شارژ، این قطعه می شکند یا آسیب می بیند.

یکی دیگر از دلایل خرابی سوکت شارژ، مربوط به سوختن آی سی شارژ است که به دنبال نوسانات جریان برق این اتفاق می افتد. آب خوردگی لپ تاپ و نفوذ آب به داخل پورت شارژ هم می تواند با ایجاد اتصالات کوتاه موجب خرابی سوکت شارژ در لپ تاپ های مختلف شود. در نهایت ممکن است به این قطعه فشار یا ضربه های فیزیکی وارد شده باشد که موجب شکستگی آن شود. معمولا کج شدگی یا قطع شدن پین ها در اثر فشار و ضربه عامل خرابی و از کار افتادن سوکت شارژ در لپ تاپ هاست.

مراحل تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ

در درجه اول باید دید که چه اتفاقی برای سوکت شارژ افتاده است. شکستگی، کج شدن، شل شدن و مواردی از این دست را می توان با یک بررسی سریع هم متوجه شد. شارژ نشدن لپ تاپ   و برقرار نشدن جریان برق در زمان اتصال به پریز از نشانه هایی است که به ما می گوید سوکت شارژ نیاز به تعمیر دارد. در مرحله بعدی تعمیرکار باید سوکت را بررسی کند. کاری که انجام می دهد باز کردن لپ تاپ و دسترسی به برد است که برای این منظور از ابزارهای تخصصی استفاده می کند.

تعمیرکار به دقت لپ تاپ را که شامل نمایشگر، قاب ها، کیبورد، درایو نوری و سایر اتصالات است را باز می کند تا به برد لپ تاپ دسترسی پیدا کند. با بررسی پین های قطع شده یا کج شدگی سوکت، تصمیم می گیرد که آیا امکان تعمیر آن وجود دارد یا خیر. تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ در این مرحله اگر امکان پذیر باشد شامل جوشکاری با دستگاه جوش پلاستیک، تعمیر ترک خوردگی ها، لحیم کاری و صاف کردن سوکت کج شده است.

اهمیت تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ

کاری که سوکت شارژ در لپ تاپ ها انجام می دهد دریافت جریان برق شهری و تبدیل آن به جریان برق مناسب لپ تاپ است. این جریان برق مستقیما به مادربرد می رسد. به دلیل ارتباطی که سوکت شارژ با قطعا حساس داخلی مانند مادربرد، آی سی شارژ و آی سی تغذیه دارد، خرابی و درست کار نکردن آن می تواند به این قطعات آسیب رسانده و موجب سوختن مادربرد، آی سی تغذیه و آی سی شارژ شود. در نهایت هم اگر سوکت کار نکند، لپ تاپ برای همیشه خاموش می شود.

حتی گاهی سوکت شل شده و جریان برق دائما کم و زیاد می شود. همین قطع و وصل شدن هم می تواند به باتری لپ تاپ و حتی به آداپتور شارژ دستگاه آسیب برساند. به همین دلیل تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ اهمیت بسیار زیادی دارد. در نتیجه اگر نمی خواهید در کنار تعمیرات سوکت شارژ، هزینه های دیگری مانند تعمیر مادربرد لپ تاپ  را هم متحمل شوید، بهتر است تعمیرات سوکت شارژ لپ تاپ را سریعا انجام دهید.

تعویض سوکت شارژ لپ تاپ

تعویض سوکت شارژ لپ تاپ

در بیشتر مواقع تعمیرکارانی که حرفه ای بوده و مهارت لازم را دارند می توانند سوکت شارژ را تعمیر کنند. با این حال اگر شرایط این قطعه به نحوی باشد که امکان تعمیر سوکت شارژ لپ تاپ توسط تعمیرکار وجود نداشته باشد، برای این که بتوان مجددا از لپ تاپ استفاده کرد ناچار به تعویض سوکت شارژ لپ تاپ خواهید بود.

دقت کنید که این قطعه شاید به ظاهر حساسیت زیادی نداشته باشد، اما به دلیل ارتباط آن با مادربرد و نیاز به باز کردن لپ تاپ برای تعمیر یا تعویض آن، حتما انجام این کار را به یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر لپ تاپ بسپارید تا مشکلی برای سایر بخش های حساس سیستم به وجود نیاید. در مرکز سخت افزار ایران می توانید تمامی مراحل عیب یابی، تعمیر یا حتی تعویض سوکت شارژ لپ تاپ را به کارشناسان با تجربه ما بسپارید و از کیفیت خدمات مطمئن باشید.

5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.