اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

علت خط انداختن دستگاه کپی چیست؟

آیا تاکنون با مشکل خط انداختن دستگاه کپی مواجه شده اید؟ گاهی اوقات دستگاه کپی سرتاسر برگه را با خطوط عمودی و سیاه رنگی می‌پوشاند؛ گاهی اوقات هم این خطوط به حدی زیاد هستند که محتوای داخل برگه قابل مشاهده نیست. برخی مواقع عوامل خیلی ساده و پیش پا افتاده‌ای موجب بروز این مشکل می‌شوند که به راحتی می‌توان آن‌ها را برطرف کرد اما بعضی اوقات هم مشکلات سخت‌افزاری جدی موجب خط انداختن دستگاه کپی بر روی کاغذ می‌شوند. در ادامه تمامی دلایل ریز و درشتی که در بروز این مشکل دست دارند را بررسی می کنیم.

بررسی علت خط انداختن دستگاه کپی

  • ریختن تونر درون دستگاه کپی

رایج‌ ترین علت خط انداختن دستگاه کپی، ریختن تونر درون دستگاه کپی است که موجب کثیف شدن سطح شیشه و درنهایت چاپ خطوط بر روی برگه می‌شود.


  • کثیف بودن شیشه اسکنر

یکی از مهم‌ترین عواملی که در چاپ با کیفیت و عدم چاپ خطوط بر روی کاغذ تاثیرگذار می‌باشد، تمیز بودن شیشه اسکنر است. هر نوع کثیفی بر روی شیشه اسکنر موجب کاهش کیفیت چاپ و همچنین ایجاد خطوطی بر روی کاغذ می‌شود.


  • کثیف بودن اسلایدشو

یکی از مهم‌ترین قطعات دستگاه کپی، اسلایدشو است که وظیفه تمیز کردن قطعات دستگاه کپی را برعهده دارد؛ بنابراین بدیهی است که خود این قطعه به مرور زمان کثیف شود از این‌رو دیگر علت خط انداختن دستگاه کپی بر روی کاغذ، کثیف شدن اسلایدشو آن است.


  • بروز مشکلات سخت‌ افزاری

بروز مشکلات سخت‌افزاری در دستگاه کپی مانند: خرابی کارتریج یا درام دستگاه کپی از دیگر دلایلی هستند که موجب خط انداختن دستگاه کپی می شوند. در این صورت بهترین راه تماس با مرکز سخت افزار ایران است تا تکنسین های این مرکز در آدرس مورد نظر شما حاضر شده و به عیب یابی کارتریج و درام دستگاه کپی بپردازند و درصورت بروز مشکل برای هر یک از این قطعات، آن را تعمیر کنند.

خط انداختن دستگاه کپی

روش های حل مشکل خط انداختن دستگاه کپی

  • تمیز کردن سطح شیشه

همانطور که اشاره کردیم تمیز بودن سطح شیشه دستگاه کپی تاثیر بسزایی در چاپ باکیفیت دارد؛ از این‌رو ایجاد لک بر روی شیشه یا ریختن ذرات تونر بر روی آن موجب کثیف شدن شیشه و خط انداختن دستگاه کپی بر روی کاغذ می ‌شود. بنابراین درصورتی که با این مشکل روبه‌رو شدید اولین کاری که باید انجام دهید چک کردن تمیزی سطح شیشه است. درصورتی که سطح شیشه دستگاه کپی کثیف شده بود یا ذرات تونر بر روی آن ریخته بود سعی کنید آن را با یک دستمال خشک و نرم تمیز کنید.

  • تمیز کردن اسلایدشو

اسلایدشو یکی دیگر از قطعات دستگاه کپی است که وظیفه تمیز کردن اجزای داخلی دستگاه کپی را برعهده دارد؛ اما گاهی اوقات خود این قطعه کثیف می ‌شود و درنتیجه موجب خط انداختن دستگاه کپی بر روی کاغذ می ‌شود. از این‌رو اگر از تمیز بودن سطح شیشه اطمینان حاصل کردید برای رفع این مشکل به سراغ تمیز کردن اسلایدشو بروید.

  • تعویض بلید کارتریج

کارتریج دارای تیغه نازکی است که وظیفه آن پخش کردن تونر به صورت مساوی بر روی سطح درام است. تا درام بتواند تونر را بر روی کاغذ منتقل کند. نام این تیغه نازک دکتر بلید است که بروز هرگونه اختلالی در آن می ‌تواند مشکلات متعددی را در فرآیند چاپ ایجاد کند. یکی از این مشکلات، خط انداختن دستگاه کپی بر روی کاغذ است. البته عیب‌یابی و تعویض این قطعه به تخصص کافی در این زمینه نیاز دارد.

  • تعویض مگنت کارتریج

یکی دیگر از قطعات درون کارتریج که آسیب‌ دیدگی آن موجب بروز اختلال در فرآیند چاپ می‌شود، مگنت است. درواقع مگنت غلطکی آهنربایی درون کارتریج است که وظیفه آن انتقال تونر به دهانه خروجی کارتریج است. درصورتی که میزان توان آهنربایی این قطعه کاهش پیدا کند پودر تونر به اندازه کافی به دهانه خروجی کارتریج نمی ‌رسد از این‌رو ممکن است دستگاه کپی با مشکل خط انداختن بر روی کاغذ روبه‌رو شود.

  • تعویض درام

همانطور که اشاره کردیم وظیفه درام دستگاه کپی، انتقال تونر بر روی کاغذ است. از این‌رو درام نقش اساسی و مهمی را در فرآیند چاپ بازی می ‌کند. درصورتی که تمامی راه ‌حل‌های پیشنهادی را امتحان کردید اما باز هم موفق نشدید مشکل خط انداختن دستگاه کپی بر روی کاغذ را برطرف کنید مطمئن باشید که مشکل از درام دستگاه است.

فهرست