اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی چگونه است؟

هیچ کسی دوست ندارد مهم ترین لوازم خانگی که از آن ها استفاده می کند مثل ماشین ظرفشویی خیلی زود خراب شوند. یکی از مهم ترین کارهایی که در افزایش طول عمر ماشین ظرفشویی دست دارد، سرویس کردن این دستگاه به صورت مرتب است که مراحل متعددی دارد؛

اما از مهم ترین آن ها می توان به تمیز کردن فیلترهای ماشین ظرفشویی که از نفوذ رسوب آب و ذرات مواد غذایی حاصل از شستشوی ظروف به این دستگاه جلوگیری می کنند، اشاره کرد. اگر شما هم دوست دارید با تمیز کردن فیلترهای ماشین ظرفشویی طول عمر این دستگاه را افزایش دهید، ادامه این مطلب را از دست ندهید تا شما با را با نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی آشنا کنیم.

[us_image image=”22588″ size=”full” align=”center”]

کاربرد فیلترهای ماشین ظرفشویی چیست؟

قبل از اینکه نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی را به شما آموزش دهیم، لازم است که شما را با فیلترهایی که در این دستگاه به کار برده شده اند و کاربرد آن ها آشنا کنیم. ماشین ظرفشویی شما از هر برند و مدلی که باشد، کلا دو عدد فیلتر دارد که یکی از این فیلترها برای جلوگیری از نفوذ رسوب و ذرات ریز و درشت مواد غذایی حاصل از شستشوی ظروف به داخل پمپ تخلیه است و یکی هم برای جلوگیری از ورود رسوب آب به داخل ماشین ظرفشویی است.

اولین فیلتری که مخصوص جلوگیری از نفوذ رسوب و ذرات مواد غذایی به داخل پمپ تخلیه است در کف ماشین ظرفشویی و در ابتدای پمپ تخلیه این دستگاه قرار گرفته است و وظیفه خیلی مهمی هم به گردن دارد؛ چراکه اگر این فیلتر نبود، رسوبات و ذرات مواد غذایی به داخل پمپ تخلیه ظرفشویی راه پیدا می کردند و موجب می شدند که خیلی زود پمپ تخلیه خراب شود و مجبور شوید که آن را تعویض کنید. و اما دومین فیلتری که وظیفه آن جلوگیری از ورود رسوب آب به داخل ماشین ظرفشویی است، همان فیلتر آب می باشد که در مسیر ورود آب به ماشین ظرفشویی نصب شده است تا از ورود رسوبات آب به داخل ماشین ظرفشویی جلوگیری کند. این فیلتر هم نقش مهمی در ظرفشویی بازی می کند؛ چراکه اگر نبود، ماشین ظرفشویی به مرور زمان با وارد شدن رسوبات آب به داخل این دستگاه خراب می شد.

نحوه تمیز کردن فیلتر موجود در کف ماشین ظرفشویی

همانطور که اشاره کردیم یکی از دو فیلتر ماشین ظرفشویی، فیلتری است که در کف این دستگاه و در ابتدای پمپ تخلیه قرار گرفته است که از ورود رسوب و ذرات به پمپ تخلیه جلوگیری می کند. بهتر است حداقل ماهی یک بار این فیلتر را تمیز کنید تا پروسه شستشوی ظروف در ماشین ظرفشویی به شکل بهتری انجام شود و ظروف شما بعد از شستشو برق بزنند. برای تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. اول از همه این فیلتر را که در کف ماشین ظرفشویی قرار دارد برخلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا باز شود.
 2. زمانی که موفق به باز کردن و بیرون کشیدن فیلتر ماشین ظرفشویی شدید، می توانید ببینید که این فیلتر از دو بخش تشکیل شده است که باید این دو قسمت را از یکدیگر جدا کنید.
 3. حالا با استفاده از مایع شوینده و یک برس هر یک از اجزای فیلتر ماشین ظرفشویی را خیلی خوب تمیز کنید. توجه داشته باشید که در این مرحله باید تمامی رسوباتی که بر روی فیلتر ماشین ظرفشویی جا خوش کرده اند را با برس و فشار آب تمیز کنید تا ماشین ظرفشویی شما بوی نامطبوع نگیرد.
 4. بعد از شستشو باید صبر کنید که اجزا فیلتر ماشین ظرفشویی خشک شوند. سپس آن ها را مانند اول به یکدیگر متصل کرده و درون جای خود در کف ماشین ظرفشویی قرار دهید.
 5. اکنون باید فیلتر ماشین ظرفشویی را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا در سر جای خود محکم شود.

نحوه تمیز کردن فیلتر آب ماشین ظرفشویی

حالا که با نحوه تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی آشنا شدید، وقتش رسیده است که بدانید چگونه باید فیلتر آب ماشین ظرفشویی را که در ابتدای مسیر ورود آب به دستگاه قرار گرفته است و از ورود رسوبات آب به داخل ظرفشویی جلوگیری می کند، تمیز کنید.

بهتر است این فیلتر را هم حداقل ماهی یک بار تمیز کنید اما اگر میزان رسوب آب منطقه ای که در آن سکونت دارید زیاد است، بهتر است تعداد دفعات تمیز کردن این فیلتر را در ماه بیشتر کنید. برای تمیز کردن فیلتر آب ماشین ظرفشویی مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. اول از همه ماشین ظرفشویی را از برق بکشید.
 2. سپس آب اصلی دستگاه را قطع کنید.
 3. شیر آب را ببندید و شیلنگ آن را جدا کنید.
 4. حالا در محل خروج آب، فیلتر را جدا کنید.
 5. این فیلتر را با دقت زیر آب بشویید تا رسوبات آب از روی آن جدا شوند.
 6. حالا دوباره فیلتر را در سر جای خود قرار داده، شیلنگ را متصل کرده، شیر آب را باز کنید و آب اصلی دستگاه را نیز وصل کنید. اکنون می توانید ماشین ظرفشویی را به برق بزنید و از آن استفاده کنید.
امتیاز شما به این نوشته