اشتراک گذاری
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در email

دلایل و راهکارهای شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر

شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد که در ادامه مطلب، آنها را بررسی می کنیم. عدم شناسایی کارتریج در پرینتر، می تواند ناشی از خرابی این قطعه باشد و یا به عوامل دیگری مثل خرابی سایر قطعات مربوط باشد. معمولا پس از شارژ تونر یا جوهر، کارتریج در پرینتر شناسایی نمی شود.

شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر می توانید زمینه ساز بروز مشکلات مختلفی در دستگاه شد. از همه مهم تر این که وقتی چاپگر کارتریج را شناسایی نکند، عملیات چاپ هم انجام نمی شود. در ادامه دلایل و راهکارهای شناسایی نشدن کارتریج در چاپگر را به شما معرفی می کنیم. برای رفع این ایراد به صورت تخصصی می توانید از تکنسین های تعمیر پرینتر در مرکز سخت افزار ایران کمک بگیرید.

شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر

دلایل شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر  

پیش از هر کاری، باید بدانید که چرا پرینتر شما کارتریج را شناسایی نکرده یا اصطلاحا نمی خواند. معمولا در این شرایط، حافظه پرینتر پر شده است و مانع از شناسایی کارتریج می شود. وقتی حافظه دستگاه پر می شود، چاپگر قادر نیست عملیات پردازشی و تشخیصی را درست انجام دهد. در نتیجه ممکن است با مشکل شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر مواجه شوید. البته ممکن است هنگام تعویض کارتریج، فراموش کرده باشید که نوارها و بسته بندی را به صورت کامل بردارید؛ در این صورت کارتریج به درستی جا نگرفته و احتمالا توسط پرینتر شناسایی نمی شود.

آلودگی اتصالات فلزی کارتریج هم می تواند مانع از شناسایی آن شود. نصب اشتباه کارتریج هم مسئله دیگری است که باید به آن توجه داشته باشید. به این معنی که در پرینتر جوهر افشان، کارتریج تونر و مدل های لیزری مخزن جوهر نصب شده باشد. البته احتمال بروز چنین اشتباهی بسیار پایین است؛ اما نباید ساده از آن گذشت. عوامل دیگری از جمله نصب نادرست کارتریج و قدیمی بودن درایور کارتریج و به روز نبودن آن هم دیگر دلایل شناسایی کارتریج در چاپگر به شمار می روند.

چگونه مشکل عدم شناسایی کارتریج در پرینتر را برطرف کنیم؟

ریست کردن حافظه پرینتر

برای رفع مشکل شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر، بد نیست که حافظه دستگاه را ریست کنید. به این ترتیب هم کارتریج به درستی شناسایی می شود و هم می توانید مقدار درست و صحیح تونر و جوهر را ببینید. برای ریست کردن حافظه پرینتر، اول کاتریجی که قبلا از آن استفاده می کردید را داخل پرینتر گذاشته و چند دقیقه صبر کنید. سپس مجددا کارتریج جدید را داخل دستگاه قرار دهید تا مشکل برطرف شده و پرینتر به راحتی عملیات چاپ را انجام دهد.

اگر مشکل عدم شناسایی کارتریج در پرینتر حل نشد، کارتریج جدید را بیرون آورده و پرینتر را با دکمه پاور خاموش کنید. بعد دو شاخه را از برق بکشید و پرینتر را برای 10 دقیقه یا بیشتر به همین حالت رها کنید. پس از 10 دقیقه، دوشاخه را به برق زده و کارتریج جدید را در دستگاه قرار دهید. سپس دکمه پاور را بزنید تا چاپگر روشن شود.

تمیز کردن اتصالات کارتریج

گاهی با تمیز کردن و پاکسازی اتصالات هم می توانید مشکل شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر را برطرف کنید. اگر کابل ها و اتصالات مربوط به کارتریج آلوده یا خاکی باشند، دستگاه نمی تواند این قطعه را به درستی شناسایی کند. اتصالات فلزی معمولا در یک طرف، در پشت کارتریج نصب شده اند و به شکل یک قطعه مسطح مسی، فلزی یا یک صفحه مدار کوچک هستند. البته همه کارتریج ها چنین اتصالاتی را ندارند و این بستگی به مدل پرینتر شما دارد.

نصب مجدد کارتریج

اگر پرینتر شما کارتریج را شناسایی نمی کند، می توانید کارتریج را بیرون آورده و مجددا نصب کنید. معمولا در این شرایط پیغام ها و کدهای خطایی در نمایشگر پرینتر ظاهر می شوند که بیانگر جاگیری اشتباه کارتریج هستند. بعد از نصب مجدد کارتریج، باید یک صدای تقه مانند شنیده شود که نشان می دهد این قطعه به درستی جا گرفته است. اگر مشکل شناسایی نشدن کارتریج در پرینتر با این روش هم برطرف نشد، روش بعدی را امتحان کنید.

بروز رسانی نرم افزار یا firmware

آخرین روش برای حل مشکل شناسایی نشدن کارتریج در چاپگر، آپدیت نرم افزار دستگاه است. درواقع شما باید فریمور و درایور مربوط به پرینتر را در کامپیوتر یا لپ تاپی که از آن استفاده می کنید، آپدیت نمایید.

به ویژه در دستگاه هایی که قابلیت اتصال به اینترنت دارند، نرم افزارها باید به صورت منظم بروز رسانی شوند. به طور کلی آپدیت کردن firmware در برطرف شدن بسیاری از مشکلات پرینتر موثر است. بهتر است نسخه جدید فریمور را از وب سایت سازنده پرینتر دانلود و نصب کنید تا از سالم بودن آن اطمینان کافی داشته باشید.

5/5(1 امتیاز)