021-62948

جستجو
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
اشتراک گذاری

نحوه تعویض فیلتر و صافی برگشت پکیج

تعویض فیلتر و صافی برگشت پکیج، یکی از  اقدامات ضروری است و لزوما در زمان خرابی این دستگاه انجام نمی شود. این اقدام می تواند یکی از مراحل سرویس پکیج باشد تا با انجام به موقع آن امکان پیشگیری از آسیب دیدگی سیستم پکیج فراهم گردد. فیلتر و صافی برگشت از این جهت دارای اهمیت است که از رسوب گیری پکیج و لوله ها و رادیاتورها جلوگیری می کند.

به هر حال آب شهری حاوی مقادیر املاح معدنی است که به مرور موجب رسوب گرفتن لوله های پکیج و شوفاژ می شود. با استفاده از صافی برگشت و فیلترهای مخصوص، می توان میزان رسوب را به حداقل رساند و به این ترتیب عملکرد سیستم را هم در بخش گرمایشی و هم در بخش آب گرم بهداشتی، بهبود بخشید. اما به مرور زمان این اجزا هم آلوده و فرسوده شده و نیاز به تعویض دارند. در این مقاله ما نحوه تعویض فیلتر صافی و برگشت پکیج را به شما همراهان گرامی آموزش می دهیم.

نحوه تعویض فیلتر و صافی برگشت پکیج

چه موقع اقدام به تعویض فیلتر و صافی برگشت پکیج کنیم؟

زمانی باید فیلتر پکیج و صافی برگشت آن را تعویض کرد که این بخش نیز توسط رسوب ها گرفته و مسدود شود. به طور کلی املاح موجود در آب، به مرور زمان موجب رسوب گرفتن پکیج، لوله ها و اجزای مختلف آن می شوند. وقتی آب در مدار جریان پیدا می کند و توسط شعله حرارت می بیند، رسوب تشکیل شده و به بدنه لوله ها می چسبد. در این حالت ضخامت لوله ها افزایش پیدا کرده و پکیج برای گرم کردن آب و محیط، نیاز به انرژی بیشتری دارد. به این ترتیب حتی ممکن است پمپ هم به مرور زمان سوراخ شده و مشکلات بسیار جدی را ایجاد نماید.

روش مرسوم این است که با استفاده از اسید و شوینده های مخصوص، پکیج رسوب زدایی شود. اگر از صافی برگشت و فیلترهای مخصوص برای کاهش رسوب گیری استفاده کرده باشید، دیرتر شاهد بروز چنین اتفاقاتی هستید. با این حال خود این اجزا هم به مرور زمان با رسوبات پر می شوند و در این شرایط، باید اقدام به تعویض فیلتر و صافی برگشت پکیج کنید.

علائمی که نشان می دهند باید فیلتر و صافی برگشت پکیج را تعویض کنید

 • افزایش ضخامت دیواره لوله ها
 • کاهش سرعت جریان آب داخل لوله ها (عمدتا مانع از گرم شدن محیط به شکل درست و عادی می شود)
 • کاهش کارایی پکیج به ویژه در تامین آب گرم مصرفی (هرگونه تاخیر در این روند هم نشان دهنده رسوب گرفتن فیلترهاست)
 • کاهش فشار آب (اگر مربوط به خرابی پمپ آب ساختمان و یا نوسانات کلی فشار آب نباشد)
 • نوسانات دمایی در آب مصرفی (هنگام استفاده از آب گرم، دمای آب مدام زیاد و  کم می شود)

چگونگی تعویض صافی برگشت و فیلتر پکیج

پیش از هر چیز، تنها زمانی اقدام به تعویض فیلتر و صافی برگشت پکیج کنید که مطمئن شوید نیاز به این کار است. گاهی تنها با شستشو و رسوب زدایی این اجزا می توان مشکل را برطرف کرد. تعویض فیلترها بسته به مدل آنها و به  شکل متفاوت انجام می شود که در زیر به نحوه تعویض هریک از مدلها اشاره می کنیم:

نحوه تعویض فیلترهای مغناطیسی پکیج

یکی از انواع رایج فیلتر پکیج که بیشتر در مدل های خانگی مورد استفاده قرار می گیرد، فیلتر مغناطیسی است. برای تعویض این نوع فیلتر، اول باید مخزن فیلتر را باز کنید. سپس نمک های موجود در آن را تخلیه و نمک جدید جایگزین آن کنید. فیلتر مغناطیسی باید در مسیر آب ورودی و بعد از شیر آب سرد نصب شود. برای این منظور، شیلنگ ورودی را باز کرده و ضمن استفاده از واشر مناسب، فیلتر را در نزدیک ترین محل به ورودی نصب نمایید.

نحوه تعویض فیلترهای پلی فسفات

تعویض فیلتر و صافی برگشت پکیج در مورد فیلترهای پلی فسفات کمی متفاوت و البته دشوارتر است. برای این منظور باید به ترتیب زیر عمل کنید:

 1. فیلتر پلی فسفات را از پکیج بیرون بیاورید.
 2. مسیر ورود و خروج آب را مشخص کنید.
 3. در این مرحله بهتر است بخشی از لوله را برش دهید تا ورودی قبل از آب سرد از مدار خارج شود.
 4. یک مسیر بای پس ایجاد کنید تا آب راحت تر خارج شده و به سمت پکیج هدایت گردد.
 5. فیلتر جدید را با دقت در جای مناسب نصب کنید.
 6. در آخر باید فیلتر را روی پایه هایش به خوبی محکم کنید تا عملکرد درست و بی نقصی داشته باشد.

تعویض صافی برگشت پکیج

در ادامه روند تعویض فیلتر و صافی برگشت پکیج، نوبت به جزء دوم یعنی صافی می رسد. برای این کار باید اول صافی قبلی را از پکیج بیرون بیاورید. سپس شیلنگ برگشت رادیاتور را باز کنید؛ این شیلنگ معمولا در بخش زیرین پکیج قرار گرفته است. صافی برگشت جدید را ببندید و محکم کنید. مجددا شیلنگ را برروی صافی ببندید و از محکم و سالم بودن آن مطمئن شوید.

هزینه تعویض فیلتر و صافی برگشت پکیج دیواری چقدر است؟

بسیار ضروری است که روند تعویض فیلتر و صافی برگشت پکیج به شکل درست و اصولی انجام شود. این کار قطعا هزینه بر است اما آیا می دانید که برای این منظور باید چه مبلغی پرداخت کنید؟ میزان رسوبات تجمع یافته تعیین می کند که برای تعویض صافی برگشت و فیلتر پکیج باید چقدر هزینه کنید. هرچه زودتر این کار را انجام دهید، هزینه آن پایین تر خواهد بود. همچنین در صورت استفاده از قطعات با کیفیت و مرغوب هم باید مبلغ بیشتری پرداخت کنید که البته به کیفیت بالا و کارکرد مناسب پکیج منتهی می شود.

2.3/5(3 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.