021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

آیا اتصال دائم لپ تاپ به برق درست است؟

در مورد اتصال دائم لپ تاپ به برق و فواید یا مضرات این کار، نظرات متفاوتی وجود دارد. برخی از کارشناسان تعمیر لپ تاپ بر این باورند که لپ تاپ نباید دائما به برق وصل باشد و بهتر است از باتری برای تامین انرژی استفاده شود. برخی دیگر معتقدند که وصل بودن مدام باتری به برق، به این دستگاه و باتری آن آسیب می رساند. اما کدام دیدگاه درست است؟ بسیاری از کاربرانی که در طول روز مدام از لپ تاپ استفاده می کنند، باتری را بیرون آورده و مثل PC از برق مستقیم برای تامین انرژی سیستم استفاده می کنند. اما این کار چالش های خاص خود را دارد.

در ادامه نکاتی را در خصوص اتصال دائم لپ تاپ به برق بررسی می کنیم تا به دیدگاه درستی در مورد این کار برسیم. شما می توانید برای تعمیر انواع مدل ها و برندهای لپ تاپ و دریافت مشاوره رایگان، به صورت رایگان با کارشناسان تعمیرات لپ تاپ در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

اتصال دائم لپ تاپ به برق

آیا اتصال دائم لپ تاپ به برق خطرناک است؟

برای پاسخ دادن به این سوال، باید عوامل مختلفی را بررسی کرد. پیش از هر چیز باید توجه کنید که اصولا باتری را نمی‌توان بیش‌ازحد شارژ کرد. امروزه تقریبا تمامی لپ ‌تاپ ‌ها از باتری لیتیوم‌ یونی یا لیتیوم ‌پلیمری استفاده می‌ کنند. این نوع باتری ها قابلیت این را دارند که به دفعات زیاد شارژ شوند و اساسا چرخه های شارژ درست و کامل، سلامت آنها را تضمین می کند.

جالب است بدانید که وقتی شارژ این باتری ها به ۱۰۰ درصد می رسد، فرایند شارژ آنها توسط مدار درونی باتری‌ متوقف می شود؛ یعنی برق اضافی وارد این قطعه نشده و خطری باتری را تهدید نمی کند. بنابراین نمی توان گفت که اتصال دائم لپ تاپ به برق، لزوما برای این دستگاه و قطعات آن خطرناک است.

تاثیر چرخه های شارژ لپ تاپ بر سلامت باتری

حتما افرادی را دیده اید که باتری لپ تاپ شان را خارج کرده و به طور کلی از آن استفاده نمی کنند. این افراد دائما لپ تاپ را به به برق وصل می کنند و از باتری غافل می شوند. باید بدانید که چرخه های شارژ تاثیر بسیار زیادی بر وضعیت باتری و عمر مفید این قطعه دارند. کارشناسان تعمیر لپ تاپ به کاربران توصیه می کنند که به هیچ عنوان باتری را به طور کلی کنار نگذارند.

وقتی چرخه شارژ باتری به صورت مداوم در جریان باشد، طول عمر این قطعه افزایش یافته و درصد خرابی آن کاهش پیدا می کند. این درحالی است که با اتصال دائم لپ تاپ به برق و شارژ و دشارژ نشدن باتری، این قطعه پس از مدتی از کار خواهد افتاد. شاید یکی از دلایل این که دیگر شاهد تولید لپ تاپ با باتری جداشونده نیستیم همین باشد!

چطور از آسیب های اتصال مداوم باتری به لپ تاپ پیشگیری کنیم؟

داغ شدن لپ تاپ بر اثر اتصال به برق

اگرچه اتصال دائم لپ تاپ به برق به خودی خود آسیب زننده نیست، اما این کار دمای دستگاه را افزایش می دهد. حرارت مهم‌ترین عامل در کاهش طول عمر باتری لپ ‌تاپ است و از این رو وصل بودن همیشگی دستگاه به برق، می تواند خطراتی را به همراه داشته باشد. معمولا بعد از این که باتری 100 درصد شارژ می شود، جریان برق باتری را دور می ‌زند و مستقیم به ‌سمت منبع تغذیه می ‌رود. این کار باعث افزایش حرارت دستگاه شده و در درازمدت، به باتری هم آسیب می رساند.

چطور از آسیب های اتصال مداوم باتری به لپ تاپ پیشگیری کنیم؟

اگر به این نتیجه رسیده اید که اتصال دائم لپ تاپ به برق خطرناک نیست و یا به هردلیلی ناچار به انجام دادن این کار هستید، بد نیست با رعایت کردن نکات زیر، عمر باتری را بیشتر کرده و آسیب دیدگی های آن را به حداقل برسانید:

  • هرچند وقت یک بار باتری را کالیبره کرده  و اجازه دهید چند چرخه شارژ را طی کند.
  • از قرار دادن لپ ‌تاپ روی بالش یا پتو یا سطوح نرم خودداری کنید.
  • اگر قصد دارید چند هفته از لپ ‌تاپتان استفاده نکنید، درصورت امکان باتری آن را خارج کنید.
  • اگر قرار است مدت طولانی از لپ تاپ استفاده نکنید، هرازگاهی آن را شارژ کنید.
  • از قرار دادن لپ ‌تاپ در دمای بسیار گرم یا بسیار سرد خودداری کنید.
  • برای افزایش طول عمر باتری، نور صفحه ‌کلید و تنظیمات اسلیپ و روشنایی صفحه ‌نمایش را کم کنید.
  • اگر  لپ‌ تاپ داغ کرده است، با آن بازی نکنید و حتی الامکان، چند دقیقه ای آن را از برق جدا کنید.
  • اتصال دستگاه‌ های اکسترنال به لپ ‌تاپ، مثل فلش، هارد اکسترنال و … را در صورتی که به آنها نیاز ندارید قطع کنید.
  • میزتان را تمیز کنید تا آلودگی کمتری وارد منافذ لپ تاپ شود.

مدت زمان: 14: 2
حجم ویدئو: 106مگابایت

4/5(4 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *