021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

مشکلات رایج در دستگاه کپی

کاربران حرفه ای دستگاههای کپی به این مسئله آگاهند که در دستگاه های فتوکپی برخی اشکالات نسبتاً رایج و متداول هستند. بدین معنا که در حین کار با این دستگاه ها، برخی اشکالات هستند که صرف‌نظر از نوع و برند دستگاه، در دستگاه های کپی اتفاق می‌افتند و عملکرد دستگاه را مختل می سازند. در این مقاله برآنیم تا شما کاربران گرامی را با برخی از مشکلات رایج در دستگاه کپی آشنا سازیم و شیوه های احتمالی جهت رفع این اشکالات را با شما به اشتراک بگذاریم.

در صورتی که از کاربران حرفه ای و یا حتی عادی دستگاه های کپی هستید توصیه می شود تا با مشکلات رایج در دستگاه کپی آشنا شوید و شیوه رفع این اشکالات را بیاموزید. آشنایی با عیوب رایج در دستگاه فتوکپی و تسلط بر روش تعمیر آنها سبب می گردد تا با بروز این اشکالات، کاربر بهترین شیوه جهت رفع آنها را به کار گیرد و در کمترین زمان مشکل پیش امده در دستگاه را به دست خود رفع نماید.

شرح مشکلات رایج در دستگاه کپی

گیرکردن کاغذ در دستگاه فتوکپی

یکی از مشکلات رایج در دستگاه کپی گیرکردن کاغذ در این دستگاه است. بروز این اشکال به علل متفاوتی چون استفاده از کاغذ نامناسب، بارگذاری نادرست کاغذ  و …. روی می دهد. موارد اینچنینی سبب می شود تا کشیدن کاغذ توسط دستگاه به درستی انجام نشود و در نهایت با گیر کردن کاغذ در دستگاه، فرآیند کپی یا چاپ با تأخیر اتفاق بیفتد.

برطرف کردن این قبیل مسائل مستلزم آن است که کاغذ گیر کرده با دست جدا شود یا اندازه‌ی کاغذ مناسب دوباره بارگذاری شود یا تراز بندی کاغذ تصحیح شود. شاید عجیب بنظر آید، اما وجود گرد و غبار بر روی کاغذ نیز آیتم دیگری است که به بروز این اشکال دامن می زند. گردگیری های مکرر و زدودن گرد و خاک از لاستیک‌ های گردان دستگاه کپی کمک می کند تا دستگاه عملکرد بهتری پیدا کند و مشکلات رایج در دستگاه کپی کمتر امکان بروز یابند.

چاپ خطوط بد شکل روی کاغذ کپی شده

اگر پس از چاپ سند مورد نیازتان متوجه وجود خطوطی نابهنجار و بد شکل بر روی کاغذ کپی شده گشتید می توانید اشکال پیش آمده را در یکی از علت های درج شده در بخش زیر جستجو نمایید. در واقع وجود خطوط بدشکل و نابهنجار در یک سند کپی شده به شما می گوید که یکی از اشکالات درج شده در بخش زیر در دستگاه کپی پیش آمده که می بایست مرتفع گردد.

1.وجود مواد خارجی روی آیینه‌ها یا شیشه‌ اسکنر

2.اشکال در عملکرد قطعه توسعه‌دهنده (یونیت دولوپر)

3.سوء کارکرد درام (صرفاً در دستگاه‌های کپی چند کاره)

آموزش رفع مشکل خطوط ظاهر شده روی برگه های کپی

در این مطلب به آموزش رفع مشکل خطوط ظاهر شده روی برگه های کپی خواهیم پرداخت. این مشکل یکی از رایج ترین اختلالتی است که در دستگاه های فتوکپی ایجاد شده و روند عملکرد دستگاه را دچار مشکل می کند. منشأ بروز مشکل متفاوت بوده و ممکن است قطعات داخلی دستگاه دچار معایبی شده باشند. گاهی این خطوط به گونه ای هستند که حتی خواندن محتوای کپی برای کاربران سخت می شود.

لذا لازم است که در صورت مشاهده و تکرار این مشکل، در اسرع وقت اقدام به برطرف کردن آن نمایید. در ادامه مطلب، روش ها و مراحل رفع مشکل خطوط ظاهر شده روی برگه را تشریح کرده و نکاتی را در این رابطه به شما عزیزان ارائه می دهیم. همچنین می توانید با مشاهده فیلم آموزش رفع مشکل خطوط ظاهر شده روی برگه های کپی ، به صورت تصویری با مراحل انجام این فرایند آشنا شوید. گفتنی است همکاران ما در نمایندگی تعمیرات کپی مرکز سخت افزار ایران، آماده ارائه راهنمایی ها و مشاوره های لازم به شما عزیزان در این زمینه می باشند.

دلایل ایجاد خطوط روی برگه کپی

برای رفع مشکل خطوط ظاهر شده روی برگه های کپی اول باید دلایل بروز این اتفاق را بشناسید. یکی از اصلی ترین دلایل ایجاد چنین حالتی در دستگاه های فتوکپی، آلودگی شیشه های اسکن است. همچنین ممکن است استوانه داخل کارتریج تونر خراش برداشته باشد که در این صورت نیاز به تعویض این قطعه می باشد. گاهی این احتمال وجود دارد که سطح روی بخش LSU در داخل دستگاه کثیف باشد.

در این صورت باید LSU را تمیز کرده و از یک تکنسین مجرب برای بررسی و تعمیر دستگاه کپی خود کمک بگیرید. نفوذ گرد و خاک به قطعات و بخش های داخلی دستگاه نیز دلیل دیگری است که منجر به ایجاد خطوط اضافی روی برگه کپی می شود. در ادامه می توانید فیلم آموزش رفع مشکل خطوط ظاهر شده روی برگه های کپی را مشاهده نموده و این مشکل را به راحتی برطرف کنید.

مشکل در فیوزینگ

یکی دیگر از مشکلات رایج در دستگاه کپی بروز اشکال در فیوزینگ است. اشکالات پیش آمده در فیوزینگ غالباً نیاز به تعمیر و تعویض یکی از قطعات دستگاه کپی دارد. از این رو رفع آنها می بایست از طریق تماس با مرکز تعمیرات دستگاه کپی و حضور کارشناس تعمیر دستگاه فتوکپی صورت پذیرد.

کارتریج یا تونر

یکی دیگر از مشکلات رایج در دستگاه کپی مشکل کم شدن یا خالی شدن تونر است. در شرایطی که تونر کم یا خالی شود، به‌ سادگی می توان مجدداً آن را پر یا تعویض کرد. اما اگر مشکل پیش آمده ناشی از سوء کارکرد این قطعه باشد راهکارهای آتی می تواند کمک‌کننده باشد؛ راهکار نخست آن است که یک نمونه برگ کپی (که کیفیت پایینی دارد) را به همراه کارتریج خریداری شده به فروشگاه ببرید و درخواست نمایید تا آن را برای شما تعویض نمایند.

نکته دوم آنکه، توجه داشته باشید اکثریت دستگاه‌ های کپی به تونر مخصوصی نیاز دارند. اگر کارتریج نا مناسبی را بکار برید، به کیفیت چاپ لطمه وارد می کنید. بنابراین بهتر است از کارتریج و تونرهای باکیفیت و سازگار با دستگاه کپی تان استفاده نمایید.

صفحات چروک

خروج صفحات چروک و تاخورده یکی دیگر از مشکلات رایج در دستگاه کپی است که غالب کاربران این دستگاه با آن دست به گریبانند. بروز این اشکالات عمدتاً مرتبط با مجموعه فیوز دستگاه است. در صورتی که علی‌رغم استفاده از برگ های مناسب و رعایت تمامی نکات چاپ، خروجی دستگاه کپی همچنان برگ هایی چروک و تاخورده است بهتر است قطعه مرتبط، غلتک های خوراک و مجموعه فیوز را تعویض نمایید.

 کپی‌ها بسیار روشن یا بسیار تیره

اگر از کاربران حرفه ای دستگاه کپی هستید، حتما می دانید که خروجیِ دستگاه کپی های گاه بسیار روشن یا بسیار تیره است. این مورد از مشکلات رایج در دستگاه کپی عمدتاً به دلیل عدم توازن کنترل تراکم روی کپی کننده است. در صورتی‌ که تنظیمات قبلی سهواً تغییر کرده باشند، تصاویر بعدی فتوکپی شده بسیار روشن یا بسیار تاریک خواهند بود.

در این صورت، تنظیم مجدد سطوح تراکم بهترین راهکار است. البته این امکان هم وجود دارد که عمر کاری درام به پایان رسیده است و یا تونر دستگاه بد است. استفاده از تونرهای بی‌کیفیتی که در حد و اندازه کدهای سازنده نیستند از مواردی هستند که به مسائل تراکم سبک منجر می‌شوند. جهت رفع این اشکال می توانید از قطعات جایگزین استفاده نمایید.

وجود نقاطی بر روی صفحه کپی شده

آخرین مورد از مشکلات رایج در دستگاه کپی که در این بخش به آن خواهیم پرداخت وجود نقاطی بر روی صفحه کپی است. وجود نقاطی بر روی صفحۀ کپی شده ممکن است به دو صورات اتفاق بیفتد. مورد نخست تمرکز نقاط در یک مکان از برگ چاپ شده است.  این مشکل احتمالاً ناشی از لکه یا گرد و غبار روی شیشه یا آیینه کپی است. این مشکل با پاک کردن صحیح آیینه ها و شیشه برطرف می‌شود. مورد دوم پراکندگی نقاط است. نقاط پخش شده روی کاغذ با آرایش تصادفی می‌تواند در اثر معیوب بودن و وجود اشکال در درام باشد. این اشکال نیز عمدتاً با تعویض این قطعه برطرف می‌گردد.

تعمیر دستگاه کپی

دارندگان دستگاه های کپی می توانند کلیه سرویس های مرتبط با بهسازی، ترمیم، تعمیر و سرویس مرتبط با این دستگاه را از مرکز تخصصی تعمیر دستگاه کپی دریافت نمایند. مرکز سخت افزار ایران با دارا بودن ۴ شعبه در نقاط مختلف تهران، امکان دسترسی سریع به سرویس های تخصصی تعمیر دستگاه کپی را فراهم آورده است. کاربران دستگاه های کپی می توانند با توجه به منطقه و محل کار خویش، با یکی از شعب تعمیر دستگاه کپی تماس گرفته و تخصصی ترین سرویس های مورد نیاز را در اسرع وقت دریافت نمایند. شایان ذکر است در صورتی که امکان جداسازی قطعه معیوب از دستگاه کپی وجود نداشته باشد، سرویس های تخصصی مرتبط با تعمیر دستگاه کپی را می توان با استفاده از سرویس «تعمیر در محل کپی» دریافت نمود.

مرکز سخت افزار ایران

خدمات ارائه شده در مرکز سخت افزار ایران در برگیرنده تمامی خدمات و سرویس های مرتبط با دستگاه های هوشمند و الکترونیکی امروزی اعم از گردگیری، بازسازی، تعویض، تعمیر و … است. شما کاربران گرامی می توانید در صورت مشاهده هرگونه عیب و اختلال در هریک از دستگاه های هوشمند اداری، خانگی و از این دست به مرکز سخت افزار ایران مراجعه نموده و تخصصی ترین خدمات مرتبط با این دستگاه را دریافت کنید.

کارشناسان ما در این مرکز شما را در جریان جزیی ترین اشکالات پیش آمده در دستگاه قرار داده و راهکارهای موجود جهت رفع آنها را با شما در میان می گذارند. نکته شایان ذکر در این میان، استفاده از قطعات اورجینال و شرکتی در صورت نیاز به تعویض قطعات معیوب در حین تعمیر است. در این مجموعه آرشیوی جامع از تمامی قطعات قابل تعویض دستگاه ها وجود دارد تا در صورت نیاز، قطعه معیوب در کمترین زمان و بی هیچ فوت وقتی تعویض گردد.

اخبار، مقالات، محصولات و سوالات متداول در سایر بخش های وبسایت قابل پیگیری است.

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.