021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

علت بالا رفتن درجه یخچال چیست؟

بالا رفتن درجه یخچال در اثر عوامل گوناگونی همچون خرابی المنت، سنسور دیفراست، ترمو فیوز، فن داخلی، برد و… ایجاد می شود. طبق توصیه سازمان غذا و دارو دمای بهینه برای یخچال باید 4 درجه سانتی گراد و برای قسمت فریزر منفی 17 درجه سانتی گراد باشد.‌ بنابراین جهت افزایش طول عمر وسیله و ماندگاری بهتر مواد غذایی لازم است که همواره دما را در همین محدود نگه دارید. در این مقاله به علل بالا رفتن دمای یخچال و چگونگی حل این مشکل می پردازیم. لازم است در صورت حل نشدن مشکل برای تعمیرات تخصصی یخچال اقدام نمایید.

بالا رفتن دمای یخچال

دلایل بالا رفتن درجه یخچال و نحوه رفع آن ها

اگر اخیرا متوجه شده اید که میزان سرمای یخچال شما کاهش پیدا کرده، لازم است بدانید که عوامل مختلفی از قرارگیری دستگاه در محل نامناسب گرفته تا خرابی قطعات مختلف در بروز این مسئله دخیل هستند. به طور کلی دلایل بالا رفتن درجه یخچال عبارتند از:

1. پر بودن بیش از حد یخچال

قرار دادن مقدار زیادی ماده غذایی داخل دستگاه می تواند عملکرد آن را مختل نماید. به این صورت که در صورت پر بودن بیش از حد یخچال احتمال دارد سیستم گردش هوا مسدود شده یا به دشواری کار کند. در این حالت کاهش جریان هوا موجب می شود که دمای داخل آن افزایش یابد. بنابراین توصیه می شود که جهت حفظ سلامت یخچال همواره حجم مناسبی از مواد غذایی را درون آن بگذارید.

2. پوسیدگی لاستیک دور درب

لاستیک دور یخچال به مرور زمان خراب یا پوسیده می گردد، از این رو پس از بسته شدن درب هوای سرد نمی تواند به خوبی داخل دستگاه محبوس شود. در چنین شرایطی بخشی از سرمای داخل وسیله به محیط بیرون نشت می کند، در نتیجه به تدریج دمای آن بالا می رود. در صورت خرابی لاستیک دور درب  بهتر است که در اسرع وقت از یک تعمیرکار بخواهید که آن را تعویض نماید، چون ممکن است که موتور و قطعات دیگر نیز صدمه ببینند.

3. خراب شدن برد

به طور کلی مهم ترین قطعه ای که در تمام وسایل برقی وجود دارد، برد است. در یخچال نیز این گونه می باشد و همه برنامه ریزی های دستگاه توسط این قطعه انجام می شود. حال به علت عدم نگهداری درست ممکن است که برد آسیب ببیند و شاهد بالا رفتن درجه یخچال باشید. از آنجا که برد قطعه ای حساس است، تعمیر آن نیازمند دارا بودن دانش و تجربه کاری فراوان است؛ لذا توصیه می شود که این کار را حتما بر عهده افراد متخصص بگذارید.

خدمات تخصصی مرکز سخت افزار ایران: تعمیر موتور یخچال

4. کثیفی کندانسور

کندانسور بخشی از یخچال است که وظیفه دارد فضای داخلی آن را خنک نگه دارد. پس از مدتی استفاده از دستگاه مقادیر زیادی گرد و خاک روی کندانسور تجمع پیدا می کند که باعث می شود فرآیند سرد کردن آن به درستی انجام‌ نگیرد. بنابراین باید هر هفت ماه یک بار یخچال را از برق بکشید و با استفاده از یک پارچه خشک تمام بخش های کندانسور را تمیز نمایید.

5. آسیب دیدن ترموستات

وجود هر گونه خرابی در ترموستات می تواند باعث افت میزان سرمای یخچال شود. در صورت کار نکردن درست این قطعه گزارش کاهش دمای فضای داخلی دستگاه به موتور یخچال  ارسال نمی گردد، بنابراین فعالیت موتور متناسب با دمای یخچال تغییر نمی کند. این امر باعث می شود که دمای درون یخچال از حالت عادی بالاتر رود، لذا چاره ای جز تعمیر ترموستات نخواهید داشت.

6. خرابی فن یخچال

فن موتور وظیفه دارد که هوای سرد را به فضای داخل یخچال بفرستد، پس خرابی این قطعه موجب بالا رفتن درجه یخچال می شود. در ساختار یخچال های امروزی سه نوع فن شامل کمپرسور، فن داخلی و اپراتور وجود دارد که در صورت خرابی هر یک از آن ها مقدار سرمای یخچال کاهش می یابد. پروسه عیب یابی و قطع شدن سیستم فن ها نیاز به تخصص و مهارت بالایی دارد، لذا در این مواقع حتما از کارشناسان حرفه ای کمک بگیرید.

7. خرابی موتور یخچال

موتور یا همان کمپرسور مهم ترین بخش یخچال است که به علل مختلف مانند باز ماندن درب دستگاه، خفه بودن محل قرارگیری آن و… دچار صدمه می گردد. بسیاری از مواقع عیوب موتور جزئی هستند و با یک تعمیر ساده برطرف می شوند. اما اگر در این زمینه اهمال کنید، احتمال دارد که وسعت خرابی ها بیشتر شود و هزینه زیادی را به شما تحمیل نماید.

8. نشتی جریان گاز دلیل دیگر بالا رفتن دمای یخچال

کندانسور فرآیند خنک کردن فضای داخلی یخچال را از طریق سرد کردن گاز انجام می دهد. حال ممکن است که در اثر سوراخ شدن محل عبور جریان گاز از این ناحیه مقادیری گاز خنک به خارج نشت نماید و موجب بالا رفتن دمای یخچال شود.  

برای اطمینان از نشتی گاز باید به علائم بروز این مشکل مانند برفک زدن یخچال  دقت کنید، همچنین می توانید تجهیزات نشت یاب الکتریکی را نیز مورد استفاده قرار دهید. راه حل دیگر این است که یخچال را از برق بکشید و مواد غذایی درون آن را به طور کامل خارج سازید؛ سپس دوباره دستگاه را به پریز برق وصل نمایید. چنانچه مشاهده کردید که فضای درون آن سرد نمی شود، احتمال دارد که دچار نشتی گاز شده باشد.

5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *