آموزش تعویض شیرپرکن پکیج ایران رادیاتور

برای تنظیم فشار پکیج باید از قطعه ای به نام شیر پرکن استفاده کرد. این قطعه در بخش زیرین پکیج و بین مسیر آب سرد و مدار اصلی قرار دارد و با باز و بسته کردن آن می توان فشار پکیج را کنترل کرد. چنانچه شیرپرکن درست کار نکند، نمی توان مشکلاتی همچون افت فشار پکیج را برطرف کرد. نکته ای که در مورد این قطعه وجود دارد این است که معمولا قابل ترمیم نیست و در صورت آسیب دیدگی یا شکستن، باید آن را تعویض کرد. در این مقاله، نحوه تعویض شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور را به شما آموزش می دهیم. برای دریافت خدمات تخصصی تر و تعویض این قطعه به شکل کاملا درست و اصولی، می توانید از تیم تعمیرات پکیج دیواری در مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

تعویض شیر پرکن پکیج

چه موقع اقدام به تعویض شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور کنیم؟

شیر پرکن پکیج، قطعه مهمی است که در صورت خرابی، باید هرچه زودتر ترمیم یا تعویض شود. معمولا خرابی این قطعه قابل ترمیم نیست به جز در مواردی که مغزی شیر خراب نشده باشد و فقط سطح مغزی به دلیل جذب رسوبات و سختی و املاح موجود در آب پوشانده شده باشد. در این صورت تکنسین های تعمیر پکیج ایران رادیاتور، شیر پرکن را شستشو می دهند تا تمیز شده و عملکرد آن به حالت عادی باز گردد. اما اگر مغزی شکسته و یا به هر دلیل دیگری از کار افتاده باشد، یعنی زمان تعویض شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور فرا رسیده است.

موارد استفاده از شیر پرکن در پکیج

فرقی ندارد که از پکیج های ایران رادیاتور استفاده کنید یا دیگر برندها. به هر حال پکیج دیواری دارای قطعه ای به نام شیر پرکن است که در این موارد از آن استفاده می شود: هنگام روشن کردن و راه اندازی پکیج که مدار کاملا خالی است، باید با باز کردن شیر پرکن، آب مورد نیاز پکیج را تامین کرد.

اگر فشار پکیج بالاتر از 2 بار قرار بگیرد و یا دمای آب برگشتی در مدار گرمایش بیشتر از دمای آب رفت باشد، شیر پرکن به تنظیم فشار کمک می کند. در این صورت باید شیر پرکن را ببندید تا فشار پکیج به حد معمول آن یعنی بین 1.5 تا 2 بار برسد. سپس شیر تخلیه را باز کنید تا حجم آب اضافی از سیستم خارج شود. همچنین وقتی فشار پکیج پایین است، می توان با باز کردن شیر پرکن آب مورد نیاز را به داخل مدار پکیج هدایت کرد. پس از تعویض شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور، این قطعه عملکرد بهتری در هریک از موارد ذکر شده خواهد داشت.

دلایل خرابی شیر پرکن پکیج

آیا می دانید سختی بالای آب می توان در درازمدت باعث خرابی شیرپرکن شود؟ جذب رسوبات نیز در خرابی این قطعه و عملکرد نادرست آن تاثیرگذار است. در این حالت شیر پرکن خاصیت مسدود کنندگی خود از ورود آب اضافی به مدار گرمایش را از دست می دهد. درواقع رسوبات و املاح موجود در آب، باعث خورده شدن لاستیک دور شیر یا همان مغزی می شوند و در به دنبال بروز این وضعیت، شیر به خوبی بسته نمی شود.

چطور بدانیم که شیرپرکن پکیج نیاز به تعویض دارد؟

پیش از تعویض شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور، باید از خرابی این قطعه مطمئن شوید. مشکلاتی همچون افت فشار در پکیج، بروز نشتی در محل شیر پرکن و بالا رفتن فشار در مدار بسته در حالت خاموشی دستگاه و باز بودن شیر آب سرد ورودی، مهم ترین علائم خرابی این قطعه به شمار می روند. چنانچه چنین ایراداتی را در پکیج دیواری خود مشاهده کردید و شاهد تکرار آنها بودید، حتما با یک تعمیرکار معتبر پکیج تماس بگیرید تا ضمن بررسی و عیب یابی دستگاه، شیر پرکن آن را ترمیم و یا تعویض نماید.

روش تست شیر پرکن پکیج

برای تست شیر پر کن در پکیج، باید فشار دستگاه را چک کنید. اگر شیرپرکن درست کار نکند، بدون باز کردن آن باز هم فشار در پکیج بالا می رود. به عبارت بهتر، فشار دستگاه در حالت خرابی شیر پرکن به صورت خود به خود بالا می رود. در این حالت مغزی شیر پرکن با رسوبات مسدود شده است و به همین دلیل هم شیر به خوبی بسته نمی شود. در نتیجه اگر آب سرد ورودی باز باشد، دستگاه دائما در حال آبگیری است که سبب بالا رفتن فشار در پکیج می شود. همچنین توجه داشته باشید که اگر علت خرابی شیر پرکن، نشتی در آن باشد فشار پکیج دائما در حال افت کردن است.

نحوه تعویض شیرپرکن پکیج دیواری ایران رادیاتور

برای تعویض شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور باید به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. پکیج را خاموش کنید.

 2. آب سیستم را کاملا تخلیه کنید.

 3. مسیر آب سرد ورودی به دستگاه را با بستن شیر آب سرد ورودی ببندید.

 4. شیر پرکن پکیج را در حالت باز قرار دهید.

 5. شیر تخلیه را باز کنید تا آب موجود در منبع انبساط تخلیه شود.

 6. بهتر است در این مرحله تعویض شیر پرکن پکیج ایران رادیاتور، مسیر آب سرد ورودی به سمت شیر پرکن را نیز پاکسازی کنید.

 7. حال با استفاده از آچار مناسب با سایز شیر پرکن، اقدام به باز کردن شیر پرکن قبلی کنید.

 8. شیر پرکن جدید را نصب کرده و محکم نمایید.

 9. شیر تخلیه پکیج را ببندید و شیر آب سرد ورودی و شیر پرکن جدید را باز کنید.

 10. به فشار سنج پکیج توجه داشته باشید تا فشار پکیج بیشتر از 2 بار نشود.

 11. بعد از رسیدن فشار پکیج به حد مجاز بین 1.5 تا 2 بار، شیر پرکن را ببندید.

 12. رادیاتورها را چک کرده و مطمئن شوید که در حال گرم شدن هستند.

برای مطالعه مطالب کاربردی تر در خصوص پکیج و نحوه تعمیر و تعویض قطعات آن، می توانید از بخش مقالات در وب سایت مرکز سخت افزار ایران دیدن کنید.

مطالب مرتبط

فهرست
خدمات پذیرش و تحویل دستگاه در محلثبت سفارش تعمیر
+
تغییر تایم کاری