اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

تنظیمات فوکوس دوربین

فوکوس یکی از مباحث مهم در عکاسی است که تاثیر بسیار زیادی بر کیفیت تصاویر و حرفه ای تر شدن عکس های ثبت شده دارد. عکاس ها با تنظیمات فوکوس دوربین ، روی نقاط مورد نظرشان تاکید بیشتری می کنند. اگر فوکوس دوربین شما به درستی تنظیم شده باشد، می توانید بدون توجه به مدل دوربین، عکس های حرفه ای و خیره کننده ای را به ثبت برسانید.

با تنظیم فوکوس و فولو (بخش تاریک عکس یا بک گراند) کیفیت عکاسی شما به مراتب افزایش خواهد یافت. در ادامه نکات کاربردی را در خصوص نحوه تنظیمات فوکوس لنز دوربین و کالیبره کردن آن به شما ارائه می دهیم. همچنین ضمن بررسی دلایل فوکوس نکردن دوربین ، روش های برطرف کردن این مشکل و علت تار شدن دوربین عکاسی را در مقاله مربوط به خود، را به شما آموزش می دهیم.

آموزش تنظیم فوکوس دوربین

فوکوس دوربین ها هم به صورت دستی تنظیم می شود و هم می توان آن را در حالت اتوماتیک قرار داد. تقریبا همه دوربین های جدید به قابلیت اتوفوکوس مجهز هستند و فرایند فوکوس را به صورت خودکار انجام می دهند. در فوکوس اتوماتیک دوربین کانن، نقاط فوکوس فعال باید روی سوژه باشند تا به صورت واضح درون عکس ثبت شوند.

در واقع با انتخاب حالت فوکوس اتوماتیک، خود دوربین با توجه به سوژه و سایر شرایط مربوطه، عملیات فوکوس را انجام می دهد. اما عکاس های حرفه ای تر معمولا از فوکوس دستی استفاده می کنند. در فوکوس دستی، کاربر می تواند روی بخش های مورد نظرش فوکوس کرده و میزان فوکوس را به دلخواه خود تنظیم کند. بنابراین می توان گفت بهترین نوع تنظیمات فوکوس، حالت دستی است و می توانید در صورت نیاز، از فوکوس اتوماتیک هم استفاده کنید.

مراحل تنظیم فوکوس لنز دوربین

برای تنظیم فوکوس لنز دوربین که با عنوان کالیبره کردن فوکوس نیز شناخته می شود، می توانید به ترتیب زیر عمل کنید:

1. با دوربین مدنظر خود یک عکس بگیرید.

2. عکس گرفته شده را به صورت خام Camera Raw, Bridge, LR) ) باز کنید.

3. پس از باز کردن عکس به صورت خام، تا ۲۰۰٪ عکس را زوم کنید و ببینید آیا فوکوس مدنظر بر روی خطکش هنوز روی ۰ است یا نه.

4. این کار را تا جایی تکرار کنید که نقطه سبز فوکوس روی صفر خط کش باشد. به این ترتیب تنظیمات فوکوس دوربین شما به بهترین شکل انجام می شود.

دلایل فوکوس نکردن دوربین

علی رغم انجام تنظیمات فوکوس دوربین، گاهی فولو و فوکوس به صورت درست انجام نمی شود. فوکوس نکردن دوربین های عکاسی دلایل مختلفی دارد که باید شناسایی شوند. بد نیست بدانید که هنگام استفاده از حالت فوکوس خودکار، دوربین تمامی نقاط فوکوس را به کار خواهد گرفت تا بر روی نزدیک ترین شیء با کنتراست مناسب، قفل کند. گاهی نقطه ای که دوربین انتخاب می کند با آنچه شما در نظر دارید متفاوت است. یعنی در حالی که شما نقطه خاصی از سوژه را مد نظر دارید، دوربین بخش دیگری را برای فوکوس انتخاب می کند.

بنابراین بهتر است از حالت نیمه اتوماتیک یا کاملا دستی استفاده کنید تا فوکوس عکس دقیقا روی نقطه مورد نظرتان باشد. تنظیم نبودن حالت اتوفوکوس (AF)، کم بودن نور محیط، پایین بودن کنتراست سوژه، بازتاب نور در بدنه، استفاده از لوازم جانبی روی لنز و کثیف بودن سنسورهای اتوفوکوس، مانع از فوکوس مناسب و درست دوربین می شوند. با تنظیم نور محیط و تمیز کردن بخش های آلوده، می توان این مشکل را به راحتی برطرف کرد.

نمایندگی تعمیرات دوربین

نمایندگی تعمیرات دوربین، به صورت ویژه برای خدمات رسانی در زمینه ترمیم و رفع مشکلات انواع دوربین های عکاسی و فیلمبرداری تاسیس شده است. این مرکز با بهره مندی از کادری مجرب و استفاده از نوین ترین متدهای روز دنیا، خدمات با کیفیتی را در حوزه فروش و تعمیر انواع مدل های دوربین فیلمرداری و عکاسی از برندهای مطرحی همچون کانن، نیکون، سونی و … به کاربران ارائه می دهد. همکاران ما در نمایندگی تعمیرات دوربین مرکز سخت افزار ایران، نهایت تلاش خود را می کنند که ضمن تحقق اهداف مشتری مداری، رضایت مشتریان محترم را جلب نمایند. برای بهره مندی از خدمات نمایندگی تعمیر دوربین در تهران و کرج، با همکاران ما در بخش پذیرش و پشتیبانی تماس بگیرید.

4/5(1 امتیاز)