021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

آموزش نصب دودکش پکیج

یکی از کارهای مهمی که در زمان نصب و راه اندازی پکیج باید انجام داد، نصب دودکش پکیج است. دودکش ها در واقع باید برای انواع پکیج های فن دار و بدون فن با اصول و قوانین متفاوتی که دارند، نصب شوند. نصب دود کش به دقت و توجه زیادی نیاز دارد، چرا که هر گونه اشتباه و سهل انگاری می تواند مشکلات خطرآفرینی را موجب شود. به همین ترتیب نباید نصب کردن دودکش پکیج را بدون داشتن مهارت کافی انجام داد. در این مقاله به بررسی نحوه نصب دودکش پکیج می پردازیم.

آموزش نصب دودکش پکیج

چرا نصب دودکش پکیج اهمیت دارد؟

پکیج ها دارای دو نوع فن دار و بدون فن است. در هر دو نوع این پکیج ها یکی از مراحل نصب و راه اندازی دستگاه، نصب کردن دودکش پکیج است که بر اساس یک سری نکات و استانداردهای به خصوص انجام می شود. اهمیت آن از این بابت است که تمامی احتراق، دود و گازهای خطرناکی که با عملکرد پکیج ایجاد می شود از طریق این دودکش به بیرون هدایت خواهد شد. در نتیجه خطر گاز گرفتگی یا احتراق پکیج از بین می رود. در واقع انجام این کار از بابت حفظ ایمنی پکیج است. علاوه بر این نصب دودکش پکیج می تواند به ورود هوای تازه به داخل نیز کمک کند. دودکش هایی که برای این نوع پکیج ها استفاده می شود می تواند با تامین هوای مورد نیاز برای احتراق، خصوصا زمانی که دودکش ساختمان قابلیت تامین هوای لازم را ندارد مورد نیاز است.

اصول مهم نصب کردن دودکش برای پکیج های فن دار و بدون فن

برای نصب دودکش پکیج یک سری اصول اولیه وجود دارد که باید آنها را در نظر گرفت. در ادامه برخی از مهمترین اصول نصب دودکش های پکیج را که مورد تایید کارشناسان تعمیر پکیج است بررسی می کنیم.

انتخاب قطر مناسب لوله دودکش

اولین و مهمترین نکته برای نصب دودکش برای پکیج ها انتخاب قطر دودکش است. بسته به این که پکیج فن دار است یا بدون فن و این که مدل و ویژگی های دستگاه چیست، باید از قطر دودکش مناسب استفاده کرد. لوله هایی که باید برای انواع پکیج فن دار انتخاب شود از نوع دو جداره هستند و قطر داخلی آنها شش سانتی متر است. قطر خارجی این لوله ها نیز 10 سانتی متر است. اما اگر پکیج شما از نوع بدون فن باشد، قطر لوله دودکش انتخابی باید حداقل 15 سانتی متر باشد. رعایت قطر مناسب دودکش برای هر نوع از این پکیج ها برای حفظ ایمنی و همچنین حفظ عملکرد آنها اهمیت دارد تا بعد از نصب دودکش پکیج مشکلی به وجود نیاید.

برای کسب اطلاعات بیشتر بخوانید: بدترین و بهترین محل نصب پکیج زمینی کجاست؟

انتخاب سایز مناسب لوله

علاوه بر قطر، در زمان نصب دودکش پکیج باید سایز و ارتفاع مناسب لوله ها را نیز در نظر گرفت. باز هم بر اساس نوع پکیج و ارتفاعی که باید لوله تا خروجی ساختمان طی کند، اندازه لوله ها تعیین می شود. در خصوص پکیج های فن دار باید از یک لوله با حداکثر طول 4 متر و به صورت افقی استفاده کرد. در برخی مواقع ممکن است نیاز باشد تا لوله با طول بیشتری برای نصب تهیه شود. در این حالت باید به ازای هر سه متر از یک زانویی استفاده کرد.

انتخاب محل مناسب برای نصب دودکش

یکی دیگر از موارد بسیار مهم در خصوص نصب دودکش پکیج، انتخاب محل مناسب برای نصب است. باید مطمئن شوید که محیط اطراف دودکش ها کاملا ایمن باشد، چرا که دمای بالای گازهای درون لوله های دودکش می تواند پلاستیک را بسوزاند یا شیشه ها را بشکند. سعی کنید لوله های دودکش را دور از شیشه های خانه نصب کنید. بدنه دودکش را به دیوار وصل کرده و مسیر آن را به صورت شیب دار به سمت بالا قرار دهید. به هیچ عنوان نباید محیط اطراف لوله های دودکش بسته باشد. بنابراین نصب کردن دودکش پکیج بین دو ساختمان یا عبور دادن آن از داخل سقف کاذب ممنوع است، چرا که می تواند موجب بازگشتن گازهای خطرناک به داخل خانه شود. در کل بهتر است بر اساس شرایط ساختمان با کمک راهنمای انتخاب بهترین پکیج از یک دستگاه مناسب برای فضایی که دارید استفاده کنید. به این ترتیب در انتخاب محل نصب و رعایت استانداردهای لازم نیز دست شما بازتر است.

توجه به جنس لوله های دودکش

شما باید در زمان نصب دودکش پکیج و برای تهیه یک لوله مناسب به جنس آن هم توجه کنید. دو نوع لوله هایی که برای پکیج ها استفاده می شوند شامل مدل های تک جداره و دو جداره می شود. انتخاب آنها به این بستگی دارد که لوله ها از داخل ساختمان می گذرند یا این که کاملا خارج ساختمان هستند. برای لوله های دودکش در داخل ساختمان باید نوع دو جداره آن را تهیه کرد. در خصوص نصب دودکش های خارجی نیز مدل های تک جداره مناسب است ( البته می توان از انواع دو جداره نیز استفاده کرد). از طرفی به ضد زنگ بودن لوله ها نیز توجه کنید و ترجیحا لوله های استیل را برای نصب کردن دودکش پکیج خریداری کنید. اگر مدل پکیج شما بدون فن باشد باید از لوله هایی که جنس شان از مصالح ساختمانی مانند سیمان است استفاده کرد.

این مقاله را از دست ندهید: آموزش نحوه رسوب‌ زدایی رادیاتور پکیج

نحوه نصب دودکش برای پکیج های فن دار

حالا که با اصول کلی نصب دودکش آشنا شدیم، مراحل نصب دودکش روی پکیج های فن دار را بررسی می کنیم. بعد از انتخاب محل نصب و تهیه دودکش و لوله های مناسب، می توانید در کنار دیواری که می خواهید لوله را از آن عبور دهید یک سوراخ به اندازه سر لوله دودکش ایجاد کنید و آن را از دیوار عبور دهید. در نظر داشته باشید که حداقل طول لوله ای که باید برای نصب دودکش پکیج فن دار به کار ببرید 4 متر است. اگر این سایز کمتر شد به دلیل فشار گازهای داخل لوله پکیج درست عمل نمی کند و روشن نمی شود. در نتیجه در صورت لزوم اگر طول لوله کم بود از یک سری حلقه های فلزی 80 میلی متری برای لوله ها استفاده کنید تا دبی هوای ورودی به لوله های دودکش را کم کند. در نهایت اگر طول لوله هایی که استفاده می کنید بیشتر از 4 متر است هم باید به ازای هر زانویی که استفاده می کنید، از طول لوله های 4 متری یک متر کم کنید. بسته به نوع دودکش و قطعاتی که دارد، از پیچ و مهره یا میخ پرچی برای نصب و سرهم کردن آن استفاده کنید.

نحوه صحیح نصب دودکش پکیج

نحوه نصب دودکش در پکیج های بدون فن

اگر پکیج مورد استفاده از نوع بدون فن باشد، باید ابتدا یک لوله مناسب با قطر حداقل 15 سانتی متر سیمانی را تهیه کرده و مطمئن شوید که ارتفاع لوله نیز حداقل 30 سانتی متر است. در این پکیج ها نیز باید حتما به ارتفاع مناسب لوله ها توجه داشت. زمانی که لوله ها را نصب می کنید به ازای هر یک متری که در داخل ساختمان لوله ها کشیده می شوند، باید در بیرون ساختمان و روی پشت بام، سه متر به طول لوله ها اضافه شود. این اندازه و نسبت ها برای لوله های 15 سانتی متری است. اگر به هر دلیلی قطر لوله ها 10 سانتی متر باشد، باید به ازای هر یک متر داخل ساختمان، شش متر لوله در بیرون امتداد یابد. در خصوص دودکش های بدون فن در طبقات بالاتر ساختمان اگر که طول لوله کمتر از 4 متر می شود باید با افزودن ارتفاع حداقل دو متری به دودکش در پشت بام، از بروز اختلال در عملکرد پکیج های بدون فن جلوگیری کرد.

نکات مهم برای نصب کردن دودکش

قبل از بررسی نحوه نصب دودکش پکیج باید به چند نکته مهم توجه کرد. این نکات شامل موارد زیر می شود:

  • اول از همه این که اگر پکیج شما فن دار است، نباید جداره بیرونی دودکش را جدا کنید.
  • همیشه سعی کنید لوله دودکش به هوای آزاد بیرون دسترسی داشته باشند تا گازها به داخل برنگردد.
  • حتما با توجه به نوع دستگاهی که دارید از انواع دودکش های با کیفیت و استاندارد استفاده کنید
  • بدون مهارت و آگاهی دودکش ها را دستکاری نکنید.
  • برای جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از بارش باران یا جمع شدن آشغال در مسیر دودکش، سر انتهایی آن را با یک زاویه کم در حد 5 درجه به سمت پایین خم کنید
  • حداقل ارتفاعی که لوله های دودکش باید داشته باشند 30 سانتی متر است
  • مطمئن شوید که کلاهک دودکش ها سه متر یا بیشتر از کولر آبی و دریچه های هوای ساختمان فاصله دارد
  • اگر در طبقات بالایی ساکن هستید حتما ارتفاع دودکش را تا دو متر افزایش دهید. طول مناسب لوله ها برای این که شدت مناسب فشار گاز وارد لوله شود مهم است.
  • دودکش های آجری می توانند خطر ورود گازهای سمی مونو اکسید کربن به داخل ساختمان را افزایش دهند و به همین دلیل استاندارد نیستند
  • در صورتی که محل نصب دودکش پکیج در موتورخانه باشد بهتر است حتما از یک لوله افقی به طول حداکثر یک متر استفاده کنید

در نهایت از آنجایی که نصب و راه اندازی پکیج کاری تخصصی و حساس است و به مهارت بالایی نیاز دارد، بهتر است حتما در خصوص نصب دودکش نیز از متخصصان انجام این کار کمک بگیرید تا با در نظر گرفتن تمامی موارد و قوانین نصب دودکش، از بروز هر گونه مشکل و خطری جلوگیری شود.

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *