021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

علت خطوط افقی و عمودی تلویزیون

ایجاد خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون یکی از ایراداتی است که کاربران برندهای مختلف با آن دست و پنجه نرم می‌ کنند. مشکل ظاهر شدن خطوط روی نمایشگر اغلب در اثر استفاده نادرست از دستگاه پیش می ‌آید. برای مثال ممکن است تلویزیون خود را به مدت طولانی روشن نگه دارید یا این که تنظیمات آن را به درستی انجام ندهید.

سهل انگاری در تمیز کردن بخش پشتی پنل و ریختن قطرات آب روی آن نیز باعث افت کیفیت تصویر و ظاهر شدن خطوط می ‌شوند. در ادامه تلاش کرده ایم مهم ترین دلایل ایجاد خطوط روی تلویزیون و نحوه برطرف کردن آن ها را تشریح کنیم.

علت خطوط افقی و عمودی تلویزیون

اصلی ترین دلایل بروز خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون

  1. اتصال نادرست کابل های تلویزیون
  2. داغ کردن بیش از حد تلویزیون
  3. تجمع گرد و غبار در پشت تلویزیون
  4. خراب شدن برد تیکان تلویزیون
  5. آسیب دیدن پنل
  6. نوسانات جریان برق
  7. ضعف در درسافت سیگنال
  8. پیکسل سوختگی
  9. خرابی خازن های تلویزیون
  10. ایراد در آی سی ها

علت ظاهر شدن خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون چیست؟

به وجود آمدن خطوط روی صفحه نمایش تلویزیون مشکل آزاردهنده‌ ای است که اغلب کاربران از آن گله‌ مند هستند. این خط ها ممکن است افقی یا عمودی باشند، همچنین احتمال دارد به صورت سیاه و سفید یا رنگی ظاهر شوند. صرف نظر از ظاهر، عوامل مختلفی در ایجاد خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون نقش دارند که مهم ترین آن ها به شرح ذیل هستند:

اتصال نادرست کابل‌ ها

یکی از اصلی ‌ترین عواملی که به ظاهر شدن خط روی صفحه نمایش تلویزیون می ‌انجامد، اتصال نادرست فیش ‌های ورودی است. برای این که بفهمید مشکل از جانب اتصال کابل ‌ها است یا نه، لازم است به مدت زمان حضور خطوط روی نمایشگر دقت کنید.

اگر متوجه شدید که گاهی خط ها ظاهر می شوند و بعضی اوقات نیز از بین می ‌روند، مشکل به خاطر کابل های ورودی است. در چنین مواقعی باید کابل‌ های متصل شده به پنل را به دقت مورد بررسی قرار دهید. سپس مطمئن شوید که همه آن ها به درستی متصل شده ‌اند.

برای تنظیمات گیرنده دیجیتال در تلویزیون این مقاله رو بخون 

داغ کردن بیش از حد تلویزیون ، یکی از مهم ترین دلایل ایجاد خطوط افقی و عمودی تلویزیون

در اثر کارکرد مداوم یا قرار دادن دستگاه در محیط های گرم دمای قطعات داخلی آن بیش از حد افزایش می ‌یابد. این موضوع علاوه بر این که موجب سوختگی قطعات مختلف می شود، مشکلاتی همچون ایجاد خطوط روی نمایشگر را نیز به همراه دارد. لذا بهتر است که هر چند ساعت یک بار به تلویزیون خود استراحت دهید. همچنین حتی ‌المقدور آن را در محیط‌ های خنک و با تهویه مطلوب نصب کنید.

تجمع گرد و غبار در پشت تلویزیون

گاهی ایجاد خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون به این مسئله برمی گردد که مقداری گرد و غبار در قسمت پشت آن تجمع پیدا کرده است. در صورتی که شدت گرد و خاک زیاد باشد، حتی ممکن است که بخشی از آن به درون تلویزیون نفوذ کند. از آنجا که این مسئله باعث خرابی قطعات می شود، بهتر است در فواصل زمانی منظم پشت دستگاه را به دقت تمیز کنید.

خراب شدن برد T-Con

برد تیکان یکی از قطعات مهم تلویزیون است که وظیفه تنظیم پیکسل ‌های روی نمایشگر را بر عهده دارد. حال اگر این بخش صدمه ببیند، ممکن است باعث خط افتادن روی تلویزیون شود. با توجه به حساس بودن برد T-Con توصیه می‌ شود، در چنین مواقعی برای تعمیر تلویزیون حتماً از افراد کارکشته و متخصص کمک بگیرید.

در صورت خراب شدن برد T-Con کارشناسان مجرب مرکز سخت افزار ایران بسته به میزان آسیب‌ ها قطعه را تعمیر یا تعویض می ‌کنند. همچنین اگر خطوط روی صفحه نمایش به خاطر عدم برقراری ارتباط بین برد اصلی و برد T-Con باشد، هر دو قطعه تعویض خواهند شد.

آسیب دیدن پنل

یکی از رایج ‌ترین دلایلی که منجر به ایجاد خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون می‌ شود، خرابی پنل است. آسیب دیدن پنل در اثر عوامل متعددی همچون وارد شدن فشار، ضربه خوردن، نوسانات جریان برق و همچنین حرارت بیش از حد اتفاق می افتد.

چنانچه پنل خراب شده باشد، تیم مرکز سخت ‌افزار ایران به مشتریان توصیه می‌ کنند به جای تعمیر یا تعویض پنل تلویزیون، یک تلویزیون جدید را خریداری نمایند. اما گاهی اوقات ایرادات پنل به خاطر سیگنال ‌های ورودی یا صدمه برد T-Con است. در چنین مواردی اقدامات لازم جهت ترمیم قطعات خراب انجام می ‌گیرد.

خطوط عمودی و افقی روی تلویزیون

نوسانات جریان برق

افت یا افزایش ناگهانی جریان برق نیز تاثیر زیادی در به وجود آمدن خطوط روی صفحه نمایش تلویزیون دارد. از آنجا که نوسانات برق و عدم پایداری سیگنال ‌ها خرابی قطعات را به دنبال دارند، بهتر است از تجهیزاتی نظیر UPS استفاده نمایید. یو پی اس ها با تامین جریان برق پایدار، دستگاه شما را در برابر این نوسانات محافظت می کنند.

ضعف در دریافت سیگنال

ظاهر شدن خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون ممکن است به دلیل عدم دریافت مناسب سیگنال‌ ها باشد. در این حالت یا مشکل از جانب دستگاه شما است، یا این که ایستگاه مخابراتی در ارسال سیگنال‌ ها ضعیف عمل می ‌کند. برای رفع مسئله ضعف در دریافت سیگنال می‌ توانید مدل گیرنده دیجیتال خود را عوض کنید. 

در صورتی که با این کار مشکل رفع نشد، به احتمال زیاد ایراد از جانب صفحه نمایش است. بنابراین باید از یک فرد متخصص بخواهید تلویزیون را عیب یابی و تعمیر نماید.

این مقاله را از دست ندهید: تلویزیون صدا دارد ولی تصویر ندارد

سوختن پیکسل ها

پیکسل سوختگی به این معنا است که فرم یا رنگ پیکسل‌ های روی صفحه نمایش تغییر می‌ کند. به نحوی که کیفیت تصویر را تحت تاثیر قرار می‌ دهد. عوامل مختلفی باعث بروز این مشکل می ‌شوند که از جمله آن ها می ‌توان به استفاده طولانی مدت از تلویزیون اشاره کرد. همچنین در مواقعی که تنظیمات تصویر به درستی پیکربندی نشده یا دستگاه بیش از حد داغ شود، شاهد ایجاد پیکسل سوختگی خواهید بود. به دنبال آن هم خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون به وجود می آید.

تکنسین ‌های مرکز سخت ‌افزار ایران در چنین شرایطی صفحه نمایش را به دقت مورد بررسی قرار می ‌دهند.  چنانچه تعداد پیکسل ‌های سوخته پایین باشد، می‌ کوشند که با تغییر تنظیمات خطوط روی نمایشگر را از بین ببرند. خوشبختانه در اغلب تلویزیون ‌های LCD و LED این امکان وجود دارد که با تعیین مقدار روشناییِ پس زمینه تعداد خطوط را کمتر کرد.

خرابی خازن ها

گاهی اوقات خط افتادن روی صفحه نمایش تلویزیون به دلیل آسیب دیدن خازن ‌ها رخ می‌ دهد. خازن‌ ها از جمله اجزای اصلی برد الکترونیکی هستند، پس نقص در عملکرد آن ها می ‌تواند کل سیستم را با مشکل مواجه کند. در چنین شرایطی در سیگنال‌ های الکتریکی مدار پردازش تصویر اختلال به وجود می ‌آید. از این رو با مشکلاتی همچون خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون روبرو می‌ شوید.

معمولاً تعداد زیادی خازن در بخش برد الکترونیکی وجود دارد. به همین دلیل یافتن قطعه معیوب و ترمیم آن کار بسیار پیچیده‌ ای است و نیاز به تخصص فراوان دارد. تعمیرکاران مرکز سخت‌ افزار ایران در چنین مواردی جهت پیدا کردن خازن ‌های خراب از ابزارهای مخصوصی همچون فرکانس‌ سنج و ژنراتور تابع استفاده می‌ کنند. به کار بردن این تجهیزات پیشرفته باعث می ‌شود فرآیند تعمیرات در بالاترین سطح کیفی انجام گیرد و تلویزیون عملکرد مناسبی داشته باشد.

ایراد در IC

احتمال دارد ایجاد خطوط روی تلویزیون به علت خرابی آی سی باشد. آی سی یکی از قطعات مهم برد الکترونیکی است که وظیفه کنترل تصاویر را بر عهده دارد. این قطعه حساس معمولاً در اثر عواملی مثل فشارهای مکانیکی، نوسانات جریان برق یا حرارت زیاد آسیب می ‌بیند. ترمیم آی سی و برطرف کردن نواقص آن کار راحتی نیست. به همین علت در صورت بروز چنین مشکلی لازم است با ما تماس بگیرید.

5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *