021-62948

اشتراک گذاری

تفاوت SSD و هاردهای معمولی

تفاوت SSD و هاردهای معمولی در چیست و این دو چه ویژگی‌هایی دارند؟ برای دست‌یافتن به پاسخ این پرسش خواندن متن زیر پیشنهاد می‌شود: هارد معمولی یا  HDD، نوع اولیه و قدیمی‌ این تکنولوژی می‌باشد که در سال ۱۹۵۶ توسط IBM به بازار عرضه شد. هارد HDD از نظر فیزیکی دارای یک دیسک سخت به نام Platter می باشد که  ذخیره‌ی اطلاعات در آن توسط یک بازوی مکانیکی و با حرکت دورانی انجام می‌شود.

SSDها سری دوم این فن‌آوری می‌باشند که در سال ۱۹۹۰ میلادی به بازار عرضه شد. کاربرد آن بیشتر مربوط به مصارف نظامی و فضایی بود زیرا حمل و انتقال اطلاعات با استفاده از SSD آسان‌تر می‌گشت. اما به تدریج وارد بازار جهانی شد و هم‌اکنون در اختیار عموم نیز وجود دارد. این نوع هاردها دیسک سخت و بازوی مکانیکی ندارند بنابراین برای برقراری ارتباط با دیگر اجزاء کامپیوتر  نظیر پردازنده مرکزی و کارت گرافیک از رابط‌هایی مثل SATA استفاده می‌کند.

بررسی تفاوت SSD و هاردهای معمولی

 •  درایو حالت جامد (SSD)، معمولاً در حجم کمتر از یک ترابایت برای نوت‌بوک و نهایتاً یک ترابایت برای رایانه‌های رومیزی تولید می‌شود. این میزان در درایو سخت (HDD) معمولاً در دو نوع ۵۰۰ گیگابایت و ۲ ترابایت برای نوت‌بوک‌ها و ۶ ترابایت برای رایانه‌های رومیزی است.
 • توان مصرفی  در SSD 2 تا ۳  وات و در HDD به طور میانگین ۶ تا ۷ وات می‌باشد. همانطور که مشاهده می‌کنید HDD مصرف توان بالاتری دارد.
 • عملکرد SSD بدون لرزش و صدا می‌باشد زیرا در این درایو قسمت متحرکی وجود ندارد. در HDD صدای چرخش شنیده می‌شود و در برخی موارد چرخش دیسک‌ها سبب لرزش می‌شود.
 • در هردو درایو، امکان رمزگذاری به صورت کامل وجود دارد.
 • SSD تفاوت  SSD و هاردهای معمولی در مقابل اثرات مغناطیسی ، SSDدر مقابل اثرات مغناطیسی ایمن است اما اثرات مغناطیسی می‌تواند اطلاعات روی HDD را پاک کند
 •  SSD در درایو حالت جامد به طور میانگین زمانی بالغ بر ۱۰ تا ۱۳ ثانیه را نیاز دارد این میزان در درایو دیسک سخت به طور متوسط حدود ۳۰ تا ۴۰ ثانیه است.
 • تفاوت  SSD و هاردهای معمولی ، گرمای تولیدی در SSD بسیار کم است. میزان گرما در HDD نیز اندک می‌باشد اما در مقام مقایسه میزان گرمای تولیدی HDD بیشتر از SSD است.
 • میزان خرابی SSD چیزی در حدود هر ۲ میلیون ساعت برآورد شده است. این میزان در HDD 1.5 میلیون ساعت است.
 • سرعت کپی فایل‌ها و نوشتن در SSD معمولاًٌ چیزی در حدود ۲۲۰ MB/S و در نسخه‌های پیشرفته ۵۵۰ MB/S می‌باشد. این سرعت در HDD ، ۵۰ تا ۱۲۰ MB/S می‌باشد.
 • بازکردن فایل‌ها در SSD به طور میانگین ۳۰ درصد سریع‌تر از HDD می‌باشد. همانطور که پیداست سرعت HDD  از SSD پایین‌تر است.
 • از نظر قیمت درایو حالت جامد (SSD) از درایو دیسک سخت (HDD) ارزان‌تر است.
 •  بابررسی تفاوت  SSD و هاردهای معمولی ، هر چند به نظر می‌رسد درایو SSD برتری تام و تمامی نسبت به HDD دارد، اما باید گفت که انتخاب و گزینش یکی از آن‌ دو بستگی به نیاز کاربر دارد و مقایسه انجا‌م‌شده در اینجا تنها راهکاری برای درنظرگرفتن مزایا و معایب در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای آشنایی با بهترین ssd های بازار این مطلب را بخوانید.

مرکز سخت افزار ایران

مرکز سخت افزار ایران یکی از مراکز پیشرو در ارائه خدمات و سرویس های تعمیر دستگاه های هوشمند الکترونیکی، ارتباطی و خانگی است. این مرکز جهت ارائه بالاترین سطح کیفی خدمات، زبده ترین کارشناسان و مهندسان دو حوزه سخت افزار و نرم افزار را به همکاری فراخوانده است و پیشرفته ترین تجهیزات روز دنیا را در اختیار آنان نهاده است. تعمیر رایانه یکی از خدمات تخصصی این مجموعه می باشد .

بهره‌مندی از ابزارآلات پیشرفته و تکنولوژی‌های روز دنیا جهت تعمیر، این مرکز را به عنوان بهترین و مجهزترین مرکز تعمیرات در ایران مطرح ساخته است. مرکز سخت افزار ایران، مجهز به بخش CRM ( واحد ارتباط با مشتریان) است تا تمامی خدمات ارائه شده در این مرکز زیر نظر این واحد مورد بررسی قرار گیرد و مشکلات احتمالی به مدیریت مرکز گزارش گردد.

تعمیرات کامپیوتر  / آموزش تعمیر کامپیوتر / تعمیرات کامپیوتر ایسوس / تعمیر کامپیوتر ایسوس /  تعمیرات کامپیوتر دل / تعمیرات کامپیوتر اچ پی /  تعمیرات کامپیوتر acerتعمیرات رایانه 

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *