021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

چطور مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی را برطرف کنیم؟

از جمله مشکلاتی که بسیاری از کاربران ماشین ها ظرفشویی از آن شکایت دارند، مشکل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی است. دلایل بسیار مختلفی می تواند موجب بروز این مشکل شود که به دنبال آن در فرایند آبگیری این دستگاه اختلال ایجاد شده و آب وارد ماشین ظرفشویی نمی شود. در نتیجه وارد نشدن آب به ماشین ظرفشویی، دستگاه غیر قابل استفاده شده و نمی توان با آن ظروف کثیف را شست.

برای رفع این مشکل به یک عیب یابی دقیق و تخصصی نیاز است، چرا که چند دلیل بسیار متفاوت می تواند علت آبگیری نکردن این دستگاه ها باشد. عمدتا هم خرابی یک قطعه اصلی در آبگیری عامل بروز مشکل است. در این مقاله با ما همراه باشید تا با بررسی دلایل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی، با روش هایی که می توان این مشکل را برطرف کرد هم آشنا شویم.

آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

دلایل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی

از ساده ترین موارد تا خرابی های فنی در ماشین ظرفشویی، همگی می تواند دلیل وارد نشدن آب به ماشین ظرفشویی باشد. مهمترین مواردی که می تواند موجب آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی شوند شامل موارد زیر می شود. کارشناس بعد از بررسی موارد اقدام به تعمیرات ماشین ظرفشویی می نماید.
• مشکلاتی که شیلنگ و شیر آب ماشین ظرفشویی وجود دارد
• خرابی شیر برقی
• مشکلات شناور و سوئیچ شناور ظرفشویی
• خرابی سوئیچ قفل درب
• بروز مشکل در تایمر و برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی
• خرابی برد مدار چاپی
در ادامه با توضیح هر یک از این دلایل، روشی که می توان از طریق آن آبگیری نکردن ظرفشویی را برطرف کرد را توضیح می دهیم.

مشکلاتی که شیلنگ و شیر آب ماشین ظرفشویی وجود دارد

ساده ترین حالتی که به دنبال آن آب وارد ماشین ظرفشویی نمی شود، بروز مشکل در سیستم تامین آب است. برای تامین آب ماشین ظرفشویی یک شیلنگ به همراه شیر کنترل کننده آن در زیر سینک یا اطراف ماشین ظرفشویی نصب می شود که آب را از لوله ها به ماشین ظرفشویی هدایت می کند. اگر این شیلنگ با اشیای خارجی مسدود شده باشد یا هر گونه پارگی و شکافی موجب نشتی آب در آن شود، ورود به ماشین ظرفشویی به مشکل بر می خورد.

از طرفی ممکن است شیر کنترل کننده روی آن بسته باشد یا این که فشار آب برای هدایت آب به درون ظرفشویی خیلی کم باشد. تمام این موارد می توانند موجب آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی شوند. در این شرایط برای رفع مشکل دستگاه باید ابتدا از سلامت شیلنگ و شیر آن مطمئن شد و در صورتی که شیلنگ پاره یا سوراخ است، آن را تعویض کرد. از طرفی مطمئن شوید که حتما شیر روی شیلنگ باز باشد تا آب وارد ظرفشویی شود.

رفع مشکل آبگیری نکردن ظرفشویی

خرابی شیر برقی

شیر برقی یکی از قطعات اصلی در آبگیری کردن ماشین ظرفشویی است که اگر این قطعه دچار مشکل شود، قطعا ورود آب به درون ظرفشویی به مشکل می خورد. این شیر برقی در بخش پایینی ماشین ظرفشویی و در پشت پنل تعبیه شده در پایین درب دستگاه قرار دارد. به این شیر برقی دو سیم برق و دو شیلنگ وصل است که وظیفه آنها تامین برق و هدایت آب به درون محفظه شست و شوی ظرف است.

اگر به شیر برقی یا شیر آب ظرفشویی  برق نرسد و فعال نباشد، جریان آب به درون دستگاه نیز قطع می شود. گاهی اوقات خرابی از خود شیر برقی است و در مواردی هم مشکل به خرابی تایمر و برد الکترونیکی مربوط می شود که نمی توانند برق مورد نیاز شیر برقی را تامین کنند. در صورتی که مشکل از شیر برقی باشد معمولا در مرحله آبگیری جریان آب به سمت شیر ادامه دارد و سیم کشی ها نیز کاملا سالم اند. در نتیجه آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی به دلیل خرابی شیر برقی است و باید آن را تعویض کرد.

مشکلات شناور و سوئیچ شناور ظرفشویی

شناوری قطعه ای است که در کف ظرفشویی قرار دارد و موظف است سطح آب مناسب ماشین ظرفشویی را تعیین کند. عملکرد شناور به این صورت است که اجازه می دهد آب در درون دستگاه به یک سطح مشخص برسد و بعد از آن سوئیچ شناور را هم درگیر کند.

در این مرحله شناور به شیر ورودی آب دستور می دهد تا ورود آب را قطع کند تا به این ترتیب آبگیری متوقف شود. حال اگر شناور یا سوئیچ به درستی کار نکنند و خراب شده باشند می توانند موجب آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی شوند. برای مثال اگر شناور توسط جرم و باقی مانده های غذا مسدود شود، گیر کرده و نمی تواند پایین بیاید. در صورت وارد نشدن آب به درون دستگاه باید شناور و سوئیچ نیز توسط یک کارشناس تعمیر ماشین ظرفشویی بررسی و عیب یابی شده تا در صورت نیاز تعویض شود.

خرابی سوئیچ قفل درب

اگر درب ماشین ظرفشویی باز باشد و به درستی بسته نشود، آبگیری دستگاه انجام نمی شود. این حالت به این دلیل است که برای حفظ اصول ایمنی دستگاه در صورت بسته نشدن درب هیچ فعالیت و عملکردی در آن انجام نمی شود. بنابراین یکی از دلایل آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی، خرابی سوئیچ قفل درب ماشین ظرفشویی است. در صورتی که این قفل خراب باشد و درب بسته نشود آب درون دستگاه وارد نمی شود. در این شرایط با تعمیر یا تعویض سوئیچ می توان مشکل آن را برطرف کرد.

بروز مشکل در تایمر و برد الکترونیکی ماشین ظرفشویی

اگر از مدل های قدیمی ماشین ظرفشویی استفاده می کنید، جریان برق شیر برقی توسط تایمر و در مدل های جدید نیز توسط برد الکترونیکی تامین می شود. این برد یا تایمر موظف است بین بخش های مختلف دستگاه ارتباط برقرار کند و عملکرد بخش های مختلف از جمله شیر برقی و سوئیچ شناور به آن مرتبط است.

در نتیجه اگر هر گونه مشکلی در این قطعات ایجاد شود در روند ورود به آب به ماشین ظرفشویی اختلال ایجاد می شود و آبگیری انجام نمی شود. در نتیجه باید تایمر یا برد دستگاه عیب یابی شده و تعمیر و تعویض شود.

خرابی برد مدار چاپی

در نهایت می توان آبگیری نکردن ماشین ظرفشویی را به برد مدار چاپی یا ماژول مرکزی ماشین ظرفشویی مربوط دانست. این برد تعیین می کند که تمامی برنامه های ماشین ظرفشویی به صورت دقیق و مطابق آنچه تعیین شده اجرا شود. در صورت خرابی برد مدار چاپی عملکرد دستگاه به مشکل می خورد و دستورات و فرمان ها به درستی اجرا نمی شود.

همین مورد می تواند دلیل اصلی وارد نشدن آب به ماشین ظرفشویی باشد. در نتیجه باید این قطعه به صورت دقیق عیب یابی شده و تعمیر یا تعویض آن انجام شود. تعمیر برد ظرفشویی کاری بسیار تخصصی و حساس است که باید حتما در انجام آن دقت کافی شود.

 

5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.