اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

تفاوت های ویندوز 10 و 11

دانستن تفاوت های ویندوز 10 و 11 هنگامی ضروری می شود که این سوال برای شما پیش بیاید که آیا حتما باید ویندوز 11 را دانلود کنید یا نه؟ البته ارتقای سیستم عامل برای رایانه های شخصی دارای ویندوز 10 که با ویندوز 11 سازگار هستند رایگان است. 

از آنجایی که پشتیبانی از ویندوز 10 به این زودی پایان نمی ‌یابد، برای کاربران ضروری نیست که به محض در دسترس قرار گرفتن ویندوز 11 ، ویندوز سیستم خود را به ‌روزرسانی کنند، مگر اینکه بخواهند از برخی از ویژگی ‌های جدید آن استفاده کنند. بنابراین مقایسه ویندوز 10 و 11، در مورد اینکه آیا ارتقای سیستم برای شما مناسب است یا نه، بسیار کمک کننده است. به همین دلیل، ما در این مقاله، به بررسی تفاوت های ویندوز 10 و 11 پرداخته ایم تا بتوانید راحت تر تصمیم بگیرید.

تفاوت های ویندوز 10 و 11

بررسی تفاوت های ویندوز 10 و 11

یک خبر خوب برای کسانی که می خواهند ویندوز سیستم خود را به ویندوز 11 ارتقا دهند این است که مایکروسافت یک نسخه به روز شده از برنامه بررسی سلامت رایانه شخصی خود را قبل از راه اندازی اصلی ویندوز منتشر می کند. به این صورت، کاربران می توانند بسنجند که رایانه شخصی آنها شرایط مورد نیاز را برای اجرای ویندوز 11 دارد یا نه. بنابراین، قبل از نصب سیستم عامل جدید، با دانستن تفاوت های ویندوز 10 و 11، می توانید با تغییرات بزرگی که مایکروسافت ایجاد کرده است آشنا شوید.

ویژگی های طراحی ویندوز ، منوی استارت و نوار وظیفه یا taskbar، چیدمان اسنپ یا  Snap Layouts، فروشگاه مایکروسافت، برنامه های اندروید، اجرای برنامه  Teams، حالت تبلت شدن، دسکتاپ مجازی، ارتقا بازی و بهبود عملکرد سیستم، از جمله قابلیت هایی هستند که با مقایسه ویندوز 10 و 11 می توانید به آنها پی ببرید.

طراحی ویندوز 10 و 11

یکی از اصلی ترین تفاوت های ویندوز 10 و 11، طراحی این ویندوزها است. ویندوز 11 به کاربران نوعی رابط کاربری را ارائه می دهد که بیشتر شبیه مک است. این رابط کاربری با رنگ های پاستلی، گوشه های گرد برای همه پنجره ها و رابط تمیزتر نسبت به ویندوز 10 نظر همه کاربران را به خود جلب می کند. مایکروسافت در ویندوز 11 رابط کاربری را تا حد امکان ساده کرده است تا فضایی تمیز برای کار و بازی ایجاد کند.

منوی استارت و نوار وظیفه یا taskbar

مایکروسافت منوی استارت را به همراه نوار وظیفه یا taskbar، به مرکز صفحه نمایش منتقل کرده است. با این حال، کاربران در صورت تمایل می توانند آنها را همان طور که در ویندوز 10 مشاهده می شوند، به سمت چپ برگردانند. یکی از تفاوت های ویندوز 10 و 11 این است که ویندوز 11 از تایل ها یا کاشی های زنده پشتیبانی نمی کند.

این تایل ها در ویندوز 10 اطلاعات مفیدی را نمایش می‌دهند و کاربران می‌توانند بدون باز کردن برنامه‌ ها، آنها را مشاهده کنند. مثلا کاشی زنده آب و هوا، پیش بینی هوا را نشان می دهد. ویندوز 10 برای کاربرانی که می خواهند اطلاعات را در منوی استارت خود در یک نگاه ببینند، گزینه بهتری است.

چیدمان اسنپ یا  Snap Layouts

یکی دیگر از ویژگی های جدید ویندوز 11 و یکی از تفاوت های ویندوز 10 و 11،  چیدمان اسنپ یا Snap Layouts است. این ویژگی به کاربران امکان می‌ دهد برنامه‌ ها و پنجره‌ های ویندوز را به ‌طور مؤثرتری سازماندهی کنند. این ویژگی تقریبا شبیه همان گردش بین برنامه ها در Android و iOS  است.  Snap چیدمان اسنپ یا  Snap Layouts، گزینه های طرح بندی مختلفی را برای سازماندهی پنجره های مختلف روی صفحه به کاربران ارائه می دهد.  Snap  یک ویژگی بهره وری است که به کاربران امکان می دهد برنامه ها و سایر پنجره ها را به طور منطقی روی صفحه مرتب کنند.

ویژگی Snap در ویندوز 10 به این صورت است که کاربران باید پنجره‌ های خود را به صورت دستی و با نگه داشتن ماوس در سمت چپ یا راست صفحه یا با استفاده از کلیدهای ترکیبی صفحه کلید مرتب کنند. با این حال، ویژگی Snap Layouts از تفاوت های ویندوز 10 و 11 به شمار می رود و به کاربران امکان می دهد که پنجره های باز خود را آن طور که می خواهند مرتب کنند. گزینه های Snap Layout بسته به اندازه صفحه نمایش کاربر متفاوت هستند؛ به عنوان مثال، کاربران می توانند پنجره های باز خود را به صورت مربع بچینند. همچنین  Snap Groups به کاربران این امکان را می ‌دهد که وقتی روی نوار وظیفه هستند، فورا به طرح‌ بندی Snap خود باز گردند.

فروشگاه مایکروسافت

شرکت مایکروسافت، فروشگاه مایکروسافت را در ویندوز 11 دوباره طراحی کرده است و با این کار، یافتن برنامه ها و فیلم ها را برای کاربران آسان کرده است. فروشگاه مایکروسافت به کاربران این امکان را می دهد که تمام برنامه های ویندوز را در ویندوز 11 و ویندوز 10 دانلود کنند. اما از آنجایی که فروشگاه مایکروسافت یک برنامه و پلتفرم جهانی ویندوز است، مستقل از خود ویندوز 11 به روزرسانی می شود و به تفاوت های ویندوز 10 و 11 ربطی ندارد.

برنامه های اندروید

فروشگاه مایکروسافت شامل برنامه هایی اندرویدی است که در فروشگاه App Amazon عرضه می شوند. کاربران می توانند با برنامه Your Phone که مایکروسافت سال گذشته عرضه کرد، از برنامه های اندروید در ویندوز 10 استفاده کنند. یکی دیگر از تفاوت های ویندوز 10 و 11 این است که مایکروسافت قرار است با آوردن برنامه های اندروید به ویندوز 11، تقاضای کاربران برای اجرای برنامه های گوشی های هوشمند را بر روی دسکتاپ، برآورده کند. با این حال، هنوز این ویژگی در ویندوز 11 ارائه نشده است و قرار است در سال 2022 در دسترس قرار بگیرد.

اجرای برنامه  Teams

یکی دیگراز تفاوت های ویندوز 10 و 11، جایگزین کردن برنامه Teams در ویندوز 11 به جای ویژگی Meet Now  در ویندوز 10 است. این کار دسترسی کاربران به بستر ارتباطی را آسان تر می کند. مایکروسافت قرار است قابلیت چت Teams را با اسکایپ جایگزین کند. مایکروسافت این کار را برای تشویق بیشتر کاربران Teams به استفاده از ویژگی های این برنامه و همچنین استفاده از آن در خارج از محل کار کرده است. بنابراین، برنامه  Skype for Business Online رسما بازنشست شده است. البته کاربران همچنان می توانند اسکایپ را برای استفاده در ویندوز و موبایل، از فروشگاه مایکروسافت به صورت رایگان دانلود کنند.

حالت تبلت شدن

مایکروسافت حالت تبلت موجود در ویندوز 10 را از ویندوز 11 حذف کرده است. یکی از تفاوت های ویندوز 10 و 11 این است که حالت تبلت در ویندوز 10 باعث می ‌شود رایانه‌ های شخصی کاربران هنگام استفاده از حالت تبلت، لمسی‌ تر شوند. با این حال، ویندوز 11 بیشتر شبیه آی پد عمل می کند. بنابراین، وقتی کاربران رایانه های شخصی خود را به تبلت تغییر می دهند، کارایی لمسی بهینه سازی شده ای را در هنگام استفاده از آن تجربه می کنند. همچنین کاربران در حالت تبلت شدن ویندوز 11 می توانند نشانه های بصری بیشتری ببینند و به راحتی اندازه پنجره ها را تغییر بدهند و جا به جا کنند.

دسکتاپ مجازی

اگرچه ویندوز 10 دارای ویژگی Task View است و به کاربران اجازه می دهد چندین دسکتاپ مجازی ایجاد کنند، اما گزینه های آن محدود است و کاربران ویندوز 11 می توانند مانند رایانه های مک دسکتاپ های مجازی زیادی راه اندازی کنند. بنابراین، کاربران می توانند به طور همزمان چند دسکتاپ برای محل کار، مدرسه، بازی و استفاده شخصی داشته باشند و بین آنها جا به جا شوند. همین ویژگی، نشان دهنده یکی از تفاوت های ویندوز 10 و 11 است.

ارتقا بازی ویندوز 10 و 11

شاید یکی از تفاوت های ویندوز 10 و 11 که به مذاق گیمرها و علاقه مندان به بازی خوش بیاید، بهبود بازی های کامپیوتری در ویندوز 11 باشد. با این حال، مایکروسافت خبر داده است که Direct Storage، که یکی از ویژگی های جدید بازی های کامپیوتری است، در ویندوز 10 نیز پشتیبانی خواهد شد. ویژگی Direct Storage از سخت افزار ذخیره سازی در کامپیوترهای گیمینگ بهره می برد تا داده های بازی را ساده و فرآوری کند.

همچنین ویژگی HDR اتومات با محدوده دینامیکی بالا نیز در ویندوز 11 قرار خواهد گرفت که باعث افزایش رنگ ها در بسیاری از بازی ها می شود. بنابراین، هنگامی که کاربر با مانیتور HDR بازی می کند، Auto HDR محدوده رنگ را در بسیاری از بازی های DirectX 11 و جدیدتر و حتی بازی هایی که تنظیمات HDR در آنها اجرا نشده است، افزایش می دهد. همچنین  Xbox Game Pass نیز در ویندوز 11 قرار خواهد گرفت.

بهبود عملکرد سیستم ویندوز 10 و 11

یکی از تفاوت های ویندوز 10 و 11 که مایکروسافت هم به آن اشاره کرده است، بهبود عملکردهای ویندوز 11 است که شامل ورود سریعتر با Windows Hello، وبگردی سریع تر و بیدار شدن سریعتر از حالت sleep است. Windows Hello یک فناوری مبتنی بر بیومتریک است که به کاربران ویندوز 10 اجازه می‌دهد با اسکن عنبیه، تشخیص چهره یا اثر انگشت، به دستگاه ‌ها، برنامه‌ ها و شبکه ‌های خود دسترسی ایمن داشته باشند.

مایکروسافت همچنین گفته است که به‌روزرسانی‌های ویندوز  که در پس‌ زمینه اجرا می‌ شوند، 40 درصد کمتر خواهند بود. بنابراین دانلود و نصب آنها زمان کمتری می ‌برد. همچنین، سیستم عامل جدید به کاربران کمک می کند عمر باتری لپ تاپ خود را افزایش دهند.

 

5/5(1 امتیاز)