اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

تعمیر فن کولر گازی

امروزه کولر گازی یکی از کاربردی ترین لوازم خانگی محسوب می شود که حتی در محل کار نیز از کاربری بالایی برخوردار است. اکنون با ورود به فصل گرما کولرهای گازی جایگاه ویژه ای در محیط های بسته پیدا کرده اند. چیزی که در این بین ممکن است فراموش شود ولی از موارد مهم و حیاتی به شمار می آید، این است که برای بهره وری مناسب از کولر گازی باید از سلامت آن مطمئن بود.

یکی از مشکلاتی که عملکر کولر گازی را تهدید می کند، فن آن است. فن کولر گازی از قطعات مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد. دو بخش اصلی این قطعه را کامل می کند: موتور فن و کلید چند حالته فن. اگر یکی از این دو بخش یا قسمت های مرتبط با آنها دچار آسیب یا اختلال شود، موجبات  تعمیر فن کولر گازی   را فراهم می نماید.

تعمیر فن کولر گازی

علائم خرابی فن کولر گازی

مهم ترین مشکل و ایراد فن کولر گازی، کار نکردن این قطعه است. اگر فن از کار بیفتد، ممکن است کولر به طور کلی روشن نشود. بنابراین یکی از علائم خرابی فن، روشن نشدن کولر گازی است. همچنین احتمال خاموش شدن دستگاه به صورت ناگهانی هم وجود دارد. البته این مورد در صورتی صدق می کند که برد سالم باشد. خنک نکردن کولر یا مختل شدن فرایند پرتاب باد هم ممکن است ناشی از خرابی فن یا عملکرد ناقص این قطعه باشد.

چیزی که اهمیت دارد این است که به محض مشاهده مشکل در کارکرد فن کولر گازی، با یک تعمیرکار با تجربه و ماهر تماس بگیرید و مشکل را گزارش دهید. همکاران ما در نمایندگی تعمیرات کولر گازی، به محل انتخابی شما آمده و ضمن بررسی دقیق دستگاه، هر اقدامی را که برای تعمیر فن کولر گازی لازم باشد، به نحو احسن انجام می دهند.

تعویض فن کولر گازی

اگر پره های فن بشکنند یا آسیب دیدگی فن به اندازه ای باشد که امکان ترمیم آن وجود نداشته باشد، باید این قطعه را تعویض کرد. برای تعویض فن کولر گازی باید تمام اتصالات این قطعه، که بعضا با قطعات دیگر در ارتباطند، باز شوند.

بنابراین ضروری است که تکنسین تمامی این اتصالات و ارتباط آنها با سایر قطعات و اجزاء کولر را به خوبی بشناسد تا در باز و بسته کردن آنها اشتباه نکند. چرا که در این صورت ممکن است دیگر قطعات کولر هم آسیب ببینند. کارشناسان در شرایطی که امکان تعمیر فن کولر گازی وجود نداشته باشد، آن را با یک فن جدید و البته اورجینال جایگزین می کنند تا مشکلات کولر برطرف شوند.

تعویض فن کولر گازی

دلایل خرابی فن کولر گازی

نیم سوز شدن رله برد

یکی از دلایل اصلی خرابی فن کولر گازی، نیم سوز شدن رله برد است. این قطعه ولتاژ اکثر قطعات کولر و به ویژه موتور را تامین می کند. نیم سوز شدن یا درست کار نکردن رله برد موجب از کار افتادن فن شده و طبیعتا کولر گازی هم در این شرایط درست کار نمی کند. تعویض رله برد معمولا بهترین کار برای تعمیر فن کولر گازی است و به شرط استفاده از قطعه اورجینال، مشکلات فن را برطرف می کند.

از کار افتادن شفت های موتور

موتور کولر گازی به عنوان یکی از مهم ترین قطعات فن، در نحوه کار این قطعه تاثیر می گذارد. محور موتور فن دارای دو تیغه در طرفین است که هوا را به داخل کویل ها کشیده و هوای گرم را از دستگاه بیرون می برند. یاتاقان هایی هم در موتور وجود دارند که اگر شل شده و یا بسوزند، عملکرد فن را به شدت مختل می کنند. در این صورت فن از کار می افتد و برای تعمیر فن کولر گازی، باید یاتاقان ها را تعویض کرد.

خرابی سنسور کنترل دما

آخرین عاملی که باعث خرابی فن یا از کار افتادن این قطعه می شود، خرابی سنسور کنترل دماست. معیوب شدن این قطعه الکتریکی باعث می شود که علی رغم کار کردن موتور فن، خود فن هیچ فعالیتی نداشته باشد. تیم تعمیراتی نمایندگی مجاز تعمیرات کولر گازی با تعمیر سنسور کنترل دما، بخش مهمی از مشکلات را برطرف می کنند.

تست فن کولر گازی

برای این که تعمیرکار مطمئن شود فن کولر گازی آسیب دیده و تعمیر یا تعویض آن الزامی است، باید این قطعه را تست کند. روند تست فن کولر گازی به این ترتیب است که قطعات مختلف، به شکلهای گوناگون بررسی می شوند. بررسی قطعاتی همچون ترموستات، فن خارجی سیستم، خازن ها، موتور، برد، شفت موتور، شفت های داخلی و خارجی و … بخشی از فرایند تست فن محسوب می شوند. همچنین در صورت نیاز، فیلترهای هوا تعویض و تیغه های فن نیز پاکسازی می شوند. روش دیگری هم برای تست این قطعه وجود دارد و آن استفاده از اهم متر است. تکنسین های حرفه ای با استفاده از اهم متر، فن را تست کرده و اقدامات لازم برای تعمیر فن کولر گازی را انجام می دهند.

روش تست موتور فن کولر گازی

یکی از مراحل تعمیر فن کولر گازی، تست این قطعه است که در بخشهای قبلی توضیح داده شد. برای امتحان کردن موتور و اطمینان از سالم بودن آن باید فن را باز کرده و به شفت دسترسی پیدا کنید. سپس شفت موتور را بچرخانید تا بدانید که حرکت آن به چه شکل است. اگر در حرکت آن اختلالی وجود داشت، باید موتور فن را تعویض کنید. در غیر این صورت، موتور فن کولر گازی شما سالم است و ایراد فن مربوط به بخش های دیگر می باشد.

تعویض بلبرینگ فن کولر گازی پنجره ای

بلبرینگ یکی از قطعات مهم فن است که چرخش پره ها را امکان پذیر می سازد. اگر این قطعه به هر دلیلی از کار بیفتد یا درست کار نکند، پره ها درست نمی چرخند و در نتیجه، عملکرد فن مختل می شود. ممکن است بر اثر خرابی مداوم بلبرینگ، فن به طور کلی از کار بیفتد یا موتور آن بسوزد. معمولا بلبرینگ قابل ترمیم نیست و باید آن را تعویض کرد. برای تعویض بلبرینگ فن کولر گازی پنجره ای، باید فن با استفاده از پیچ گوشتی باز شود. سپس بلبرینگ جدید جایگزین شده و بخشهای باز شده، مجددا بسته می شوند. پس از نصب بلبرینگ جدید، عملکرد فن و کولر به حالت عادی باز می گردد.

قیمت فن کولر گازی

فن کولر گازی در اندازه و ظرفیت های مختلف ساخته شده است و قیمت آن بر همین اساس متفاوت است. مدل فن بستگی به ظرفیت کاری کولر دارد. فن کولرهای ایستاده و اسپلیت های ظرفیت بالا گران تر است و کولرهایی با ظرفیت پایین تر، دارای فن ارزان قیمت تری هستند. نمایندگی تعمیرات کولر گازی به مشتریان خود این اطمینان را می دهد که تنها از فن های اصل و شرکتی در دستگاهها استفاده می کند. برای اطلاع از قیمت فن و هزینه تعمیر یا تعویض این قطعه، با همکاران ما در ارتباط باشید.

قطعاتی که باعث خرابی فن کولر گازی می شود:

موتور بلوور

اختلال در بلوور فن هم موجب خرابی خودش شده و هم فن را از کار می اندازد. در این حالت یا باید بلوور تعویض گردد و یا به حدی به فن آسیب می زند که تعمیر فن کولر گازی پیش می آید.

خازن فن

این قطعه به وسیله سیم هایی به کمپرسور وصل است و استارت شروع به کار فن را انجام می دهد. در نتیجه سوختن خازن تعمیر فن کولر گازی اولین قدم در مشکلات کولر گازی است.

سنسور کنترل دما

این سنسور یک قطعه الکتریکی است که آسیب آن موجب آسیب موتور فن نیز می گردد. در صورتی که موتور و فن همزمان کار نکنند اختلال در سنسور کنترل دما به وجود می آید و تعمیر فن کولر گازی را به وجود می آورد.

شفت داخلی و خارجی موتور فن

از کار افتادگی این قطعات باعث تعمیر فن کولر گازی می شود. محور موتور فن دارای دو تیغه در طرفین آن است که از طرفی هوا را به داخل کویل ها می کشد و از طرفی هوای گرم را خارج می کند. این محورها ممکن است به مرور زمان شل شده یا بسوزند. در این صورت موجب خرابی فن شده و باید موتور فن تعویض گردد.

ترموستات

قطعه ای است که دمای هوا را کنترل می کند. در شرایطی که دمای هوا بالاتر از حد معمول باشد، فعالیت سوییچ ترموستات موجب تامین نیروی فن و کمپرسور می شود. بنابر این اختلال در ترموستات، از عملکرد فن جلوگیری نموده و خرابی فن را به وجود می آورد.

اختلالات وارد بر فن که باعث تعمیر فن کولر گازی می گردد:

  • با وجود برفک بر روی اواپریتور باد سرد از کولر خارج نمی شود: در این حالت کلید چند حالته فن خراب است و در صورت خرابی کلید، موتور فن نیز کار نمی کند.
  • با وجود برفک بر روی اواپریتور باد سرد از کولر خارج نمی شود: چرا که موتور فن سوخته است و باید نسبت به تعمیر فن کولر گازی اقدام نمود.
  • موتور فن روشن می شود اما کمپرسور براه نمی افتد: ترموستات، کمپرسور یا خازن راه انداز خراب است و در صورتی که تعمیر یا تعویض نشود باعث تعمیر فن کولر گازی می شود.
  • کلید فن روی تمام حالت ها فعال است ولی فن روشن نمی شود: قبل از اقدام به تعمیر فن کولر گازی باید بدانید که ممکن است فاز یا نول اصلی فن قطع شده باشد. یا ممکن است کلید فن یا خازن راه انداز معیوب باشد. در این صورت حتما باید برطرف شود تا درصورت سالم بودن آنها معلوم شود که خود فن ایراد دارد و باید تعمیر گردد.
  • کمپرسور و فن هر دو فعالند ولی خنک کنندگی کولر کم است: در این حالت از مشکل پیش آمده یا موتور فن نیم سوز شده، یا فیلتر خروجی کثیف است و یا ترموستات تنظیم نشده است. این موارد در صورتی که برطرف نشود ممکن است فن را بسوزاند و موجب تعمیر فن کولر گازی شود.

در نهایت باید گفت موارد مشابه این نکات به شیوه های دیگر نیز به موتور فن می تواند آسیب برساند و باعث اختلال در فعالیت فن شود. در هر حالت شما باید بدانید که تعمیر فن کولر گازی در صورتی که نتوان راه حل آن را به صورت انفرادی پیدا کرد، باید در اختیار یک تعمیرکار متخصص قرار گیرد.

اجزاء فن کولر گازی

  • بخش دوم: کلید چند حالته فن است که سرعت های مختلف فن را فرمان می دهد.
  • بخش اول: موتور فن قطعه ای است که قرار است هوای لازم جهت وزیدن به اواپریتور را تأمین کند.

تعمیرات کولر گازی

در مرکز تعمیرات کولر گازی متخصصان بسیاری در بخش های مختلف تعمیراتی برای انواع برندهای کولر گازی در خدمت شما مشتریان عزیز می باشند. در این مرکز کلیه فعالیت های مرتبط با تعمیر و ترمیم و تعویض با واسطه زبده ترین افراد انجام می پذیرد. این مرکز با هدف مشتری مداری در تلاش است تا تمامی نیازهای مراجعین را به نحو احسنت مرتفع سازد.

نمایندگی کولر گازی

در نمایندگی کولر گازی شما می توانید انواع کولرهای گازی را در مدل های مختلف ایستاده یا دیواری از بین محصولات برند مورد علاقه تان خریداری نمایید. در این مرکز مشاوره مناسبی در خصوص مشخصات فنی، معرفی، مزایا و معایب انواع محصولات کولر گازی داده می شود تا شما انتخاب مناسبی نیز داشته باشید. همچنین این مرکز برای پشتیبانی از محصولات خریداری شده شما آماده خدمات رسانی می باشد.

5/5(1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.