021-62948

اشتراک گذاری

لکه سیاه روی صفحه ی تلویزیون؛ دلایل و راهکارها

در این مقاله، دلایل و راهکارهای ایجاد لکه سیاه روی صفحه تلویزیون را به شما معرفی می کنیم. معمولا ایجاد لکه های سیاه رنگ در تلویزیون، نشان دهنده بروز مشکل در یکی از قطعات داخلی این دستگاه است. لکه هایی که ممکن است در وسط، بالا، پایین یا هرجای دیگر صفحه دیده شوند و کیفیت تصویر را به طور کلی از بین ببرند. اما این مشکل دلایل مشخصی داشته و معمولا با ترمیم برخی از قطعات تلویزیون، حل می شود.

البته گاهی هم لکه سیاه روی صفحه تلویزیون، ناشی از یک ایراد جدی تر است و ممکن است حتی نیاز به تعویض قطعات داشته باشد. اگر با راه حل هایی که در ادامه مقاله ارائه می دهیم موفق به حل این مشکل نشدید، تیم   تعمیرات تلویزیون   در مرکز سخت افزار ایران، خدمات و سرویس های تخصصی را در این زمینه به شما ارائه می دهند.

لکه سیاه روی صفحه ی تلویزیون

دلایل ایجاد لکه سیاه روی صفحه تلویزیون

عوامل مختلفی باعث می شوند که لکه های سیاه رنگ در صفحه تلویزیون دیده شوند. پیش از هر چیز، گرد و خاک و خرابی پنل باعث بروز این مشکل می شوند.  در عین حال ممکن است لکه های سیاه رنگ، بر اثر استفاده زیاد از تلویزیون ایجاد شوند. اما مسئله دیگری هم وجود دارد که باید به آن توجه کنید؛

اگر عمر مفید دستگاه تمام شده باشد، بعید نیست شاهد ایجاد لکه سیاه روی صفحه تلویزیون باشید. عدم مراقبت درست از تلویزیون، خرابی پیکسل و  خراب شدن بک لایت  هم عوامل دیگری هستند که در بروز این مشکل تاثیرگذارند.

لکه سیاه روی صفحه ی تلویزیون

مشکل در منبع ورودی دلیل سیاه شدن تصویر تلویزیون

حتما تا به حال صفحه کوچک پشت تلویزیون که تعداد زیادی پورت رنگی به آن متصل هستند را دیده اید. این صفحه ها از ورودی های مختلفی از جمله ورودی صدا (RCA) و تصویر، ورودی HDMI، پورت LAN و… پشتیبانی می کنند. وارد کردن پورت اشتباه به یک ورودی و خرابی خود پنل می توانند از دلایل سیاه شدن تصویر تلویزیون باشند.

 مشکل در تنظیمات تلویزیون و سیاه شدن تصویر

قبل از اینکه نگران آسیب دیدن تلویزیون یا هزینه های احتمالی تعمیرات باشید به تنظیمات سری بزنید. ممکن است کودک شما با دستکاری کنترل، نور صفحه را کم کرده باشد. 

علاوه بر این، برخی از تلویزیون ها هستند که دارای قابلیت Eco هستند. این ویژگی باعث می شود نور تلویزیون تا حد زیادی کم شود. حتی ممکن است صفحه تلوزیون بدون اینکه تلویزیون خاموش باشد، غیر فعال شود.

راهکارهایی برای رفع لکه های سیاه در تلویزیون

پاکسازی تلویزیون

اگر قطعات داخلی تلویزیون و به ویژه پنل، گرد و خاک گرفته باشند، ممکن است لکه های سیاه رنگ در نمایشگر ظاهر شوند. در این شرایط باید اجزا تمیز شده و پنل هم کاملا پاکسازی گردد. البته این کار باید توسط تکنسین های مجرب تعمیر تلویزیون انجام شود. 

با توجه به حساسیت بالای پنل، اگر این قطعه آسیب دیده و یا به اشتباه باز شود، هزینه بسیار سنگینی را به شما تحمیل می کند. حتی گاهی نمی توان پنل را ترمیم کرد و راهی جز تعویض آن وجود ندارد؛ البته با قیمتی بسیار بالا!

کاهش استفاده از تلویزیون

برای رفع مشکل لکه سیاه در صفحه تلویزیون، بهتر است که مدت زمان استفاده از این دستگاه را کاهش دهید. به هیچ عنوان نباید ساعتها تلویزیون را روشن نگه دارید. بهتر است پس از چند ساعت آن را خاموش کنید تا مدتی استراحت داشته باشد.

توجه به عمر مفید تلویزیون

هر وسیله برقی عمر مفیدی دارد و نباید انتظار داشت که پس از پایان این عمر مفید، دستگاه کاملا سالم و بدون ایراد کار کند. دقت کنید که اگر لکه های سیاه تلویزیون به دلیل پایان عمر دستگاه ایجاد شده باشند، باید تلویزیون را تعویض کرده و یا قطعات فرسوده آن را ترمیم یا تعویض نمایید.

مراقبت از تلویزیون

این مورد بیشتر برای پیشگیری از ایجاد لکه سیاه روی صفحه تلویزیون کاربرد دارد. باید از اتفاقاتی همچون خیس کردن و کشیدن دستمال مرطوب روی نمایشگر جلوگیری کنید. قرار دادن دستگاه در دمای مناسب نیز بسیار حائز اهمیت است. تلویزیون شما نباید در مکان‌هایی که اختلاف دمایی زیادی دارند، قرار بگیرد.

تعمیر پیکسل های معیوب

راهکار دیگر برای حل مشکل لکه سیاه در صفحه تلویزیون، تعمیر پیکسل های معیوب و آسیب دیده است. اگر هر کدام از پیکسل های سطح نمایشگر به درستی کار نکنند، ممکن است شاهد ایجاد لکه های سفید، رنگی و یا سیاه در صفحه باشیم. با شناسایی و ترمیم پیکسل آسیب دیده، مشکل حل می شود.

تعمیر یا تعویض بک لایت

آخرین راه حل لکه های سیاه در نمایشگر تلویزیون، تعمیر یا تعویض بک لایت است. در تلویزیون های ال ای دی، اگر لامپ های LED بسوزند، تصویر در همان بخش تاریک می شود. در این حالت ممکن است لکه هایی روی صفحه ببینید که البته با تعویض لامپ سوخته، از بین می روند.

در تلویزیون ال سی دی به جای لامپ‌ های معمول در ال ای دی، لامپ فلوئورسنت وجود دارد. گرمای بالا لامپ فلورسنت، به ویژه بعد از روشن ماندن تلویزیون به مدت طولانی، مشکلاتی را ایجاد می کند که یکی از آنها ایجاد لکه سیاه روی صفحه تلویزیون است. با ترمیم یا تعویض بک لایت، لکه های سیاه هم از بین می روند.

4.1/5(17 امتیاز)

کاربر گرامی جهت اطلاع از هزینه ی تعمیرات با شماره های 02154114 ، 02162948 تماس بگیرید.