021-62948

اشتراک گذاری

بررسی تفاوت تلویزیون و مانیتور

بسیاری از افراد تفاوت تلویزیون و مانیتور را نمی دانند و از برخی جهات آنها را دستگاه های مشابهی در نظر می گیرند. درست است که هر دوی این دستگاه ها سخت افزارهایی برای پخش محتواهای ویدئویی و تصویری هستند و کاربران از آنها برای نمایش و تماشای محتواهای بصری استفاده می کنند، اما این دو دستگاه تفاوت های زیادی با هم دارند و نمی توان تلویزیون و مانیتور را یکی در نظر گرفت.

فرق تلویزیون و مانیتور از نظر فناوری ساخت و برخی کارهایی که می توان با هر یک از آنها انجام داد قابل توجه است. خصوصا توجه به این تفاوت ها برای انتخاب و خرید یک تلویزیون یا مانیتور اهمیت می یابد و باید با در نظر گرفتن تفاوت هایی که بین این دو دستگاه وجود دارد و متناسب با نوع استفاده یکی از آنها را خریداری کرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با بررسی تفاوت تلویزیون و مانیتور ببینیم که کدام دستگاه برای نوع استفاده شما بهترین گزینه است.

تفاوت تلویزیون و مانیتور

مهمترین موارد در بررسی تفاوت تلویزیون و مانیتور چیست؟

به صورت کلی تلویزیون ها و مانیتورها برای کاربردهای متفاوتی طراحی شده اند و هدف خرید آنها نیز قطعا متفاوت است. در نتیجه مهمترین تفاوتی که بین تلویزیون و مانیتور وجود دارد، تفاوت کاربردهای آنها با هم است. علاوه بر این از آنجایی که ساختار این دو دستگاه با هم کمی متفاوت است، قطعا فرایند تعمیرات تلویزیون ها نیز با مانیتورها متفاوت است. سایر گزینه های مهم در بررسی فرق تلویزیون و مانیتور شامل موارد زیر می شود:

  • تفاوت در نوع استفاده و راه اندازی تلویزیون
  • تفاوت در اندازه تلویزیون ها و مانیتورها
  • تفاوت تلویزیون و مانیتور از نظر نسبت تصویر
  • تفاوت قیمت تلویزیون و مانیتور
  • تفاوت رزولوشن و کیفیت تصویر تلویزیون ها  با مانیتورها
  • تفاوت نرخ نوسازی تلویزیون و مانیتور
  • تفاوت زاویه دید تلویزیون و مانیتور
  • تفاوت زمان پاسخ گویی دو دستگاه
  • تفاوت در پورت ها و خروجی های تلویزیون و مانیتور
  • تفاوت رابط کاربری تلویزیون و مانیتور

در ادامه این موارد را بیشتر بررسی می کنیم. اما برای شروع بهتر است با تفاوت های کاربرد مانیتور و تلویزیون شروع کنیم.

کاربردهای متفاوت مانیتور و تلویزیون

در درجه اول بحث تفاوت تلویزیون و مانیتور از نظر نوع کارایی این دو سخت افزار اهمیت دارد. مانیتورها به واسطه کیس های کامپیوتر کار می کنند و در اتصال با آنها می توانند محتواهای گرافیکی را نمایش دهند. از طرفی نیز از آنها برای ویرایش ویدئو، بازی های کامپیوتری یا انجام سایر کارهای گرافیکی استفاده می شود.

در مقابل اما تلویزیون دستگاه های مستقلی هستند که می توانند سیگنال های ارسالی فرستنده ها را دریافت کرده و آنها را به تصویرهای قابل پخش تبدیل کنند. در نتیجه هدف از کاربرد مانیتور و تلویزیون مهمترین تفاوتی است که می توان بین این دو دستگاه ها در نظر گرفت.

تفاوت در نوع استفاده و راه اندازی دستگاه ها

راه اندازی و اتصالات مانیتور و تلویزیون دومین گزینه تفاوت این دستگاه ها با هم است. به صورت معمول مانیتورها در اتصال به یک کیس کامپیوتر هستند و روی میز قرار می گیرند. کاربران هم برای استفاده از آنها در فاصله ای نزدیک با مانیتور می نشینند. 

اما صفحه نمایش مستقل تلویزیون را می توان با اتصال آن به برق و گیرنده های دیجیتالی یا سایر سخت افزارها دریافت کرد. تعداد و نوع کابل های متصل شده به مانیتور، نحوه راه اندازی آنها و نیازی که برای نمایش تصاویر دارند هم موارد دیگر قابل توجه در بحث تفاوت تلویزیون و مانیتور هستند.

کاربردهای متفاوت مانیتور و تلویزیون

تفاوت در اندازه تلویزیون ها و مانیتورها

قابل توجه ترین مشخصه در بحث تفاوت تلویزیون و مانیتور، بحث تفاوت اندازه های آنها با هم است. به صورت معمول اما نه همیشه اندازه صفحه نمایش یک مانیتور کوچک تر از تلویزیون است و تلویزیون ها معمولا در ابعاد بزرگتری نسبت به مانیتورها تولید می شوند. اندازه های معمول یک مانیتور بین 20 تا 40 اینچ است در حالی که می توان تلویزیون ها را حتی تا ابعاد 70 اینچ به بالا نیز خریداری کرد. این بارزترین ویژگی در بحث فرق تلویزیون و مانیتور است.

تفاوت تلویزیون و مانیتور از نظر نسبت تصویر

مورد مهم دیگر در تفاوت تلویزیون و مانیتور، تفاوت نسبت تصویر در آنهاست. این مورد هم بیشتر به اندازه صفحه نمایش این دستگاه ها مربوط می شود و تعیین کننده نسبت عرض و ارتفاع صفحه نمایش نسبت به هم است. در مانیتورها نمی توان استاندارد مشخصی برای نسبت تصویر داشت.

اما در تلویزیون ها معمولا این نسبت 16:9 بوده است. در مانیتورها نسبت تصویر بر اساس نوع استفاده از دستگاه و فضای در نظر گرفته شده برای آن تعیین می شود. فرستنده های رادیویی و شبکه های تلویزیونی معمولا فیلم ها و تصاویر را با استاندارد نسبت 16:9 تولید کرده و می فرستند.

تفاوت قیمت تلویزیون و مانیتور

قیمت مورد مهم دیگری است که می توان تفاوت تلویزیون و مانیتور را در آن جست و جو کرد. از نظر قیمت باید درجه اول به برند و اندازه صفحه نمایش توجه کرد. هر چقدر برند تولید کننده تلویزیون یا مانیتور شناخته شده تر باشد و اندازه صفحه نمایش نیز بزرگتر باشد، قیمت آن بالاتر است. اما روی هم رفته می توان گفت که قیمت تلویزیون ها از مانیتورها بیشتر است.

با این حال اگر مانیتورهای مورد استفاده از نوع حرفه ای باشد، مانند نمایشگرهای پیشرفته گیمینگ یا مانیتورهایی که اختصاصا برای ویرایش محتواهای 4k طراحی شده اند، قیمت آنها بیشتر از تلویزیون هاست. بنابراین برای بررسی فرق تلویزیون و مانیتور باید به امکانات و قابلیت های تلویزیون و مانیتور نیز توجه کرد.

تفاوت رزولوشن و کیفیت تصویر تلویزیون ها با مانیتورها

کیفیت تصویر و میزان وضوح تصاویر مورد بعدی در تفاوت تلویزیون و مانیتور است که باید به آن پرداخت. هم تلویزیون ها و هم مانیتورها با صفحه نمایش هایی از جمله ال ای دی، ال سی دی، OLED و QLED تولید می شوند. تفاوت این صفحه نمایش ها در نوع پیکسل هایی است که تولید می کنند که به موجب آن میزان روشنایی صفحه و دقت رنگ ها نیز متفاوت است. در مانیتورها تراکم پیکسلی در مقایسه با تلویزیون ها اهمیت بسیار بیشتری دارد. با این حال میزان وضوح تصاویر بسته به مدل تلویزیون یا مانیتور و تکنولوژی ساخت آن متفاوت است.

آیا می دانید: چطور می توان مشکل قاطی شدن رنگ مانیتور را برطرف کرد؟

تفاوت نرخ نوسازی تلویزیون و مانیتور

نرخ تازه سازی یا رفرش ریت به معنای تعداد دفعاتی است که صفحه نمایش در یک ثانیه رفرش می شود. این گزینه برای نمایش محتواهای ویدئویی، خصوصا برای گیمینگ اهمیت زیادی دارد. در نتیجه معمولا در مانیتورهای حرفه ای که برای گیمینگ طراحی شده اند نرخ تازه سازی بیشتر است.

تفاوت تلویزیون و مانیتور در زمینه نرخ نوسازی باز هم بسته به مدل تلویزیون یا مانیتور و زمینه استفاده آنها ممکن است متفاوت باشد. معمولا اکثر تلویزیون ها با نرخ نوسازی 60 هرتز هستند و مانیتورهای حرفه ای معمولا با نرخ نوسازی 360 هرتز تولید می شوند.

تفاوت نرخ نوسازی تلویزیون و مانیتور

تفاوت زاویه دید تلویزیون و مانیتور

در بحث تفاوت تلویزیون و مانیتور مورد مهم دیگری که باید به آن توجه کرد، زاویه دید صفحه نمایش است. این مشخصه به معنای حداکثر فاصله ای است که می توان همچنان تصاویر را با کیفیت دید.

در تلویزیون ها زاویه دید نسبت به مانیتورها اهمیت زیادتری دارد و بسته به مدل دستگاه، زاویه دید تلویزیون های مختلف تعیین می شود. اما در مانیتورها زاویه دید چندان مطرح نیست، چرا که کاربران از رو به روی مانیتورها محتواها را مشاهده می کنند.

تفاوت زمان پاسخ گویی دو دستگاه

در بررسی تفاوت تلویزیون و مانیتور در خصوص زمان پاسخ گویی باید به کاربرد متفاوت مانیتورها نسبت به تلویزیون ها توجه کرد. از آنجایی که مانیتورها برای گیمینگ و انجام کارهای گرافیکی طراحی شده اند، نسبت به تلویزیون زمان پاسخ گویی بسیار سریع تری دارند تا به این ترتیب بتوانند سریع تر و در زمان واقعی محتواهایی مانند بازی را پخش کنند. از آنجایی که تلویزیون ها نیز می توانند نمایشگر مناسبی برای گیمرها باشند، مدت زمان پاسخ گویی مورد مهمی است که برای انتخاب بین مانیتور یا تلویزیون باید در نظر گرفته شود.

تفاوت در پورت ها و خروجی های تلویزیون و مانیتور

در خصوص تفاوت تلویزیون و مانیتورها از نظر تعداد و تنوع پورت باید باز هم به مدل دستگاه، امکاناتی که دارد و قیمت محصول توجه کرد. معمولا در یک تلویزیون جدید و حرفه ای می توان تنوع بالایی از ورودی ها را مشاهده کرد. در مقایسه معمولا مانیتورها تعداد ورودی ها و خروجی های محدودتری نسبت به تلویزیون ها دارند، اما باز هم برای بررسی این مهم باید به مدل دستگاه و سطح کاربرد آن توجه کرد.

تفاوت رابط کاربری تلویزیون و مانیتور

آخرین مورد در بحث تفاوت تلویزیون و مانیتور، تفاوت رابط کاربری آنهاست. به صورت کلی اگر بخواهیم به تفاوت رابط کاربری بپردازیم، این گزینه در مانیتورها اهمیت بسیار بیشتری دارد، چرا که اساس کاری که با مانیتور انجام می شود این را می طلبد. از این رو رابط کاربری مانیتورها نسبت به تلویزیون ها بسیار انعطاف پذیرتر، جذاب تر و متفاوت تر است.

امتیاز شما به این نوشته

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.