اشتراک گذاری
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on linkedin
Share on facebook
Share on email

دلیل روشن نشدن یخچال چیست و چگونه می توان این مشکل را برطرف کرد؟

چرا یخچال روشن نمی شود؟ اگر شما هم با چنین مشکلی در یخچال خود مواجه شده اید و به دنبال علت اصلی آن می گردید، ادامه این مطلب را از دست ندهید. از آن جایی که دلایل متعددی از نرسیدن برق به یخچال گرفته تا خرابی رله استارت، خرابی اورلود، خرابی ترموستات، بروز مشکل در برد الکتریکی و .. موجب روشن نشدن یخچال می شوند، تصمیم داریم در ادامه این مطلب تک تک این دلایل را بررسی کنیم.

بررسی دلایل روشن نشدن یخچال

  • نرسیدن برق به یخچال

اولین و مهم ترین علتی که موجب روشن نشدن یخچال می شود، نرسیدن برق به یخچال است؛ چراکه یخچال هم مانند هر دستگاه الکتریکی دیگری برای روشن ماندن و کار کردن به جریان برق نیاز دارد. اما سوال مهمی که در این زمینه پیش می آید این است که چه عواملی موجب نرسیدن برق به یخچال می شوند؟

درواقع ایراد در کابل یا سیم برق یخچال، ایراد در پریز برق و ایراد در کنتور برق یا پریدن فیوز موجب می شود که برق به یخچال نرسد و درنتیجه این دستگاه روشن نشود. با این وجود اگر می خواهید بدانید، دلیل اصلی روشن نشدن یخچال از نرسیدن برق به این دستگاه است یا خیر؟ هر یک از سه مورد ذکر شده را با دقت بررسی کنید.

ممکن است کابل یا سیم برق یخچال از قسمتی قطع شده باشد و یا به درستی در داخل پریز قرار نگرفته باشد. علاوه بر این امکان دارد مشکل از پریز برق باشد؛ به همین دلیل پریزی که یخچال به آن متصل است را با فاز متر و یا وسیله برقی دیگری امتحان کنید و از سالم بودن آن مطمئن شوید.

توجه داشته باشید درصورتی که سیم برق یخچال، پریز برق و کنتور برق سالم بود و فیوز کنتور نپریده بود، امکان دارد سیم کشی داخلی یخچال به مشکل خورده باشد یا برد آن خراب شده باشد؛ به همین دلیل بهتر است با مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید تا تکنسین های این مرکز در محل مورد نظر حاضر شده و دلیل اصلی نرسیدن برق به یخچال را پیدا کرده و آن را برطرف کنند.

روشن نشدن یخچال
  • خرابی رله استارت یا اورلود

یکی دیگر از دلایل روشن نشدن یخچال خرابی رله استارت یا اورلود یخچال است. رله استارت موجب راه اندازی و استارت موتور یخچال می شود. اورلود نیز یخچال را در برابر جریان بیش از حد و گرمای زیاد کمپرسور، محافظت می کند؛ به گونه ای که با داغ شدن موتور یخچال، اورلود سبب خاموش شدن خودکار یخچال می شود. در این حالت نیز تا سرد شدن موتور، یخچال روشن نخواهد شد. زمانی که رله استارت معیوب شده باشد برق به موتور یخچال نمی رسد. البته در این حالت امکان دارد مشکل از خازن های موتور یخچال یا اورلود نیز باشد.

درصورتی که هنگام روشن شدن موتور یخچال، صدای کلیک مانندی به گوش برسد و یخچال روشن نشود، علت روشن نشدن موتور یخچال خرابی رله استارت یا خازن های موتور این دستگاه است. اما اگر موتور یخچال روشن می شود ولی بلافاصله خاموش می شود، به معنای خرابی و ایراد در موتور یخچال است. اگر هم موتور یخچال بدون اینکه گرم شده باشد خود به خود خاموش شود، یعنی اینکه اورلود یخچال به مشکل خورده است و نیاز به عیب یابی دارد.

  • خرابی برد الکتریکی

می توان گفت مهم ترین قطعه یخچال فریزر که وظیفه کنتورل تمامی بخش ها و قطعات این دستگاه را برعهده دارد، برد الکتریکی یخچال است. نفوذ آب و رطوبت، فشار و نیرو در اثر ضربه، افزایش دما و حرارت یا نوسان برق و … همه از رایج ترین دلایلی هستند که موجب خرابی برد الکتریکی یخچال و درنتیجه روشن نشدن یخچال می شوند.

گاهی اوقات مانند زمانی که تنها آی سی یا فیوز یا خازن موجود بر روی برد یخچال دچار مشکل شده باشد و سوخته باشد با تعویض آنها و تعمیر برد مشکل روشن نشدن یخچال برطرف خواهد شد. اما گاهی اوقات هم امکان تعمیر برد یخچال وجود ندارد و تنها تعویض آن می تواند مشکل را برطرف کند. با این وجود درصورت بروز مشکل برای برد الکتریکی باید این قطعه را با دقت بالایی مورد عیب یابی قرار دارد تا مشخص شود که امکان تعمیر آن وجود دارد یا خیر.

  • بروز مشکل در ترموستات

ترموستات کنتورل کننده دما به صورت خودکار در یخچال است که وظیفه آن ثابت نگه داشتن دمای داخل یخچال است. همانطور که می دانید تمامی یخچال فریزرها امکان تنظیم دما دارند. بعد از اینکه کاربر دمای یخچال را تنظیم می کند سیستم خنک کننده باید به گونه ای عمل کند که دمای داخل یخچال همیشه در یک مقدار مشخصی باقی بماند. زمانی که درب یخچال باز می شود و هوای گرم وارد آن می شود، ترموستات وارد عمل شده و به کمپرسور یعنی همان موتور یخچال فرمان کار کردن می دهد. بعد از شروع فعالیت کمپرسور و رسیدن دمای یخچال به میزان تنظیم شده، ترموستات دوباره به موتور یخچال فرمان خاموش شدن می دهد. بنابراین خرابی و ایراد در ترموستات می تواند علت روشن نشدن یخچال باشد.