021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

شیر تخلیه ی پکیج

شیر تخلیه ی پکیج که به آن شیر اطمینان  نیز می گویند، از جمله اجزای محافظتی بسیار ضروری در پکیج ، به منظور کنترل فشار بیش از حد تولید شده در سیستم است. هنگامی که  آب در سیستم داخلی پکیج حرارت می بیند ، افزایش فشار آب پدیدار می شود. در مواقعی که فشار پکیج بیش از حد بالا رود، شیر اطمینان پکیج به صورت اتوماتیک باز شده و فشار مضاعف داخل مدار دستگاه را خارج می کند تا فشار بالا در دستگاه خنثی شود. در اینجا به شناسایی نحوه ی عملکرد شیر تخلیه ی پکیج و نیز بررسی عیب یابی سیستم آن می پردازیم.

در مطالب مربوط به سرویس و هواگیری پکیج نیز در مورد شیر تخلیه یا شیر اطمینان صحبت کرده ایم. با باز کردن این شیر و یا بستن آن، که معمولا در زیر پکیج قرار گرفته است، می توان فشار پکیج را کنترل کرد. در بسیاری از موارد، افت فشار پکیج با باز و بسته کردن این شیر کنترل شده و می توان از طریق، مشکل گرم نشدن آب را نیز برطرف کرد.

شیر تخلیه ی پکیج

نحوه ی عملکرد شیر تخلیه ی پکیج

شیر اطمینان پکیج دیواری، به منظور کنترل فشار دستگاه در آن تعبیه شده است. این قطعه کمک می کند که فشار پکیج از حد استانداردی، بیشتر یا کمتر نشود. قطعات پکیج که در مدار آب سیستم هستند، تحمل فشار بیشتر از ۳/۵ بار را ندارند. در نتیجه باید وسیله یا ابزاری برای کنترل این فشار باشد تا قطعات آسیب نبینند. شیر سه بار، شیر اطمینان و یا شیر تخلیه پکیج، جهت اطمینان از بالا نرفتن فشار بار و کاهش آن در صورت نیاز، تعبیه شده است. شیر اطمینان پکیج دارای یک فنر و یک دیافراگم لاستیکی است که تحمل فشار را تا ۲/۵ بار دارند. عملکرد شیر تخلیه به این صورت است که اگر فشار پکیج بیشتر از حد مجاز شود، فنر کم کم جمع شده و باعث می شود دیافراگم مسیر شیر اطمینان را باز کند. در نتیجه آب اضافی به بیرون می ریزد و فشار دستگاه به حالت عادی باز می گردد.

دلایل خرابی شیر اطمینان پکیج

شیر تخلیه پکیج یا همان شیر اطمینان پکیج یکی از قطعات اصلی این سیستم گرمایشی می باشد که در زیرِ اتصالات پکیج و به منظور کنترل فشار داخلی تعبیه شده است. در برخی از مواقع به دلیل فرسودگی، وارد شدن شوک گرمایی و یا ضربات غیر منتظره این شیر تخلیه ی پکیج خراب می شود و دچار نشتی می شود. چنانچه شیر تخلیه پکیج خراب شود بهترین کار جهت سرویس دهی صحیح پکیج، تعویض آن با مدل مشابه می باشد که باید توسط تعمیرکاران مجرب اعمال شود.

منظور از افت فشار پکیج چیست؟

افت فشار پکیج، یکی از مشکلات رایج این دستگاه است که افراد زیادی از بروز آن شکایت دارند. منظور از افت فشار پکیج این است که دستگاه فشار لازم برای گرم کردن آب را ندارد. این مشکل ممکن است در اثر نشتی مدار بسته  پکیج یا نشتی آب اتفاق بیفتد. در این حالت وقتی شیر آب را باز می کنید، مشعل روشن نشده و به دنبال آن، حرارت آب بالا نمی رود. در نتیجه آب سرد است و گرم نمی شود. گاهی منبع انبساط پکیج درست کار نکرده و یا هوا در لوله ها وجود دارد و افت فشار پکیج به این دلیل اتفاق می افتد.

علائم خرابی شیر تخلیه ی پکیج

مطمئنا خراب بودن شیر اطمینان پکیج دارای علائمی می باشد که نیاز به توجه ویژه دارد. علائم اصلی خرابی شیر اطمینان پکیج عبارتند از :

 1. بالا رفتن بیش از حد فشار در پکیج
 2. نشتی آب از شیر اطمینان پکیج

خراب بودن شیر اطمینان پکیج با بالا رفتن بیش از حد فشار پکیج اتفاق می افتد. در این حالت عقربه فشارسنج پکیج بیش از 2 بار را نشان داده و در محدوده قرمز رنگ فشارسنج قرار می گیرد، در چنین حالتی اگر پکیج همچنان به کار کردن در فشار بالا ادامه دهد، با علامت بعدی خرابی شیر اطمینان پکیج یعنی نشتی آب از محل شیر تخلیه ی پکیج مواجه خواهید شد و سیستم گرمایشی پکیج نیازمند تعمیر می شود.

نمایندگی تعمیرات پکیج

شیر تخلیه ی پکیج قطعه ی بسیار حساس و در عین حال مهمی باشد که خرابی آن می تواند بسیار خطرناک باشد. مرکز سخت افزار ایران خدمات نصب و راه اندازی پکیج ، سرویس پکیج ، تعمیرو تعویض قطعات پکیج را به صورت تخصصی به کاربران ارائه می نماید. مرکز سخت افزار ایران توسط کارشناسان وتعمیرکاران مجرب و با استفاده از پیشرفته ترین ابزارها و تکنیک های سرویس دهی، شما را در جهت تعمیر وبرقراری سیستم های گرمایشی انواع پکیج ها یاری می کنیم ، همچنین در بخش تعمیرات نیز مقالات و راهکارهای کاربردی بسیاری در جهت حفظ سلامت پکیج ها اراﯬ می شود.

3.6/5(7 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

2 پاسخ

 1. با سلام. شوفاژها گرم می‌شوند رادیاتور هم روشن می‌شود ولی آب خروجی داغ نمیشود. لازم به ذکر است که شیر پر کن که گاهی نشتی دارد. درضمن پکیج دیواری ایران رادیاتور می‌باشد

  1. مرکز سخت افزار ایران گفت:

   روز به خیر دوست عزیز،
   بررسی کنید درجه آب مصرفی به درستی تعیین شده باشد. البته ممکن است ایراد از فشار آب پکیج هم باشد. برای حل مشکل لازم است تکنسین در محل حاضر شوند. برای ثبت درخواست با شماره 1662 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *