پایین آوردن یا کم کردن فشار پکیج

چرا فشار پکیج بالا می رود؟ آیا این مسئله به عملکرد پکیج دیواری آسیب می رساند؟ چگونه می توان فشار پکیج را پایین آورد؟ اینها سوالاتی هستند که در ادامه مطلب به آنها پاسخ می دهیم. گاهی در حین پر کردن آب سیستم و راه اندازی پکیج، فشار دستگاه بیشتر از حد نرمال می شود. یعنی عقربه فشارسنج، عددی بیشتر از 2 را نشان می دهد که این وضعیت، مشکلاتی را در نحوه کار پکیج به وجود می آورد. در این شرایط باید هرچه زودتر اقدام به پایین آوردن فشار پکیج کنید تا مشکلات برطرف شوند.

اما این کار چطور انجام می شود؟ برای کم کردن فشار پکیج بهتر است از تکنسین های تعمیرات پکیج کمک بگیرید. با این حال ما نحوه پایین آوردن یا کم کردن فشار پکیج را به شما آموزش می دهیم تا در صورت نیاز، بتوانید این کار را خودتان انجام دهید.

پایین آوردن فشار پکیج

پایین آوردن فشار پکیج در زمستان

اگر فشار پکیج شما در فصل زمستان بالا رفته باشد، باید با استفاده از شیرهای رفت و برگشت رادیاتور، این فشار را کنترل کرده و پایین بیاورید. کافی است آب یکی از رادیاتورها را تخلیه کنید تا زمانی که فشار، به حد نرمال برسد. برای این کار شیر هواگیری رادیاتور را باز کنید تا مقداری آب تخلیه گردد. هر وقت عقربه فشار پکیج به ۱٫۵ رسید شیر هواگیری رادیاتور را ببندید. توجه داشته باشید که بار فشار پکیج کمتر از 1.5 نشود. بهتر است از شخص دیگری هم کمک بگیرید تا یک نفر تخلیه آب رادیاتور را انجام دهد و شخص دوم، مراقب عقربه فشارسنج پکیج و درجه آن باشد.

کم کردن فشار پکیج در فصل تابستان

گاهی در فصل تابستان نیاز به پایین آوردن فشار پکیج می باشد. در این حالت باید شیر ورودی آب سرد پکیج را ببندید و شیر پر کن را باز کنید. پس از این کار، یک شیر آب گرم را در ساختمان باز کنید و پس از رسیدن عقربه فشار سنج به عدد 1.5، آن را ببندید. سپس شیر پرکن را بسته و شیر ورودی آب سرد پکیج را باز نمایید. به این ترتیب آب اضافی موجود در پکیج تخلیه شده و فشار آن تنظیم می گردد. اگر علی رغم انجام دادن این مراحل، باز هم فشار پکیج بالا رفت و این مسئله مدام تکرار شد، احتمالا ایراد از قطعاتی همچون مبدل و منبع انبساط است. لذا بهتر است از یک تعمیرکار مجرب پکیج بخواهید دستگاه را بررسی و در صورت نیاز، تعمیر نماید.

کاهش فشار پکیج با هواگیری رادیاتورها

گاهی برای کم کردن فشار پکیج، بهترین راه هواگیری رادیاتورهاست. این روش بیشتر زمانی انجام می شود که لازم باشد فشار پکیج به میزان کمی کاهش پیدا کند. در این حالت اگر هوایی داخل سیستم باشد و خارج شود کمی فشار کم می‌شود. و اگر نباشد با خالی شدن مقداری آب از رادیاتورها فشار پکیج تنظیم می‌شود. پیش تر در خصوص نحوه هواگیری پکیج صحبت کرده ایم و می توانید مطالب مرتبط با این عملیات را در بخش های دیگر وب سایت مطالعه کنید.

علت افزایش فشار پکیج چیست؟

فشار پکیج، به دلایل مختلفی افزایش پیدا می کند و در بیشتر موارد پس از تخلیه آب اضافی، به حد نرمال می رسد. کم کردن فشار پکیج در این شرایط سخت نیست. اما مسئله جایی اهمیت پیدا می کند که با چنین اقداماتی موفق به پایین آوردن فشار پکیج نشوید. در این صورت احتمالا سیستم یک ایراد داخلی دارد. یکی از دلایل بالا رفتن فشار پکیج، خرابی منبع انبساط است.

همچنین اگر لوله رابط منبع انبساط در اثر رسوب گرفتن مسدود شده باشد، فشار دستگاه بیشتر از حد  مجاز خواهد شد. رسوب گرفتن مدارها و یا گرفتن یکی از مدارهای منبع انبساط هم موجب بروز چنین وضعیتی می گردد. خرابی شیر بای پس، خرابی کلید حرارتی، خرابی شیرپرکن پکیج، خرابی شیر اطمینان پکیج، خرابی برد کنترل و خرابی پمپ سیرکولاتور هم از دیگر دلایل افزایش فشار پکیج دیواری به شمار می روند.

در بخش مقالات وب سایت مرکز سخت افزار ایران، مطالب کاربردی و مفیدی را در خصوص نحوه عیب یابی و تعمیر انواع دستگاه های الکتریکی، لوازم خانگی و … به شما عزیزان ارائه کرده ایم.

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+
تغییر تایم کاری