021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

آموزش ریست فکتوری لپ تاپ

منظور از ریست فکتوری لپ تاپ، ریست ویندوز لپ تاپ و بازگرداندن آن به حالت اولیه تحویل از کارخانه است. البته این تنها اتفاق و تغییر در لپ تاپ در هنگام ریست فکتوری لپ تاپ نیست. در صورتی که لپ تاپ شما از ویندوز اورجینال 7 بهره ببرد، امکان بازگشت به پارتیشن بندی اولیه لپ تاپ نیز وجود دارد. در کل باید در نظر داشت که در ریست فکتوری لپ تاپ  ، امکان آسیب رسیدن به فایل های مهم و شخصی در اثر انتخاب اشتباه یک گزینه وجود دارد. به همین دلیل توصیه می کنیم، قبل از انجام ریست فکتوری در هر ویندوزی، از فایل های مهم و شخصی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. با انجام ریست فکتوری، در بیشتر مواقع  حساب کاربری، تنظیمات و خود ویندوز به حالت اولیه باز می گردد و حتی بروزرسانی های انجام شده در سیستم عامل نیز پاک می شود. 

پس از انجام ریست فکتوری، ویندوز خود را آپدیت کنید. در ویندوز 10 حتی اگر از ویندوز اورجینال استفاده نمی کنید، امکان ریست فکتوری و ریست ویندوز به حالت اولیه وجود دارد. اما در ویندوز 7 در صورت نداشتن ویندوز اورجینال یا آسیب دیدن پارتیشن ریکاوری ویندوز اورجینال این امکان وجود نخواهد داشت. توصیه می شود که پیش از هر اقدامی از پارتیشن ریکاوری ویندوز، DVD ریکاوری تهیه کنید. در این مقاله به بررسی سه روش برای ریست فکتوری لپ تاپ در ویندوز 10، 8 و 7 می پردازیم. ما روش های ریست فکتوری لپ تاپ را برای مک بوک اپل و لپ تاپ های ویندوزی به شما آموزش می دهیم. با استفاده از راهنمای پیش رو می توانید رایانه خود را در صورت نیاز بازنشانی کنید.

ریست فکتوری لپ تاپ

ریست فکتوری لپ تاپ در ویندوز 10

برای ریست فکتوری لپ تاپ در ویندوز 10، چند روش وجود دارد. اگر ویندوز شما بوت شده و سیستم عامل کنونی شما کار می کند، مراحل ساده تری را دنبال خواهید کرد و امکان بکاپ گیری از اطلاعات شخصی شما وجود دارد. اگرچه امکان حفظ فایل در گزینه های ریست فکتوری وجود دارد، بکاپ گیری از فایل های حساس در درایو ویندوز مانند دسکتاپ انتخاب بهتری خواهد بود. اگر قصد دارید با ریست فکتوری، ویروس های آلوده کننده لپ تاپ را از بین ببرید، می بایست همه اطلاعات شخصی خود را پاک کنید به همین دلیل از اطلاعات آلوده نشده خود به ویروس خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. حالا مراحل زیر را دنبال کنید:

اولین قدم رفتن به صفحه تنظیمات ویندوز 10 است. برای این کار بر روی استارت کلیک کنید و در استارت منو بر روی آیکون چرخ دنده کلیک کنید. راه دیگر رفتن به صفحه تنظیمات استفاده از دکمه های ترکیبی Windows key  و I است. 

 

ریست فکتوری لپ تاپ در ویندوز 10

حالا وارد گزینه Update and Security شوید.

با کلیک بر روی گزینه Recovery در منوی سمت چپ، گزینه ریکاوری نمایش داده می شود. اولین گزینه با عنوان Reset this PC، عملیات ریست فکتوری لپ تاپ را آغاز می کند. کافی است بر روی دکمه Get Started کلیک کنید.

آموزش ریست فکتوری کردن ویندوز ۱۰

در مرحله بعد ریست فکتوری لپ تاپ، دو گزینه در اختیار دارید: با انتخاب Keep my Files، فایل های شخصی شما حفظ می شوند و با انتخاب Remove Everything تمامی جزئیات ویندوز به حالت تحویل از کارخانه باز می گردد. اگر نگران آلوده بودن فایل های خود به ویروس هستید و نسخه پشتیبان ایمن تهیه کرده اید، گزینه دوم را انتخاب کنید.

آموزش ریست فکتوری کردن ویندوز ۱۰ - زومیت

در صورت انتخاب Keep my Files با پنجره Getting Things Ready مواجه می شوید.

در این بخش لیستی از برنامه هایی که حذف می شوند، نمایش داده می شود. در ادامه بر روی دکمه Next کلیک کنید.

ریست فکتوری لپ تاپ

و سپس بر روی Reset کلیک کنید. با این کار، تمامی برنامه های نصب شده پا ک می شوند، تنظیمات به حالت اولیه باز میگردد و در عمل ریست فکتوری لپ تاپ انجام می شود.

ریست فکتوری لپ تاپ

اما اگر گزینه Remove Everything را انتخاب کردید، تمامی فایل های شخصی و تنظیمات شما پاک شده و در اولین قدم با تصویر زیر مواجه می شوید.

ریست فکتوری لپ تاپ

در این مرحله دو گزینه در برابر شما قرار می گیرد. گزینه اول تنها اطلاعات درایو نصب ویندوز (درایو C) را پاک می کند. گزینه دوم تمام اطلاعات هارد شما را تحت تاثیر قرار می دهد و در عمل آنها را پاک می کند و هارد به حالت اولیه خود باز می گردد. انتخاب با شماست، پس گزینه دلخواه خود را انتخاب کنید و مراحل را دنبال کنید تا ریست فکتوری لپ تاپ تکمیل گردد. ممکن است سیستم چند بار ریست شود.

آموزش ریست فکتوری لپ تاپ

حالا در منوی سمت چپ بر روی ریکاوری (Recovery) کلیک کنید.

نحوه ریست فکتوری لپ تاپ

در این مرحله از ریست فکتوری لپ تاپ در ویندوز 8.1، با دو گزینه برای انجام ریست فکتوری لپ تاپ دل مواجه می شوید. گزینه اول تنها تنظیمات و ویندوز را به حالت اولیه یا کارخانه باز می گردانند و تغییری در فایل های شخصی شما اتفاق نمی افتد. گزینه دوم تمامی اطلاعات را پاک کرده و ویندوز را مجدداً نصب می کند.

ریست فکتوری لپ تاپ در ویندوز 8.1

یکی از دو گزینه را انتخاب کنید و بر روی Get Started  کلیک کنید.

ریست فکتوری لپ تاپ در ویندوز 8.1

کمی صبر کنید تا مقدمات ریست فکتوری لپ تاپ فراهم شود.

ریست فکتوری لپ تاپ بدون بوت ویندوز

ممکن است در ادامه لپ تاپ چند بار ریست شود. مراحل نصب و ریست ویندوز را تا انتها ادامه دهید.

ریست فکتوری لپ تاپ در ویندوز 7

 • برای ریست فکتوری لپ تاپ در ویندوز 7 مراحل زیر را دنبال کنید:
 • DVD نصب ویندوز 7 را در درایو نوری قرار دهید.
 • لپ تاپ  ی خود را خاموش کنید.
 • هارد اکسترنال و فلش و یا SD Card متصل به لپ تاپ را جدا کنید تا اطلاعات شخصی شما آسیب نبیند.
 • موس و کیبورد USB را از دستگاه جدا کنید.
 • شارژر را به دستگاه متصل کرده و آن را به پریز برق متصل کنید.
 • لپ تاپ را در حالی که دکمه F8 را مکرراً نگه داشته اید روشن کنید.
 • در منوی Advanced Boot Options، گزینه Repair Your Computer  را انتخاب کنید.
 • دکمه Enter را بزنید.
 •  زبان کیبورد را English انتخاب کنید.
 •   در منوی Recovery Options، گزینه System Restore یا Startup Repair را انتخاب کنید.
 • مراحل را با توجه به دستورالعمل ها ادامه دهید.

ریست فکتوری لپ تاپ بدون بوت ویندوز

اگر ویندوز شما بوت نمی شود، برای ریست فکتوری لپ تاپ  ، کامپیوتر را روشن کنید. به محض مشاهده علامت پنجره ویندوز، دکمه پاور را برای 10 ثانیه نگه دارید تا لپ تاپ خاموش شود. دوباره این کار را تکرار کنید. حالا با روشن شدن لپ تاپ برای بار سوم وارد حالت Preparing Automatic Repair می شوید. در ویندوز 8 با روشن کردن کامپیوتر دکمه F12 را بزنید تا منوی بوت نمایش داده شود و HDD Recovery را انتخاب کنید. و مراحل را مانند تصویرهای زیر دنبال کنید. 

صبر کنید و بر روی کلید Advanced Options کلیک کنید.

بر روی Troubleshoot کلیک کنید.

ریست فکتوری لپ تاپ بدون بوت ویندوز

حالا Reset PC را انتخاب کرده و مراحل ریست فکتوری لپ تاپ را مانند آنچه در بالا توضیح داده شد ادامه دهید.

یکی از دو گزینه Keep my files یا Remove everything را انتخاب کنید. با انتخاب گزینه دوم همه اطلاعات شما پاک خواهد شد.

ریست فکتوری لپ تاپ بدون بوت ویندوز

ریست فکتوری لپ تاپ با ویندوز اورجینال OEM

بازنشانی تنظیمات لپ تاپ در محصولات ویندوزی، به ترتیب زیر انجام می شود:

 1. لپ تاپ را روشن کنید.
 2. به محض نمایش لوگوی برند، دکمه “F9” را فشار دهید تا به بخش پارتیشن مخفی دسترسی پیدا کنید. (این احتمال وجود دارد که در برندهای مختلف از کلید متفاوت برای ورود به پارتیشن مخفی استفاده شود.)
 3. بعد از ورود به بخش پارتیشن مخفی، دکمه “Enter” را فشار دهید.
 4. زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 5. حالا گزینه”Next” را انتخاب کنید.
 6. بعد از بررسی پیام های موجود، روی “Next” کلیک کنید.
 7. در ادامه روند ریست فکتوری لپ تاپ ، یکی از گزینه‌ های زیر را انتخاب کنید:
 • Recover Windows to First Partition Only
 • Recover Windows to Entire HD
 • Recover Windows to Entire HD With Two Partitions

8- مجددا گزینه”Next” را بزنید.

در نهایت، مطابق با دستورالعمل‌های نمایان شده عمل کنید تا سیستم ریستارت شده و بدون هیچ تنظیماتی و مثل روز اولی که آن را خریداری کرده بودید، روشن شود.

آموزش مراحل ریست فکتوری مک بوک

برای ریست فکتوری لپ تاپ apple خود و بازنشانی آن به تنظیمات کارخانه، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. قبل از هر کاری، باید یک نسخه پشتیبان از اطلاعاتی که برایتان مهم هستند تهیه کنید. چون ریست فکتوری موجب حذف شدن تمامی اطلاعات و داده های دستگاه شده و آنها را غیر قابل بازگشت می نماید. لذا بک آپ گرفتن از اطلاعات مهم خود را پیش از انجام فرایند ریست فکتوری فراموش نکنید.
 2. مک بوک خود را به برق وصل کنید.
 3. حالا لپ تاپ apple را ریست کرده و در هنگام راه اندازی مجدد، دو دکمه “Command” و “R” را به طور همزمان فشار دهید. اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد، در این مرحله لوگوی اپل به نمایش در خواهد آمد.
 4. در این مرحله ریست فکتوری مک بوک، باید از طریق منوی “Utilities Menu” گزینه “WiFi” را انتخاب کرده و اطلاعات دسترسی به اینترنت را وارد کنید.
 5. بسته به این که از کدام نسخه‌ سیستم ‌عامل OS X استفاده می‌ کنید، منوی Internet Recovery یا OS X Recovery  به نمایش در می آید. اگر مراحل را تا اینجا به درستی انجام داده باشید، باید با گزینه “Reinstall OS X”  مواجه شوید. روی آن کلیک کرده و منتظر بمانید تا لپ تاپ از طریق اتصال به اینترنت، اطلاعات مورد نیاز را از سرور‌های اپل دریافت کند. این بخش، آخرین مرحله ریست فکتوری لپ تاپ اپل است.
4.5/5(2 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

یک پاسخ

 1. سلام من یه لپتاب سونی pcg 3A3Lدارم بافلش ویندوز نصب نمیشه میشه رهنمایی کونید ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *