021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

اشتباهات رایج درمورد هارددیسک

متأسفانه در ارتباط با تعمیرات هارد به ویژه تعمیرات سخت‌افزاری هارد، تصورات اشتباه بسیاری وجود دارد. یکی از رایج‌ترین تصورات اشتباه در مورد تعمیرات سخت‌افزاری و بازیابی اطلاعات هارد این است که درصورت آسیب دیدن برد مدار چاپی (PCB) یک هارد، می‌توان طی فرآیند بازیابی، و با استفاده از یک PCB مشابه، به سادگی بخش آسیب‌دیده‌ی هارد را تعویض کرد.

اما در واقعیت چنین نیست. چرا که این کار –یعنی امکان تعویض قطعات آسیب دیده‌ی یک هارد با قطعات سالم هاردی دیگر- در حال حاضر تنها برای موارد نادری از هارد قابل انجام است. این کار در حال حاضر تنها بر روی هارددیسک‌هایی که قبل از سال ۲۰۰۳ تولید شده‌اند امکان‌پذیر است. (در مورد هارددیسک‌های تولید شده پس از سال 2003، معمولاً انجام این کار امکان‌پذیر نیست).

اشتباهات رایج درمورد هارددیسک

آشنایی با ساختار هاردیسک

درایو هارددیسک های امروزی معمولاً متشکل از یک منطقه‌ی سیستمی (system area) یا منطقه‌ی خدماتی (Service area) است که به عنوان برد فرستنده عمل می‌کند. این قسمت از درایو که به طور مستقیم برای مصرف کنندگان نهایی غیرقابل دسترسی است، معمولا دارای فرم‌ور (سفت‌افزار) درایو و داده‌های سازگار پذیری است که به عملکرد درایو در محدوده‌ی پارامترهای عادی کمک می‌کند.

ثبت سکتورهای معیوب داخل درایو یکی از کارهای منطقه‌ی سیستمی است. به طور کلی بخش یاد شده اطلاع دهنده به درایو در ارتباط با جایی است که درایو می‌تواند در آن داده بنویسد یا از نوشتن داده در آن معذور است.

در تراشه‌های متفاوتی که به برد مدار چاپی ذخیره شده متصل شده اند و نیز برای هر درایو هارددیسک، فهرست‌های سکتور منحصر به فرد هستند. در صورتی که داده‌های قرار گرفته بر روی برد مدار چاپی با داده ها‌ی ذخیره شده بر روی پلاتر مطابقت نداشته باشند، درایو ذخیره‌سازی به درستی قادر به کالیبراسیون و تنظیم نخواهد بود. با این تفاسیر، به دلیل پیدا نشدن داده‌های منطبق با داده‌های ذخیره شده روی برد مدار چاپی، هدهای هارددیسک در اغلب موارد فقط صدای کلیک خواهند داد.

پیشنهاد سایت: تست سرعت هارد

چند نکته درباره برد هارددیسک

به طور معمول بردهای الکترونیکی درایوهای ذخیره‌سازی پیشرفته، دارای داده‌ی سازگاری اختصاصی شده برای درایو (معمولا شامل یک نقشه از بد سکتورها و پارامترهای میزان‌سازی) و دیگر اطلاعات مورد نیاز برای دسترسی صحیح داده در درایو است. بردهایی که تعویض می‌شوند غالباً برای آنکه کار بازیابی تمامی داده‌ها را به درستی انجام دهند، اغلب نیازمند این اطلاعات هستند.

برد تعویض شده ممکن است نیاز به برنامه‌ریزی دوباره داشته باشد. در این میان برخی از شرکت‌های تولیدکننده هارددیسک نظیر سیگیت کار ذخیره اطلاعات مذکور را در یک EEPROM ترتیبی انجام می‌دهند. این EEPROM را در برخی شرایط می‌توان حذف کرده و به برد تعویض شده انتقال داد.

هارد دیسک های کامل کندتر کار می کنند

برخلاف تصور رایج، داشتن هارد دیسک لزوماً منجر به عملکرد کندتر نمی شود. تاثیر فضای دیسک بر عملکرد یک تصور غلط رایج است. تست عملکرد نشان داده است که میزان فضای خالی روی هارد دیسک مستقیماً با سرعت آن ارتباط ندارد. در سناریوهای تست عملکرد، مشخص شده است که عوامل دیگری مانند نوع درایو ذخیره سازی، سرعت خواندن و نوشتن آن و مقدار RAM موجود نقش مهمی در تعیین عملکرد کلی سیستم دارند. بنابراین، مقصر دانستن هارد دیسک کامل به عنوان تنها دلیل کند بودن لپ تاپ ممکن است همیشه دقیق نباشد.

خدمات تخصصی مرکز سخت افزار ایران : تعمیر هارد

SSD ها به تعمیر و نگهداری نیاز ندارند

درایوهای SSD، علیرغم ویژگی هایی که در قابلیت اطمینان و سرعت، همچنان نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارند تا عملکرد مطلوب در طول زمان تضمین شود. بسیاری از کاربران معتقدند که SSD ها به دلیل نداشتن قطعات متحرک بدون نیاز به تعمیر و نگهداری هستند، اما این یک تصور غلط رایج است. یکی از جنبه های مهم نگهداری از SSD بروزرسانی سیستم عامل است. سازندگان بروزرسانی ‌های سیستم عامل را برای رسیدگی به مشکلات عملکرد، آسیب‌ پذیری‌های امنیتی و افزایش سازگاری کلی منتشر می‌ کنند. نادیده گرفتن این بروزرسانی ها می تواند منجر به کاهش عملکرد و خطرات امنیتی بالقوه شود. نکته مهم دیگر طول عمر SSD است. در حالی که SSD ها از هارد دیسک های سنتی دوام بیشتری دارند، اما هنوز تعداد محدودی چرخه نوشتن در هر سلول حافظه دارند. روش‌ های نگهداری منظم، مانند نظارت بر سلامت درایو با استفاده از ابزارهای ارائه‌شده توسط سازنده و اجتناب از عملیات خواندن و نوشتن بیش از حد، می‌ تواند به افزایش طول عمر SSD شما کمک کند.

مرکز بازیابی اطلاعات

مرکز بازیابی اطلاعات، ارائه دهنده تخصصی ترین سرویس مرتبط با بازیابی و ریکاوری دادهای انواع هارد، فلش، رم، کارت های حافظه و … است. شما کاربران گرامی با ورود به این مرکز بسته به نوع دستگاه و حافظه آن، به پارت مربوطه راهنمایی شده و پس از دریافت راهنمایی ها و مشاوره های پیش از بازیابی، سرویس های مورد نیاز را دریافت خواهید کرد.

متخصصان ما در مرکز بازیابی اطلاعات، به کمک پیشرفته ترین دستگاه های این حوزه نظیر PC3000 اطلاعات دستگاه شما را به صورت کامل بازیابی نموده و شما را از مراجعه به دیگر مراکز بازیابی اطلاعات بی نیاز می سازند. به علاوه در صورتی که قصد تهیه و خرید یکی از محصولات مرکز بازیابی اطلاعات نظیر هارد، رم، کارت حافظه و … را داشته باشید می توانید با حضور در این مرکز، پس از دریافت اطلاعات و مشاوره های مربوطه، نسبت به این کار اقدام نمایید.

5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *