021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

چطور می توان مشکل قاطی شدن رنگ مانیتور را برطرف کرد؟

یکی از مشکلات رایجی که در بسیاری از مانیتورها مشاهده می شود، مشکل قاطی شدن رنگ مانیتور است. بدون در نظر گرفتن برند، این مشکل در اکثر مدل ها مشاهده شده است. دلیل به هم ریختن رنگ مانیتور را می توان در بخش های سخت افزاری این دستگاه دنبال کرد. گاهی اوقات بسته به علت قاطی شدن رنگ ها این امکان وجود دارد تا با انجام یکسری تنظیمات و به کار بردن برخی ترفندها مشکل را برطرف کرد.

با این حال اگر این مشکل به دنبال یک خرابی سخت افزاری جدی باشد، معمولا باید برای رفع آن تعمیر مانیتور به صورت تخصصی یا حتی تعویض برخی قطعات را مد نظر قرار داد. در ادامه ضمن بررسی علت یا علل قاطی شدن رنگ مانیتور، راه حل های موجود برای رفع این مشکل را معرفی می کنیم.

قاطی شدن رنگ مانیتور

دلایل قاطی شدن رنگ مانیتور

همانطور که پیش از این هم گفته شد، معمولا اختلالات ایجاد شده در قطعات سخت افزاری دستگاه دلیل به هم ریختن رنگ مانیتور است. مهم ترین قطعه نیز کارت گرافیک است. بروز یک سری اختلالات جزئی در کارت گرافیک می تواند دلیل به ریختن رنگ های مانیتور باشد. معمولا در این شرایط اختلالات نرم افزاری در کارت گرافیک موجب به هم ریختن رنگ ها می شود. با این حال گاهی اوقات کارت گرافیک به صورت کامل دچار خرابی شده و به همین دلیل نیز رنگ مانیتور به هم می ریزد. مورد بعدی که می توان آن را دلیل قاطی شدن رنگ مانیتور در نظر گرفت، خرابی پنل است.

مشکلاتی مانند ضربه، زمین خوردن، وارد آمدن فشار به پنل، آب خوردگی و نوسانات جریان برق می توانند موجب خرابی پنل شوند که به دنبال آنها رنگ های مانیتور هم به هم می ریزند. در کنار این موارد، خرابی کابل ها و اتصالات مانیتور، ویروسی شدن سیستم و بروز مشکلات نرم افزاری، داغ شدن بیش از حد دستگاه، خرابی فن خنک کننده و وجود میدان های مغناطیسی فعال در اطراف مانیتور نیز می تواند موجب به هم ریختگی رنگ در آن شود.

راه حل هایی برای رفع مشکل بهم ریختگی رنگ مانیتور

ترفندها و راه حل هایی که می توان از آنها برای رفع مشکل به هم ریختن رنگ مانیتور استفاده کرد، به دلیل بروز این مشکل بستگی دارند. به صورت کلی این راه حل ها شامل موارد زیر می شوند:

  • بررسی کابل ها و اتصالات مانیتور
  • کاهش دمای مانیتور
  • حذف کردن میدان های مغناطیسی اطراف مانیتور
  • کالیبره کردن رنگ نمایشگر
  • تعمیر و تعویض کارت گرافیک
  • تعمیر و تعویض پنل تلویزیون

بررسی کابل ها و اتصالات مانیتور

این کار زمانی که وجود یکسری اختلالات در اتصالات مانیتور و کابل های آن موجب قاطی شدن رنگ مانیتور شده باشد می تواند نتیجه بخش باشد. برای این منظور یک تکنسین باید با باز کردن سیستم و بررسی اتصالات و کابل های آن، در صورت نیاز کار تعویض یا ترمیم اتصالات را انجام دهد تا به این ترتیب مشکل به ریختگی رنگ های مانیتور برطرف شود. البته کابل های خارجی همچون HDMI و … را خود شما می توانید بررسی و تعویض کنید.

کاهش دمای دستگاه

اگر متوجه شدید که بعد از استفاده طولانی مدت از مانیتور، دمای دستگاه بیش از حد بالا رفته و همین داغ شدن موجب به هم ریختن رنگ مانیتور شده است، بهتر است کمی سیستم را خاموش کرده و اجازه دهید خنک شود. حتی در صورت خرابی فن خنک کننده نیز باید با تعمیر آن به خنک شدن هر چه سریع تر سیستم کمک کرد. کار نکردن درست فن می تواند مشکلات مختلفی را در دستگاه به وجود آورد که یکی از آنها قاطی شدن رنگ مانیتور است.

حذف میدان های مغناطیسی اطراف مانیتور

یکی دیگر از راه حل های رفع مشکل قاطی شدن رنگ مانیتور، دور کردن دستگاه هایی است که موجب ایجاد یک میدان مغناطیسی در اطراف سیستم می شوند. برای مثال برخی از بلندگوهایی که دارای آهنربا هستند می توانند روی مانیتور تاثیر منفی بگذارند و در نتیجه رنگ های آن را به هم بریزند.

کالیبره کردن رنگ مانیتور

در مواردی که برخی اختلالات نرم افزاری و مشکلات جزئی در کارت گرافیک دلیل قاطی شدن رنگ مانیتور باشد، یکی از راه حل های رفع مشکل ایجاد شده، کالیبره کردن رنگ مانیتور است. با انجام کالیبراسیون می توان در بسیاری از مواقع مشکل به هم ریختگی رنگ مانیتور را برطرف کرد.

نحوه کالیبره کردن رنگ مانیتور

برای کالیبره کردن رنگ مانیتور در منوی استارت ویندوز عبارت calibrate را سرچ کرده و سپس گزینه Calibrate Display Color را انتخاب کنید. سپس در بین گزینه ها، گزینه Advance Display Settings را انتخاب کرده و سپس میزان رزولوشن را روی حالت پیش فرض قرار دهید. در ادامه در همان پنجره به سمت پایین بیایید و گزینه color calibration را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه می توانید مراحل کالیبره کردن رنگ مانیتور را انجام دهید. در اولین قدم میزان نوردهی مانیتور را تنظیم کرده و سپس میزان روشنایی را تنظیم کنید.

تعیین میزان کنتراست تصویر و در نهایت تنظیم میزان تعادل رنگ ها از آخرین قدم های کالیبره کردن رنگ نمایشگر است. معمولا رنگ خاکستری برای تنظیم تعادل رنگی انتخاب می شود. در نهایت با انتخاب گزینه Finish، مراحل کالیبره کردن رنگ مانیتور به اتمام می رسد. بعد از اتمام مراحل کالیبراسیون رنگ مانیتور، باید مجددا آن بررسی کرد و دید آیا مشکل قاطی شدن رنگ مانیتور برطرف شده است یا خیر.

قاطی شدن رنگ مانیتور

تعمیر و تعویض کارت گرافیک

راه حل تخصصی بعدی برای رفع مشکل قاطی شدن رنگ مانیتور، تعمیر و تعویض کارت گرافیک است. مشکلات کارت گرافیک نیاز به عیب یابی تخصصی دارند و این کار باید توسط تعمیرکاران مجرب و ماهر انجام شود. در مراکز تعمیرات تخصصی با استفاده از ابزارها و تجهیزات تخصصی و روش های استاندارد و پیشرفته کارت گرافیک به دقت عیب یابی شده و در صورت نیاز اقدامات لازم برای تعمیر آن انجام می شود.

معمولا با اتصال سیستم به یک نمایشگر دیگر مشخص می کنند که آیا کارت گرافیک دچار خرابی شده است یا خیر. اگر با اتصال سیستم به یک نمایشگر دیگر باز هم رنگ ها به هم ریخته باشند، می توان گفت که به احتمال زیاد مشکل از کارت گرافیک است. در صورتی که مشکل کارت گرافیک و خرابی آن با تعمیرات قابل برطرف شدن نباشد، مرحله بعدی برای رفع مشکل به هم ریختن رنگ مانیتور، تعویض کردن کارت گرافیک آن است.

تعمیر و تعویض پنل

در نهایت این پنل است که می تواند در صورت هرگونه خرابی و مشکل موجب بروز مشکلات متعددی در تصویر مانیتور  شود. تعمیرات پنل و عیب یابی آن کاری تخصصی است و برای افزایش دقت به تجهیزات پیشرفته و تخصصی نیاز دارد. خصوصا در صورتی که پنل دچار آسیب های فیزیکی مانند ضربه و آب خوردگی شده باشد، برای رفع قاطی شدن رنگ مانیتور حتما باید تعمیرات تخصصی پنل یا حتی تعویض آن را در دستور کار قرار داد.

4.7/5(4 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.