021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

چرا ماشین ظرفشویی، ظروف را تمیز نمی شوید؟

کثیف شستن ماشین ظرفشویی، دلایل مختلفی دارد؛ اما مشکلی نیست که نتوان آن را برطرف کرد. در بیشتر موارد، خودتان می توانید با اقداماتی که در ادامه مطلب معرفی می کنیم، مشکل تمیز نشستن ظروف را حل کنید. البته اگر مسئله مربوط به آسیب دیدگی قطعات باشد، باید برای عیب یابی و تعمیر تخصصی ماشین ظرفشویی از تکنسین های مجرب و تعمیرکاران ماهر کمک بگیرید.  ما در ادامه این مطلب، مهم ترین دلایل کثیف شستن ماشین ظرفشویی را معرفی کرده و راهکارهای حل این ایراد را نیز به شما آموزش می دهیم.

کثیف شستن ماشین ظرفشویی

دلایل کثیف شستن ماشین ظرفشویی

یکی از مهم ترین عواملی که باعث تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی می شوند، استفاده از شوینده نامناسب است. اگر شوینده کیفیت پایینی داشته باشد و یا با مدل دستگاه سازگار نباشد، ظروف به خوبی تمیز نمی شوند. همچنین اگر تنظیمات شستشو درست نباشند و یا به هم ریخته باشند، نباید انتظار تمیز شدن ظروف را داشته باشید.

چینش نادرست ظروف هم دلیل دیگر کثیف شستن ماشین ظرفشویی است که نباید از آن غافل شد. آلودگی و مسدود شدن فیلتر، گرفتگی سوراخ های بازوها، خرابی شیر ورودی یا پمپ آب، خرابی بازوهای آب پاش، برد الکترونیکی یا ترموستات و ایرادات جاپودری هم دیگر دلایل تمیز نشدن ظروف در ماشین ظرفشویی به شمار می روند. برای دریافت مشاوره رایگان و خدمات تخصصی هم می توانید با نمایندگی تعمیرات ماشین ظرفشویی در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

راهکارهای حل مشکل تمیز نشستن ماشین ظرفشویی

1. استفاده از شوینده مناسب

در صورت کثیف شستن ماشین ظرفشویی، بهتر است قبل از هرگونه اقدام تعمیراتی، شوینده مورد استفاده خود را بررسی کرده و در صورت نیاز، آن را تعویض کنید. انواع پودر، ژل، مایع جلادهنده، نمک و قرص برای استفاده در ماشین های ظرفشویی تولید و عرضه شده اند. هریک از این شوینده ها مزایا و معایب خاصی دارند و البته به شکل خاصی عمل می کنند. بهتر است با توجه به کارکردی که مد نظر دارید و مدل ظرفشویی خود، بهترین نوع شوینده را برای آن انتخاب کرده و با کیفیت ترین مدل را خریداری کنید.

این مطلب را از دست ندهید: باز نشدن قرص در ماشین ظرفشویی

2. بررسی و اصلاح تنظیمات

راهکار دیگر برای حل مشکل کثیف شستن ماشین ظرفشویی، اصلاح تنظیمات است. تنظیم صحیح مقدار سختی آب با توجه به سختی آب محل زندگی شما، انتخاب برنامه شستشوی مناسب برای ظروف کثیف و تعیین دمای آب مناسب برای از بین بردن چربی‌ها و لکه‌ها، مهم ترین نکاتی هستند که باید در تنظیمات دستگاه رعایت کنید. این بخش را بررسی کرده و در صورت نیاز، آن را اصلاح کنید. اگر مشکل تمیز نشدن ظروف حل نشد، روش های بعدی را امتحان کنید.

3. چینش درست ظروف

گاهی تنها با چیدمان درست ظروف می توان مشکلاتی همچون کثیف شستن ماشین ظرفشویی را به سادگی برطرف کرد. اگر ظروف بدون نظم در طبقات چیده شوند یا جای آنها اشتباه باشد، آب و ماده شوینده به خوبی آنها نمی رسد. حتی ممکن است برخی از ظروف و یا بخشی هایی از آنها به درستی شسته نشوند. در این صورت ظروف تمیز نشده و پس از پایان چرخه شستشو هم کثیف و چرب خواهند بود.

4. برطرف کردن گرفتگی سوراخ های بازوی شستشو

یکی از دلایل کثیف شستن ماشین ظرفشویی، گرفتگی و انسداد سوراخ هایی است که روی بازوی شستشو یا همان آبپاش ها وجود دارند. در این صورت آب به ظروف پاشیده نمی شود و می بینیم که پس از شستشو، همچنان کدر هستند. بهتر است برای باز کردن باز کردن سوراخ های بازوهای آبپاش، از کارشناسان تعمیر ماشین ظرفشویی کمک بپیرید.

5. پاکسازی یا تعویض فیلتر ماشین ظرفشویی

گاهی باید برای حل مشکل کثیف شستن ماشین ظرفشویی، فیلترها را پاکسازی و یا تعویض کرد. فیلترها آب آلوده را از دستگاه خارج می کنند و به مرور زمان، با چربی و ذرات مواد غذایی و …، مسدود می شوند. در نتیجه بروز این وضعیت، ظرف ها کاملا تمیز نمی شوند و پس از پایان کار ماشین ظرفشویی، همچنان کثیف هستند. تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی باید چند وقت یکبار انجام شود و پس از مدتی هم با نمونه جدید، جایگزین شوند.

6. تعمیر یا تعویض شیر ورودی آب

در صورت خرابی شیر ورودی آب هم ممکن است شاهد بروز مشکلاتی همچون کثیف شستن ماشین ظرفشویی باشید. اگر شیر ورودی یا یکی از قطعات مرتبط با آن ایرادی داشته باشند، ماشین ظرفشویی آبگیری نکرده و یا این کار را به درستی انجام نمی دهد. در این صورت مقدار آب کم است و طبیعتا ظروف به خوبی تمیز نخواهند شد.

7. تعمیر و تعویض پمپ آب ماشین ظرفشویی

هرگونه ایراد و نقصی در سیستم پمپ آب یا واتر پمپ (شامل پمپ گردش آب یا موتور، پروانه، تسمه و …) مشکلاتی را در شستشوی ظروف ایجاد کرده و موجب کدر شدن آنها می شود. اگر پمپ تخلیه ظرفشویی  هیچ صدایی ندارد یا فقط وزوز می ‌کند، ممکن است سوخته باشد. همچنین امکان دارد پروانه شکسته باشد یا در مدل‌هایی که دارای تسمه هستند، تسمه پاره شده باشد. عیب یابی و رفع مشکل کثیف شستن ماشین ظرفشویی در این شرایط، نیاز به مهارت و تخصص بالایی دارد و باید توسط تعمیرکاران مجرب انجام شود.

خدمات تخصصی مرکز سخت افزار ایران: تعمیر پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

8. تعمیر یا تعویض بازوهای آبپاش

برای رفع مشکل کثیف شستن ماشین ظرفشویی، بد نیست که بازوهای آبپاش را تعمیر یا تعویض کنید. اگر این بازوها بشکنند یا ایرادی در حرکت داشته باشند، نمی توانند آب را هدایت کرده و آن را روی ظروف، اسپری کنند. در نتیجه ممکن است ظروف شما آنطور که مد نظرتان است تمیز نشوند.

9. تعویض ترموستات ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از اقداماتی که به رفع مشکل کثیف شستن ماشین ظرفشویی کمک می کند، تعویض ترموستات یا المنت حرارتی این دستگاه است. علامت اصلی بروز این مشکل، دیده شدن لکه های سفید روی ظروف است. در صورت خرابی ترموستات، آب ماشین ظرفشویی به اندازه کافی گرم نشده و لکه ها پاک نمی شوند. این درحالی است که با تعویض ترموستات می توان مشکل را به سادگی برطرف کرد.

10. تعمیر یا تعویض برد الکترونیکی ظرفشویی

در نهایت اگر هیچ کدام از اقداماتی که ذکر کردیم منجر به رفع مشکل کثیف شستن ماشین ظرفشویی نشدند، باید برد الکترونیکی را تعمیر را تعویض کنید. برد، مغز دستگاه محسوب می شود و اگر آسیب ببیند، مشکلات زیادی در ماشین ظرفشویی ایجاد می شوند. در برخی موارد این قطعه قابل تعمیر نیست و باید توسط تکنسین های تعمیرات ماشین ظرفشویی، با یک نمونه جدید و اورجینال، جایگزین شود.

2.7/5(4 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *