021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

آموزش اتصال پرینتر به شبکه

به لطف تکنولوژی شبکه های کامپیوتری، چندین کامپیوتر در کنار یکدیگر می توانند از منابع نرم افزاری و سخت افزاری به صورت مشترک استفاده کنند؛ اینگونه به صورت چشم گیری در هزینه های اداره جات، سازمان ها و … صرفه جویی می شود. برای مثال تمامی کامپیوترها می توانند از یک پرینتر به طور مشترک استفاده کنند و دیگر نیازی نیست برای هر یک از کامپیوترها یک پرینتر تهیه کرد یا هر یک از کاربران کامپیوترها فایل های مورد نظر خود را برای پرینت داخل فلش ریخته و به سیستمی که به پرینتر متصل است، زده و فایل های خود را پرینت بگیرند.

اما سوال مهمی که در این زمینه به وجود می آید این است که چگونه می توان پرینتر را در شبکه به اشتراک گذاشت تا تمامی کامپیوترهای شبکه بتوانند از آن استفاده کنند؟ ادامه این مطلب را از دست ندهید تا با آموزش نحوه اتصال پرینتر به شبکه به این پرسش پاسخ دهیم.

آموزش اتصال پرینتر به شبکه

مراحل اتصال پرینتر به شبکه

مراحل اتصال پرینتر به شبکه بسیار مشابه مراحل شبکه کردن دستگاه کپی است. قبل از اتصال پرینتر به شبکه باید بتوانید درایور پرینتر را بر روی ویندوز خود نصب کنید و سپس آن را در شبکه به اشتراک بگذارید تا همه سیستم های موجود در شبکه بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند؛ به همین دلیل اول از همه نصب پرینتر تحت شبکه در ویندوز را به شما آموزش می دهیم و پس از آن به سراغ نحوه اشتراک گذاری پرینتر در شبکه می رویم.

نصب پرینتر تحت شبکه در ویندوز

  • همانطور که اشاره کردیم اولین کاری که باید برای اتصال پرینتر به شبکه انجام دهید این است که درایور پرینتر خود را بر روی ویندوز لپ تاپ یا کامپیوتر خود نصب کنید؛ اما قبل از آن باید پرینتر و سیستم خود را به یکدیگر متصل کنید. شما هم می توانید با استفاده از کابل پرینتر و سیستم خود را به یکدیگر وصل کنید و هم با استفاده از یک شبکه وای فای که هم پرینتر و هم سیستم به آن متصل شده باشند؛ البته این روش درصورتی امکان پذیر است که پرینتر شما از قابلیت اتصال بی سیم برخوردار باشد. پس اول پرینتر خود را به لپ تاپ یا کامپیوترتان وصل کنید و سپس مراحل زیر را دنبال کنید.
  • بعد از اتصال پرینتر به سیستم خود از منوی استارت وارد Control Panel شوید.
  • در این بخش بر روی گزینه Device and printers کلیک کنید.
نصب پرینتر تحت شبکه در ویندوز
  • در این مرحله روی گزینه Add a printer کلیک کنید تا ویندوز شبکه شما را اسکن کرده و پرینترهایی که برای به اشتراک گذاشته شدن وجود دارند را شناسایی کند.
  • حالا از لیست نمایش داده شده، نام پرینتر خود را انتخاب کنید و بر روی گزینه Next کلیک کنید.
نصب پرینتر تحت شبکه در ویندوز
  • اکنون ویندوز به پرینتر متصل شده و شروع به نصب درایورهای مورد نیاز می کند.
  • بعد از اینکه درایورها نصب شدند، پنجره ای برای شما باز می شود و به شما اطلاع می‌ دهد که کامپیوتر شما به پرینتر متصل شده‌ است. در این مرحله باید بر روی گزینه Next کلیک کنید و با فشردن دکمه Finish به مراحل نصب پرینتر بر روی ویندوز سیستم خود پایان دهید.

اشتراک گذاری پرینتر در شبکه

حالا که عملیات  نصب درایور پرینتر  بر روی ویندوز لپ تاپ به اتمام رسید، وقت آن رسیده است که به سراغ اتصال پرینتر به شبکه یا اشتراک گذاری پرینتر در شبکه برویم. اما اول از همه باید مطمئن شویم که قابلیت اشتراک گذاری پرینتر در شبکه فعال باشد. برای انجام این کار اول از همه باید از طریق منوی استارت به کنترل پنل سیستم برویم.

1.حالا روی Network and Sharing Center کلیک کنید و از گزینه‌ های سمت چپ Change advanced sharing settings   را انتخاب کنید.

اشتراک گذاری پرینتر در شبکه

2.در این مرحله مطمئن شوید که گزینه file and printer sharing انتخاب شده باشد.

اشتراک گذاری پرینتر در شبکه

 سپس روی گزینه Save changes  کلیک کرده و پنجره را ببندید.

نحوه به اشتراک گذاری پرینتر در یک شبکه

3.اکنون که مطمئن شدیم قابلیت اشتراک گذاری پرینتر در شبکه فعال است وقت اتصال پرینتر به شبکه است. برای این کار مجددا منوی استارت را باز نموده و وارد Control Panel شوید.

4.از لیست نمایش داده شده گزینه devices and printers را انتخاب و سپس روی آیکون پرینتر خود کلیک راست کنید.

5.با کلیک راست روی پرینتر یک پنجره برای شما باز می شود که می توانید گزینهPrinter properties  را در آن مشاهده کرده و انتخاب کنید.

نحوه به اشتراک گذاری پرینتر در یک شبکه

6.سپس روی تب Sharing کلیک کنید.

7.در اینجا گزینه Share this printer  را انتخاب کرده و روی OK کلیک کنید تا عمل به اشتراک گذاری پرینتر به اتمام برسد. حال شما می‌توانید پرینترتان را با سایر دستگاه‌ها نیز به اشتراک بگذارید.

راهنمای به اشتراک گذاری پرینتر در شبکه
3.7/5(4 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *