021-62948

اشتراک گذاری

انواع کاغذ در صنعت چاپ

اگر از کاربران همیشگی پرینترها و چاپگرهای موجود در بازار باشید، مطمئنا هنگام خرید کاغذ چاپ کمی تردید خواهید داشت. همان طور که می دانید جنس کاغذ در کیفیت چاپ اسناد تاثیر به سزایی دارد. از طرفی مسلما جنس کاغذ می تواند کارایی چاپگر را کنترل کند.

به طور کلی کاغذهای صنعت چاپ یک مجموعه ی مجزا را تشکیل می دهند. در این مقاله شما را با جنس های مختلف کاغذ برای چاپ اسناد آشنا می سازیم. انتخاب کاغذ مناسب برای دستگاه کپی و پرینترها ، عمر دستگاه کپی را افزایش داده و نیاز به تعمیرات دستگاه کپی را به تعویق می اندازد.

انواع کاغذهای صنعت چاپ

مجموعه ی کاغذهای صنعت چاپ بسیار وسیع است. مسلما کاغذهای روزنامه ای که هر روز در دکه های روزنامه فروشی می بینید با کاغذ A4 که جزوه های دانشجویی را بر روی آن چاپ می کنید، متفاوت است. برخی از مهم ترین کاغذهای چاپ عبارتند از:

کاغذهای صنعت چاپ

کاغذ روزنامه ای

کاغذ روزنامه ای همان کاغذهایی هستند که به صورت رولی و ورقی فروخته می شوند. این نوع از کاغذهای صنعت چاپ معمولا برای شرکت ها و مراکز آموزشی کاربرد خاصی ندارند. اما اگر قرار باشد آگهای های تبلیغاتی خاصی را به چاپ برسانید، احتمالا کاغذ روزنامه ای برایتان کارساز خواهد بود. به هر حال این کاغذها بسیار ارزان قیمت هستند و به سرعت حالت پوسیدگی پیدا می کنند.

کاغذ تحریر

کاغذ تحریر عضو اصلی مجموعه ی کاغذهای صنعت چاپ است. این کاغذها به راحتی در هر نوع چاپگر قرار می گیرند و خیلی ساده توسط خودکار قابل تصحیح هستند. مطمئنا با این نوع کاغذها از زمان بچگی و آغاز درس و مدرسه آشنا هستید. کاغذ تحریر در گرماژهای ۷۰گرم تا ۱۲۰ گرم در بازار موجود است.

کاغذ گلاسه مات و براق

کاغذ گلاسه به دو شکل مات و براق در بازار دیده می شود. اگر قرار است چاپگر شما پرینت های رنگی و باکیفیتی را به چاپ برساند، می بایست از کاغذ گلاسه استفاده کنید. به دلیل داشتن پوشش صاف و یکنواخت این کاغذ، به آن Surface Paper هم گفته می‌شود. لازم به ذکر است که کاغذ گلاسه در گرماژهای مختلف از ۹۰ گرم تا ۳۰۰ گرم تولید می شود.

کاغذ Carbonless

عضو دیگر مجموعه ی کاغذهای صنعت چاپ، کاغذ Carbonless است. این نوع کاغذها به نام کاغذهای خود کپی نیز شناخته می شوند. کاغذ Carbonless با پوشش شیمیایی که شبیه به کاربن عمل می‌کند. کافی است کمی فشار بر روی لایه ی اولی داشته باشید تا کپی نوشته ی خود را در صفحه ی بعدی مشاهده نمایید.

چه نوع کاغذی برای استفاده در دستگاه کپی مناسب است ؟

هر دستگاه کپی دارای ظرفیت مشخصی است که باید به آن توجه کنید. ظرفیت ماهیانه ی هر چاپگر کاملا با جنس کاغذ مصرفی نیز هماهنگ است. کاغذهای استاندارد دستگاه کپی همان کاغذهای تحریری هستند که نه مقوایی باشند نه نازک و سبک. اعتدال در جنس کاغذ موضوع بسیار مهمی است. فراموش نکنید که کاغذهای رنگی و آلوده به جوهر خودکار نیز می توانند برای دستگاه کپی دردسرساز باشند.

5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.