021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

نحوه رفع مشکل برعکس شدن تصویر تلویزیون

گاهی اوقات کاربران بعد از روشن کردن تلویزیون خود متوجه می شوند که تصویر در دستگاه بر عکس شده است. این اتفاق ناگهانی شاید بدون هیچ دلیل و پیش زمینه ای رخ دهد و کاربران حتی دلیل برعکس شدن تصویر تلویزیون را هم ندانند. بسیاری قطعا در درجه اول فکر می کنند که تلویزیون خراب شده و مشکلی جدی در پنل دستگاه به وجود آمده است. وارونه شدن تصویر تلویزیون حتی به مدل خاصی نیز محدود نمی شود و در دستگاه های مختلف ممکن است این مشکل به وجود آید.

برای رفع مشکل به وجود آمده در تلویزیون مورد نظر در قدم اول باید دلیل بروز مشکل را تشخیص داد تا بعد از آن بتوان اختلال به وجود آمده را رفع کرد. مهم ترین نکته این است که باید از دستکاری سرخود و بدون آگاهی دستگاه جدا خودداری کرد. در این آموزش می خواهیم بعد از بررسی دلیل برعکس شدن تصویر تلویزیون، راه حل هایی که می توان از آن برای رفع مشکل به وجود آمده در دستگاه استفاده کرد را بررسی کنیم.

برعکس شدن تصویر تلویزیون

دلیل برعکس شدن تصویر تلویزیون چیست؟

ابتدا باید با علت وارونه شدن تصویر تلویزیون آشنا شد. دلیل بروز این مشکل در تلویزیون هم می تواند مربوط به ایرادات نرم افزاری باشد و هم این که برخی نقص های سخت افزاری در تلویزیون موجب بر عکس شدن تصاویر در این دستگاه ها شده باشد. یکی از مهم ترین دلایل نرم افزاری که می تواند موجب خرابی و برعکس شدن تصویر تلویزیون شود، خرابی فریموری دستگاه است. در خصوص مشکلات سخت افزاری نیز اصلی ترین دلیل را می توان خرابی مین برد در نظر گرفت.

علاوه بر مین برد، خرابی فلت تصویر، مشکلات پنل، خرابی بک لایت  و … نیز می تواند دلیل بر عکس شدن تصویر باشد. این قطعات هم به تنهایی و هم در صورت خرابی همزمان می توانند در نمایش تصاویر تلویزیون اختلال ایجاد کنند که یکی از آنها بر عکس شدن تصاویر است.

رفع مشکل وارونه شدن تصویر تلویزیون

برای رفع مشکل ایجاد شده در نمایش تصاویر تلویزیون خرابی هر یک از این قطعات و بروز مشکل در بخش نرم افزاری و سخت افزاری دستگاه باید توسط تعمیرکاران مجرب انجام شود تا مشخص شود که دقیقا خرابی کدام قطعه دلیل برعکس شدن تصویر تلویزیون است.

در ادامه با توجه به هر یک از این دلایل، نحوه رفع مشکل وارونه شدن تصویر تلویزیون را بررسی می کنیم، اما قبل از آن به این مهم اشاره کنیم که در صورت نیاز به تعمیرات تخصصی تلویزیون می توانید از مرکز سخت افزار ایران به عنوان یک مرکز تعمیرات تخصصی معتبر دستگاه های الکترونیکی در زمینه عیب یابی و تعمیر تلویزیون کمک بگیرید.

رفع مشکل تصویر تلویزیون به دلیل خرابی فریمور دستگاه

خراب شدن فریمور و به هم ریختن تنظیمات آن می تواند اصلی ترین دلیل برعکس شدن تصویر تلویزیون باشد. فریمور یک برنامه نرم افزاری است که با سخت افزار دستگاه در ارتباط است و تمامی عملکردهای مرتبط با نمایش تصویر در تلویزیون را مدیریت می کند. در صورت بروز مشکل در فریمور، نمایش تصاویر در تلویزیون با مشکل مواجه می شود که یکی از حالت های رایج آن وارونه شدن تصویر تلویزیون است.

فریمور تصاویر را قبل از نمایش بررسی کرده و ایرادات آن را برطرف می کند تا تصویر بدون هیچ ایرادی و به شکلی صحیح روی نمایشگر پخش شود. در نتیجه به دنبال خرابی فریمور یا درست تنظیم نبودن آن قطعا نمایش تصاویر کنترل نشده و در نتیجه تصاویر به صورت صحیح نمایش داده نمی شوند. بنابراین در صورتی که بعد از عیب یابی دستگاه مشخص شود که مشکل از قسمت فریمور است، رفع مشکل فریمور تلویزیون و تنظیم مجدد و درست آن می تواند به رفع مشکل تصویر در تلویزیون کمک کند.

رفع مشکل بر عکس شدن صفحه نمایش تلویزیون به دلیل خرابی مین برد

مین برد قطعه ای است سخت افزاری که مستقیما نمایش تصاویر را مدیریت می کند و خرابی آن می تواند از مهم ترین دلایل سخت افزاری بر عکس شدن تصویر در تلویزیون باشد. این قطعه با دستوراتی که به سایر قطعات دستگاه مانند فلت تصویر و … ارسال می کند موجب عملکرد صحیح و یکپارچه تلویزیون خواهد شد. معمولا خرابی مین برد نمایش تصویر و پخش صدای تلویزیون را با مشکل مواجه می کند و یکی از نشانه های خرابی آن هم برعکس شدن تصویر تلویزیون است.

گاهی نیز تنها فریمور که در مین برد تعبیه شده است خراب می شود و همین موجب وارونه شدن تصویر تلویزیون می شود. در نتیجه برای رفع مشکل دستگاه باید مین برد و مشکل ایجاد شده در آن بررسی شود. گاهی ایراد با تعمیرات تخصصی قابل رفع شدن است و گاهی نیز امکان تعمیر مین برد تلویزیون مورد نظر وجود ندارد و باید این قطعه را تعویض کرد.

تعمیر فلت تصویر و پنل تلویزیون

بخش مهم دیگر در تلویزیون که می تواند موجب بر عکس شدن تصویر در این دستگاه ها شود، پنل تلویزیون و فلت تصویر است. فلت بخشی از پنل است و در کل این قطعات جزو حساس ترین و آسیب پذیرترین قطعات در تلویزیون ها محسوب می شوند. ضربه و آسیب های فیزیکی به پنل تلویزیون، وارد آمدن فشار به صفحه، آب خوردگی دستگاه، نوسانات جریان برق و کم و زیاد شدن ولتاژ همگی می توانند موجب خرابی پنل یا فلت تصویر شوند.

مشکلات مختلفی به دنبال خرابی پنل یا فلت تصویر در نمایشگر تلویزیون به وجود می آید که یکی از آنها وارونه شدن تصویر تلویزیون است. در این شرایط برای رفع مشکل باید عیب یابی و تعمیرات پنل تلویزیون و فلت تصویر را در نظر داشت که کاری بسیار پیچیده و سخت است. گاهی اوقات حتی نمی توان پنل را تعمیر کرد و تنها راه حل موجود تعویض آن است.

تعمیر بک لایت تلویزیون برای رفع وارونه شدن تصویر

بک لایت در واقع همان نور پس زمینه ای است که موجب نمایش تصاویر در نمایشگر می شود. این نور پس زمینه باید به صورت کامل و درست کار کند تا نمایش تصاویر بدون هیچ مشکلی ارائه شود. خرابی این قطعه کمتر به برعکس شدن تصویر تلویزیون مربوط می شود.

اما با این حال در صورتی که در کنار بر عکس شدن تصاویر، نور صفحه نیز کم شده و بخشی از نمایشگر تاریک شود، می توان گفت که بروز مشکل در بک لایت دلیل اختلال در ارائه تصاویر در تلویزیون مورد نظر است. از این رو برای رفع مشکل به وجود آمده باید به فکر تعمیر و تعویض بک لایت تلویزیون مورد نظر بود.

5/5(1 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

یک پاسخ

  1. حسین مهدوی هستم گفت:

    سلام من خودم تنظیمات تلویزیون را دستکاری میکردم که یکمرتبه دیدم تصویر تلویزیون برعکس شد میشه یه راه حلی برام توضیح دهید ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *