021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

علت روشن نشدن تلویزیون چیست؟

دلیل روشن نشدن تلویزیون متنوع است و به عوامل زیادی بستگی دارد. در این مقاله، ابتدا دلایل روشن نشدن تلویزیون را مورد بررسی قرار می دهیم. سپس به بررسی مراحل عیب‌ یابی و رفع مشکلاتی که ممکن است باعث عدم روشن شدن تلویزیون شود، می‌ پردازیم و به صورت تخصصی آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

  1. عدم اتصال صحیح تلویزیون به برق
  2. خرابی منبع تغذیه تلویزیون
  3. خرابی سیستم عامل تلویزیون
  4. خرابی مین برد تلویزیون
  5. خرابی پاور تلویزیون
  6. مشکل در ریموت کنترل تلویزیون
روشن نشدن تلویزیون

روش های رفع مشکل روشن نشدن تلویزیون

به طور کلی روش های زیادی جهت رفع مشکل روشن نشدن تلویزیون  و جلوگیری از آن وجود دارند. از جمله این روش ها می توان به بررسی منبع تغذیه، چک کردن کابل ها و اتصالات دستگاه، بررسی ریموت کنترل دستگاه، چک کردن لامپ ها و نشانگر های دستگاه، بررسی روش های نرم افزاری، بررسی دستگاه از جنبه سخت افزاری و مراحلی دیگر اشاره نمود. در ادامه به بررسی این روش های می پردازیم و به صورت دقیق تری این روش ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

1. بررسی منبع تغذیه

اگر تلویزیون شما به طور کامل خاموش است، ابتدا مطمئن شوید که کابل برق به درستی به پریز متصل شده باشد و در خود پریز هم برق وجود داشته باشد. همچنین، اگر از یک نوع دستگاه محافظ نوسانات برق استفاده می ‌کنید، اطمینان حاصل کنید که دکمه تغذیه در وضعیت ON (روشن) قرار دارد.

آشنایی با خدمات مرکز سخت افزار ایران: تعمیر پاور تلویزیون

2. چک کردن کابل ‌ها و اتصالات

مطمئن شوید که کابل ‌های اتصال تلویزیون به منابع ورودی مثل دستگاه پخش DVD یا کابل‌ های HDMI به درستی و به صورت محکم وصل شده باشند. اگر یکی از کابل ‌ها یا اتصالات خراب یا قطع شده باشد، ممکن است تلویزیون به درستی کار نکند.

چرا تلویزیون روشن نمی شود

3. بررسی کنترل از راه دور

از دیگر روش های بررسی مشکل روشن نشدن تلویزیون مربوط به بررسی ریموت کنترل می شود. اگر تلویزیون به درستی روشن نمی‌ شود، ریموت کنترل آن را چک کنید. باتری ‌های ضعیف یا خراب ممکن است باعث این مشکل شوند. همچنین، بررسی کنید که آیا کلید ON/OFF روی تلویزیون به درستی عمل می‌ کند یا مشکل از دکمه های کنترل است.

4. چک کردن نشانگرها و لامپ ‌ها

تلویزیون ‌های مدرن اغلب دارای نشانگرهای LED یا لامپ‌ های نشانگر هستند. این نشانگرها ممکن است به شما اطلاع دهند که تلویزیون در چه وضعیتی قرار دارد. بررسی کنید که آیا هر گونه نوری از تلویزیون مشاهده می‌ شود یا نشانگرها و لامپ های دستگاه چشمک میزنند یا خرابی پیش آمده مربوط به دلایل دیگری است.

خدمات تخصصی مرکز سخت افزار ایران: تعمیر پنل تلویزیون

5. اعمال یک راه حل نرم ‌افزاری

تا حد امکان تلویزیون را خاموش کرده و بعد از چند دقیقه مجدداً روشن کنید. این گاه به معنای یک بازنشانی نرم ‌افزاری ساده است که ممکن است به حل مشکلات کمک کند. برای انجام این اقدام کافیست تا دستگاه خود را خاموش کرده و از برق بکشید و پیس از گذشت چند ثانیه آن را مجددا به برق بزنید و روشن کنید تا در صورت وجود مشکلات نرم افزاری ایراد پیش آمده برطرف گردد.

دلیل روشن نشدن تلویزیون

6. رفع مشکلات سخت‌ افزاری

یکی دیگر از دلایل و روش های بررس مشکل روشن نشدن تلویزیون مربوط به مشکلات سخت افزاری و بررسی آن هاست. اگر با انجام مراحل فوق مشکل پیش آمده حل نشد، ممکن است مشکل از سخت‌ افزار تلویزیون باشد. در این صورت بهتر است با تعمیرکار متخصص تماس بگیرید یا به مرکز خدمات تخصصی مراجعه کنید. هنگامی که تلویزیون شما به درستی روشن نمی ‌شود، این مراحل کمک کننده می ‌توانند به شما در تشخیص و رفع مشکلات کمک کنند. در صورتی که مشکلات پیچیده‌ تری وجود دارد، بهتر است به در صورتی که دستگاه شما تحت گارانتی است از طریق مرکز گارانتی کننده خدمات رایگان را دریافت نمایید و در صورتی گارانتی دستگاه شما به اتمام رسیده است از طریق نمایندگی های تعمیرات مجاز خدمات مورد نظر خود را دریافت نمایید.

مراحل رفع مشکل روشن نشدن تلویزیون

در صورتی که مایل بودید تا قبل از مراجعه به مراکز تعمیرات دستگاه تلویزیون خود را بررسی کنید کافیست تا مراحل نامبرده در زیر به مورد بررسی قرار دهید. در ادامه به صورت تخصصی به این مراحل می پردازیم و آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم.

1. پایه رو میزی یا پایه دیواری را از تلویزیون خود جدا کنید

برای اولین اقدام نیاز است تا پایه روی میزی یا دیواری تلویزیون خود را جدا کنید. معمولا برای جدا کردن پایه های خود تلویزیون می تواند از پیچ گوشتی که در جعبه تلویزیون شما تعبیه شده استفاده نمایید. پس از جدا کردن پایه تلویزیون، باید آن را جدا کنید. اگر تلویزیون شما به دیوار نصب شده بود، باید تلویزیون و براکت نصب شده را از پشت تلویزیون جدا کنید. نکته مهم دیگر در این رابطه این است که پس از جدا کردن پایه حتما تلویزیون خود را به صورت عمود در یک جای نرم و بدون آسیب قرار دهید.

2. تمام پیچ هایی که در پشت بدنه تلویزیون شده قرارا دارند را باز کنید

دومین مرحله بررسی و عیب یابی در تلویزیون هایی که روشن نمی شوند مربوط به باز کردن پیچ های پشتی تلویزیون می شود. برای بررسی بهتر و دقیق کافیست تا تمامی پیچ های مورد نظر را باز کنید و در یک محیط یا یک جعبه قرار دهید تا گم نشود.

3. قاب پشتی تلویزیون خود را باز کنید

پس از باز کردن تمام پیچ های قاب، برای بررسی علل روشن نشدن تلویزیون خود قاب را باز کرده و از تلویزیون جدا کنید. پس باز کردن قاب برد پاور دستگاه خود را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که چراغ برد دستگاه شما به رنگ قرمز نباشد ایراد پیش آمده می تواند مربوط به همین بخش شود.

4. دسته های سیم کشی را از مدار خارج کنید

تمام سیم ها را از برد مدار جدا کنید. معمولا با کشیدن سیم کشی این اقدام رخ می دهد. ( قبل از این اقدام حتما از ارتباط سیم ها عکس بگیرید.)

این مقاله را از دست ندهید: علت خطوط افقی و عمودی تلویزیون

رفع مشکل روشن نشدن تلویزیون

5. پیچ های نگه دارنده مدار را باز کنید

پس از باز کردن سیم کشی ها پیچ های نگه دارنده مدار را باز کنید و مدا را جدا کنید. با توجه به اینکه برد جدا شده برد تغذیه است، توصیه می شود آن را در یک محیط بدون ضربه قرار دهید.

6. شناسایی خازن های خراب

یکی از دلایل روشن نشدن تلویزیون خازن های خراب هستند. معمولا برای رفع این مشکل میباست خازن های خراب را جدا و تعویض نمایید. روش های مختلفی برای شناسایی خازن های خراب وجود دارند. از جمله این روش ها می توان به دریچه های بریده شده، خارج شدن الکترولیت خازن اشاره نمود.  هنگامی که یک خازن از کار می افتد، واکنش شیمیایی داخل خازن می تواند گاز هیدروژن تولید کند، بنابراین خازن ها دارای دریچه هایی هستند که در بالای قوطی های آلومینیومی خود بریده می شوند. این ها برای شکستن و آزاد کردن گازی که در داخل خازن ایجاد شده است.  بنابراین، یک خازن که از کار افتاده است می تواند برآمدگی را در بالا نشان دهد. یکی دیگر از نشانه های خرابی خازن، نشت مایع (الکترولیت) است. این تخلیه می تواند با رنگ نارنجی یا قهوه ای از بالا یا پایین خازن باشد. معمولاً با این نشتی، خازن نیز برآمده می شود. اما یک خازن ممکن است برآمدگی داشته باشد اما نشتی نداشته باشد. درنتیجه حتما برای بررسی بیشتر به رنگ نشتی توجه کنید.

7. خازن های خراب را در برد پیدا کنید

پس از کسب اطلاعات درباره خازن های خراب، حال نوبت آن رسیده تا خازن های خراب در روی برد تلویزیون خود را پیدا کنید. با بررسی علائم خرابی خازن آن ها را به طور دقیق بررسی و شناسایی کنید.

8. خازن های خراب را از تلویزیون خود جدا کنید

پس از شناسایی خازن های خراب، آن ها را از تلویزیون خود جدا کنید.

علت روشن نشدن تلویزیون

9. خازن های جدید را جایگزین خازن های خراب نمایید

در صورت یافتن خازن های جایگزین آن ها با استفاده از تجهیزاتی مانند لحیم های تلویزیون تعویض نمایید.

10. قاب و پایه را متصل کنید

در صورتی که مشکل روشن نشدن تلویزیون شما رفع شد، قاب و پایه رومیزی یا دیوار تلویزیون خود را مجددا به دستگاه متصل کنید و از تلویزیون خود استفاده نمایید. اگرچه روش های نامبرده معمولا در اکثر مواقع پاسخگو هستند، با این حال توصیه می شود حتما خدمات مورد نظر در این رابطه را از طریق نمایندگی مجاز تعمیر تلویزیون یا مرکز گارانتی کننده دستگاه خود دریافت نمایید؛ زیرا معمولا برای انجام این اقدامات نیاز به تجهیزات تخصصی است که این موارد معمولا در مراکز تخصصی با دقت بیشتر و تضمین خدمات ارائه می شود.

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *